قارچ پوست سر چیست؟ تشخیص و درمان انواع قارچ پوست سر

قارچ پوست سر یکی از بیماری هایی است که برخی افراد به این بیماری دچار می شوند و به دنبال روش های درمان آن هستند، شما باید بدانید اگر این بیماری پوستی در زمان مشخص درمان نشود امکان دارد موهای خود را از دست بدهید و باعث ریزش موی شدید شما شود به همین دلیل باید این بیماری  سریعتر درمان شود، این بیماری واگیردار است به همین دلیل افرادی که دچار قـارچ پـوستی می شوند به سادگی می تواند از فردی به فرد دیگر این بیماری را منتقل کنند. قارچ کف سر انواع مختلفی دارد هر یک از انواع آن ویژگی‌های خاصی دارند، برای اینکه آنها را از بین ببرید در مورد آنها باید آشنایی کافی داشته باشید ما در این مقاله از مجله زیبایی آرانیک شما را با قـارچ پـوست سر چیست و تشخیص و درمان انواع قارچ پوست در آشنا می کنیم.

قارچ پوستی چیست و چگونه درمان می شود

عفونت قارچی یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در سراسر دنیا به صورت قرمز و خارش دار است، این بیماری بسیار ناخوشایند و دیوانه کننده است ، این بثورات می تواند به هر نقطه از بدن مانند ناخن، کشاله ران ، باسن ظاهر شود . قـارچ پـوستی اغلب از طریق تماس مستقیم از فردی به فرد دیگر یا حیوان به انسان منتقل می شود. باعث به وجود آمدن مشکلات بثورات قرمز رنگ یا تاول می شوند، برای اینکه از علائم  درمان گزینه‌های درمان قارچ پوستی بیشتر متوجه شوید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

قارچ پوستی چیست

قارچ پوستی که مایکوز نامیده می‌شود یک بیماری پوستی است که توسط قارچ ها شکل می گیرد، قارچ یک موجود زنده کوچک مانند کپک است که در هوا، خاک، آب ،گیاهان و بدن انسان زندگی می کند حدود نیمی از قارچ های مضر هستند اگر روی پوست بنشیند می‌تواند باعث عفونت قارچی شوند. وقتی پوست انسان با یک قارچ تماس پیدا می‌کند، عفونت قارچی می تواند باعث تحریک و پوست پوست شدن، ظاهر شدن بثورات قرمز رنگ و خارش، تورم و تاول پوست شود. این قارچ ها غالباً از طریق تماس مستقیم انتقال می یابند به عنوان مثال اگر شخصی کفش شخصی مبتلا به قـارچ پـوستی را بپوشد این قارچ در تماس با پای او قرار گرفته و می تواند باعث آلودگی شود.

انواع قارچ پوستی و علائم آن

قارچ پوستی که با نام علمی تینا (Tinea)شناخته می شود انواع مختلفی دارد.

عفونت قارچی پای ورزشکار

این عفونت ها اغلب برای ورزشکاران و افرادی اتفاق می افتد که مدت زمان بسیاری پاهایشان در کفش قرار می گیرد یا پابرهنه در مکانهای عمومی مثل استخر، رختکن، حمام های عمومی را می رود ، این عفونت قارچی پوست بین انگشتان پا سفید می‌شود و شروع به پوست پوست شدن می‌کند. گاهی نیز ممکن است با علائم مثل قرمزی، تاول، خارش ، سوزش همراه شود، این عفونت می تواند کف پا را نیز قرار دهد این عفونت در آب و هوا و ماههای گرم سال بیشتر دیده می‌شود زیرا قارچ ها در محیط های گرم و مرطوب به سرعت تکثیر می کنند.

حتما بخوانید:   هایفوتراپی غبغب ؛ هزینه ها ، روش درمان ، عوارض و مزایا

قارچ ناخن

این عفونت یک مشکل شایع پوستی است که ناخن های پا را تحت تاثیر قرار می دهد در اثر رشد این قارچ ناخن ها زرد و ضخیم می شوند و به راحتی می شکنند.

خارش ژوک یا تیناکروریس

یکی از شایع ترین عفونت های قارچی است  که به جوش خارش دار در ناحیه ران، کشاله ران و باسن ظاهر می‌شود. این قارچ پوستی در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود این عفونت قارچی مسری است و اغلب از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده یا جسم آلوده انتقال پیدا می کند از شایع ترین علائم عفونت قارچی می توان به قرمزی در ران، کشاله ران باسن ،برفک ، خارش یا سوزش در ناحیه آلوده، بثورات قرمز دایره شکل با لبه های برجسته، ترک پوست پوست شدن اشاره کرد.

عفونت قارچی واژن

این عفونت یک نوع قارچ پوستی رایج در میان بانوان است که معمولاً از نوع قارچ انگلی به نام کاندیداآلبیکنس به وجود می آید، رشد بیش از حد کاندیدا تعادل طبیعی باکتری ها و ph واژن را به هم می‌زند و باعث به وجود آمدن عفونت می شود، این عدم تعادل ممکن است به دلیل مصرف آنتی بیوتیک ها، استرس، عدم تعادل هورمون ها یا عادت غذایی نامناسب ایجاد شود خارش و تورم در اطراف واژن احساس سوزش یا درد هنگام ادرار، مقاربت قرمزی ، درد در واژن و اطراف آن و ترشحات غیر معمولی واژن از جمله علائم عفونت قارچی می باشد.

عفونت قارچی پوست سر

این بثورات بیشتر در کودکان به وجود می آید و باعث ریزش موی آنها می‌شود اما با درمان مناسب معمولاً مو دوباره رشد می کند.

تشخیص و درمان قارچ پوستی

عفونت های سطح پوست و ناخن به عنوان شایع ترین شکل عفونت قارچی می باشد که سالانه ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، هر کسی می تواند در معرض قـارچ پـوستی قرار بگیرد اما ضعیف بودن سیستم ایمنی، دیابت بارداری بی اختیاری ادرار، اضافه وزن، تعریق زیاد به مصرف طولانی مدت یا دُز بالای آنتی بیوتیک می‌تواند فرد را بیشتر در معرض خطر عفونت قارچی قرار بدهد. یک پزشک با نگاه کردن به پوست و علائم ظاهری آن می تواند قارچ را تشخیص دهد اما برای تایید معمولاً بافت آلوده را زیر میکروسکوپ می برند، گاهی اوقات نیز برای شناسایی یک قارچ لازم است آزمایش کشت قارچ انجام شود آزمایش کشت قارچ ممکن است پزشک بخواهد نمونه کوچکی از پوست یا چرک روی زخم را بگیرد و زیر میکروسکوپ بررسی کند برای عفونت های شدیدتر ممکن است با آزمایش خون نیاز شود، برای درمان قـارچ پـوستی می توانید از موارد زیر استفاده کنید.

کرم های موضعی ضد قارچ که بسیاری از آنها مانند کلوتریمازول، میکونازول و تربینافین را می توانید بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید.

داروهای با دوز قوی تر مثل آمفوتریسین ، آنیدولافونگین و فلوسیتوزین را هم گروه مینور با تشخیص پزشک و با و باید تهیه کرد این دیدار او می توان سریعتر عمل کند.

حتما بخوانید:   بعد از عمل جراحی بینی چی بخوریم خوبه؟

اگر عفونت شدید داشتید اغلب داروهای خوراکی مانند آنتروکونازول فلوکونازول و تربینافین تجویز می شود.

معرفی انواع قارچ های پوستی سر

همانطور که گفتیم قارچ کف سر انواع مختلفی دارد و هر یک از آنها در ناحیه مشخصی در پوست سر رشد می کند بیماری مسری می باشند و از طریق تماس مستقیم پوست با پوست یا از طریق تماس با حیوانات خانگی مانند سگ منتقل می شود.

قارچ در داخل مو

یکی از انواع قارچ های پوست سر که در بین برخی از افراد رایج است قارچ در داخل مو است این نقاط به مدت مرور زمان رشد بیشتری خواهد داشت و کل ساختار مو را می گیرد، به همین دلیل زمانی که شما در ساختار موی خود علائم قارچ  را مشاهده کردید باید سریع‌تر به فکر درمان آن باشید.

قارچ پوست

تجمع قارچ

از جمله دیگر انواع قارچ کف سر تجمع پیدا کردن قارچ در اطراف ساقه و سطح بین بافت مو است افرادی که به این نوع قارچ مبتلا می شوند امکان دارد تمامی پوست سر آنها درگیر شود به همین دلیل اگر علائم قارچ را روی موهای سر خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

یکی از نکاتی که اهمیت بسیار زیادی دارد که شما باید به آن توجه کنید این است که به محض مشاهده علائم قارچ در پوست سر خود برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید در غیر این صورت امکان دارد با درمان خانگی شدت بیشتری بگیرد.

قارچ شدید

زمانی که قـارچ سر شما شدت بسیاری پیدا کند آنها به صورت رشته ای در بین موها مشاهده می شود در واقع بیشتر کسانی که به این نوع از قـارچ مبتلا می شوند و به درمان آن اهمیت نمی دهند به کچلی سر مبتلا می شوند به همین دلیل باید آن را سریعتر درمان کنید، پزشکانی که در زمینه درمان قـارچ پوسـت سر تخصص دارند می توانند برای درمان قـارچ سـر به شما بهترین دارو را تجویز کند تا بتوانید پوست سر خود را از قـارچ نجات دهید.

قارچ خفیف

یکی دیگر از انواع قارچ کف سر که افرادی بسیاری به آن دچار شده باشند قارچ خفیف است  در روی پوست سر مشاهده می شود، از جمله مهمترین علائمی که در این نوع قارچ وجود دارد ریزش مو و همچنین نقطه سیاهی در پوست سر است که به وجود می آید، اگر به این نوع قارچ مبتلا شدید، باید بدانید پوست سرتان مانند مرغ پرکنده می شود و زیبایی موهای شما را از بین می برد.

فاووس

یکی از قارچ های پوستی سر که خطرات بسیاری دارد و باید مراقب آن باشید فاووس است،مالی زخم های بسیار زیادی هم روی پوست به وجود می آورد به همین دلیل اساس سطح پوست با علائم آن کاملاً پیدا است از آنجایی که بهداشت ایران بسیار رشد کرده است این بیماری و این نوع قارچ هم در ایران بسیار کم شده است این بیماری در انواع قارچ های کف سر بر اثر عدم رعایت بهداشت به وجود می آید. این بیماری در کشورهای عقب افتاده که بهداشت را رعایت نمی کنند این بیماری بسیار دیده می شود، به همین دلیل نیاز نیست نگران این بیماری باشید.

حتما بخوانید:   علت اصلی برگشت موهای زائد بعد از لیزر چیست ؟

عفونت اکتوتریکس

میکروسپورم  از انواع قارچ های پوست سر است که اگر ظاهر شود  موجب بیماری افراد می شود ساقه و با این میکروب یا همان قارچ به طور کلی پوشش داده می‌شود و آسیب جدی امکان دارد روی مو و پوست سر وارد کند، شما باید بدانید این نوع قارچ ها به وسیله برخی از دستگاه اشعه ماورا بنفش نشان داده می‌شود و همین اساس شما اگر قارچ کف سر خود را احساس کردید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا این بیماری را تشخیص دهد و بهترین روش برای درمان آن را برای شما تجویز کند.

قارچ پوست

علائم بیماری قارچ پوست سر

قارچ کف سر مانند کرم های حلقوی هستند البته باید بدانید انواع آنها دارای شکل های متنوعی می باشد و تنها پزشک می‌تواند آن را تشخیص دهند بهترین راه درمان آن تجویز پزشک است ، علائم اصلی که در قارچ سر وجود دارد قرمزی پوست و خارش پوست و دارای علائم دیگری هم نیز دارد این دسته از علائم عبارت هستند از :

گاهی اوقات امکان دارد قارچ پوست سر مانند شوره سر باشد و به صورت پوسته پوسته در سر شما ظاهر شود در این حالت امکان دارد که پوست سر پوسته پوسته شود و شوره های سر مشاهده شوند، خارش که در قسمت های قارچی وجود دارد بسیار زیاد است و برخی از مواقع امکان دارد جای آن زخم شوند.

ریزش مو از جمله دیگر علائم قـارچ کف سر است به همین دلیل پزشکان از آن به عنوان کچلی سر نام می‌برند، پوست سر در عین حال به رنگ خاکستری در می آید و نقاط سیاه را می پوشاند، در واقع باید بدانیم قـارچ ها خطرناک هستند و کچلی سر را به همراه دارند، در صورتی که شما این علائم را در سر خود مشاهده کنید بدون شک باید به پزشک مراجعه کنید، تا پزشک بتواند با تجویز درست خود برای از بین بردن قـارچ سر درمان های مختلفی را برای  شما تجویز کند.

درمان افراد مبتلا به قارچ چیست

پزشکان برای این نوع بیماران داروهای مخصوص ضد قـارچ را معرفی می‌کنند تا افراد از آنها استفاده کنند خوراکی ها و داروهایی که باید برای از بین بردن قـارچ سر استفاده کنید بسیار خاص و ویژه است، در کل باید بدانید قـارچ پـوستی انواع مختلف دارد که معمولا چند روز تا چند هفته طول می کشد تا یک عفونت قارچی درمان شود، توجه داشته باشید که یک قـارچ پوسـتی ممکن است مجددا ایجاد شود بنابراین برای جلوگیری از بازگشت عفونت قـارچ پـوستی حتما به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

در این مقاله از مجله آرانیک شما را با قـارچ پوسـت سر آشنا کردیم، همچنین دانستید که چه مواردی می توانند باعث ایجاد این بیماری در پوست سر شوند، در صورتی که تجربه یا سوالی در این رابطه دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از این تجربیات بهره مند شوند.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *