لوسیون چیست ؟ انواع لوسیون و مزایا

لوسیون پوست

داشتن پوست شفاف آرزوی خیلی از افراد است،اولین عضو بدن که با بالا رفتن سن اثرات آن روی بدن بجا می ماند پوست است،برای داشتن پوست سالم تلاش کنیم سعی کنید با پوست خود به لطافت رفتار کنید و با استفاده از محصولات مراقبتی در سلامت پوست خود بکوشید، در مقاله لوسیون چیست شما را با لوسیون و انواع آن آشنا خواهیم کرد تا از این سرویس با ارزش بتوانید بهره مند شوید.

انواع محصولات آرایشی ضد آفتاب ها و مرطوب کننده ها محصولاتی هستند که برای داشتن پوست سالم می تواند به شما کمک کنند،محصول دیگری که برای پوست شما می تواند طراوت و شادابی به همراه بیاورد لوسیون است. لوسیون در انواع مختلف و برای کل بدن در بازار موجود است و برای تمام افراد با هر نوع رنگ و پوستی قابل استفاده می باشد، برای اینکه از کاربرد محصولات مراقبتی و مزایای آن اطلاعات بیشتری برخوردار شوید در این مقاله همراه ما باشید.

لوسیون چیست؟

لوسیون چیست ؟ لوسیون محصول آرایشی و بهداشتی است که معمولاً به صورت مایع در بازار عرضه می شود این محصول می تواند جهت پاکسازی و برای رفع خشکی پوست شما به کار بیاید. لوسیون تاثیر زیادی در باز کردن منافذ تنفسی پوست و حفظ سلامت پوست دارد.

افرادی که از وسایل آرایشی زیادی استفاده می کنند ورزشکاران،کودکان و نوزادان و افراد مسن به دلیل داشتن پوستی با رطوبت کم می توانند از لوسیون استفاده کنند، در واقع لوسیون می توانند نقش پزشک را داشته باشد و با حفظ رطوبت پوست باعث شادابی و سلامت پوست شما شود.

انواع لوسیون ها

به دلیل اینکه لوسیون ها توسط افراد مختلف و برای قسمت های متفاوت بدن مورد استفاده قرار می گیرند.در انواع متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شود معمولاً ترکیبات انواع لوسیون ها یکی است و فقط حالت ماده یا نحوه استفاده آن متفاوت است در این بخش انواع لوسیون و کاربرد آن را برای شما بیان می کنیم.

لوسیون مایع

لوسیون مایع یکی از انواع لوسیون ها است بدون رنگ و شبیه به آب تولید می شود. لوسیون دارای ترکیبات تقویت کننده پوست است که می تواند منافذ آن را به صورت عمقی پاک کند و تنفس پوست به طور کامل باز شود.

با استفاده از یک قطعه پنبه لوسیون مایع را به صورت یا بدن خود بزنید. لوسیون مایع بر روی پوست برای ماندن زمان طولانی اشکالی ندارد، این مواد حاوی تقویتی و سازگاری برای پوست است ولی برای پوست شما ایجاد نمی کند با این وجود شما می توانید شبها قبل از خواب از لوسیون برای پوست خود استفاده کنید تا به مرور جذب پوست شما شود.

لوسیون اسپری

لوسیون اسپری دارای ترکیباتی شبیه لوسیون مایع است اما در انواع مختلف،برای انواع ها پوست ها ساخته شده است. برای استفاده از لوسیون پوست ابتدا باید پوست خود را از هرگونه آرایش و آلودگی پاک کنید،سپس چشمانتان را ببندید و قوطی است را روبروی صورت خود گرفته و روی صورت خود اسپری کنید. مدتی صبر کنید تا لوسیون روی پوست شما کاملاً خشک شود،با خشک شدن لوسیون روی پوست شما، جذب آن راحتر انجام می شود. اما اگر نمی توانید برای خشک شدن لوسیون صبر کنید بعد از چند دقیقه با یک دستمال یا حوله نرم صورت خود را پاک کنید.

لوسیون ژله ای

این لوسیون ها نسبت به دو نوع دیگر خود غلیظ تر هستند و باید با دست بر روی پوست قرار بگیرند به همین دلیل قبل از استفاده از آن باید دستان خود را بشویید و مطمئن شوید هیچ آلودگی روی دستانتان وجود ندارد. لوسیون را آرام و با ملایمت روی پوست خود ماساژ دهید تا پوست چروک نشود معمولاً برای ماساژ پوست با لوسیون از حرکت دایره ای استفاده می کنند لوسیون ژله ای قابل جذب می باشد و احتیاج به شستشوی آن وجود ندارد.

حتما بخوانید:   چگونه پوست خود را مرطوب نگه داریم؟

مزایای استفاده از لوسیون

  • افرادی که پوست چرب دارند می توانند از لوسیون استفاده کنم چون لوسیون ها دارای چربی کمی هستند و استفاده از آن برای افراد با پوست چرب بلامانع است.
  • افرادی که در فصل گرما عرق می کنند بهترین گزینه برای شان استفاده از لوسیون است. لوسیون رطوبت بدن را حفظ می کند و نمی گذارد پوست خشک شود.
  • افرادی که دارای پوست خشک هستند می توانند از لوسیون در قسمت مودار بدن استفاده کنند تا بعد از اصلاح پوستشان خشک نشود.
  • افرادی که هم دارای پوست معمولی هستند می توانند لوسیون را جایگزین کرم مرطوب کننده کند زیرا لوسیون رطوبت پوست را حفظ می کند و از پوسته شدن پوست جلوگیری می کند.

لوسیون برای کدام قسمتهای بدن استفاده می شود

می‌توانید از لوسیون برای همه قسمتهای بدن استفاده کنید اما بعضی از قسمتهای بدن برای حفظ سلامتی  بیشتر پوست الزامی می باشند.

لوسیون چیست؟ لوسیون دست

دست ها به دلیل کار گرفتن از آنها بیشتر با انواع مواد بیرونی در تماس هستند و  بیشتر آلودگی را به خود جذب می کنند انواع شوینده ها و مواد شیمیایی باعث آسیب به پوست دست می شود بر اساس مطالعات که در پوست خانم ها و آقایان انجام شده  اولین نشانه پیری در بالا رفتن سن در پوست دست نمایان می شود. بر اثر تماس مستقیم دست با انواع مواد شوینده و شستشوی مکرر دست دچار خشکی و کمبود رطوبت پوست می شود ، به همین دلیل مشاهده می‌کنیم که اغلب پوستهای دست ترک خورده و دچار خشک شدگی می شوند. برای جلوگیری از خشک شدگی و حفاظت سلامت پوست دست از لوسیون استفاده کنید لوسیون دست دارای غلظت بیشتری نسبت به لوسیون صورت می باشد بنابراین نباید لوسیون دست را روی پوست صورت خود بزنید لوسیون دست جذب پوست صورت نمی شود و می تواند منافذ پوست صورت را جمع کند ، جمع شدن منافذ پوست صورت باعث جوش و آکنه می شود.

لوسیون چیست؟ لوسیون صورت

لوسیون صورت دارای محصولی سبک و سازگار با پوست حساس صورت است ، که به راحتی جذب می شود لوسیون صورت پوست را حفظ می کند و خشکی و زبری پوست را کم می کند ، به دلیل حساس و لطیف بودن پوست صورت لوسیون های صورت معمولاً غلظت کمتری دارند برای استفاده در دیگر قسمت‌های بدن مناسب نیستند آقایانی که صورت خود را تیغ میز می کشند حتماً باید از لوسیون صورت استفاده کنند چرا که اصلاح صورت پوست را خشن و زبر می کند استفاده از لوسیون بعد از اصلاح باعث رفع این مشکل می شود.

لوسیون پوستلوسیون چیست؟ لوسیون بدن

لوسیون در انواع مختلف و با هر نوع پوستی سازگار است متخصصان پوست توصیه می‌کنند بعد از حمام برای حفاظت از پوست بدن از لوسیون بدن استفاده کنید. لوسیون بدن مخصوص پوست های خشک برای افرادی که پوست بدنشان خارش دارد و احساس خارش دارند بسیار مناسب است. همچنین لوسیون های مخصوص پوست چرب به چربی پوست و جلوگیری از ترشح بیش از حد سبوم کمک می کند. افرادی که دارای پوست معمولی و بدون خارش هستند نیاز  نیست از لوسیون بدن استفاده کنند اما اگر برای سلامت پوست خود تضمین می خواهند استفاده از لوسیون های سبک توصیه می شود. افراد زیادی فکر می کنم لوسیون تنها مناسب بانوان است باید بدانند پزشکان متخصص پوست مو استفاده از لوسیون بدن را برای آقایان هم توصیه می کنند.روغن موجود در لوسیون بدن باعث نرم و لطیف شدن پوست و مانع کمبود رطوبت در پوست می شود. این لوسیون ها معمولاً از لوسیون صورت و دست غلیظ تر هستند و نباید آنها را در صورت استفاده کنید ، افرادی که برای رفع خشکی پوست از وازلین استفاده می کنند بهتر است برای به جای وازلین از لوسیون استفاده کنند زیرا لوسیون دارای ماده طبیعی است و وازلین از مشتقات نفتی محسوب می شود.

حتما بخوانید:   سیر برای موی سر چه خاصیتی دارد؟ خواص سیر برای سلامت موی سر

تفاوت لوسیون و مرطوب کننده بدن

بسیاری از افراد فکر می کنند لوسیون و مرطوب کننده هر دو از یک خانواده هستند اما باید بدانید که این دو محصول کاملا از هم متفاوت هستند درست است که هر دوی این محصولات برای مراقبت از پوست تولید شدند، اما ساختار متفاوت آن باعث شده کاربرد آنها نیز با هم فرق کند در ادامه مقاله از تفاوت این دو محصول برایتان شرح خواهیم داد.

لوسیون نوعی کرم است که در مقایسه با کرم مرطوب کننده تاثیر بیشتری روی خشکی و شادابی پوست می گذارد. لوسیون دارای بافتی نرم و ژله ای است ولی کرم مرطوب کننده دارای اسانس و عطر کمتری است.بیشتر افراد می توانند از لوسیون استفاده کنند حتی افرادی که پوست های خیلی حساس و دارای جوش هستند می توانند از لوسیون استفاده کنند،باید بدانید استفاده از کرم های مرطوب کننده برای افرادی که پوست بسیار چرب یا حساسی دارند توصیه نمی شود.

لوسیون به دلیل نداشتن چربی برای افراد پوست خشک بسیار مناسب است ولی معمولاً ویتامین ها و روغن های موجود در کرم های مرطوب کننده برای استفاده روزمره این افراد مناسب تر هستند.

باید بدانید که لوسیون خوب کمک می کند تا خشکی پوست ، رطوبت رساندن به پوست های خشک و حساس، برطرف کردن پینه های دست و پا از بین برود ،اما مرطوب کننده تنها می‌تواند به صورت لحظه ای احساس نرمی و لطافت به پوست شما را بدهد و اثر طولانی مدتی ندارد.

لوسیون ها می توانند به شفاف کردن پوست صورت کمک کنند اما کرم های مرطوب کننده این ویژگی را ندارد.

ترکیبات لوسیون و اثرات آن روی پوست

لوسیون برای هر قسمتی از بدن و نوع پوست ساخته شده است و دارای ترکیبات متفاوتی است اما بعضی ویتامین ها و ترکیبات هستند که وجود آنها برای هر پوستی ضروری است و در داخل همه لوسیون ها وجود دارد در این بخش درباره ترکیبات لوسیون توضیحاتی را برای تان شرح می دهیم.

ویتامین c

امروزه اشعه فرابنفش خورشید تهدیدی برای پوست بدن مخصوص صورت می باشد این اشعه باعث خشکی و پیری زودرس پوست می شود.ویتامین c می‌تواند مانند یک محافظ از پوست شما در مقابل اشعه مراقبت کند.

لوسیون چیستویتامین E

این ویتامین نوعی آنتی اکسیدان قوی است می تواند پوست صورت و بدن را در مقابل قارچ ،باکتری و میکروب محافظت کند بدن خود به خودی قادر به ساختن ویتامین ای نیست و باید از غذاهایی که مصرف می کنیم این ویتامین را به دست بیاورد استفاده از لوسیون حاوی ویتامین e باعث می شود مقدار کافی از این ویتامین به پوست برسد و از خشکی یا حساسیت آن جلوگیری کند.

روغن مورینگا

این روغن آبرسان قوی برای پوست می باشد و می تواند قسمت های آسیب دیده پوست را ترمیم کند همچنین یک لایه بردار خوب و ضد آفتاب مفید برای پوست محسوب می شود معمولاً توصیه می شود، افرادی که دارای پوست آسیب دیده هستند و جای جوش و زخم روی پوست مشاهده می کنند می توانند به سراغ این روغن بروند.

حتما بخوانید:   علائم پوستی دیابت در کودکان

اولئونیک اسید

این اسید برای مرطوب ساختن پوست و رفع خارش و اگزما بسیار مفید می باشد این اسید خاصیت ضد التهابی دارد و رطوبت رسان خوبی برای پوست می باشد.

نحوه استفاده از لوسیون بدن و فواید آن

وقتی حمام می کنید بعد از حمام بهترین زمان برای استفاده از لوسیون بدن می باشد بعد از حمام کردن پوست شما فاقد هرگونه آلودگی می باشد و به دلیل حمام کردن با آب گرم پوست شما می تواند جذب لوسیون را برای بدن آسان تر کند باز شدن منافذ پوستی قدرت جذب لوسیون را چند برابر می کند. بعد از حمام کردن پوست در باز ترین حالت ممکن منافذ خود قرار دارد و تا حدی پاکسازی شده است با استفاده از لوسیون می توانید پاکسازی پوست را عمیق تر کنید و به لطافت پوست و حفظ نرمی آن کمک کنید.

مراحل استفاده از لوسیون بدن

مقداری از لوسیون را در کف دست خود بریزید و دست های خود را به هم بمالید با هر دو دست لوسیون را به نقطه مورد نظر و به حالت دایره ای ماساژ دهید تا به طور کامل جذب پوست شود. اگر مایل به استفاده از لوسیون کل بدن هستید برای هر نقطه باید این کار را انجام دهید، توجه داشته باشید قسمت‌های ضخیم‌تر پوست نیاز به لوسیون بیشتری دارند برای افراد ورزشکار بهترین زمان استفاده قبل از شروع ورزش است زیرا پوست بدن بعد از قرار گرفتن در مجاورت هوا رطوبت خود را از دست می دهد. بعد از اصلاح موی زائد هم می‌توانید از لوسیون استفاده کنید اصلاح موی زائد باعث خشکی پوست می شود استفاده از لوسیون باعث می شود خشکی و احتمال خارش های بعد از اصلاح کم شود.

آیا استفاده از لوسیون برای کودکان و نوزادان هم مفید است

برخی از کودکان و نوزادان دارای خشکی پوست و اگزما هستند اکثر مادران برای خشکی پوست از روغن بچه وازلین استفاده می کنند،  توجه داشته باشید که روغن بچه برای پوست خشک مفید است ولی پوست های چرب و دارای اگزما با استفاده از روغن بچه دچار التهاب و خارش می شود . برای رطوبت رسانی به پوست و جلوگیری از خشکی پوست بدن کودک و صورت نوزادان می توانید از لوسیون های مخصوص کودک کمک بگیرید هرگز نباید لوسیون بزرگسالان را برای کودکان استفاده کنید زیرا ترکیبات این دو باهم متفاوت می‌باشند و ممکن است برای پوست کودکان مشکل آفرین شود.

مقدار لوسیون را با یک قطعه پنبه یا در کف دست بریزید و به آرامی و با ملایمت به بدن کودک آغشته کنید بعد از مصرف لوسیون احتیاج به شستشوی پوست کودک نیست، لوسیون خود به خود جذب پوست می شود. حتما از لوسیون هایی که دارای استاندارد می باشند برای کودکان استفاده کنید.

سخن آخر در مقاله لوسیون چیست

افراد با توجه به شناختی که از پوست خود دارند می توانند از لوسیون یا کرم مرطوب کننده استفاده کنند. باید بدانید هر دو محصول برای حفظ رطوبت پوست و شادابی آن تولید شده اند، مهم این است که همه افراد با شناخت صحیح از ویژگی‌های پوست خود در نگهداری آن کوشا باشند افرادی که دارای پوست خشک و حساس هستند حتماً باید از لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده استفاده کنند، امیدواریم این مقاله از مجله پزشکی آرانیک برای تان مفید بوده باشد می توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه ها برای ما به اشتراک بگذارید تا دیگران از تجربه های شما استفاده کنند.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *