حس بویایی پس از جراحی بینی چه زمانی باز می گردد؟

حس بویایی

جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که با هدف زیبایی و کوچک کرد اندازه بینی و بهبود مشکلات تنفسی و رفع انحراف بینی صورت می گیرد. وقتی می توان دوره نقاهت را با آرامش سپری کرد که ، عوارض جراحی بینی را بشناسیم. یکی از مواردی که افراد بعد از جراحی بینی با آن روبرو می شوند ، کاهش یا از بین رفتن حس بویایی می باشد. البته ممکن است طعم غذا را هم متوجه نشوند و این می تواند نگرانی هایی را ایجاد کند.

علت کاهش حس بویایی پس از جراحی بینی

وقتی جراحی زیبایی بینی انجام می گیرد با تغییر ساختار بینی یعنی استخوان و غضروف همراه است که اعصاب موجود در بینی تحت تأثیر  قرار می گیرند و به همین دلیل ورم و کبودی بعد از جراحی بینی دیده می‌شود. این ورم ایجاد شده می تواند اختلالاتی را در عملکرد رشته های عصبی بویایی ایجاد کند و سیستم بویایی مختل شود و فرد قدرت تشخیص بو و مزه را از دست بدهد با خوابیدن ورم و ترمیم یافتن بافت بینی این حالت برطرف می‌شود. حس بویایی در افرا متغیر می باشد در بعضی از افراد کمتر و در بعضی بیشتر است. اما در کل شبیه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می باشد که از طعم غذا لذت نمی برید. وقتی این حالت بروز کرد نگران نباشید و مطمئن باشید که اگر جراحی توسط پزشک متخصص و ماهر صورت گرفته باشد این مشکل زودگذر بوده و حس بویایی و چشایی شما به زودی بر می گردد.پس می توان گفت که احتمال کاهش حس بویایی در نتیجه عمل بینی بسیار کم است ، مگر اینکه جراح ناشی باشد و به بافت عصبی آسیب برساند یا زخم های مسیر هوایی بینی آن قدر زیاد باشد که به راحتی بهبود پیدا نکند. پس در انتخاب جراح باید دقت لازم را انجام داد.

زمان بازگشت حس بویایی بعد از جراحی بینی

عواملی مثل نوع عمل بینی ، میزان ترشحات و التهاب و ورم بافت بینی در مدت زمان بازگشت حس بویایی بعد از جراحی بستگی دارد. بعضی از افراد بعد از سه هفته ، بویایی شان بهبود می یابد و بعضی دیگر یک تا دو ماه امکان دارد این مشکل را داشته باشند. البته این مشکل به میزان روند ترمیم بافت و اعصاب و کاهش التهاب و ورم بستگی دارد. در بعضی موارد امکان دارد لخته خون باعث گرفتگی بینی شده و حس بویایی را کاهش داده باشد ، که شستشوی بینی با سرم می تواند کمک کننده باشد. البته باید با این نکته توجه داشت که خودسرانه دارو مصرف نکنید و قبل از انجام هر کاری با پزشک مشورت کنید. بعد از دوره نقاهت اگر حس بویایی برنگشت پزشک را در جریان بگذارید تا بافت بینی را مورد معاینه قرار دهد و با تشخیص علت ، هر چه زودتر درمان و مراقبت های ویژه تری را در نظر بگیرید ، که مشکل سریع تر بر طرف گردد. برای اینکه متوجه شوید بویایی شما برگشته است ، درب شیشه قهوه یا عطر را باز کنید ، اگر بعد سه ماه بویایی شما بهبود پیدا نکرد حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر جراحی بینی شما برای اصلاح و باز کردن مسیر تنفسی انجام شده باشد ، در واقع حس بویایی شما بعد از جراحی بینی بهبود می یابد. اما در صورتی که پزشک به منظور زیبایی بیشتر یا نداشتن تجربه کافی ، بیش از حد مسیر تنفسی را باریک کند موجب از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل بینی یا کاهش چشمگیر آن به طور دائمی خواهد شد.

حتما بخوانید:   عوارض استفاده از مایع ظرفشویی روی پوست دست

درمان و اقدامات موثر برای بهبودی

اقدامات موثری که به بهبود و بازگشت حس بویایی به حالت طبیعی کمک کننده باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • اول اینکه باید تا حد امکان در منزل ماند و استراحت کرد ، به نوع خوابیدن باید دقت داشت و به گونه ای بخوابید که سر بالا قرار بگیرد تا علاوه بر کاهش ورم و التهاب ، مجاری هوایی باز باشد و فشار کمتری به بینی وارد گردد. پس بهتر است یک یا دو بالشت زیر سر بگذارید.
  • اجسام سنگین بلند نکنید ، فعالیت های شدید بدنی و ورزش ، خم و راست شدن خودداری کنید.چون این فعالیت ها باعث جمع شدن خون در سر یا بینی می شوند.
  • آب و مایعات زیاد مصرف کنید تا هیدراته بدن حفظ شود. به رژیم غذایی توجه داشته باشید .فلفل و نمک را از وعده های غذایی حذف کنید تا ورم و التهاب در بینی کم شود. از سبزیجات و آب کرفس استفاده کنید. آب کرفس مثل یک معجون تأثیرات مثبت زیادی بر روی زخم ها گذاشته و باعث می شود حس بویایی بعد از عمل زیبایی سریع تر باز گردد.
  • از کمپرس یخ استفاده کنید. بهتر است در روزهای اول بعد از جراحی ، برای کاهش ورم ، بهبود و ترمیم اعصاب بینی و همین‌طور بازگشت بویایی از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • برای اینکه دوره نقاهت با سرعت سپری شود ، و از میزان ورم و التهاب نیز کاسته شود ، تمام داروها را به موقع مصرف کنید و مراقبت ها و توصیه های گفته شده را به دقت انجام دهید.
  • ممکن است بیمار بعد از عمل احساس گرفتگی در بینی خود داشته باشد که نباید برای برطرف کردن آن عجله کند چون امکان دارد به بینی آسیب برسد. شستشوی بینی با سرم در برطرف شدن این احساس می تواند کمک کننده باشد.
حتما بخوانید:   ماسک سویا ؛ روش ساخت و دستورالعمل استفاده در خانه

حس بویاییآیا درمانی برای کاهش حس بویایی بعد از جراحی بینی وجود دارد؟

اگر علت اختلال آسیب اعصاب باشد ، درمانی جز صبر کردن برای ترمیم یافتن اعصاب نخواهد بود. البته در بیشتر مواقع بعد از گذشت مدتی حس بویایی افراد بر می گردد. برای بررسی علت از بین رفتن یا کاهش حس بویایی ، تست های تصویر برداری و معاینات بینی انجام می‌شود. درمان هایی مانند داروهای استروئیدی در فرم اسپری یا قرص در نظر گرفته می‌شود.

آیا بعد از جراحی ، حس چشایی نیز با حس بویایی تغییر می کند؟

چون حس چشایی از طریق حس بویایی بروز می کند ، و این دو در ارتباط با یکدیگر هستند ، وقتی حس بویایی تغییر می کند فرد حس چشایی خود را نیز از دست می دهد. به همین خاطر است که بسیاری از افراد از کاهش هر دو حس بعد از جراحی بینی شکایت می کنند.

آیا مدل بینی بر میزان حس بویایی بعد از جراحی تاثیر می گذارد؟

فرم و مدل بینی یکی از عواملی است که بر حس بویایی بعد از جراحی تاثیر می‌گذارد. اگر بینی کوچک و فانتزی باشد ، احتمال وارد آمدن آسیب به اعصاب بینی بیشتر شده و حس بویایی تحت تاثیر قرار می گیرد.اگر می خواهید به این مشکل دچار نشوید ، در زمان مشاوره قبل از جراحی اگر پزشک توصیه به عروسکی نشدن بینی را داد قبول کنید تا با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.در غیر این صورت باید با نبود حس بویایی و چشایی تان کنار بیاید چون  روند ترمیم طول می کشد.

آیا راهی برای پیشگیری از کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی وجود دارد؟

اگر جراحی توسط یک پزشک متخصص و آشنا با آناتومی و ساختار بینی انجام شود ، احتمال بروز هرگونه عارضه ای از جمله تغییر در حس بویایی به حداقل خواهد رسید ، به خصوص برای کسانی که به دنبال بینی های عروسکی و فانتزی هستند.پس می توان گفت راهی برای پیشگیری از کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی وجود ندارد.

حتما بخوانید:   معرفی دستگاه لیزر دایود گلکسی آیس

حس بویاییانتخاب یک جراح خوب برای عمل بینی

بعضی از افراد به دنبال عمل بینی ارزان هستند اما این افراد باید در نظر داشته باشند که بعضی مواقع ارزان بودن عمل بینی ناشی از آن است که جراح در طول روز چندین عمل انجام می دهد و برای هر عمل زمان زیادی اختصاص نداده و دقت لازم را انجام نمی دهد. حتی بعضی مواقع امکان دارد عمل بینی در بیمارستان توسط رزیدنت ها و افراد کم تجربه انجام شود. که در این صورت فرد هزینه کمتری برای جراحی بینی پرداخت می کند. عمل بینی گرچه رواج بسیاری دارد اما این موضوع به این معنی نیست که جراحی بینی عمل آسانی است، بلکه باید گفت یک عمل پیچیده بوده و لازم است یک جراح ماهر و متخصص این کار را انجام دهد تا عوارض بعد از عمل بسیار کم شود. پس برای انتخاب جراح بهتر است نمونه کارهای بعد از عمل او را بررسی کنید و با کسانی که نزد او جراحی شده اند صحبت کنید. در نظر بگیرید که جراح با تکنیک های جدید مثل اسکن سه بعدی و قالب های کنترلی برای عمل بینی آشنا است ، تا خطای جراحی کاهش یافته و عمل با دقت انجام شود تا عوارض بعد از جراحی مثل از بین رفتن بویایی به حداقل برسد.

و کلام آخر اینکه جراحی زیبایی بینی دارای مزایا و معایب بسیاری می باشد و اطلاع داشتن از عوارض جراحی بینی می تواند به ما کمک کند که استرس خودمان را کاهش داده و به توصیه های پزشک توجه کنیم و دوران نقاهت راحت تری داشته باشیم. یکی از مشکلات جراحی بینی این است که چند هفته بویایی و چشایی خود را از دست می دهید. البته این وضعیت زمانی پایدار می شود که پزشک ناشی بوده و به دلیل تورم ، التهاب یا زخم و باریک بودن مجاری تنفسی که پزشک برای زیبایی بینی بیش از حد آن را تنگ کرده حس بویایی پایدار می شود.ما در مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد بازگشت حس بویایی بعد از جراحی بینی شرح دادیم.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *