نور درمانی چیست ؟

نور درمانی

فوتو تراپی یا نور درمانی یک روش برای درمان است ، که فرد مورد نظر را جلوی نور می نشاندند تا بیماری او را درمان کنند. نور می تواند طبیعی باشد یا طول موج خاصی از نور باشد که به فرد تابیده می شود. در آغاز پیدایش نور خورشید به عنوان اولین منبع نور به کار می رفته است و بعد از آن از لیزرها ، لامپهای دیکروئیک و لامپ های فلورسنت به کار گرفته می شوند. اولین بار در دهه 1990دانشمندان ناسا نور درمانی را مورد تحقیق قرار دادند. در همان سال متوجه شدند که تاثیر مثبت نور باعث رشد گیاه و بهبود در عمل فوتوسنتز در گیاه می شود. نور درمانی را سازمان جهانی FDA مورد تایید قرار داده است. امروزه از دیودهای ساطع کننده نور یا LED ها به عنوان نور استفاده می کنند. تحقیقات فراوان دیگری انجام شد تا بتوانند از LED استفاده کنند تا بتوانند به درمان بیماری ها بپردازند. نتایج بدست آمده بسیار راضی کننده بود. امروزه با استفاده از نوردرمانی LED بدون اینکه دردی داشته باشد به عنوان یک پروتکل درمانی برای بهبود مشکلات جسمی و روحی به کار می رود. برای اینکه اطلاعات خودمان را در زمینه نور درمانی افزایش دهیم ، بهتر است با مجله جذاب زیبایی آرانیک همراه ما باشید.

انواع نور درمانی

بر حسب نوع نوری که به کار برده می شود ، نور درمانی به شیوه های گوناگونی انجام می گیرد که عبارتنداز :

نور درمانی با استفاده از اشعه ماوراء بنفش

این روش را برای درمان بیماریهای ویتیلیگو ، اگزما ، یرقان نوزادان ، پسوریاسیس و درمان اتوپیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.طول موج بکار رفته سه نوع می باشد. که عبارتنداز :

 • UVA با طول موج 315 تا 400 مانومتر 
 • UVB با طول موج 280 تا 315 مانومتر
 • PUVA استفاده همزمان از اشعه UVA و دارو Psoralen

نوردرمانی با استفاده از اشعه مادون قرمز

لامپ های حرارتی  اشعه مادون قرمز را تولید می‌کنند.و از طول موجهای مختلف آن استفاده می کنند.از اثرات بیولوژیکی آن می تواند گفت افزایش سرعت متابولیسم  و افزایش گردش خون است. به همین دلیل در نور درمانی برای زخم های ایجاد شده در ماهیچه ها و استخوان ها به کار می رود. برای گرم نگه داشتن نوزادان در بخش های ویژه از طول موج ۷۰۰ و ۱۰۵۰ نانو متر استفاده می کنند.

نور درمانی با لیزر

در حرفه های پزشکی لیزر درمانی به عنوان علامت پزشکی مدرن به شمار می رود. لیزرها قادر هستند که پالس های پر قدرت نوری ، از خود ساطع کنند و تا فاصله دوری ارسال کنند. نور لیزر یک نوع انرژی الکترومغناطیسی مادون قرمز می باشد. و به صورت فوتون به بدن وارد می شود.برای پاک کردن تاتو ، برداشتن سیاهرگ ها ، سندروم تونل کارپال ، التهاب عصبی ، خار پاشنه و جراحی چشم نور درمانی با لیزر نقش بسیاری دارد.

حتما بخوانید:   درمان جوش های بعد از لیزر موهای زائد

نور درمانی با استفاده از نور قرمز

از نور درمانی با نور قرمز در درمان زخم ، ترمیم پوست ، درمان بیماری رزاسه و کاهش درد و التهاب استفاده می شود. نور قرمز در عمق پوست نفوذ کرده و باعث بهبود گردش خون می شود. و همچنین غده چربی را مورد هدف قرار داده و سبب کاهش سنتر سیتوکین ها و کم شدن التهاب می شود. پس باید گفت که نور مادون قرمز برای خارجی ترین لایه پوست استفاده می‌شود. وقتی این نور زیر پوست قرار گیرد اپیدرم آن را جذب کرده و بعد باعث تحریک پروتیین های کلاژن می شود. کلاژن باعث می‌شود پوست نرم تر و شاداب تر شود و خطوط ، چین و چروک روی پوست را از بین می برد.

نور درمانینور درمانی با نور آبی

فرق نور آبی و قرمز برای درمان این است که نور آبی در عمق کمی ،  در پوست نفوذ می کند و خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارد ، ولی نور قرمز تا عمق پوست نفوذ می کند. نور آبی این خاصیت را دارد که ساعت بیولوژیک فرد را به وضعیت نرمال درآورد. از این نور برای درمان اختلالات خلقی ، افسردگی فصلی و اختلالات خواب استفاده می کنند. برای درمان زیبایی پوست از نوردرمانی با نور آبی استفاده می کنند. البته باید گفت که نور آبی می تواند باعث بهبود سوختگی های درجه سه پوست شود.

ال ای دی تراپی چگونه عمل می کند؟

برای مشکلات پوستی از نور درمانی استفاده می کنند. اولین بار برای درمان سریع زخم ها و بازسازی بافت های آسیب دیده مورد استفاده قرار گرفت. بعد از آن این روش برای استفاده در زمینه زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است.این روش برای افزایش کلاژن و بافت پوست که باعث کاهش آسیب های ناشی از لکه های کهولت سن ، آکنه و چین و چروک بکار می رود.

کاربردهای نور درمان

نور درمانی در موارد زیر تاثیرات مثبتی داشته است :

 • خوب شدن زخمهایی که دیر التیام می یابد
 • کاهش عوارض ناشی از درمانهای دارویی در سرطان مثل موکوسیت دهانی
 • کمک به درمان کوتاه مدت سندروم کارپال تونل
 • کاهش التهاب و درد در ناحیه تاندون آشیل
 • بهبود مفصل زانو در استئوآرتریت
 • رفع درد و سفتی صبحگاهی در آرتریت روماتویید
حتما بخوانید:   بهترین روش های طبیعی و خانگی برای چاقی صورت

نور درمانی در بهبودی بیماری های خلقی و روانی هم موثر می باشد. این بیماری ها عبارتنداز:

 • زوال عقل
 • افسردگی فصلی
 • افسردگی پس از زایمان
 • اختلالات خواب
 • سازگاری با کار کردن در شیفت شب

مزایای نور درمانی

یکی از مزایای نور درمانی این است که عوارض کمی داشته ، و نور درمانی را به جای داروهای شیمیایی برای افرادی که حساس هستند استفاده می کنند مثل زنان باردار یا شیرده که داروهای شیمیایی برای آن ها بسیار خطرناک می باشد ، از نور درمانی استفاده می کنند. نمونه های زیر را می توانید با نور درمانی ، درمان کرد که عبارتنداز :

پسوریازیس

یک بیماری التهابی خود ایمنی پسوریازیس می باشد. برای درمان ضایعات پسوریازیس پایدار مثل تنه ، پوست سر ، بازوها و پاها از فتوتراپی استفاده می کنند.

آسیب آفتاب

به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید مزمن ، بیشترین آسیب های پوستی را اشعه ماوراء بنفش بر عهده دارد. مطالعات نشان داده که چراغ قرمز امکان دارد از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند. چون در صبح ، طول موج های قرمز تا مادون قرمز نزدیک به طیف خورشیدی هستند و پوست را برای اشعه UV مضر که بعدا در روز رخ می دهد ، آماده می کنند.

نور درمانی قرمز سبب بهبودی و کاهش علائم و مدیریت شیوع مکرر عفونت‌های ویروس تبخال و هرپس سیمپلکس هستند. این عفونت ها در عصر حاضر ، در بدن میزبان هستند.

آکنه ولگاریس

مطالعات نشان داده که بیمارانی که دچار آکنه هستند ، بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید طبیعی ، بهبودی آکنه را احساس کرده اند. پورفیرین هایی که به طور طبیعی در فولیکول های چربی تولید می شوند توسط اشعه ماوراء بنفش خورشید جذب می شود. طول موج هایی را که بین۴۰۰ تا ۷۰۰ نانو متر تولید میکند پروفیرین ها هستند که طول موج آن ها ۴۱۵ مانومتر در طیف نور آبی تاثیر بیشتری دارد. وقتی که جذب نور باعث تحریک پورفیرین ها با آزادسازی اکسیژن و رادیکال های آزاد شود این مسئله سبب از بین رفتن باکتری ها می شود.

حتما بخوانید:   درمان سریع ریزش مو

ویتیلیگو

یک اختلال رنگدانه اکتسابی که با تغییر شکل پوست و مو مشخص می شود  ، ویتیلیگو می باشد. تحقیقات نشان داده اند که پس از ۶ تا ۸ ماه بعد از نور درمانی قرمز  ، میزان ۶۴ درصد بیماران رنگدانه قابل توجهی را مشاهده کرده اند.

سوختگی

کاهش تورم ، قرمزی ، سوزش و لایه برداری وقتی اتفاق می افتد که از درمان نور قرمز استفاده کرده اند. بیماران  آفتاب سوخته که یک یا دو بار در روز به مدت سه روز از درمان نور قرمز استفاده کرده‌اند نتیجه خوبی گرفته اند.

نور درمانیعوارض نور درمانی

نور درمانی یکی از روش هایی است که اصلا عارضه خطرناکی ندارد و آن را یک روش ایمن و بی خطر می دانند. البته در بعضی از افراد این روش سوختگی جزئی و بوجود آمدن تاول بوده است. در این روش درمان بهتر است چشم ها را ببندید تا چشم ها آسیب نبیند. باید دقت داشته باشید که عوارض بسیار نادری هم وجود دارد که عبارتنداز : تهوع ، سردرد ، خستگی چشم ها . اگر فردی دارای اختلال دوقطبی باشد امکان دارد عوارض زیر را مشاهده کند. مثل شیدایی و بیش فعالی . تحریک پذیری هر عارضه‌ای که از نور درمانی بوجود آید ، بعد از چند روز خود به خود درمان می شود و جای نگرانی نمی باشد.

نواحی تحت درمان در نور درمانی

نور درمانی را می توانید برای تمامی نواحی بدن استفاده کرد. البته برای پوست صورت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. چون صورت بیشتر در معرض عناصر مخرب قرار می گیرد. باید دقت کنید که بر روی گردن و سینه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

در پایان باید گفت که نور درمانی یکی از روش هایی است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و عوارض بسیار کمی دارد. از این روش برای درمان سوختگی بدن ، درمان آکنه و زخم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از این شیوه برای درمان تمام نواحی بدن می توانید استفاده کرد. بخصوص از صورت و گردن و سینه که بیشتر در مقابل عناصر مخرب قرار دارند. اگر شما تمایل دارید از این شیوه برای درمان استفاده کنید باید قبل از شروع درمان با این شیوه ،  آگاهی خود را زیاد کرده و با اطلاعات کامل سراغ این شیوه درمان بروید.با امید اینکه مطالب مجله آرانیک توانسته باشد کمی  آگاهی شما افزایش داده باشد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *