پوست خشک چیست؟ روتین مراقبتی و معرفی محصولات مناسب

پوست خشک

شکی نیست که همه ما رویای داشتن پوست شفاف را در سر داریم اما برای رسیدن به آن باید اول از نوع پوست خود شناخت پیدا کنیم بعد از عبور از این مرحله آشنایی با روش های مراقبت مخصوص پوست خود را آغاز می کنیم اگر نمی دانید پوست خشک دارید یا نه ما در مجله زیبایی آرانیک برای شما شرح خواهیم داد که پوست صورت شما جزو کدام دسته می باشد.

تشخیص پوست خشک

پوست یکی از شاخص‌ترین معیارهای زیبایی است، یکی از وظایف مهم هر انسان برای حفظ زیبایی ظاهرش مراقبت از پوست  خود می باشد، خوشبختانه در دنیای پیشرفته امروز انجام این وظیفه آن قدر هم سخت نیست، محصولات زیاد و متنوعی در بازار وجود دارند که هر فرد با هر سن و سالی و نوع پوست و بر اساس معیارهای مختلف به آن می تواند از این محصولات استفاده کند. پوست انسان انواع مختلفی می باشد که بر اساس نوع آن باید برای مراقبت از پوست از محصولات آرایشی استفاده کنید، اگر می‌خواهید بدانید پوستتان خشک است یا نه مطالب زیر را با دقت بخوانید،

پوستتان را با پاک کننده ملایم کاملا تمیز کنید تا از هرگونه چربی یا گرد و غبار که روی صورت شما باقی مانده است پاک شود، با استفاده از حوله نرم پوستتان را خشک کنید در این مرحله نباید از سرمهای پوست یا هر محصول مراقبتی استفاده کنید اجازه دهید پوستتان به طور طبیعی خشک شود. بعد از حدود یک ساعت در این مدت به پوست خود دست نزنید پس از یک ساعت، کیفیت آن را ارزیابی کنید. اگر پوست خشک داشته باشید بعد از گذشت یک ساعت احساس خارش و کشیده شدن پوست  و پوسته پوسته شدن را تجربه خواهید کرد.

عوامل ایجاد پوست خشک

یکی از مسائل خیلی مهم عدم تشخیص نوع پوست مان است برخی از مردم هنوز نمی توانند تفاوت بین پوست خشک و پوست دهیدراته را تشخیص بدهند، پوست خشک  همانطور که از اسمش معلوم است که بر اثر فقدان تولید چربی به این نام شناخته می شود و پوست دهیدراته به دلیل مختلف مثل کمبود آب عوامل محیطی عدم نوشیدن آب کافی شرایط آب و هوایی و غیره تنها به یک وضعیت موقعیتی که پوست را در وضعیت نامساعد قرار می‌دهد نمایان می شود، شرایط بسیار زیادی در تعیین نوع پوست به دخالت دارد در این بخش برخی از مهمترین آنها را برای شما معرفی می کنیم.

ژنتیک

اینکه چه نوع پوستی دارید دقیقا از پدر مادر به شما ارث میرسد ژن ها را باید عامل مهمی در تعیین نوع پوست بدانید.

آب و هوا

تغییر در محل سکونت و ورود به محل جدید با آب و هوای جدید می تواند منجر به تغییر نوع پوست شما شود.

هورمون ها

پوست خشک چیست، بالا پایین شدن هورمون را نباید بر تعیین نوع پوست بی اثر قرار دهید این احتمال وجود دارد که پوست صورت افراد مثلاً در دوران حاملگی از حالت خشک به چرب یا بالعکس تغییر پیدا می کند.

مصرف دارو

هر فردی بنا به دلایل مختلف سراغ مصرف دارو می رود این داروها می تواند عوارضی همچون خشکی یا حساس شدن پوست را به دنبال داشته باشد.

پوست خشکرژیم غذایی

پوست خشک چیست، مواد غذایی تاثیر مستقیم روی بهتر یا بدتر شدن پوست می گذارند اگر مصرف غذایی منجر به ناراحتی پوستی شما شود توصیه می کنیم حتما از پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

مراقبت های پوستی

فراموش نکنید که استفاده از محصولات نا متناسب با پوست باعث می شود تعادل پوست شما را مختل کند و ناراحتی های پوستی را به همراه بیاورد.

اشتباهات رایج در مراقبت از پوست خشک

پوست خشک چیست، اکثر کسانی که دارای پوست خشک هستند روش مراقبت و درمانی صحیح پوست را نمی‌داند در بسیاری از موارد تنها آگاهی از اصول اولیه به تنهایی نمی تواند راهگشای کار باشد باید بدانیم حتی اگر دوباره در روز بخواهید صورت خود را بشویید و مرطوب کننده بزنیم باز هم از قسمت های مهم  که نیاز به درمان  دارد پوست های خشک باقی می ماند. شما می توانید با مشاوره پزشک متخصص بیش از پیش به پوست خود برسید در واقع مشاوره با پزشک کمک می کند تا مشکلات پوستی سریع تر رفع شود.

حتما بخوانید:   تاثیر روغن آرگان بر روی موی سر

انتخاب نادرست کرم یا لوسیون

همه می دانیم استفاده از مرطوب کننده برای انواع پوست ها مناسب است، باید به سراغ کرمی بروید که مناسبت پوست شما باشد، نه اینکه هر کرمی را که از روی قفسه بر می دارید استفاده کنید. استفاده از کرم یا لوسیون مخصوص پوست چرب هیچ نتیجه درمانی برای پوست خشک ندارند، پوست خشک دارای یک لایه رطوبتی  بسیار شکننده است، عوامل های اشعه uv و آلودگی هوا به راحتی به آن آسیب می زنند در واقع به نوعی می‌توان گفت پوست خشک با هر عاملی می تواند رطوبت خود را از دست بدهد، در انتخاب مرطوب کننده دقت کنید تا به خوبی پوستتان را پوشش دهید و رطوبت را به صورت خود بازگردانید.

خشک کردن پوست قبل از استفاده از مرطوب کننده

پوست خشک چیست، یکی از اشتباهات معمول بعد از شستشوی صورت خشک کردن سریع آن با دستمال یا حوله است بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده بدترین زمان ممکن برای رطوبت رسانی به پوست درست بعد از شستشو و خشک کردن آن است به همین خاطر این موضوع پیش پا افتاده به باقی ماندن آب در پوست کمک می‌کند اگر پوست خشک دارید به خوبی می دانید که اهمیت آبرسانی پوست چقدر بالا است شما با این کار  برای مراقبت از پوست خود انجام می دهید هر بار که صورت خود را می شوید سریع به سراغ مرطوب کننده بروید و پوست نمدار خود را سیراب کنید.

عدم استفاده از روغن

پوست خشک چیست، روغن درمانی یکی از روش هایی است که به آبرسانی پوست کمک میکند برای روغن درمانی پوست روغنی را انتخاب کنید که به پوست شما درخشندگی می دهد نیازی نیست صورت خود را با روغن ماساژ دهید چند قطره روغن را روی کف دست خود ریخته و سپس با انگشتان خود و ضربه های کوچکی به جای جای صورت خود بزنید این بهترین روش آبرسانی صورت می باشد بعد از مرطوب کننده استفاده از روغن به آبرسانی بیشتر پوست کمک میکند.

حمام با آب داغ

حمام کردن با آب داغ به پوست خشک آسیب میزند وقتی با آب داغ حمام می کنید چربی هایی که روی  پوستان است را از بین می برید و پوست را خشک تر می کنید بهترین راه ،حمام با درجه آب ملایم است شاید آن آرامشی را که می خواهید به دست نمی‌ آورید اما در عوض پوستتان دچار آسیب نمی شود.

کنار گذاشتن لایه برداری از پوست

پوست خشک چیست، برخی افراد گمان می کنند چون تو دارای پوست خشک هستند نیازی به لایه بردار ندارند اما باید بدانید هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید. بعد از اولین لایه بردار بهتر است منتظر واکنش پوست تان باشید اگر با لایه برداری جواب مثبتی گرفتید می توانید لایه برداری را در دستور کار هفتگی خود قرار دهید نیازی نیست لایه برداری سفت و سختی را انتخاب کنید، یک اسکراب ملایم را برداشته و به آرامی به حالت دورانی بر روی پوست خود بکشید شما به عنوان یک فرد با پوست خشک باید با پوستتان دوست باشید و ملایمت رفتار کنید.

عدم استفاده از ضد آفتاب

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای تمامی انواع پوست ها ضروری است، طبق تحقیقات انجام شده این کرم بعد از هر دو ساعت باید تمدید شود و در طول روز حتماً از ضد آفتاب استفاده کنید البته محافظت از پوست در برابر خورشید تنها به همین کار ختم نمی شود نباید طی ساعت ۱۰ صبح تا ۲ عصر در مدت زمان طولانی زیر نور مستقیم آفتاب قرار بگیرید اگر هم این ساعت را بیرون از خانه سپری می کنید تمام تلاش تان را به کار بگیرید که سایه بان پیدا کنید یا از کلاه های لبه داری و عینک آفتابی  پوستتان را بپوشانید مواردی که در این قسمت ذکر شد رایج ترین اشتباهات بود که افراد انجام می دهند گاهی از این اشتباهات کمک می‌کنند تا در مسیر درست برای محافظت از پوست خود قرار بگیرید.

 

روش های خانگی درمان خشکی پوست

با مطالعه در این مقاله متوجه شدید که چطور نوع پوست خود را تشخیص دهید، چرا پوست خشکی دارید حتی اشتباهاتی که در تشدید خشکی پوست دخالت دارد را هم بشناسید حال باید بدانید چه روش هایی می تواند به درمان این نوع کمک کند هرچند مشورت با پزشک متخصص بسیار پرکاربرد خواهد بود اما در این بخش شما را با برخی از درمان های خانگی آشنا می کنیم.

حتما بخوانید:   فیشیال صورت و پاکسازی پوست چیست و چه استفاده ای دارند؟

ماساژ پوست

یکی از بهترین روش های درمان پوست خشک ماساژ دادن است در واقع ماساژ به افزایش گردش خون کمک می‌کند و درخشندگی و میزان آبرسانی پوست را بالا می برد البته اگر از روغن های گیاهی برای ماساژ دادن استفاده کنید آن در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت ۲ الی ۳ بار در هفته قبل از خواب به ماساژ صورت خود بپردازید.

انواع ویتامین و مکمل استفاده کنید

پوست خشک چیست، اگر به دنبال درمان خشکی پوست هستید بهترین راهکار در کنار مصرف غذاهای سالم استفاده انواع ویتامین مکمل می‌باشد و از این مکمل ها و ویتامین ها عبارتند از ویتامین D، قرص کلاژن ،روی ویتامین A،ویتامین c ،ویتامین b می باشد.

ماسک های خانگی بسازید

پوست خشک چیست، با ماسک های خانگی می توانید خشکی پوست خود را از بین ببرید، مسلما ماسک های  بسیار زیادی می توان در خانه ساخت از آن برای شادابی پوست استفاده کرد، روغن زیتون ، جو دوسر، روغن نارگیل و آلوئه ورا و غیره هر کدام از خواص مخصوص خود برخوردار هستند . می خواهیم در این بخش طرز تهیه ماست خانگی آلوئه ورا را برای شما بیان کنیم.

بسیاری از مردم فکر می کنند آلوئه ورا فقط برای تسکین آفتاب سوختگی مناسب است اما باید بدانید که در طول ماه های خشک زمستان مورد استفاده قرار می گیرد و به درمان خشکی پوست کمک میکند با تحقیقات انجام شده آلوئه ورا در برطرف سازی قرمزی و التهاب خشکی بیش از اندازه پوست بسیار موثر است، استفاده از آن جدا باید مراقب باشید این امکان وجود دارد که پوست شما نسبت به این گیاه حساسیت نشان دهد از همین رو در ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کرده و در صورت عدم بروز هرگونه آلرژی از آن استفاده کنید.

پوست خشکبه اندازه کافی آب بنوشید

پوست خشک چیست ، می‌دانید که پوست خشک با دهیدراته شدن متفاوت است، اما برای اینکه آبرسانی پوست به بهترین شکل انجام شود نوشیدن حداقل ۶ لیوان آب به صورت روزانه در برنامه تان الزامی است اگر برای رفع تشنگی به سراغ مصرف آب میوه های مختلف می روید به جای آن آب بنوشید تا هم رفع تشنگی شود و هم آب مورد نیاز برای ایجاد شدن پوست ترمیم شود اثر مصرف آب میوه های مختلف به دلیل مقدار زیاد قند موجود در آنها چین و چروک و افتادگی پوست را بیشتر میکند. متاسفانه در بسیاری از مواقع وقتی صحبت از درمان پوست خشک می‌شود بسیاری درمان های خانگی را قبول ندارند و از همان ابتدا به سراغ درمان های دارویی و بهداشتی می‌روند البته نمی‌توان از آنها خرده گرفت این دسته از افراد از درمان های خانگی نادرست استفاده کرده اند و نتیجه عکسی به دست آورده اند از همین رو به استفاده از داروهای دارویی و بهداشتی ترجیح دادند اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید نگران نباشید زیرا می خواهیم در رابطه با این روش درمانی هم صحبت کنیم.

پوست خشک با صابون

پوست خشک چیست، پوست خشک یکی از حساس ترین پوست در برابر محصولات آرایشی است اگر از محصولاتی استفاده می کنید که از کیفیت مناسبی برخوردار نیست به راحتی پوستان کم آب شده این مسئله را به صورت التهاب به شما نشان می دهد، از همین روش شستشوی صحیح آنها اهمیت بالایی دارد بهترین گزینه برای شستشو انواع صابون و پاک کننده ها هستند هرچند این احتمال وجود دارد که به دلیل عدم آگاهی صابون های نامناسب با پوست خود پوست بیشتر خشک شود از همین رو ما در این بخش برای این حل این مشکل به برخی از مهمترین ویژگی های صابون ها برای پوست خشک اشاره خواهیم کرد.

عاری از هرگونه سدیم لوریل سولفات

این روزها می توانید با جستجوی کوتاهی در اینترنت سری به فروشگاه های اینترنتی بزنید تا انواع و اقسام صابون ها برای شستشوی مناسب با نوع پوستتان به شما معرفی شود. از همین رو باید بدانید که اکثریت موجود در بازار دارای ماده سدیم سولفات می باشد این ماده از خاصیت پاک کنندگی بالایی برخوردار است و به راحتی آلودگی های سطح پوست را از بین می برد اما باید بدانید این ماده اصلاً برای پوست خشک مناسب نیست اگر پوست خشکی دارید و به دنبال خرید صابون هستید به محتویات آن توجه کنید تا عاری از slsباشد.

حتما بخوانید:   برای از بین بردن لک های صورت چه راهکارهایی وجود دارد؟

دارا بودن روغن گیاهی

متخصصان پوست به افراد درگیر با خشکی پوست توصیه می کنند از صابون های متشکل از روغن های گیاهی و ارگانیک استفاده کنند روغن هایی مانند روغن زیتون، آووکادو، جوجوبا، آلوئه ورا و غیره جز مناسب ترین روغن ها برای پوست های خشک به شمار می آیند.

عدم وجود رنگ مصنوعی

رنگ های مصنوعی و معطر نبودن صابون ها نیز جزو یکی از ویژگیهای هستند که فردی دارای پوست خشک باید به دنبالش باشد. در واقع  پوستهای خشک به دلیل حساسیت بالا و هرگونه عامل شیمیایی واکنش نشان می دهند متاسفانه برخی از سازندگان این مسئله را در نظر نمی گیرد از همین رو در زمان خرید صابون برای پوست های خشک و حتما ترکیبات آن را مطالعه بفرمایید.

دارا بودن phسازگار با پوست

پاک کننده برای پوست شما مناسب است که  ph مناسب و سازگار با پوست شما را داشته باشد در واقع ph تولید شده با پوست باید با ph طبیعی پوست همتراز باشد و از خشک شدن پوست جلوگیری کند.

مرطوب کننده عمیق حاوی چه موادی باشد

یک مرطوب کننده با کیفیت باید بتواند رطوبت بیشتری را از محیط دریافت کند و به لایه های داخل پوست انتقال دهد، به همین دلیل چند نمونه از بهترین رطوبت رسان پوست را به شما معرفی می کنیم.

گلیسیرین، آلوئه ورا،عسل،هیالورنیک اسید،سدیم هیالورونات،اوره،آلفاهیدروکسی اسیدها .

البته باید بدانید مصرف به تنهایی کرم های حاوی این مواد هم که آنقدر فکر می‌کنید نتیجه بخش نیست شاید ترکیبات این مواد برای مراقبت از پوست خشک مفید باشند اما منجر به ترمیم دائمی پوست و حفظ رطوبت مادم العمر نخواهد شد بهتر است در کنار تمامی نرم کننده های حاوی این مواد از لوسیون های دیگری نیز استفاده کنید.

بهترین روتین پوستی

پوست خشک چیست ، افرادی که دارای پوست خشک هستند باید از پوست خود بیشتر مراقبت کنند می توانید از یک روتین پوستی از پوست خود مراقبت کنید.

شستشوی پوست صورت

هیچ وقت نباید پوستتان را با پاک کننده قلیایی و پاک کننده های مخصوص پوست چرب پاک کنید. محصولات زیر گزینه مناسبی به شمار می آیند.

ژل شستشوی صورت کامان

پاک کننده صورت دافی مدل hydration

شستشوی صورت سینره normal to dry skin

این پاک کننده ها مناسب پوستهای خشک هستند و دارای خاصیت آبرسانی و شاداب کنندگی پوست را بر عهده دارد وجود عصاره هیالورونیک اسید و ویتامین کمک می‌کند تا رطوبت به بهترین شکل ممکن جذب پوست شود.

آبرسان و مرطوب کننده پوست

آبرسان و مرطوب کننده دو مقوله کاملا جدا هستند شما نمی توانید هر دو محصولات را در یک کرم بیابید پس باید به سراغ محصولات روتین مراقبت از پوست خشک بروید.

کرم دور چشم

اولین جایی در صورت تحت تاثیر قرار می گیرد و آثار چین خوردگی در آن نمایان می شود اطراف چشم است لذا استفاده از کرم دور چشم برای هر نوع پوستی لازم است کرم دور چشم باید حاوی هیالورونیک اسید ویتامین های ضروری مثل ویتامین e و c باشد.

کرم ضد آفتاب

اهمیتی ندارد شما دارای چه نوع پوستی هستید در هر صورت کرم ضد آفتاب باید جزو روتین پوستی شما باشد اگر هم پوست خشک دارید باید هر دو ساعت این کرم را روی پوست صورت خود تمدید کنید.

کرم ترمیم کننده

بطور کل پوست های خشک مسائلی مانند خارش قرمزی و تحریک و التهاب را به همراه دارد. استفاده از کرم های ترمیم کننده برای پوست خشک توصیه می کنیم حتما از کرم ترمیم کننده با نوع پوستتان استفاده کنید شما می‌توانید با استفاده از این نوع کرم پوست خود را در شرایط بهترین قرار بدهید و از پوست خود در برابر خشک شدن محافظت کنید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *