یون تراپی چیست؟ کاربرد، هزینه، عوارض و انواع یون درمانی

یون تراپی

با پیشرفت های روزافزون تکنولوژی روش های درمانی بسیاری جهت مقابله با انواع بیماری ها ایجاد شده است، یکی از این روش های نوین یون تراپی است، این روش جریان الکتریکی خفیف برای کمک به انتقال مواد از طریق پوست یا سایر سطوح بدن می باشد. با وجود اینکه یون تراپی برای مراقبت های پوستی یک روش تقریبا جدید به شمار می آید اما سال های بسیاری است که برای سایر درمان های فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد، این روش درمانی کمک شایانی به کاهش جای زخم، صاف کردن چین و چروک و از بین رفتن رنگدانه های پوست می کند، تا انتهای مقاله از مجله زیبایی آرانیک با ما همراه باشید تا با این روش درمانی بیشتر آشنا شوید.

یون تراپی و مزیت های آن 

در روش یون تراپی مولکول های یونی به داخل بافت انتقال می یابد و این انتقال از طریق عبور جریان الکتریکی مستقیم از محلول الکترولیت حاوی مولکول های یونی انجام شده و با این کار یون ها به داخل بدن منتقل می گردند. این یک تکنیک جهت افزایش انتقال داروها از طریق پوست به داخل بدن است که مصرف دارو از این طریق دارای مزیت های زیادی می باشد از جمله:

  • استفاده از این روش دردی به همراه نداشته و چون دارو به صورت موضعی به محل مورد نظر می رسد، این عمل سریع انجام می شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد، همچنین طبق تحقیقات انجام گرفته مصرف دارو از طریق یون درمانی به مدت بیشتری در بافت باقی مانده و قدرت جذب آن صد برابر بیشتر از روش های خوراکی است، به همین دلیل حتی استفاده از دوز پایین دارو از این طریق نتایج سریع و مثبتی در پی دارد.
  • یکی دیگر از مزیت های استفاده از روش یون تراپی عدم بروز عوارض جانبی است که ممکن است با استفاده از روش های دیگر ظاهر شود.
  • با استفاده از روش یون تراپی دوز مناسب و به اندازه از دارو به ناحیه مورد نظر می رسد و علاوه بر جلوگیری از عوارض مصرف زیاد دارو از صرف هزینه های اضافه نیز جلوگیری به عمل می آید.

یون تراپی برای چه افرادی مناسب نیست

برای انجام دادن یون تراپی نیازی به آمادگی خاصی نیست، تنها نکته استفاده از این روش درمانی برای افرادی است که مشکلات خاصی دارند و باید با مشورت پزشک صورت گیرد، در موارد زیر قبل از انجام یون‌ تراپی حتما به پزشک اطلاع دهید:

  • زنان باردار
  • افرادی که مشکل صرع دارند.
  • برای کسانی که بیماری قلبی دارند.
  • در صورت داشتن پروتز فلزی مانند افرادی که جراحی تعویض مفصل انجام داده اند.
حتما بخوانید:   راه های درمان بوتاکس هایپرهیدروزیس

بنابراین در صورت داشتن هر یک از مشکلات فوق با پزشک مشورت کنید تا راه درمانی دیگری به شما پیشنهاد دهد، همچنین افرادی که از یون تراپی استفاده می کنند پیش از شروع جلسه مقداری وازلین روی بریدگی یا خراش های پوستی بمالند تا از تحریک زخم های باز حین درمان جلوگیری به عمل آید. در صورتی که پس از درمان پوست شما دچار خشکی شده می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید، در کل روش یون تراپی روشی غیر تهاجمی بوده و دردی برای فرد ایجاد نمی کند و تنها هنگام روشن نمودن دستگاه و افزایش  جریان روی پوست کمی احساس سوزن سوزن شدن ایجاد می گردد که درد خاصی برای فرد ندارد، روش یون تراپی می تواند در درمان هایپرهیدروز، آسیب های مفصلی و انواع مشکلات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس موثر باشد.

کاربردهای یون تراپی 

روش درمانی یون تراپی جهت انجام هدف های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

یون تراپیاختلال هایپر هیدروز

این روش در کاهش تعریق بیش از حد دست و پا و زیر بغل کاربرد زیادی دارد، با توجه به تحقیقات صورت گرفته یون های که در آب وجود دارند یک انسداد مکانیکی ایجاد نموده و مانع از رسیدن تعریق به سطح پوست می شوند و با این عمل در کاهش یافتن تعریق در بدن نقش دارد. هنگام استفاده از یون تراپی دست و پا به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه به صورت غوطه ور در آب قرار می گیرد و برای زیر بغل نیز لنت های مخصوص آغشته به آب زیر بغل وصل می گردد، در نتیجه یک جریان الکتریکی ملایم از طریق آب ارسال می شود‌.

برای انجام این عمل از آب لوله کشی استفاده می شود اما در صورتی که مواد معدنی یا الکترولیت کافی در آب وجود نداشته باشد نمی تواند این روش موثر واقع گردد به همین منظور مقداری نمک یا جوش شیرین به آن اضافه می کنند تا رسانایی به میزان بیشتری افزایش یابد، همچنین اگر این مواد کافی نباشد به آن داروهای آنتی کولینرژیک اضافه می شود‌.

حتما بخوانید:   علایم خشکی پوست چیست و چگونه رفع می شود؟

آسیب های ورزشی  

از این روش برای درمان انواع آسیب های ورزشی نیز می توان استفاده کرد، با اضافه نمودن داروهای ضد التهاب به آب تا حد زیادی درد پاشنه و سایر آسیب ها تسکین می یابد، برای انجام این عمل داروهای ضد التهاب به حوضچه آب اضافه می شوند و پزشک یک جریان الکتریکی ملایم را به آن وارد می کند، این جریان الکتریکی به پوست کمک می کند تا داروها به راحتی جذب گردند. استفاده از این روش دردناک نیست و برای فرد ناراحتی در پی ندارد هنگام درمان ممکن است کمی سوزن سوزن شدن را احساس کنید که مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. جهت بهبودی کامل آسیب دیدگی ممکن است پزشک چندین جلسه یون تراپی در هفته را تجویز نماید که هر جلسه بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می برد.

فیزیوتراپی

یکی دیگر از موارد استفاده یون تراپی در کاهش تورم اطراف مفاصل و تسکین درد می باشد، در این مورد با استفاده از جریان الکتریکی داروها از طریق پوست به بافت های آسیب دیده وارد شده و ترمیم سلول ها صورت می گیرد.

بیماری های پوستی 

می توان بیماری های موضعی پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس را نیز از طریق یون تراپی درمان نمود.

سرطان

این روش درمانی می تواند جهت انتقال مواد ضد سرطانی نیز موثر باشد و توانسته است نتایج خوبی در درمان رتینوبلاستوما که نوعی سرطان چشم است، سرطان پوست، مثانه و پانکراس کسب کند. همچنین می توان داروهای شیمی درمانی در درمان سرطان های سر و گردن را از این طریق وارد بدن نمود که در این حالت احتمال رخ دادن عوارض جانبی داروها بسیار کمتر است.

مزیت های یون تراپی برای پوست 

امروزه یکی از کاربرد های یون تراپی جهت درمان بیماری های پوستی و نیز زیبایی بخشیدن به آن است، در واقع در این روش که غیر تهاجمی بوده مولکول های باردار از طریق جریان الکتریکی، مواد را به صورت عمیق تر به پوست نفوذ می دهند که می تواند فواید زیادی برای پوست به همراه داشته باشد مانند نمونه های زیر:

  • جوان سازی پوست 

با استفاده از این روش که بار الکتریکی ایجاد می شود مواد مغذی به شکل موثرتری جذب پوست می گردند و از این رو پوست درخشش زیادی می یابد، به همین دلیل یون تراپی در جوانسازی پوست نقش موثری دارد.

  • درمان زخم آکنه 

در یون تراپی چون مواد با سرعت بیشتر و به عمق نفوذ می کنند در نتیجه رطوبت و مواد مغذی را به اعماق پوست می رساند و به این ترتیب در درمان هر نوع آکنه و اسکار روی پوست موثر است و همچنین می تواند تحریکات پوستی مانند اگزما و پسوریازیس را نیز کاهش دهد.

حتما بخوانید:   کمبود کدام ویتامین باعث لک پوست صورت می شود

 

یون تراپیمیزان اثر بخشی یون درمانی 

این روش برای درمان تعریق زیاد بدن یکی از بهترین و موثرین روش های درمانی است و میزان تعریق را تا سطح دلخواه کاهش می دهد و بعد از آن از تعداد جلسات کاسته شده و معمولا به هفته ای یک جلسه کاهش می یابد ، با چند جلسه بیست تا چهل دقیقه ای می توانید از شر تعریق های زیاد بدن خلاص شوید. در آسیب های پزشکی و فیزیوتراپی، یون درمانی را تا زمانی که بهبودی و ترمیم حاصل گردد ادامه می دهند، در بیشتر موارد با یک تا دو هفته درمان پنج تا ده دقیقه ای می توانید بهبودی خود را به دست آورید.

نکته حائز اهمیت در انجام یون درمانی، انجام به موقع و منظم تمام جلسات است تا نتیجه مورد نظر حاصل گردد و همچنین بعد از اتمام درمان فرد باید به اندازه کافی استراحت کند و نیز رژیم غذایی مناسبی داشته باشد تا هرچه سریعتر بهبودی را به دست آورد.

عوارض یون درمانی  

یون درمانی یکی از بهترین و ایمن ترین روش های درمانی است که دردی برای فرد در پی ندارد، ممکن است در برخی افراد عوارضی در پی داشته باشد که این عوارض خطر جدی ندارد، تنها در طول درمان از تماس با الکترودها خودداری کنید چرا که احتمال شوک الکتریکی خفیف وجود دارد.

یکی از شایع ترین عارضه هایی که ممکن است این روش ایجاد کند خشکی پوست است که احتمال دارد سبب تاول، پوسته پوسته شدن و تحریک پوست گردد که می توانید با استفاده از مرطوب کننده این خشکی را برطرف نمایید.

 

یون درمانی یک روش بسیار موثر جهت درمان بسیاری از آسیب ها است که عوارض جانبی و دوره نقاهت زیادی ندارد و همچنین دردی برای فرد ایجاد نمی کند و افراد زیادی این روش درمانی را بر دیگر روش ها ترجیح می دهند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *