عمل بینی چیست ؟ انواع جراحی ، مزایا ، معایب و هزینه

عمل بینی

جراحی زیبایی بینی ، یا تغییر شکل بینی یکی از رایج ترین عمل جراحی زیبایی در کشور است.عامل مهمی که در جراحی بینی باید در نظر داشت ، مهارت پزشک و فرم بینی افراد می باشد. اگر شما از بینی خود ناراضی هستید یا تنفس برای شما دشوار می باشد ، مطمئنا به عمل بینی فکر کرده اید. پزشکان در حالت کلی عمل بینی را به معنی تغییر ظاهری شکل آن یا اصلاح کردن بینی برای تسهیل در فرایند تنفس می دانند. بینی به چهار حالت وجود دارد. حالت گوشتی ، استخوانی ، نیمه گوشتی و نیمه استخوانی هستند. جراحی بینی هم به عمل طبیعی ، فانتزی ، نیمه فانتزی ، عمل بینی های گوشتی و استخوانی و جراحی ترمیمی تقسیم می شوند.ما از مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد عمل بینی شرح خواهیم داد تا با مطالعه این مقاله با بهترین راهکار عمل بینی آشنا شوید.

عمل بینی چیست ؟

در مورد ظاهر بینی باید گفت که قومیت یا نژاد افراد تاثیر فراوانی در ظاهر آن دارد.شکل بینی تاثیر زیادی در زیبایی چهره و اعتماد به نفس افراد دارد. کوچک کردن اندازه بینی با توجه به صورت فرد ، کاهش یا افزایش عرض ، رفع قوز ، برجستگی یا فرورفتگی در ناحیه پل بینی ، تغییر اندازه و موقعیت سوراخ های بینی اصلی ترین تغییرات ناشی از عمل زیبایی بینی هستند. در بعضی مواقع امکان دارد جراحی بینی برای تغییر ناحیه نوک بینی یا کوچک کردن پره های بینی به کار رود. انحراف در تیغه میانی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که تنفس را برای فرد دشوار می کند. جراح با اصلاح انحراف تیغه بینی مشکلات تنفسی افراد را بر طرف می کند.برای افرادی که بیماری های خاص ، وراثت ، سوانح یا تصادف آسیب جدی دیده باشند جراحی زیبایی می تواند کمک بزرگی برای حل این مشکلات محسوب شود. عده ای از جراحان پلاستیک با گذراندن دوره‌های قومیت شناسی و کسب تخصص در این زمینه ، قادر هستند که فرم ظاهری بینی افراد ، از قومیت ها و نژاد های مختلفی را که به دنبال تغییر ظاهری بینی خود هستند ، را تغییر دهند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای عمل بینی هستند ؟

بیش از ۸۰ درصد افرادی که مشکلات ظاهری دارند کاندید مناسبی برای این عمل محسوب می شوند. بینی های گوشتی و بدون استخوان عمل زیبایی را کمی دشوار می کند. در این مواقع پزشک باید عمل پیوند غضروف را انجام دهد. در این عمل پزشک باید بسیار مهارت داشته باشد در غیر این صورت نتیجه عمل قابل قبول نخواهد بود. پزشکان اعتقاد دارند روی بینی های غضروفی یا استخوانی جراحی های زیبایی راحت تر است. افرادی که با یکی از مشکلات زیر مواجه شدند می توانند عمل زیبایی بینی را انجام دهند.

 • شکستگی تیغه بینی
 • افرادی که بینی آنها در مرکز صورت قرار ندارند.
 • نوک بینی ضخیم یا بیرون زده که بینی را افتاده نشان می دهد.
 • افرادی که به دلیل مشکل بینی با تنفس سخت مواجه بوده و با دهان باز می خوابند.
 • افرادی که به دلیل ژنتیکی بینی بزرگی دارند.
 • افرادی که در تصادف یا سوانح آسیب دیده باشند.
 • افرادی که بینی آنها با مشکل قوز مواجه هستند
 • افرادی که بینی بسیار پهنی دارند.
حتما بخوانید:   علائم پیری پوست؛ پیری زودرس پوست را جدی بگیرید!

شرایط کاندید مناسب برای جراحی بینی

بعضی از ویژگی ها اهمیت زیادی دارد ، چون باعث می‌شود عمل بینی با نتیجه مناسب و ایده آل همراه باشد. در ابتدا فردی که کاندید عمل بینی شده باید از لحاظ جسمی و روانی در سلامت کامل باشد. برای اطمینان از سلامت ، قبل از عمل آزمایش هایی که پزشک تجویز کرده را باید انجام دهد. فرد باید داروهایی را که مصرف می کند و همین طور سابقه پزشکی خود را به پزشک ارائه دهند. چون در بعضی از مواقع بین عمل بینی و بیماری های دیگر تداخل ایجاد می‌شود. یکی دیگر از ویژگی افرادی که متقاضی عمل بینی هستند این است که مبتلا به وسواس فکری نباشند. چون این افراد حتی اگر نتیجه عمل ایده آل باشد از عمل رضایت ندارند. متقاضی عمل بینی باید انتظارات واقع بینانه از نتیجه جراحی و تغییرات ظاهری پس از آن را داشته باشد. کسانی که عمل بینی انجام می دهند ، حتما باید به دلیل وجود مشکلات ساختاری آناتومیکال انجام دهند. یک مورد بسیار مهمی که پزشک روی آن تاکید می کنند ، سن افراد می باشد.افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند کاندیدای مناسبی برای جراحی نیستند چون فرایند رشد به اتمام نرسیده است. پزشکان توصیه می کنند که افراد تا اتمام دوره رشد صبر کنند.

عمل بینی جراحی بینی برای چه افرادی خطر دارد؟

پزشکان اجازه عمل بینی را به بعضی از افراد نمی دهند. البته جراحی بینی یک عمل کاملا اختیاری می باشد ، و اگر افرادی که مشکل دارند بخواهند عمل بینی انجام دهند باید مسئولیت عواقب احتمالی آن را به گردن بگیرند. افرادی که نمی توانند عمل بینی را انجام دهند ، عبارتنداز :

 • افراد مبتلا به بیماریهای قلبی و عروقی : اگر فردی به بیماری قلبی مبتلا باشد ، احتمال بروز واکنش های آلرژیک نسبت به مواد بیهوشی وجود دارد. چون برای عمل بینی از بیهوشی عمومی استفاده می کنند. پس اگر به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستید حتما به پزشک اطلاع دهید چون امکان دارد جان خود را از دست بدهید.
 • بیماران دیابتی : افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند ممکن است به بیماریهای قلبی و کلیوی هم مبتلا شوند. .چون بهبود زخم افراد دیابتی بسیار کند پیش می رود امکان دارد به عفونت دچار شوند. پس این افراد گزینه خوبی برای عمل جراحی نیستند.
 • ابتلا به کم خونی حاد : اگر فردی به کم خونی حاد مبتلا باشد ، در حین عمل ممکن است جان خود را از دست بدهد. در جراحی بینی خونریزی اتفاق می افتد و اگر کسی مبتلا به کم خونی حاد باشد واکنش های شدیدی نشان خواهد داد و همین مسئله جان او را به خطر می اندازد. پس باید آزمایش های لازم را انجام داد تا عدم ابتلا به این مشخص شود.
 • اختلالات تنفسی : در این عمل چون امکان تنفس فقط با دهان وجود دارد ، ممکن است برای فرد مشکلات جدی به وجود بیاورد که با بیماری ریوی درگیر هستند.
 • مصرف کنندگان دخانیات یا مشروبات الکلی : مصرف سیگار و الکل تاثیر مخربی بر سیستم ایمنی بدن دارد. اگر به مصرف دخانیات عادت دارید بهتر است آن را ترک کنید. چون در حین جراحی بینی احتمال خونریزی وجود دارد و کسانی که از سیگار و الکل استفاده می کنند امکان خونریزی شدید وجود دارد .پس افراد سیگاری گزینه خوبی برای جراحی بینی نیستند.
حتما بخوانید:   هیالورونیک اسید چیست و تا چه حد در سلامتی پوست موثر می باشد؟

انواع جراحی بینی

چون دلایل مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد ، امکان استفاده از روش های مختلف برای حل مشکلات هر یک از متقاضیان وجود دارد. عمل زیبایی بینی به سه دسته زیر تقسیم می شوند که عبارت‌اند از :

جراحی رینوپلاستی

این کلمه به معنی ایجاد تغییرات ساختاری در بینی می باشد. ریشه این کلمه یونانی است.برای ایجاد فرم و ظاهر دلخواه در بینی این جراحی را انجام می دهند. در این عمل بینی فرد از پایین شکافته شده و تغییرات لازم در ظاهر و ساختار بینی انجام می‌شود. در این عمل استخوان ، غضروف ، پره ها و شکل بینی را تغییر می دهند.برای افرادی که پولیت یا مشکلات تنفسی دارند رینوپلاستی بسیار کمک کننده می باشد. برای برطرف کردن این مشکل غضروف و استخوان تقسیم کننده داخل بینی صاف می شود. و همین طور اصلاح دیواره های بینی یکی دیگر از فعالیت های انجام شده در این عمل است ، که برای زیبایی ظاهری بینی و مشکلات تنفسی انجام می گیرد. در این جراحی بینی با توجه به نیاز و مشکلات فرد از داروهای بیهوشی یا بی حسی موضعی استفاده می کنند.

کاندید مناسب رینوپلاستی

 • کسانی که بینی زیبایی دارند ولی به مشکلات تنفسی مبتلا هستند.
 • کسانی که بر اثر تصادف یا ضربه بینی بدشکلی دارند.
 • در رفع مشکلات مادرزادی رینوپلاستی بسیار مطلوب می باشد.
 • افرادی که جراحی بینی انجام داده اند اما راضی نیستند.
 • افرادی که فاصله نوک بینی با لب بسیار کم است.
 • بینی که پهن باشد یا پره های آن بزرگ باشد.

در عمل رینوپلاستی محدودیت جنسی وجود ندارد ولی افراد باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند.

تفاوت رینوپلاستی و عمل بینی

در جراحی بینی یک حالت کلی بیان می شود که فرایند گسترده ای دارد مثل حل تمام مشکلات ظاهری ، ساختاری و تنفسی بینی را در بر خواهد گرفت. اما در رینوپلاستی امکان کوچک یا بزرگ کردن بینی برای فرد وجود دارد و رینوپلاستی یکی از زیر مجموعه‌های عمل زیبایی بینی محسوب می‌شود.با این روش می توان تغییرات ساختاری را بدون بروز مشکلات تنفسی انجام داد.در این شیوه بعد از اتمام عمل ، بینی را با آتل یا گچ می بندند. چون باعث می‌شود تورم بینی بعد از جراحی کنترل شده و مراقبت های بعد عمل ساده تر خواهد شد.

جراحی سیتوپلاستی

سیتوپلاستی برای اصلاح انحراف تیغه میانی بینی به کار می رود.در این شیوه از طریق صاف کردن انحراف سپتوم ، به تنفس و عبور هوا کمک می کند. انحراف تیغه بینی امکان دارد از بدو تولد یا بر اثر سوانح به وجود آید.مجرای بینی این افراد در مقایسه با سایر افراد کوچک تر می باشد.این امر باعث می شود تنفس برای آن ها دشوار باشد.

حتما بخوانید:   شستشوی پوست با لیف ؛ مزایا ، معایب و روش صحیح لیف زدن!

جراحی آلارپلاستی

این عمل برای کسانی مناسب است که سوراخ بینی آنها در بخش قدامی بزرگ است و در حین تنفس اندازه آنها بیشتر می شود.در این عمل سوراخ های بینی را کوچک می کنند تا سبب افزایش تقارن این عضو در صورت شود. پس افرادی که بینی گوشتی دارند نیازمند این عمل هستند و پوست پره بینی در قسمت دیواره خارجی آن برداشته می شود.

مراحل عمل بینی

جراحی زیبایی بینی فرایند چند مرحله ای است که به منظور ایجاد تغییرات ساختاری یا ظاهری بینی انجام می شود. این مراحل عبارتنداز :

انتخاب جراح

رابطه مستقیمی بین نتیجه عمل و مهارت جراح وجود دارد . یکی از مهمترین مرحله ، انتخاب جراح است. چون یک جراح با تجربه می تواند با نشان دادن نمونه کارهای خود خیال فرد مراجعه کننده را آسوده کند.

اقدامات قبل از عمل

 • تمام آزمایشهایی که پزشک تعیین کرده را انجام دهید.
 • در حین عمل عکس برداری از بینی ضروری است.
 • دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید و از آسپرین و دخانیات پرهیز کنید.
 • اگر به دارویی حساسیت دارید به پزشک اطلاع دهید.
 • ۸ ساعت قبل از عمل ناشتا باشید و شام سبکی بخورید.

عوارض جانبی جراحی بینی

اگر مراقبت های قبل و بعد جراحی را رعایت نکنید هر چه قدر پزشک ماهر باشد به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. بعضی از عوارض ایجاد شده مثل :

 • تورم :یکی از عوارض کوتاه مدت جراحی بینی تورم است که با کمپرس آب سرد و گرم مشکل برطرف خواهد شد.
 • باقی ماندن جای زخم : در بعضی مواقع بی تجربگی و عدم مهارت پزشک باعث باقی ماندن جای زخم می شود.شما می توانید با انتخاب پزشک ماهر و استفاده از پمادهای تجویز شده از ایجاد زخم جلوگیری کنید.
 • درد : درد در جراحی بینی امری طبیعی می باشد شما با اجازه پزشک از مسکن می توانید استفاده کنید. و اگر درد شدید باشد باید توسط پزشک بررسی شود.

عمل بینی عوارض خطرناک جراحی بینی

بروز این عوارض خطرناک بوده و در صورت تداوم باید به پزشک مراجعه کرد. این عوارض عبارتنداز :

 • عفونت
 • خون دماغ شدن
 • خون‌ریزی شدید
 • هماتوم
 • عدم تقارن سوراخ های بینی
 • پارگی رگ های خونی زیر پوست
 • باقی ماندن جای زخم
 • درد غیر قابل تحمل
 • واکنشهای آلرژیک به داروهای بی هوشی

هزینه جراحی بینی

نمی توان هزینه جراحی بینی را تعیین کرد چون به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثل : میزان تخصص جراح ، مدت زمان جراحی ، نوع بینی ، تکنیک و روش جراحی ،محل انجام جراحی ، هزینه بی هوشی.

در پایان باید خاطرنشان کرد که امروزه جراحی زیبایی بینی یکی از بیشترین جراحی هایی است که انجام می شود. در این جراحی پزشک ماهر می تواند در نتیجه کار تاثیر زیادی داشته باشد. با انتخاب پزشک ماهر و توصیه های قبل و بعد از جراحی می توان نتیجه دلخواه را از جراحی بینی گرفت.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *