ویروس اچ پی وی

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی چیست؟

÷اگر  می خواهید با معنای ویروس پاپیلومای انسانی آشنا شوید ، باید گفت که این ویروس نام دیگر زگیل تناسلی می باشد.ویروسی که عفونت را در اندام تناسلی و بخش های دیگر بدن ایجاد می کند. یکی از شایع‌ترین عفونت مقاربتی و بیماری جنسی مردان و زنان در کل دنیا ، ویروس اچ پی وی می باشد. شایع ترین علائم ویروس پاپیلوما بوجود آمدن زگیل تناسلی در واژن ، روی آلت تناسلی و مقعد ، کشاله های ران و دهان می باشد. البته امکان دارد در فردی بدون علامت باشد. و چون اطلاعی از این ویروس ندارد ، خیلی راحت به افرادی که با آن ها رابطه جنسی دارند منتقل می کنند. در ادامه از شما دعوت می کنیم که ،  اگر می خواهید با روش های درمان و علت این ویروس مطلع شوید بهتر است با مقاله آموزنده مجله زیبایی آرانیک همراه ما باشید.

عفونت ویروسHPV چیست؟

یک نوع عفونت ویروسی که از طریق تماس جنسی از پوست یک فرد به فرد دیگری منتقل می شود ، را ویروس اچ پی وی می گویند. در حال حاضر ۱۰۰ نوع ویروس وجود دارد ، که می توانند اندام تناسلی ، دهان یا گلو را درگیر کند. چون اچ پی وی تناسلی شایع ترین ویروس جنسی می باشد و افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند و شرکای جنسی زیادی دارند ، به این ویروس مبتلا می‌شوند. بعضی از این عفونت ویروس پاپیلوما امکان دارد هیچ مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نکند ، اما در بعضی دیگر امکان دارد سبب بروز سرطان رحم و مقعد و گلو شود و زگیل تناسلی را هم ایجاد کند. فقط دقت داشته باشید که امکان دارد مراقبت های فراوانی نیز انجام شود ولی باز هم دچار آن بیماری شوید ، که اگر درمان نشود عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت. شیوع این بیماری در آمریکا بسیار رو به افزایش می باشد. شیوع این بیماری آنقدر زیاد است که حتی افرادی که دارای یک شریک جنسی هستند هم به انواع مختلفی از این بیماری را دچار می شوند.

علت ابتلا به ویروس

بیشتر افراد به خاطر تماس مستقیم جنسی مثل رابطه جنسی مقعدی ، واژینال و دهانی به این ویروس مبتلا می‌شوند. پس وقتی نواحی تناسلی افراد با هم تماس گیرند به راحتی انتقال یافته و فرد به این بیماری مبتلا می‌شود. در بیشتر مواقع حتی استفاده از کاندوم هم تاثیری بر انتقال این ویروس ندارند.  باید دقت داشته باشید که بیشتر افراد نمی دانند از چه کسی این ویروس را گرفته اند چون بعضی از افراد بدون علامت هستند ، پس قبل از انجام اولین تماس جنسی باید واکسن اچ پی وی را حتما بزنند. دقت داشته باشید که اگر مادری به این ویروس مبتلا باشد در زمان زایمان ممکن است نوزاد هم به این ویروس مبتلا شود. اگر نوزاد در حین زایمان این ویروس را از مادر دریافت کند امکان دارد نوزاد به بیماری پاپیلوما تور تنفسی مبتلا شده و زگیل های تناسلی ناشی از اچ پی وی در داخل گلو نوزاد یا راه های هوایی تنفس نوزاد ایجاد شود.

علائم اچ پی وی چیست؟

این بیماری اگر خود به خود از بین نرود ، امکان دارد مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد کند که عبارتنداز :

  • سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها
  • زگیل در دهان  ، گلو و زبان
  • زگیل تناسلی در واژن مقعد ، روی آلت تناسلی ، کشاله های ران

باید دقت داشته باشید که همیشه ویروس اچ پی وی به سرطان ختم نمی‌شود فقط یک نوع خاصی از آن این مشکل را ایجاد می کند. البته باید برای حفظ سلامت جنسی شما و شرکای جنسی غربالگری های منظم را مورد توجه قرار دهید چون سرطان تا به مرحله وخیم برسد بدون علامت می باشد. البته چند علائم نادری را بعضی از افراد احساس می کنند که عبارتنداز:

  • خارش و سوزش
  • خون ریزی در صورت کندن زائده ها

ویروس اچ پی وی در مردان

بسیاری از مردان وقتی به این پاپیلومای انسانی مبتلا می‌شوند هیچ علامتی ندارند. بعضی از افراد به زگیل تناسلی دچار می شوند. مردان باید دقت کنند که اگر ضایعات غیر عادی در آلت تناسلی ، کیسه بیضه یا مقعد مشاهده کردند باید به متخصص مردان  مراجعه کنند. باید متذکر شد که بعضی از اچ پی وی امکان دارد به سرطان آلت تناسلی ، مقعد و گلو در مردان منجر شود. بعضی از مردانی که رابطه جنسی مقعدی دارند و همجنس باز هستند در معرض این بیماری قرار دارند و همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض این بیماری قرار دارند.

ویروس اچ پی وی ویروس اچ پی وی در زنان

باید گفت که ۸۰ درصد از خانم ها در طول زندگی حداقل یک بار به اچ پی وی مبتلا شده اند و هیچ علامتی نداشته اند ،  یا با تقویت سیستم ایمنی بدن این عفونت از بین رفته باشد بدون اینکه ایجاد مشکلی کرده باشد. بعضی از افراد امکان دارد زگیل های تناسلی در داخل واژن یا اطراف مقعد و دهانه رحم احساس کنند با مشاهده هر برآمدگی کوچک باید به متخصص زنان مراجعه کرد. چون برخی از عفونت های اچ پی وی امکان دارد به سرطان ختم شود ، پس بهتر است هم غربالگری منظم انجام شود و هم آزمایش DNA بر سلول های دهانه رحم می تواند سرطان های تناسلی را شناسایی کنند.

تست HPV

تست اچ پی وی در مردان و زنان متفاوت می باشد و موارد زیر را شامل می شود.:

تست HPV در زنان

در زنان بهترین تست اچ پی وی تست پاپ اسمیر در خانم ها می باشد. اگر این آزمایش به‌طور منظم انجام شود می تواند به شناسایی سلول های غیر طبیعی در خانم ها کمک کند و باعث می‌شود ،  هر گونه ناهنجاری که وجود داشته باشد را تشخیص دهد. خانم هایی که سن شان بین ۲۱ تا ۲۹ سال باشند باید هر سه سال یک بار و آن هایی که سن شان ۳۰ تا ۶۵ سال باشند باید یکی از موارد زیر را انجام دهند :

  • هر سه سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند.
  • هر پنج سال یک بار آزمایش اچ پی وی را بدهند.
  • هر پنج سال هر دو آزمون را با هم بدهند.

وقتی پزشک نتیجه دقیق را مشاهده نکند ، انجام کولونوسکوپی را تجویز می کند.

تست اچ پی وی برای مردان

باید متذکر شد که برای خانم ها تست پاپ اسمیر و HPV به صورت دقیق برای آنها در دسترس می باشند. اما برای مردان آزمایشی که مورد تایید باشد وجود ندارد. البته برای مردانی که همجنس گرا هستند و رابطه مقعدی دارند  می توان کولونوسکوبی ‌و  تست DNA را پزشکان می توانند تجویز کنند.

روش های درمان HPV در مردان و زنان

در بیشتر افراد که مبتلا به اچ پی وی هستند وقتی سیستم ایمنی بدن قوی شد این ویروس از بین می‌رود. برای درمان خود ویروس پاپیلوما انسانی هنوز درمان قطعی پیدا نشده است. در افرادی که این ویروس را دارند در خواست می شود که طی یک سال بعد حتما مجدداً آزمایش را انجام دهند تا مشاهده کنند که ویروس در بدن می باشد یا از بین رفته است. باید دقت کنید که تنها زگیل های تناسلی ناشی از این عفونت به صورت قطعی درمان می شوند. البته به روش های کرایو یا لیزر زگیل تناسلی می توانند به طور قطعی درمان کنند. لیزر زائده را از ریشه می سوزاند و از بین می برد ولی ویروس در بدن باقی می ماند. باید گفت که سلول های پیش سرطانی امکان دارد از روش کوتاه در مطب پزشک انجام شده و برداشته شوند. سرطان هایی که ناشی از HPV هستند با روش های شیمی درمانی ، پرتو درمانی یا جراحی امکان دارد درمان شوند. البته در بعضی موارد امکان دارد این روش ها به صورت ترکیبی با یکدیگر برای درمان بکار رود. زگیل تناسلی را می توانند با تجویز دارو و سوزاندن با جریان الکتریکی یا انجماد با نیتروژن مایع درمان کرد.

ویروس اچ پی وی پیشگیری از ابتلا به عفونت پاپیلوما چگونه امکان پذیر می باشد؟

برای جلوگیری از عفونت پاپیلومای انسانی بهتر است از کاندوم برای داشتن رابطه جنسی ایمن استفاده کرد. واکسن ضد ویروس پاپیلومای انسانی را مصرف نمود.چون این واکسن می تواند در برابر ۹ نوع ویروس سرطان زای پاپیلوما از انسان مراقبت کند.

رابطه ابتلا به پاپیلوما و بارداری چیست؟

کسی که به پاپیلومای انسانی دچار شود ، بارداری در آن فرد کاهش نمی یابد. اگر فردی در حاملگی به این بیماری دچار شده است و دوست دارد درمان را به بعد از  زایمان واگذار کند باید منتظر عوارض آن نیز باشد. در دوران بارداری تغییرات هورمونی که در این دوران رخ می دهد باعث می‌شود زگیل تناسلی رشد کند و حتی بعضی مواقع خونریزی هم داشته باشد. اگر زگیل تناسلی گسترده باشد ممکن است زایمان واژینال را دشوار کند. در برخی مواقع زگیل‌ تناسلی کانال زایمان را مسدود می کند و موجب می شود سزارین صورت گیرد.

در نهایت باید گفت که بیماری پاپیلومای انسانی یک ویروس خطرناکی است که  از فرد بیمار خیلی راحت و از طریق رابطه جنسی  منتقل می شود. این ویروس با عفونت همراه است و می تواند مشکلاتی برای فرد بیمار ایجاد کند. افراد با بروز زگیل تناسلی پی به این بیماری می برند و برای درمان اقدام می کنند.البته در برخی از افراد اصلا علائمی وجود ندارد و فرد بدون اطلاع از بیماری این ویروس را به چند نفر دیگر انتقال می دهد.البته باید دقت داشته باشید این ویروس از بین نمی رود و در بدن باقی می ماند فقط زگیل‌ تناسلی را از بین می برند. پس در نظر داشته باشید برای جلوگیری از این بیماری حتما رابطه جنسی سالمی برقرار کنید و نکات بهداشتی را رعایت نمایید. از شما درخواست می کنیم که برای در امان بودن از این بیماری از مجله زیبایی آرانیک را به دقت مطالعه کرده و از مطالب خواندی آن نهایت استفاده را ببرید ، چون در این مقاله به طور کامل در مورد این بیماری اطلاع رسانی شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *