برای تقویت چشم چه ویتامین هایی باید بخوریم؟

تقویت چشم

چشم یکی از اعضای مهم و حساس بدن می باشد به همین دلیل باید از آن به خوبی مراقبت شود. به مرور و با افزایش سن چشم ها ضعیف می شوند و نور خود را از دست می دهند. پس تقویت چشم برای بسیاری از افراد ضروری به نظر می رسد. به دلیل اهمیت زیادی که چشم برای بدن دارد در این مقاله سعی می کنیم که ترکیبات ، ویتامین‌ها و غذاهایی که برای تقویت چشم مفید می باشند ، را برای شما بیان کنیم. اگر سلامتی چشم برای شما مهم است پس با مجله زیبایی آرانیک همراه ما باشید.

خوراکی هایی که برای چشم مفید می باشند

آنتی اکسیدان ها و ‌‌تقویت چشم

آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و مانع اثر مخرب آن ها بر سلول های بدن می شوند. بر اثر واکنش های شیمیایی در داخل بدن  رادیکال های آزاد تولید می شوند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که بعضی از آنتی اکسیدان ها باعث می شوند که بسیاری از بیماری ها به خصوص بیماری چشم مثل آب مروارید را کاهش می‌دهد.

ویتامین A و کاروتنوئیدها

ویتامین A آنتی اکسیدانی است که در مواد غذایی مثل شیر ،  لبنیات  ، جگر ،  تخم مرغ ، کره و مواد غذایی گیاهی حاوی کاروتنوئیدها وجود دارد. رنگدانه های قرمز ‌‌و زردی که در گیاهان و حیوانات وجود دارند را کاروتنوئیدها می گویند. این مواد به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می کند و بعضی از آن ها هم به ویتامین A تبدیل می شوند.

ویتامین A مانع از شب کوری می شود.

اگر کمبود ویتامین که باعث شب کوری شده باشد ، درمان نشود می تواند باعث ایجاد خشکی چشم ، زخم های قرنیه و تورم پلک ها شود. خشکی چشم اگر درمان نشود باعث کوری چشم می شود. امروزه در کشورهای در حال توسعه کمبود ویتامین A یکی از دلایل اصلی کوری چشم می باشد. در تحقیقاتی که انجام داده اند نشان داده است که ویتامین A مانع از شکل گیری کاتاراکت شده است. کسانی که سیگار می کشند و الکل مصرف می کنند ، باید ویتامین A بیشتری از افراد دیگر مصرف نمایند چون الکل باعث می‌شود که ویتامین A بدن از بین برود. بهتر است ویتامین A از طریق مواد خوراکی تامین شود ، چون قرص های ویتامین دارای بتا – کاروتن طبق مطالعات نشان می دهد سرطان ریه را در افراد سیگاری بالا می برد.در ادامه مواد غذایی غنی که سرشار از ویتامین A می باشد را برایتان بیان می کنیم.

 • روغن کبد ماهی که سرشار از ویتامین A می باشد و یک قاشق غذاخوری حاوی 408030003 گرم  ویتامین  A می باشد.
 • جگر سیاه حاوی ویتامین A می باشد ، که 113 گرم آن 11868105030 ویتامین A دارد.
 • یک عدد جگر مرغ دارای 197336165 ویتامین A دارد.
 • یک عدد هویج حاوی 26682006 ویتامین A می باشد.
 • یک عدد سیب زمینی شیرین 26682006 ویتامین A دارد.
 • یک فنجان خرد شده کلم داری 596890 ویتامین A را دارا است.
 • یک فنجان کدو خرد شده دارای 1092870 ویتامین A می باشد.
 • یک فنجان فلفل دلمه قرمز خرد شده حاوی 849570 گرم ویتامین A را دارا است.
 • یک عدد انبه حاوی 806389 گرم ویتامین A می باشد.
 • طالبی یک فنجان خرد شده دارای 515322گرم ویتامین A می باشد.
حتما بخوانید:   چرا پوست صورت قرمز می شود و راه حل آن چیست؟

مقادیری که ذکر شد در مورد مواد غذایی که خام باشند صدق می کند. اگر شما جزوه افرادی هستید که از مواد غذایی تازه مصرف نمی کنید بهتر است از مواد یخ زده استفاده نمایید چون بهتر از کنسروی می باشند. باید دقت داشته باشید که وقتی مواد غذایی پخته می شود ویتامین آن تغییر می کند چون گرما باعث تخریب ویتامین A و بتا – کاروتن موجود در مواد غذایی می باشد.

تقویت چشم ب) لوتیئین و گزانتین

لوتیئین و گزانتین زرد رنگ بوده و رنگدانه های طبیعی هستند. طی تحقیقاتی که انجام شده است نشان می دهد لوتیئین و گزانتین امکان دارد در کاهش خطر ابتلا به کاتاراکت تاثیر داشته باشد. این دو رابطه نزدیکی با هم دارند. این دو در سبزیجات و میوه جات یافت می‌شود ، و هر دو اغلب همراه با هم هستند و به همین دلیل است که بدن می تواند لوتئین را به گزانتین تبدیل نمایند. بهتر است روزانه کمی از این مواد را مصرف کنید ، چون بدن نمی تواند آن را بسازد. منبع تامین این مواد سبزیجات سبز رنگ و پر برگ مثل اسفناج می باشد. کلم و سبزیجات منبع زیادی از این مواد هستند.لوتئین و گزانتین بیشتر در ذرت و سبزیجات و میوه جاتی که زرد رنگ هستند وجود دارند.پختن سبزیجات باعث شکسته شدن دیواره سلول ها شده و منجر به آزاد شدن لوتئین می شود و در تقویت چشم موثر می باشد. پس سبزیجات پخته شده مقدار زیادی لوتئین دارد.

ج) ویتامین C و بیوفلاونویید ها

برای تقویت چشم فقط ویتامین A نیاز نیست بلکه باید مواد غذایی بسیار مفید دیگری برای بینایی چشم مورد استفاده قرار گیرد که ویتامین C می باشد. بیوفلاونوئید ها فواید زیادی دارند. البته به اثر گذاری ویتامین C هم کمک می کنند. بیوفلاونویید ها از. مواد  آنتی اکسیدانی هستند. تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که اگر مقدار ویتامین C در بدن زیاد باشد ابتلا به کاتاراکت کاهش می یابد. و البته می تواند فشار چشم را کاهش داده و مانع بوجود آمدن آب سیاه شده و بیماری دیگر چشمی را تسکین دهد. شما باید روزانه 60 میلی گرم ویتامین C مصرف نمایید. باید دقت داشته باشید که چون این ویتامین در بدن به مدت طولانی ذخیره نمی شود و همچنین بدن قادر به ساخت آن نیست پس باید روزانه این ویتامین را مصرف کنید. توجه داشته باشید که افراد سیگاری و الکلی و کسانی که دیابت دارند باید از این ویتامین بیشتر استفاده کنند. منابع غنی ویتامین C مرکباتی مثل پرتقال ، لیمو ، گوجه‌فرنگی ، کیوی ، سیب زمینی ، توت فرنگی ، فلفل دلمه و سبزیجات سبز رنگ و پر از برگ هستند. توجه داشته باشید که نور و پختن این مواد باعث تخریب ویتامین C می شود به همین دلیل بهتر است آب پرتقال که در بطری های شفاف هستند را خریداری نکنید بلکه از آب پرتقال های پلاستیکی یا مقوایی را مصرف کنید.

حتما بخوانید:   عوارض تاتو و خالکوبی ؛ آتش بازی خطرناک روی پوست

مواد غذایی مفید برای تقویت چشم و بینایی

ویتامین E و مواد معدنی

ویتامین E از آنتی اکسیدان های بسیار قوی می باشد. تحقیقات نشان داده است که ویتامین E از بیماری کاتاراکت پیشگیری می کند. بهتر است در مردان بالای 11 سال 10 میلی گرم و در زنان بالای 11 سال 8 میلی گرم در روز این ویتامین را مصرف کنند. کسانی که سیگار می کشند به ویتامین E بیشتری نیاز دارند. منبع غنی ویتامین E آجیل و روغن های گیاهی است. در زیر اندازه و مقدار ویتامین ها ی مواد مشخص شده است. که عبارتنداز :

 • نصف فنجان تخمه آفتابگردان 3650 میلی گرم
 • بادام نصف فنجان 1724 میلی گرم در روز
 • نصف فنجان فندق 1624 میلی گرم
 • نصف فنجان بادام زمینی 79 گرم
 • یک عدد انبه 21 گرم

سلنیوم به جذب ویتامین E کمک می کند و همچنین باعث می‌شود آنتی اکسیدان در بدن ایجاد شود. پس چشم برای سلامتی خود به مواد معدنی نیاز دارد. سلنیوم بیشتر در غذاهای دریایی وجود دارد. و همچنین در جوانه گندم و آجیل موجود می باشد. روی ، به جذب ویتامین E کمک می‌کند و تعداد رادیکال های آزاد را کم می کند. مطالعات زیادی صورت گرفته که نشان می دهد روی ، باعث می‌شود چشم از شب کوری در امان بماند.

اسید های چرب ضروری

چربی ها برای بدن لازم است اسیدهای چرب در واقع زیر بنای چربی‌ها هستند به همین دلیل چربی‌ها برای بدن ضروری هستند ، چون بدن نمی تواند آن ها را بسازد پس باید از طریق مواد غذایی چربی ها را تامین کرد.اسیدهای چرب ضروری شامل چربی‌های اشباع نشده امگا -3 و امگا- 6هستند.در تکامل بینایی نوزادان ، اسیدهای چرب ضروری نقش زیادی دارند.اگر این مواد در بزرگسالان کاهش یابد باعث می شود دید افراد کم شود. مطالعات انجام شده نشان داده است که اگر این مواد به مدت طولانی کاهش یافته باشد باعث تخریب شبکیه می شود.بدن هر دو نوع اسید های چرب ضروری را به پروستاگلاندین ها تبدیل می کند که یکی از اثرات آن ها کمک به خروج مایع چشم و تنظیم فشار داخل چشم می باشد.

حتما بخوانید:   چگونه پوست خود را مرطوب نگه داریم؟

تقویت چشم بهترین منبع تامین امگا – 3 ماهی است

روغن ماهی رادیکال های آزاد تولید می کند به همین خاطر کسانی که زیاد روغن ماهی یا خود ماهی را مصرف می کنند ، باید به اندازه کافی آنتی اکسیدان و ویتامین E مصرف نمایند.روغن نباتی امگا 6 دارد و به همین خاطر با مصرف روغن مایع می توانید میزان امگا 6 را تا حد زیادی کاهش می دهد.

مواد غذایی زیر برای داشتن چشمی سالم توصیه می شوند:

 • ویتامین A که در روغن کبد ماهی ، جگر  و هویج وجود دارد.
 • لوتئین و گزانتین که در کلم و اسفناج وجود دارد.
 • ویتامین C که در فلفل دلمه ، کلم ، توت فرنگی و پرتقال وجود دارد.
 • بیوفلاونوئیدها که در انگور و مرکبات وجود دارند.
 • روی که در  آجیل و جوانه گندم وجود دارد.
 • اسیدهای چرب ضروری  ، مثل ماهی
 • سلنیوم که در غذاهای دریایی و آجیل وجود دارد.
 • ویتامین E که در بادام ، فندق ، تخمه آفتابگردان وجود دارد.

در پایان باید گفت که چشم یکی از اعضای مهم و اصلی بدن می باشد. برای تقویت چشم باید بسیار دقت کنید. سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که دارای ویتامین های مختلف و ضروری که ، برای تقویت چشم لازم است را مصرف کنید. شما با مطالعه دقیق این مقاله می توانید چشم خود را تقویت کرده و از بیماری هایی که چشم را تهدید می کند در امان بمانید. پس با مجله  ، زیبایی آرانیک می توانید اطلاعات مهم و با ارزش را بدست آورید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *