دلیل استفاده از عینک آفتابی در برف چیست ؟

عینک آفتابی

اگر شما جزو افرادی هستید که وقتی تابستان به پایان رسید عینک آفتابی خودرو کنار می گذارند ، باید گفت که بهتر است عینک آفتابی خود را در زمستان نیز استفاده نمایید. چون عینک در زمستان باعث می شود چشمان شما در برابر اشعه بنفش خورشید ، در فصل زمستان و روزهای برفی مراقبت نماید. پس بهتر است برای محافظت از چشمان خود در روز های برفی از عینک آفتابی استفاده نمایید. اگر شما هم مثل ما مشتاق این هستید که بدانید چرا در روزهای برفی و در فصل زمستان باید از عینک آفتابی استفاده کرد ، با مجله زیبایی آرانیک می توانید به این موضوع پی ببرید.

ضرورت استفاده از عینک آفتابی در زمستان چیست؟

زمانی که تابستان از راه می‌رسد و روزها طولانی می‌شود و نور خورشید شدید می شود ، برای محافظت از چشمان خود از عینک آفتابی استفاده می کنیم. عینک آفتابی باعث می‌شود که چشمان ما از  اشعه بنفش خورشید در امان باشد. البته هوای گرم و نبودن سایه باعث می شود که تمایل بیشتری داشته باشیم که از عینک آفتابی استفاده نماییم. وقتی که زمستان از راه می‌رسد همه ما به این فکر می‌کنیم که چون دیگر نور خورشید قدرت گرمایی زیادی ندارد ،  پس بهتر است عینک آفتابی خود را کنار بگذاریم . چون هوا سرد شده و ما احساس سرما می کنیم و  فکر می‌کنیم که نور خورشید مثل تابستان نمی‌تواند مضر باشد. ولی باید گفت که اشعه UV خورشید بسیار برای چشم خطرناک می باشد.

عینک آفتابی ، زمستانی ضد اشعه فرابنفش

شاید برای خیلی از شما این سوال پیش بیاید که ، آیا باید در زمستان هم از عینک آفتابی استفاده کنیم ؟ و علت آن چه چیزی می‌تواند باشد؟ باید گفت که مهم نیست در چه فصلی از سال قرار دارید شما باید همیشه از عینک آفتابی استفاده نمایید. افرادی که در حوزه بهداشت و سلامت فعالیت می کنند تاکید کرده اند که حتماً باید از عینک آفتابی استفاده نمایید. با وجود اینکه که بسیار در این زمینه هشدار داده شده است است و تاکید شده است که که در زمستان هم از عینک آفتابی استفاده نمایید ولی متاسفانه شاهد هستیم که ۷۰ درصد مردم در زمستان از عینک آفتابی استفاده نمی کنند. و این موضوع را جدی نمی گیرند. شما برای اینکه از چشمان خود محافظت نمایید باید در زمستان هم از عینک آفتابی استفاده کنید. شما در زمستان برای مراقبت از چشمان خود باید از عینک آفتابی که صد در صد ضد اشعه فرابنفش باشد استفاده نمایید. البته این عینک ها باید حداقل ۷۵ درصد نور مرئی را کاهش دهد.

حتما بخوانید:   دلایل خارش پوست سر و روش های درمان آن

عینک آفتابیاستفاده از عینکی که مخصوص برف است

شما برای اینکه در زمستان به کارهای روزمره خود برسید و به چشمان شما هم آسیبی وارد نشود بهتر است از عینک آفتابی استفاده نمایید. البته این  یک ضرورت می باشد. عینک آفتابی فقط برای تابستان و پیاده روی ها و همچنین قدم زدن در ساحل در نظر گرفته نمی‌شود بلکه باید در تمام فصول سال از عینک استفاده کنید. شما باید در زمستان هم هر روز از عینک آفتابی استفاده نمایید به خصوص افرادی که رانندگی می کنند باید عینک آفتابی را در زمستان نیز استفاده نمایند. البته  به این دلیل می‌باشد که شیشه جلوی ماشین معمولاً محافظت چندانی در برابر نور آفتاب و اشعه فرابنفش را ندارد. افرادی که ورزش هایی مثل اسکی را انجام می دهند باید عینک مخصوص اسکی و برف را استفاده کنند. هرچند که خیلی ها  فکر می‌کنند که فقط برای اسکی در برف بهتر است از عینک آفتابی استفاده نمایند اما این یک فکر اشتباه بوده و باید در تمام سال از عینک آفتابی استفاده شود. البته برای فعالیت های مختلف بهتر است عینک های مناسب با آن فعالیت را استفاده نمایید. پس موقع فعالیت حتما عینک مخصوص همان زمان را باید استفاده کنید.

در زمستان اشعه ماوراء بنفش تشدید می شود

بسیاری از افراد فکر می کنند که در زمستان آفتاب قدرت زیادی برای آسیب زدن به چشم را ندارد هرچند که خورشید در ماه‌های سرد سال کمتر در آسمان وجود دارد اما قدرت اشعه فرابنفش تفاوتی با بقیه  ماه های سال ندارد. پس در زمستان هم اشعه فرابنفش خورشید می تواند همانند ماه های گرم سال به چشم آسیب برساند. حتی گفته می شود که امکان دارد در ماه های سرد سال خطر این اشعه دو برابر هم باشد و دلیل آن این است که نور خورشید از سطوحی که خیلی خیس و برفی باشد انعکاس یافته پس به همین دلیل می تواند بیشتر آسیب به چشم برساند. پس یک بار از تابش مستقیم آفتاب و یکبار هم از انعکاس آن اشعه UV به چشم می‌رسد. البته باید گفت که زاویه تابش آفتاب نیز مایل می شود و به شکلی در می آید که بیشتر در معرض دید است.

محافظت کردن چشم توسط عینک آفتابی زمستانی

تمام سعی خود را انجام دهید که یک عینک آفتابی استاندارد و با کیفیت را استفاده نمایید تا چشمان شما را از بیماری ها حفظ کند. یعنی علاوه بر اینکه آسایش و راحتی چشم شما را تضمین کند این مزیت را هم داشته باشد که جلوی برخی از از بیماریها را بگیرد. مثل بیماری تخریب ما کولا  ، آب مروارید و ناخنک را می توان نام برد. اینها بیماری هایی هستند که در اثر اشعه های مضر آفتاب در چشم به وجود می آید. عینک آفتابی می تواند در همه فصل ها و روزها از این بیماری ها جلوگیری نماید پس سعی کنید هم بعد از ظهر های آفتابی و هم در روزهای برفی یا عصر های ابری  از عینک آفتابی استفاده نمایید. چون شما در معرض اشعه UV قرار دارید.

حتما بخوانید:   مراقبت از پوست در میانسالی و پیری

پیشگیری از برف کوری

نور خورشید در زمستان بیشتر منعکس می‌شود. اگر در روز ابری باشید یا در روز برفی و یخی که محیط پر از برف و ‌‌‌‌یخ می باشد اشعه فرابنفش را بیشتر دریافت می کنید. حتی اگر در ورزش هایی که در ارتفاعات انجام می گیرد فعالیت کنید ، این خطر بیشتر شما را تهدید می کند. چون اشعه فرابنفش در ارتفاعات و محیط های باز دو چندان تابیده می شود.عارضه ای که در این مواقع رخ می‌دهد برف کوری می باشد برف کوری  نوعی آفتاب زدگی یا آفتاب سوختگی چشم است این عارضه می تواند بینایی شما را کاهش داده یا نابینایی  موقت را موجب شود. باید دقت داشته باشید که بعضی از داروها حساسیت چشم را به نور آفتاب بیشتر می‌کند. از این قرص ها می‌توان به قرص های ضد بارداری ، برخی آنتی بیوتیک ها و داروهای ادرار آور و آرامش بخش اشاره نمود که  ممکن است در زمان های زیادی از عمرتان مجبور باشید از این داروها استفاده کنید.پس بهتر است که از عینک آفتابی برای زمستان و تابستان و حتی تمام فصول استفاده نمایید.

این طور که می دانید زدن عینک آفتابی در زمستان برای سلامتی چشم می باشد اهمیت دیگر استفاده از عینک آفتابی در زمستان می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتنداز :

پیشگیری از خشکی چشم

هوا در زمستان خشک می باشد همچنین در زمستان  با وزش بادهای سرد رو به رو هستید پس عینک آفتابی می تواند از خشک شدن چشمان شما در اثر هوای خشک و وزش بادهای سرد زمستان جلوگیری کند.

پیشگیری از چشم درد و سردرد

بسیاری از افراد وقتی که در مقابل تابش نور خورشید قرار می‌گیرند چشم های آنها فشرده می‌شود یا پلک زدن زیاد باعث فشرده شدن چشم ها می‌شود و سردرد و چشم درد راه ایجاد می کند.اگر عینک آفتابی به چشم بزنید می توانید از این موارد در امان بمانید.

حتما بخوانید:   علت و درمان ریزش مو سکه ای

عینک آفتابیزیبایی پوست دور چشم

همان‌طور که می‌دانید پوست دور چشم و پلک ها از نازک ترین و حساس ترین نقاط پوستی هستند. و اگر بدون عینک آفتابی در مقابل نور خورشید قرار گیرید به صورت ناخودآگاه چشمانتان را جمع می کنید و پوست چین می‌خورد و همچنین پوست حساس این قسمت ها در اثر نور آفتاب آسیب زیادی می بیند. اگر شما از عینک آفتابی استفاده کنید زیبایی دور چشم شما محفوظ می‌ماند.

انتخاب عینک آفتابی زمستانی مناسب

همان‌طور که می دانید عینک های آفتابی تنوع زیادی دارند. شما باید از عینک هایی استفاده نمایید که بر اساس محیط  و  فضای کاری و سبک زندگی و سلیقه خود مطابقت داشته باشد.  پس بهتر است در انتخاب عینک آفتابی زمستانی به موارد زیر توجه نمایید این موارد عبارتند از :

  • پوشش ضد اشعه های UVA و  UVB در عینک آفتابی بهتر است ۹۹ تا ۱۰۰ باشد.
  • بهتر است عینکی را انتخاب کنید که تا حد امکان به صورت شما نزدیک باشد و پوشش خوبی داشته باشد.
  • شیشه های پلاریزه برای حفظ در برابر تابش خیره کننده از برف یا آب متناسب می‌باشد و همچنین برای رانندگی و فعالیت هایی چون ماهیگیری و قایق رانی مناسب هستند.
  • شیشه های پلی کربنات در برابر ضربات مقاوم هستند . عینک اسکی یا هر  ورزش دیگر را که در فضای باز است می‌توانید از این نوع عینک ها را انتخاب نمایید.

در کلام آخر باید گفت که همان‌طور که می‌دانید عینک آفتابی در تابستان و هم در زمستان اهمیت زیادی دارد.در تابستان به خاطر گرمای زیاد هوا  و تابش خورشید شما مجبور هستید از عینک آفتابی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که وقتی ، فصل زمستان فرا می رسد باید از عینک آفتابی استفاده کنید چون تابش اشعه خورشید می تواند بسیار به چشمان شما آسیب برساند. در روز های برفی و سرد زمستان باید از عینک های مناسب استفاده کنید تا از بیماریهای چشمی جلوگیری نمایید. پس متوجه شده‌اید که عینک آفتابی زمستانی به اندازه عینک آفتابی معمول و عینک طبی بسیار دارای اهمیت می باشد. پس باید از برندهای معتبر خریداری کنید و قبل از آن با کارشناسان در این زمینه مشورت نمایید. و به خاطر داشته باشید که سلامت چشمان شما در گرو استفاده از عینک آفتابی مناسب می باشد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *