لایه برداری پوست چیست و برای لایه برداری پوست چه کنیم

لایه برداری پوست

لایه برداری پوست به فرآیندی گفته می شود که در آن سلول‌های مرده از سطح پوست جدا می شوند به طور کلی این کار به صورت فیزیکی یا شیمیایی انجام می‌شود، در روش‌های فیزیکی خانگی مثل اسکراب ها و روش های کلینیکی مثل میکرودرم ابریژن با شیوه های خاصی سطح پوست را ماساژ می دهند تا سلول های مرده به شکل سایشی از روی پوست جدا شود در روش شیمیایی به کمک لایه بردارها شیمیایی اتصال سلول های مرده پوست را شل می کنند تا از پوست جدا شود.

پوست ما به طور طبیعی هر سی روز یک بار سلول های مرده را از خود جدا می کند تا جای برای رشد و تقسیم سلول های جدید باز شود. گاهی هم سلولهای مرده به طور کامل نمی ریزند اگر سلول های مرده روی پوست جمع شود، نتیجه‌اش خشکی پوست،   پوسته پوسته شدن و انسداد منافذ پوستی می باشد لایه برداری پوست کمک می کند تا این اتفاق نیفتد.اگر در مورد خاصیت های لایه برداری شک دارید یا نمی دانید چه شیوه ای ایمن و موثر برای این کار وجود دارد نگران نباشید در این مقاله می‌خواهیم  از لایه برداری و روش های مناسب آن برایتان شرح دهیم.

خاصیت لایه برداری برای پوست

چند روش لایه برداری وجود دارد که باعث زیبای پوست می شود، لایه برداری پوست باعث درخشندگی و بهبود تاثیرات محصولات مراقبتی پوست می شود ، چرا که با از بین رفتن سلولهای مرده، کرم ها و سایر محصولات موضعی مراقبتی بهتر جذب پوست می شوند، لایه برداری منظم باعث پیشگیری از نسداد منافذ پوست و کاهش آکنه و جوش ها می شود، لایه برداری در بلند مدت می تواند باعث تولید کلاژن پوست را افزایش دهد، کلاژن عامل اصلی زیبایی و درخشش و جوانی پوست است افزایش این پروتئین باعث بهبود انعطاف پذیری پوست و کاهش خطوط ظریف پوست و از بین رفتن چین و چروک پوست می شود.

لایه برداری فیزیکی

لایه برداری فیزیکی باسابقه ترین روش لایه برداری می باشد،کیسه های آبی رنگ ضخیم و سفید آب که از ایام قدیم در حمام های ایرانی دیده می شد. برای لایه برداری فیزیکی شما می توانید از راه های بسیاری استفاده کنید می توانید یک لیف یا اسکراب را به صورت دایره وار روی صورت خود بکشید تا لایه های روی پوست شما برداشته شود. لایه بردار فیزیکی به سادگی می توانید لایه برداری کنید به یاد داشته باشید که منظور از لایه برداری این نیست که لپ هایمان گل بیفتد یا پوستمان قرمز شود، قرمزی و سوزش پوست در لایه برداری خانگی می تواند ناشی از آسیب دیدن پوست باشد پس لازم نیست پوست خود را بسابید می توانید با حرکت دایره وار ملایم روی صورت به اندازه کافی لایه برداری کنید. با انجام لایه برداری در خانه می توانید از اسکراب های آماده استفاده کنید یا از شیوه های ساخت اسکراب خانگی که در اینترنت موجود است کمک بگیرید، همچنین می توانید لیف ها و پن های لایه بردار استفاده کنید، اسکراب ها در داروخانه و فروشگاه لوازم آرایشی به حالت شبیه به کرم فروخته می شود. حواستان باشد که اسکراب های صورت و بدن با هم متفاوت است و اسکراب های بدن معمولاً قویت هستند ، برخی از اسکراب ها به طور اختصاصی برای انواع پوست تهیه شده است مثلا اگر پوستی حساس باشد بهتر از اسکراب مناسب پوست حساس خریداری کنید.

حتما بخوانید:   پیری پوست چیست؟ پیشگیری ، درمان خانگی و پزشکی

حالا که با لایه بردار فیزیکی در خانه آشنا شدید بهتر است به سراغ لایه بردار های کلینیکی برویم

این روشها در برخی از آرایشگاه ها هم انجام می‌شود ولی به شما توصیه می‌کنیم این موارد را تنها در کلینیک‌های تخصصی جوانسازی پوست انجام دهید اول اینکه پیش از انجام لایه بـرداری لازم است پوست شما توسط پزشک بررسی شود تا روشی که متناسب با نوع پوستتان است را برایتان تجویز کند، دوم پزشک متخصص کلینیک ابزارها و وسایل لایـه برداری را به طور مداوم بررسی می کند و در صورتی که دچار فرسودگی شده باشد آنها تعویض و تعمیر می شود. روش های لایه برداری فیزیکی در کلینیک شامل موارد زیر است که همگی در کلینیک زیبایی آرانیک به دست مجربترین متخصصین و به روز ترین ابزارها انجام می شود.

میکرودرم ابریژن: روش برای لایه بـرداری پوست است که به کمک کریستال های بسیار ریز یا دستگاه الماسی انجام می‌شود که می‌تواند روی خط های ریز ،سفت کردن، یکدست کردن بافت و رنگ پوست از بین بردن برخی از راه های پوستی موثر باشد.

هیدرودرم ابریژن: روش مشابه ای با میکرودرم ابریژن است که بسیار فراتر از یک لایه برداری ساده می باشد این روش بدون نیاز به کریستال لایه برداری انجام می شود و با ماساژ دادن پوست باعث جوان سازی و استفاده از سرم آنتی اکسیدان به شکل موثری پوست را آبرسانی می کنند.

لایه برداری پوست

لایه برداری شیمیایی پوست

در لایه برداری شیمیایی معمولاً از اسیدهای ضعیف رتینول و آنزیم هایی برای لایه برداری پوست استفاده می کنند این روش ها نیز مثل لایـه برداری فیزیکی به شکل خانگی و کلینیکی قابل اجرا هستند، برای لایه برداری شیمیایی در خانه می توانید از لایه بردار های شیمیایی موجود در بازار استفاده کنید یا می توانید گشتی در اینترنت بزنید و روش ساخت یک لایه بـرداری شیمیایی با موادی که در خانه دارید را یاد بگیرید. به طور کل لایه بردارهای شیمیایی خانگی اگر به شکل درست استفاده شوند بسیار موثرتر از لایه بردار های فیزیکی خانگی هستند، لایه بردار شیمیایی مانند لایه بردار فیزیکی باید با اعتیاد استفاده شود، چرا که خطر آسیب رسیدن به پوست را دارد توصیه می کنیم به شکل منظم از لایه بردارهای شیمیایی استفاده کنید و حتما با پزشک متخصص پوست در مورد مواد مصرفی و چگونه استفاده میزان استفاده از آنها مشورت بگیرید.

حتما بخوانید:   مراقبت های بعد از کاشت ریش

انواع لایه بردارهای شیمیایی آلفا هیدروکسی اسید AHA

این اسیدها شامل ای از اسید های محلول در آب هستند که معمولا از میوه های قندی استخراج می شود معروف ترین انها عبارتند از:

  • گلیکولیک اسید که از نیشکر درست می شود.
  • لاکتیک اسید شیر و برخی سبزیجات وجود دارد
  • سیتریک اسید که در مرکبات یافت می شود
  • تارتاریک اسید که در انگور ها وجود دارد
  • مالیک اسید که از سیب استخراج می شود

این اسید ها کمک می کنند لایه ای از روی پوست صورت برداشته شود، سلول های جدید و یکدست تر از نظر رنگ جای سلول های قدیمی را بگیرند، نسبت به سایر اسید ها استفاده شده برای لایه بـرداری پوست AHA عملکرد بیشتری دارند.

  • بستگی به نوع اسید های استفاده شده AHA می تواند در رفع مشکلات زیر کمک کند
  • لکه های تیره پوست مانند لکه های ناشی از افزایش سن ملاسما و اسکارها
  • منافذ پوستی بزرگ
  • خطوط ریز و چروک های سطحی
  • ناهماهنگی در رنگ پوست

بتا هیدروکسی اسید هاBHA برای لایه برداری

این اسید ها محلول در چربی هستند و تا فولیکول های مو نفوذ می کند و چربی اضافه و سلول های مرده را از درون منافذ پوست خارج می سازند بتا هیدروکسی اسید بیشتر برای درمان آکنه و آسیب های مضر آفتاب استفاده می شود و معروفترین آن سالیسیلیک اسید است که برای درمان آکنه و بهبود قرمزی و التهاب کلی پوست مفید می باشد.

رتینوئیک اسید برای لایه برداری

رتینوئیک اسید نوعی رتینوئید است که از مشتقات ویتامین A محسوب می شود، این لایه بردار معمولاً در کلینیک ها استفاده می‌شود و کمتر در تولید محصولات لایـه برداری خانگی به کار می آید، رتینوئیک اسید نسبت به BHA لایـه برداری عمیق تری انجام می دهد و برای رفع زخم یا اسکار ،لکه ها و خطوط پوستی بیشتر موثر است.

حتما بخوانید:   عوارض کاشت ناخن چیست ؟

لایه برداری پوست تفاوت لایـه برداری خانگی و کلینیکی

تفاوت اصلی این دو روش لایه بـرداری در میزان اثرگذاری آنها است به طور مثال میکرودرم ابریژن را می توانید با گیت های خانگی هم انجام دهید ولی نتایج میکرودرم ابریژن کلینیکی بسیار قوی تر است .هیدرودرم ابریژن روش بسیار شگفت انگیزی است و تنها در کلینیک و به دست متخصصین انجام می شود، به دلیل  آنتی اکسیدان و آبرسان بسیار ویژه‌ای در آن استفاده می‌شود در مورد لایه بردارهای شیمیایی محصولات خانگی معمولا اسید کمتری دارند، برای همین اثرات لایـه بـرداری کمتری هم دارند در کلینیک مشکلات پوستی به دقت بررسی می‌شود تا مناسب ترین راه حل برای مشکل شناسایی شود سپس همزمان با استفاده از اسید ها داروهای خاص دیگری هم به پوست شما می زنند تا لـایه بـرداری موثر تر و عوارض کمتری را داشته باشید. اگر از پس هزینه های لایـه بـرداری کلینیک برمی‌آیید، قطعاً این روش موثرتر می باشد هر چند لـایه بـرداری موثر در خانه هم هزینه کمی ندارد ولی ارزان تر از لایه برداری کلینیک تمام می شود اگر لایـه بـرداری را فقط به عنوان یکی از بخش های مراقبت پوست انجام می دهید، استفاده از لایه بردار های خانگی بعد از مشورت با پزشک متخصص کفایت می کند، اما اگر دنبال اثرگذاری بیشتر هستید و مشکلاتی مانند جای زخم لکه های پوستی چین و چروک ها و مواد این چنینی را دارید و پیگیر درمان آن هستید حتماً از لـایه بـرداری کلینیکی استفاده کنید.

چه کسانی نباید لایه برداری انجام دهند

کسانی که از آکنه رنج می برند باید قطعاً در مورد لایـه بـرداری با پزشک متخصص پوست مشورت کنند.اگر آکنه شما مزمن یا کیستیک باشد، پوست تان خود به خود ملتهب می‌شود و لایـه بـرداری باعث التهاب پوست تان می شود در این صورت احتمال جا ماندن لکه های تیره پوستی که به هایپر پیگمنتیشن معروف اند وجود دارد این لکه ها در کسانی که رنگ پوست تیره دارند شایع تر و ماندگارتر می باشد.اگر روی پوست خود هرگونه زخم ، آفتاب سوختگی، آسیب یا عفونت دارید لایه‌برداری نکنید این توصیه شامل تبخال هم می شود. در این زمان‌ها پوست شما بیشتر از لایه برداری به آبرسان و مراقبتهای درمانی نیاز دارد.

سخن آخر در مقاله لایه برداری

در این مقاله از مجله پزشکی آرانیک با شما بودیم و در رابطه با لایه برداری صحبت کردیم ، از شما دعوت می کنم تا تجربه های خود را در این زمینه از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از این تجربیات ارزشمند بهره مند شوند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *