علت چربی مو سر و راه های جلوگیری از چرب شدن مو

علت چربی سر

وجود چربی در پوست سر  به میزان کافی  ضروری است و سبب می شود که پوست سر سالم بماند، زیبایی مو حفظ شود و از شکنندگی مو نیز جلوگیری شود. اما چیزی که سبب ناخوشایند افراد می شود چربی بیش از حد پوست سر است که موجب خارش و ایجاد حس ناراحتی می شود.

عوامل مختلفی می تواند موجب چرب شدن پوست سر شود که منشا آن ها ممکن است محیطی، ژنتیکی یا درونی باشد. پوست سر ما به دلیل حفظ سلامت  و از دست ندادن رطوبت خود،به طور دائم چربی تولید می کند که شدت این کار توسط  غده سبوم(چربی طبیعی) انجام می شود و ممکن است به دلایل مختلف تغیر کند و از جمله این دلایل شامل موارد زیر است:

تاثیر ژنتیک روی چربی مو سر :

بعضی  افراد به صورت ژنتیکی پوست سر چرب دارند. به عبارتی ژن ها بر روی عملکرد غدد سبوم و و میزان تولید چربی اثر گذار هستند.

تاثیر استرس روی چربی مو سر:

یکی از عوامل تشدید کننده چربی سر استرس است. تاثیرات منفی استرس  بر روی جسم و روح انسان اثبات شده است و جزو عوامل بسیار مضر است. استرس با تاثیر گذاری بر هورمون آندوژن که تولید سبوم را کنترل می کند،  سبب چرب شدن زود هنگام موها خواهد شد.

بیماری های پوستی:

انواع مختلف بیماری های پوستی وجود دارند که می توانند با تغیر در عملکرد سیستم ایمنی و غدد سبوم سبب افزایش تولید چربی در این ناحیه شوند. به عنوان مثال بیماری درماتیت سبورئیک می تواند با تحریک پوست سر و غدد چربی موجب افزایش تولید چربی شود که سبب به وجود آمدن  علائمی همچون شوره و پوسته پوسته  شدن می شود.

آکنه سر:

در بسیاری از  موارد این امکان وجود دارد که سلول های پوستی و مواد چربی در داخل منافذ گیر بیفتند و این موضوع زمینه را برای رشد باکتری ها در این منافذ فراهم می کند که سبب تجمع زیاد چربی ها و ایجاد آکنه کف سر خواهد شد.

عوامل محیطی:

در برخی از موارد  آلودگی ها و دیگر عوامل محیطی موجب تغیر در چربی پوست سر می شوند و این به خاطر این است که تاثیر گذاری بر روی هورمون ها می توانند مقدار تولید چربی در پوست سر را افزایش بدهد. در این هنگام ممکن است پوست سر شما در واکنش به یک عامل محیطی یا مواد شیمیایی که در شوینده ها وجود دارد، مقدار تولید چربی خود را افزایش دهد.

حتما بخوانید:   گل مژه چیست؟ آموزش درمان خانگی گل مژه

شستشوی بیش از حد موها:

شستشوی بیش از حد موها سبب می شود پوست سر تحریک شود و چربی آن از بین برود و به همین دلیل پوست به طور طبیعی مجبور به تولید سبوم بیشتر خواهد شد که چرب شدن پوست سر را در پی خواهد داشت. مناسب ترین کار برای افرادی که موهای چرب دارند این است که موهای خود را هفته ای دو تا سه مرتبه شستشو دهند. همچنین دقت شود که  هنگام استفاده از شامپوها و نرم کننده ها ، موها باید به طور کامل آبکشی شوند تا هیچ مقداری از این مواد میان موها نماند زیر ماندن این مواد میان موها سبب بر هم خوردن تعادل چربی پوست سر می شود.

رابطه میان افزایش سن و چربی مو سر

یکی از عوامل اصلی که سبب می شود مقدار ترشح چربی توسط غدد مختلف افزایش پیدا کند، بالا رفتن سن به ویژه در مردان است زیرا در مردانی که سن آن ها از 50 سال بیشتر است هورمونی به نام DHT ترشح می شود که این هورمون ها می تواند فولیکول های مو را کوچک کرده و سبب ایجاد پوست چرب در ناحیه کف سر شود.

لازم به ذکر است که ترشح  چربی در سن بلوغ نیز افزایش می یابد چون با فرا رسیدن این سن اندازه غدد چربی پوست سر افزایش و مقدار ترشح  چربی زیاد می شود.

برس و شانه کثیف:

از مواردی که سبب می شود آلودگی ها، گرد و غبار و ذرات به جا مانده از محصولات مراقبتی و آرایشی مستقیم به مو وارد شود استفاده از برس و شانه تمیز نشده است و این کار سبب می شود موها خیلی سریع کثیف شوند و ترشح چربی در پوست افزایش یابد. به همین دلیل تمیز کردن و شستشوی زود به زود شانه و برس امری ضروری و واجب است.

علت چربی سراستفاده از نرم کننده مو:

هنگام استفاده از نرم کننده مو باید دقت شود که از  نرم کننده ملایم استفاده می شود  و آن را فقط به ساقه موها زد نه ریشه موها زیرا استفاده از این محصولات سبب چرب شدن مو می شوند. در آخر موها را با آب فراوان شستشو دهید تا باقی مانده نرم کننده ها از بین بروند زیرا وجود این مواد سبب خفه شدن و آسیب به مو می شود.

حتما بخوانید:   بهترین و بدترین مواد غذایی در درمان خانگی پوست چرب با تغذیه 

مقدار چربی پوست سر به میزان طبیعی همانطور که گفته شد برای حفظ سلامت مو و جلوگیری از خشک شدن مو ضروری است. اما اگر چربی پوست سر بیش از اندازه باشد به گونه ای که بعداز شستشو چربی سر برطرف نشود باید برای درمان آن اقدام کرد.

چرب شدن پوست سر سبب بروز  مشکلاتی می شود که شامل:

  • ریزش مو: یکی از دلایل افزایش میزان ریزش مو چرب شدن موها است زیرا وجود روغن و چربی بر روی پوست باعث می شود آلودگی ها در میان موها گیر بیافتد و  در نتیجه منافذ باز پوست بسته شود. همین دلیل کافی است تا مواد کافی برای رشد مو فراهم نشود و ریزش مو اتفاق بیافتد.
  • شوره: شوره سر زمانی ایجاد می شود که آلودگی ها و مواد مختلف شیمیایی توسط پوست سر جذب شوند و منافذ آن ها را مسدود کنند. افزایش میزان چربی در پوست سر یکی از عوامل گیر افتادن آلودگی ها است و برخلاف تصور بسیاری از افراد، شوره سر همیشه به دلیل خشک شدن پوست سر نیست.
  • چسبندگی و از بین رفتن حالت موها: موهایی که چرب باشند تا حد زیادی به هم می چسبند و سبب به وجود آمدن دسته های خشک و بی حالت می شوند و به همین دلیل است که افزایش چربی در پوست سر باعث از بین رفتن حالت طبیعی موها می شود.

 

راه های جلوگیری از چربی مو سر:

برای اینکه چربی پوست سر را کاهش و یا از بروز آن پیشگیری کنیم می توانیم از راه هایی استفاده کنیم که این راه ها عبارتند از:

شستشوی  موها به تعداد کافی:

یکی از راه های جلوگیری از چرب شدن پوست سر شستشوی موها به مقدار کافی است چون افراط در شستشوی موها هم چربی های مفید پوست سر را از بین می برد  و هم  موجب تحریک غده های تولید چربی شود. از طرفی کم شستن موها نیز به نوع خود منجر به چرب شدن پوست سر می شود بطوری که سبب می شود آلودگی ها بر روی پوست بنشیند و سبب بسته شدن منافذ پوست شود. بنابراین باید در شستشوی موها را کنترل نمود تا از چرب شدن پوست سر جلوگیری کرد.

شستشوی موها بصورت صحیح:

همانطوری که کنترل کردن شستشوی موها امری ضروری در جلو گیری و پیشگیری از چرب شدن موها است، شستشوی صحیح موها نیز امری واجب و ضروری است. مراحل انجام شستشوی صحیح موها به این صورت است که ابتدا مقدار کافی از شامپو را به ریشه و پوست سر مالیده، سپس صبر می کنیم تا شامپو خود به خود به انتهای موها برسد.

حتما بخوانید:   بهترین چیز برای پوست صورت چیست؟

نکته دیگری که باید هنگام شستشوی موها به آن توجه کنیم عدم استفاده از ناخن در در زمان شستشوی پوست سر است زیرا سبب خراش بر روی پوست می شود و به دنبال آن غدد چربی برای درمان و جلو گیری از به وجود آمدن التهاب، چربی بیشتری تولید می کنند.

عدم مصرف زیاد نرم کننده:

به دلیل اینکه در نرم کننده ها ترکیباتی وجود دارند که موجب چرب شدن پوست شما می شوند، باید هنگام مصرف احتیاط کرد و نرم کننده را به پوست سر برخورد نداد بلکه  آن را به انتهای موها زد و از ماساژ زیاد نیز پرهیز کرد.

محدود کردن استفاده از سشوار و اتوی مو:

استفاده از سشوار و اتوی مو سبب تحریک غدد چربی  شود چون خشک شدن موها بصورت سریع منجر به خشکی پوست  سر و به دنبال آن از بین رفتن بافت طبیعی پوست سر شود.

علت چربی سرکم کردن دست زدن به موها:

دست زدن بیش از حد به موها سبب افزایش تولید چربی می شود. همچنین خاراندن سر نیز باعث آسیب به پوست سر می شود که افزایش تولید چربی را به دنبال دارد. و به این دلایل است که باید با موها با ملایمت رفتار کرد.

شستشوی موها بعداز تعریق زیاد:

به خاطر اینکه عرق کردن بیش از حد موجب چرب شدن پوست سر می شود، بهتر است بعداز فعالیت های شدید بدنی و یا بعداز ورزش کردن موهای خود را شستشو دهید.

خود داری از بستن موها تا حد امکان:

توصیه به باز گذاشتن موها به خاطر این است که بستن موها عاملی برای چرب شدن موها است و پوست سر را مجبور به تولید چربی بیشتر می کند.

کلام پایانی در مقاله چربی مو سر

در این مقاله از مجله آرانیک به سراغ چربی مو سر رفتیم و شما را با این مورد کاملا آشنا کردیم ، درمان کردن پوست سر چرب امری ضروری است زیرا از بروز ریزش مو و شوره سر جلوگیری می کند. مهم ترین گام برای درمان پوست سر چرب پیدا کردن علت وقوع این مشکل است چون در برخی موارد بیماری های پوستی هستند که سبب چرب شدن پوست سر می شوند و در این هنگام باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *