آکنه گوشتی چیست؟ انواع آکنه گوشتی و راه های درمان آکنه گوشتی

آکنه گوشتی چیست

در این مقاله برای شما از آکنه گوشتی صحبت خواهیم کرد و علایم دلیل و روش درمان سریع علائم گوشتی را بیان می کنیم . آکنه گوشتی یکی از آکنه های سر سخت و دردناک اما قابل درمان می باشد،اگر با چنین آکنه ای در صورت مواجه شدید اگر شدت آن خفیف باشد درمان بدون نسخه برای کنترل این آکنه کافی است اما اگر از نوع شدید تر مانند ندول یا کیست باشد. حتماً به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان داروهای پزشکی قرار بگیرید، باید بدانید اگر آکنه ها نادیده گرفته شوند و درمان نشوند و یا زیاد دستکاری شوند احتمال اینکه به اسکار تبدیل شود و رد پای خود را روی صورت یا بدن برای همیشه جا بگذارد.هست، در این مقاله از مجله آرانیک به بررسی انواع جوش صورت آکنه یا جوش شدید آکنه گوشتی می پردازیم.

انواع جوش صورت

جوش های صورت به صورت  ناخوشایند و گاهی با درد که سالانه میلیون ها نفر را تحت تأثیر خود قرار می دهند روی پوست ظاهر می شوند ،روش های درمان آنها یکسان نیستند، به عنوان مثال جوش سرسیاه با یک جوش ندول متفاوت است  در این تفاوت باید از شیوه درمان مناسب آنها آگاه شویم، حال باید بدانید اگر آکنه نادیده گرفته شود و درمان نشود احتمال اینکه به اسکار تبدیل شده و ردپای را در صورت یا بدن برای همیشه جا بگذارد،هست.

جوش سر سیاه

جوش های سرسیاه که به کومدون های باز معروف هستند، با سبوم روغن طبیعی پوست مخلوط می شوند و منافذ پوست را می بندند،چیزی که جوش های سرسیاه را با سایر جوش ها متفاوت می‌کند، این است که منافذ آن باز است در نتیجه اکسیژن هوا با انجام واکنش شیمیایی اکسیداسیون با مواد موجود در منافذ پوست باعث سیاه شدن می شوند.

بهترین راه حلی که می توانیم برای جوش های سرسیاه به شما معرفی کنیم شستن صورت با اسید های بتا هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک است،این اسید منافذ پوست را باز می کند و به آنها نفوذ می کند. البته می توانید از رتینول که بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید و از آن استفاده کنید، رتینول نوعی ویتامین A است که با افزایش گردشی سلولی پوست و شکستن سلول های ایجاد کننده کاهش منافذ، جاهای که مسدود هستند را باز می کند.

جوش های سر سفید

کومدون های بسته که شبیه جوش های سرسیاه هستند، اما منافذ آنها توسط لایه های پوست بسته می‌شود را جوشهای سر سفید می گویند. جوش های سر سفید وسوسه انگیز هستند و نباید به آنها دست زد تا زمان بهبودی آن ها به عقب نیفتد، بهترین درمان جوش های سر سفید شستن صورت با اسید های BHAمانند اسید سالیسیلیک و استفاده از محصولات غیر کومدون زا و بدون چربی است.

حتما بخوانید:   فواید و مزایایی استفاده از رتینول برای دور چشم

پوسچول

پوسچول ها حاوی مایع یا چرک هستند و در صورت به صورت برجستگی های سفید رنگ با پوست قرمز و ملتهب دیده می شوند،به دلیل رشد باکتری در فولیکول های مسدود شده باعث ایجاد جوش می شوند شما می توانید از پراکسید موضعی یا شوینده های صورت بر پایه گوگرد، از التهاب آن کم کنید و باکتری هایی را که در فولیکول و روی صورت پوست هستند نابود سازید. برخی اوقات متخصص پوست آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی مانند مینوسیکلین خوراکی و کلیندامایسین موضعی تجویز می کنند.

پاپول ها

ضایعات جامد و برجسته‌ای که معمولاً کمتر از یک سانتی متر قطر دارند را پاپول می نامند، انواع مختلفی از شکل ها و رنگها و اندازه ها که بعد از چند روز ممکن است پر از چرک شده باشند و به جوش تبدیل شوند پاپول هستند،حتماً از دستکاری کردن و تحریک کردن ناحیه پاپول خودداری کنید. به یاد داشته باشید از اسکراب پوست استفاده نکنید هنگام تمیز کردن با آب گرم از یک شوینده اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید آن ناحیه را بشویید از پوشاندن روی پاپول ها با مواد آرایشی حدالامکان خودداری کنید تا هوا را دریافت کنند.

ندول ها

وقتی که منافذ عمیق پوست توسط سلول‌های مرده و چربی پوست بسته می شوند، ندول ایجاد می شود در صورت ملتهب شدن به کیستی گره ای تبدیل می شوند و معمولا دردناک هستند، ندول ها معمولاً نیاز به درمان قوی تری نسبت به محصولات بدون نسخه دارند می توانید از آنتی بیوتیک های خوراکی مانند سیکلین یا ایزوترتینوئین که معمولاً آکوتان نامیده می شوند استفاده کنید ، شاید با این درمان به ندول کمک کنید گزینه دیگری هم وجود دارد که تزریق مستقیم استروئید به ندول است که می‌توانند سرعت التهاب و درد آن را کاهش دهد.

کیست ها

با بسته شدن منافذ زیر سطح پوست نوع جدیدی از آکنه کیستیک یا آکنه گوشتی  تشکیل می شود، این نوع کیست ها دارای مایع چرکی هستند و ممکن است بزرگ و قرمز و خیلی دردناک باشند برای درمان مناسب حتماً از متخصص پوست کمک بگیرید راه های درمان این کیست ها استفاده از ایزوترتینوئین آنتی بیوتیک و تزریق استروئید است.

آکنه گوشتی چیست

آکنه گوشتی یا جوش شدید

افرادی که به آکنه کیستیک یا آکنه گوشتی دچار می شوند و صورت آنها دچار کیست های آکنه در عمق پوست می شود ،وقتی منافذ پوست با چربی اضافه و سلول های مرده پوست مسدود می شوند باکتری ها نیز وارد منافذ پوست می شوند و همراه با چربی و سلولهای پوست باقی می مانند ، پوست واکنش نشان می دهد و باعث تورم عمیق در لایه میانی پوست می شود و با توده عفونی قرمز و متورم کیست آکنه تشکیل می شود .کیست ها معمولا دردناک و بزرگ هستند و متخصص پوست برای کاهش خطر زخم و عفونت آنتی بیوتیک ها و کرم های موضعی قوی را برای پاکسازی تجویز می کنند که به پاکسازی پوست کمک می کند شدیدترین نوع جوش آکنه کیستیک است. و باعث زخم شدن پوست می‌شوند، آکنه کیستیک و آکنه ندولار خیلی به هم شبیه هستند هر دو آنها باعث ایجاد برجستگی عمیق و دردناک زیر پوست می شوند و می توانند زخمی شوند اما تفاوتی بین آنها وجود دارد ،کیست ها با چرک مایع پر می شوند اما ندول ها جامد تر و سخت تر از کیسه های آکنه هستند چون حاوی جریان مایع نیستند.

حتما بخوانید:   علایم خشکی پوست چیست و چگونه رفع می شود؟

علت های آکنه گوشتی

 • سن نوجوانی باعث ابتلا به آکنه می باشد
 • سابقه خانوادگی
 • تغییرات هورمونی و استرس زا

مواردی که خطر ابتلا به آکنه را کاهش می دهد

قبل از بیدار شدن از خواب، قبل از رفتن به رختخواب و بعد از ورزش و عرق کردن از یک پاک کننده صورت ملایم و با استفاده از آب ولرم و انگشتان خود برای شستن صورت استفاده کنید.

 • اگر احساس می‌کنید پوست صورت تان خشک است از مرطوب کننده‌های بدون چربی استفاده کنید.
 • در صورت استفاده از مواد آرایشی از محصولات آرایشی صورت غیر کومدوژنیک استفاده کنید.
 • هیچ وقت با آرایش نخوابید.
 • در طور روز سعی کنید دستان خود را از صورت خود دور نگه دارید.
 • از دست زدن به جوش ها خودداری کنید.
 • کار کردن در محیط های چرب مانند رستوران و فست فودها می توانند در تشدید آکنه نقش داشته باشند.
 • رژیم غذایی سرشار از قند های ساده و لبنیات باعث تشدید آکنه می شود.
 • برخی اوقات آکنه کیستیک با افزایش سن از بین می رود یا کاهش می یابد،به دلیل اینکه هورمون های بدن متعادل تر می شوند.
 • اگر آکنه های شدید درمان نشوند فرد نسبت به ظاهر خود دچار افسردگی می شود. پس بهتر است از پزشک متخصص بهترین درمان را مشاوره بگیرید.

آکنه گوشتی کنگلوباتا

این آکنه زمانی رخ می دهد که کیست ها و گره های آکنه همزمان با هم شروع و در زیر عمق پوست رشدمی کنند، در این شکل از آکنه ندولوسیستیک بیماری التهابی پوست نادر اما جدی اتفاق می‌افتد، اما در درجه اول روی صورت، پشت ،قفسه سینه فرد ایجاد می شود و با گذشت زمان AC باعث ایجاد زخم های شدید و  به صورت بدشکلی ظاهر می شود.

آکنه کنگلوباتا می تواند شدید باشد اما با استفاده از درمان پزشکی بهبود می یابد و جای زخم آن کاهش داده می شود. باید بدانید برجستگی های ندولوسیستیک کیست واقعی نیستند.کیست ها دارای حفره های پر از مایع هستند که توسط بافت های اپیتلیوم پوشانده می شوند،اما این نوع آکنه دارای پوششی از بافت نیستند و با ندول یا کیست  که شامل گره های متعددی است که به هم متصل می شوند شروع آکنه معمولاً در قسمت پشت بیشتر است و ممکن است زخم های قابل توجهی ایجاد کند. این نوع آکنه ندولوسیستیک بیماری التهابی پوست است نادر اما جدی است و در درجه اول روی صورت و پشت و قفسه سینه  فرد ظاهر می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای رفع ضایعات رنگی پوست

علت آکنه کنگلوباتا چیست و چه کسانی را درگیر می کند

آکنه کنگلو باتا در اثر پیوند آبسه ها و کیست ها و ندول ها ظاهر می شوند، کنترل این نوع آکنه با داروهای بدون نسخه دشوار می باشد چون این آکنه از طریق سینوس های زیر پوست پخش می شوند، طبق تحقیقات که به عمل آمده از مرکز پوست و جراحی پلاستیک، مردان سفید پوست بیشتر در معرض ابتلا به این آکنه می باشند این بیماری در برخی از افراد که ناشی از اختلال بدنی که خود التهابی ژنتیکی است شدت بیشتری نشان می دهد.

درمان آکنه کنگلوباتا

به دلیل گسترده بودن این آکنه درمان آن هم به اندازه زیادی پیچیده است درمان های بدون نسخه برای این آکنه موثر نمی باشند چون فقط لایه بالایی پوست را درمان می کنند،بنابراین اسید سالیسیلیک و سایر مواد های موضعی برای این نوع آکنه اثر بخشی ندارند. متخصصان ترکیبی از داروهای موضعی  و خوراکی را تجویز می کنند و همچنین داروهای اسکار را توصیه می کنند، زنانی که به  AC مبتلا هستند نیاز به مصرف قرص های ضد بارداری یا داروها ضد آندروژن داشته باشند،تستوسترون در بروز این نوع آکنه موثر است با داروهای هورمونی می توانید این آکنه را درمان کنید .

آکنه گوشتی چیست

عوارض آکنه گوشتی چیست

 1. باز شدن کیست ها یا بیرون زدن و برداشتن آنها خطر زخم عفونت باکتری های پوستی مانند سلولیت را بیشتر می کند، گاهی وقت ها افراد پس از پاک شدن پوست دچار تغییرات رنگدانه ای روشن یا تیره در محل کیست آکنه می شوند.

درمان آکنه گوشتی

آکنه گوشتی بیشتر از سایر آکنه ها احتمال ضخیم و عفونت شدن پوست صورت را در بر خواهد گرفت، دکتر متخصص پوست پیشنهاداتی برای جلوگیری و درمان آکنه کیستیک راه ارائه می دهند،  کیست های دوره درمان سه ماهه دارند،متخصصان اغلب درمان این آکنه های گوشتی  را مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی و استفاده از کرم های موضعی قوی برای درمان انتخاب می کنند.

باید بدانید جوش ها معمولا به شش گروه تقسیم می شود: از جمله جوش های سرسیاه، سرسفید،  پوسچول ،پاپول ،ندول و  کیست تقسیم می شوند، آکنه ها  یا جوش های خیلی شدید را از نوع کیستیک یا گوشتی می نامند. آکنه کونگلوباتا نیز پیچیده‌تر از جوش ها است که وقتی ایجاد می شود ندول ها، کیست ها و آبسه ها با هم گره می خورند و درمان آن نیز پیچیده و زمانبر تر خواهد شد. آکنه گوشتی اغلب با درمان متداول و بدون نسخه پزشک درمان نمی شود ،متخصصان برای درمان این نوع جوش ها ترکیبات داروی موضعی و خوراکی را تجویز می‌کند.

 

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *