پیلینگ بدن چیست؟ آشنایی با انواع روش های اسکراب بدن

پیلینگ بدن

وقتی لایه مرده سطح پوست از بین برود ، این به معنای پیلینگ بدن است. وقتی که حمام می کنید باید سعی کنید که لایه سلولهای مرده روی پوست را خوب بشویید تا پاک شود. بهتر است از گردن به پایین را خوب شسته تا تمیز شود چون اگر این لایه تمیز نشود یا به روش درست لایه برداری نشود کم کم باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن و همچنین پوست ، زرد رنگ شده و زمخت می شود.ما با معرفی پیلینگ بدن از مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد آشنایی با روش های اسکراب شرح خواهیم داد.

پیلینگ بدن چیست؟

اگر شما می خواهید پوستی سالم داشته باشید ، باید پوست بدن را مرطوب نگه دارید و پاکسازی کنید. این یکی از رکن های اساسی برای داشتن پوستی سالم است. خانم ها متاسفانه به لایه برداری پوست بدن توجهی نمی کنند.لایه برداری پوست بدن بخشی از نکات آرایشی بهداشتی می باشد. وقتی که لایه برداری پوست بدن صورت نگیرد ، با گذشت زمان پوست بدن دچار پیری زودرس می شود. وقتی که می خواهید قسمت های گردن و سینه را تمیز کنید و پاکسازی نمایید بهتر است از لیف های خشن استفاده نکنید چون پوست این ناحیه لطیف و حساس می باشد. برای صورت و گردن نیز بهتر است از لیف خشن استفاده نکنید. برای برداشتن لایه سطحی پوست که مردم آن را چرک می نامند ، بخصوص تنه و دست و پاها بهتر است از لیفی که کمی زبرتر از اسفنج می باشد استفاده کنید. چون به خوبی لایه سطحی پوست را تمیز می کند. برای پاک کردن پوست بدن بهتر است که لیف را به طور چرخشی روی پوست حرکت دهید تا لایه سطحی پوست یا همان چرک از روی پوست پاک شود. هیچ وقت از لیف اسفنجی برای پاک سازی پوست بدن استفاده نکنید چون زبر نبوده و نمی تواند چرک را از روی پوست پاک کند. اگر شما دوست دارید پوستی جوان داشته باشید علاوه بر لیف کشیدن در حمام و از بین بردن پوست های سطحی ، می توانید هر دو هفته یک بار در سالن پیلینگ بدن را انجام دهید. چون این کار باعث می‌شود که منافذ پوست کاملا باز شود و همچنین لایه زائد روی پوست از بین برود و افزایش جریان خون در پوست صورت  گیرد و این مسئله باعث می شود که پوست بدن جوان بماند.

چگونه پیلینگ بدن را انجام دهیم؟

بهترین روش پلینگ بدن این است که از یک برس خشک استفاده کنید و به مدت ۵ دقیقه روی پوست بکشید و این کار را از مچ دست شروع کنید و به طرف قفسه ی سینه بیایید. سعی کنید تکه به تکه برس بزنید و بالا بیایید جهت آن هم باید از پا به طرف قلب باشد. قسمت هایی که نیاز دارند برس بیشتری بزنید بالای ران ها ، کپل ها و پشت می باشد و بهتر است است یک نفر این کار را برای شما انجام دهد. این کار موجب می شود جریان خون در پوست شما بهبود یابد و بعد از تمام شدن کار پوست بدن شما با طراوت و شاداب شود. برس خشک کشیدن روی پوست بدن شما ابتدا کمی آزار دهنده می باشد و به تدریج با تکرار آن این احساس برطرف می شود. برس کشیدن در سالن باید توسط یک فرد مجرب به مدت ۲۰ دقیقه طول بکشد. برسی که برای این کار انجام می شود باید از جنس کنف یا الیاف مصنوعی باشد. پلینگ بدن باید با آرامش و به نرمی صورت گیرد . اسکراب ها را هم می توان به شکلی خانگی تهیه کرد و هم به صورت آماده تهیه نمود. اسکراب طبیعی را برای پوست های حساس و خشک بیشتر استفاده کنید. اسکراب باعث می شود رطوبت رسانی به پوست به خوبی انجام شود ، پوست جوان و شاداب شود ، لکه های پوستی و جوش ها از بین برود و تاثیر محصولات پوستی مثل لوسیون ها چندین برابر شود.

حتما بخوانید:   ماسک سویا ؛ روش ساخت و دستورالعمل استفاده در خانه

مزایا و فواید پیلینگ بدن و اسکراب چیست؟

 • وقتی که پیلینگ بدن انجام می‌شود باعث درخشندگی و شفافیت پوست می‌شود چون سلول های مرده سطح پوست را پاکسازی می کند تا رنگ پوست یکدست و صاف گردد.
 • وقتی پیلینگ بدن انجام شود ، باعث می شود محصولات زیبایی که استفاده می کنید جذب آن افزایش یافته و در لایه های عمیق پوست تاثیر بگذارد.
 • زمانی که شما پیلینگ بدن را انجام می دهید پوست شما جوان تر می شود چون خون‌رسانی افزایش یافته و باعث کلاژن سازی و جوانسازی پوست بدن می‌شود.
 • شما با انجام دادن پیلینگ بدن پوستی روشن خواهید داشت و همچنین زبری پوست بدن کاهش می یابد و لک های پوست و تیرگی آن از بین می‌رود.

پیلینگ بدن

 

انواع پیلینگ بدن چیست؟

پیلینگ انواع مختلفی دارد که عبارتنداز: گوماژ ، ماسک اسکراب ، کرم و انواع ژل

 • در پیلینگ بدن لایه برداری ، پوست بدن را روشن می کند و قابل مقایسه با اسکراب ها نیست.
 • در لایه برداری به عمق پوست نفوذ کرده و پوست بدن را عمقی تمیز می‌کند ، اما اسکراب ها فقط سلولهای مرده سطح پوست را از بین می برد و تمیز می کند.
 • اسکراب ها فقط برای مشکلات سطحی روی پوست مورد استفاده قرار می گیرند ، اما لایه برداری ،  لکه های پوستی را رفع می‌کند.
 • در لایه برداری خاصیت آبرسانی خیلی بیشتر از اسکراب ها می باشد.
 • کرم های لایه بردار ، خاصیت آبرسانی بیشتری نسبت به اسکراب ها دارد .  بهتر است پزشک آن را تجویز کند. کرم های لایه بردار ، هم به شکل کرم و هم به صورت پماد موجود است. این کرم لایه بردار برای از بین بردن کک و مک و لک های بدن و همچنین جوش های زیر پوست بسیار کارامد هستند.
 • کرم اسکراب : کرم اسکراب خاصیت آبرسانی بسیار کمی دارد. ولی در عوض دارای دانه های درشت و برجسته ای است که هم سلول های مرده را از روی سطح پوست پاک می کند و هم با خون‌رسانی در پوست باعث می‌شود که پوست روشن و صاف شود.
 • ماسک اسکراب : ماسک اسکراب را بعد از لایه برداری سطحی و برای پاکسازی عمیق تر پوست استفاده می کنند. البته بعد از آن حتما باید ماسک آبرسان استفاده کرد تا جلوی خشک شدن پوست گرفته شود. ماسک اسکراب ، دارای دانه های اسکراب می باشد که خاصیت لایه برداری دارد.
 • لایه بردار اسکراب : در لایه برداری اسکراب  چون دارای دانه های ریز و درشت می باشد و یک لایه بردار بسیار قوی می باشد ،  باید با دقت انجام شود چون بی توجهی حین انجام آن ممکن است به پوست آسیب رساند و باعث تحریک پوست شود.
 • لایه بردار گوماژ : لایه برداری با گوماژ بسیار ملایم بوده چون دارای دانه های ریز و نرم می باشد. استفاده از این لایه بردار چون ملایم تر از بقیه می باشد به پوست آسیبی نمی رساند و باعث تحریک پوست هم نمی شود.
 • لایه برداری برای از بین بردن لکه های پوستی بسیار مناسب می باشد. و اسکراب ها برای از بین بردن مشکلات سطحی پوست کارایی دارد. و همچنین خاصیت آبرسانی لایه بردار ها بیشتر از اسکراب ها می باشد.
حتما بخوانید:   بهترین و موثرترین رازهای مراقبت از پوست صورت

مطالبی درباره لایه برداری پوست و پیلینگ بدن

پوست بدن انسان هر ماه سلول های مرده پوست را به طور طبیعی جدا می کند تا بتواند سلول های تازه را تولید کند. در لایه برداری باید بسیار دقت کرد چون اگر لایه برداری بیش از حد انجام شود به پوست آسیب وارد می شود و پوست دچار قرمزی شده و در این صورت باید سریع لایه برداری را قطع کرد. فاصله ای که بین دو لایه برداری باید باشد به نوع پوست بر می گردد. ولی توجه داشته باشید که لایه برداری باید خیلی کم صورت گیرد.در کل باید گفت که لایه برداری اصولی باعث می شود پوستی سالم و شاداب داشته باشید. باید دقت داشته باشید که اگر پوست شما دچار جوش و آکنه می باشد نباید لایه برداری را انجام دهید چون باعث بر جای ماندن لکه های تیره روی پوست می شود.همچنین توجه داشته باشید که اگر روی پوست شما زخم و آفتاب سوختگی وجود دارد هرگز لایه برداری انجام ندهید. اگر تب خال هم روی پوست باشد نباید لایه برداری کرد ، چون پوست در این زمان احتیاج به درمان و آبرسانی دارد. اگر شما دارای پوستی خشک هستید بهتر است از لایه برداری گیاهی استفاده کنید.چون لایه برداری پوست را خشک می کند. اگر پوست شما حساس می باشد با یک لیف و به صورت بسیار ملایم هفته ای یک یا دو بار لایه برداری کنید. اگر دارای پوست چرب می باشید می توانید حتی هفته ای پنج بار لایه برداری را انجام دهید. یک نکته بسیار مهم این است که اگر قرار است زیر نور خورشید ساعت ها قرار بگیرید به هیچ وجه صورت و پوست بدن خود را اسکراب نکنید چون باعث آفتاب سوختگی خواهید شد.

حتما بخوانید:   چگونه از پوست در فصل زمستان و آب و هوای سرما مراقبت کنیم؟

پیلینگ بدن انواع اسکراب های بدن

یک روش دیگر پیلینگ کردن این است که از ماسک های مخصوص استفاده می کنند ، یا جلبک دریایی را به شیوه ماسک روی پوست قرار می دهند. جلبک های دریایی باعث می‌شوند پوست مرطوب شود و مواد زائد و سلول های مرده سطح پوست از بین بروند. این یک روش بسیار ایده آل و لطیف می باشد. از عصاره جلبک های دریایی برای درمان چاقی موضعی هم استفاده می کنند. در این شیوه ابتدا جلبک دریایی را گرم کرده و با یک برس روی بدن ماساژ می دهند بعد با یک ورقه پلاستیک بسیار نازک به دور فرد مورد نظر می پیچند. و بعد پتو ها را گرم و به مدت ۲۰ دقیقه دور فرد پیچیده و بعد از ۲۰ دقیقه آن را باز می کنند. در این ۲۰ دقیقه مواد زائد از پوست خارج شده و مواد مغذی و مفید جلبک دریایی وارد بدن می شود.

در پایان باید گفت که پیلینگ بدن ،  همان لایه برداری پوست است . شما در حمام وقتی بدن  را با یک لیف مخصوص می شویید در واقع پلینگ بدن را انجام داده اید. در این روش برای اینکه پوست سالم و درخشان بشود ، و همچنین از پیری پوست جلوگیری شود بهتر است علاوه بر اینکه در حمام چرک ها را از روی پوست پاک می کنید در سالن های زیبایی و توسط افراد مجرب هم  پیلینگ بدن را انجام دهید. باید دقت داشته باشید که زیاد این کار را انجام ندهید چون پوست دچار آسیب می شود. و در نظر داشته باشید که تمام اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد را مطالعه کرده و با آگاهی کامل این کار را انجام دهید. بهتر است با مشورت پزشک این کار را انجام دهید ، تا پوستی جوان و شفاف داشته باشید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *