زگیل دور چشم چیست ؟ وراه های درمان آن را بیان کنید

زگیل دور چشم

مردم در هنگام صحبت کردن به چهره و چشمان یکدیگر نگاه می کنند . حتی زمانی که اخبار ناخوشایند و یا زمانی که خبر خوش به کسی می دهیم ، در چهره آنها شادی ، خشم و یا ناراحتی را مشاهده می کنیم . پس چهره افراد اهمیت زیادی دارد و بسیار مورد توجه دیگران قرار می گیرد .به همین خاطر وقتی کوچک ترین جوش یا زگیل دور چشم روی صورت بوجود بیاید باعث نگرانی شدیدی خواهد شد. زگیل دور چشم و در کل زگیل ها تومورهای خوش خیم پوست هستند. این زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. زمانی که Hpv از طریق منفذ یا بریدگی وارد لایه بالای پوست شود ، ویروس باعث رشد سریع سلول های پوست شده و به این صورت زگیل ایجاد می شود. زگیل در هر فردی و در هر سنی روی پوست ظاهر می شود. زگیل زیر چشم از لحاظ زیبایی بسیار برای افراد مهم است. ما در مجله زیبایی آرانیک برایتان از زگیل دور چشم شرح خواهیم داد.

علت زگیل دور چشم و به وجود آمدن منگوله های پوستی:

زگیل دور چشم یا منگوله های پوستی دور چشم و پلک به دلایل مختلفی ایجاد می شود. علاوه بر ویروسHpv رژیم غذایی، سبک زندگی و استرس می تواند در ایجاد زگیل تاثیر گذار باشد.

ویروس Hpv

این ویروس یکی از علل اصلی زگیل می باشد. وقتی این ویروس وارد سیستم ایمنی بدن می شود ، به تحریک کراتینوسیت ها عمل کرده و باعث به وجود آمدن بیش از حد پروتئین ، سخت کراتین در سطح پوست می شود. یک انسان سالم دارای سیستم ایمنی قوی می باشد ، که می تواند با عفونت مبارزه کند اما انسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا توسعه نیافته ای دارند نمی توانند در مقابل این ویروس مقاومت کرده و ویروس در بدنشان رشد می کند. البته امروزه بسیاری از دختران جوان در برابر این ویروس واکسینه می شوند ، ولی صدها نوع غیر سرطانی از این ویروس وجود دارد که می تواند به سیستم بدنی آنها نفوذ کرده و آنها را به زگیل آلوده کند.

سیستم ایمنی ضعیف

برای جلوگیری از عفونت‌های ویروسی مثل آنفولانزا ، سرماخوردگی یا حتی ویروسHpv سیستم ایمنی بسیار مهم است. اگر سیستم ایمنی قوی دارید ، در مواجهه با ویروس علایم بیماری کم یا بدون علامت خواهد بود. چون بدن شما قبل از اینکه ویروس روی پوست شما عفونت ایجاد کند ، آن را مهار میکند . پس زگیل در کودکان ، نوجوانان و افرادی که بیماریهایی مثل کم خونی ، استرس و اچ ای وی دارند بیشتر است ، چون سیستم ایمنی این افراد یا ضعیف و یا نابالغ است که نمی تواند با ویروس مقابله کرده و یا حتی سلول های آنها به اندازه کافی شایستگی برای دفاع از بدن دربرابر عفونت را ندارد.

حتما بخوانید:   دلیل خارش پوست صورت /درمان خانگی

زگیل دور چشمتغذیه نامناسب

برای داشتن سیستم ایمنی قوی باید رژیم غذایی را رعایت کنید ، چون مواد مغذی که از غذا به بدن می رسد ، سلول های پوست را تغذیه کرده ، گردش خون و به هضم غذا کمک می کند. اگر رژیم غذایی فاقد مواد مغذی باشد ، می تواند بدن را ضعیف کرده و یا موجب کم خونی یا سو تغذیه شود و شما را درمقابل یک دوره زگیل زیر چشم آسیب پذیر کند. چیزهایی که ما می خوریم این قدرت را دارد که سیستم ایمنی را خسته یا ضعیف کند. پس اگر مواد غذایی از قندها ی تصفیه شده ، کافئین و چربیهای اشباع شده باشد ، سیستم ایمنی را مجبور می کند مواد شیمیایی التهابی مثل هیستامین را بیش از اندازه ترشح کند ، و بدن برای پاسخگویی به تقاضای تولید این مواد شیمیایی مبارزه کرده و سلول های ایمنی شما خسته می شوند و سایر قسمت های بدن شما مثل کبد و پوست را به خطر می اندازند.

استرس

زگیل زیر چشم بسیار ناخوشایند است و باعث بروز واکنش روانی می شود. عوامل استرس زا می تواند سیستم ایمنی و سایر قسمت های بدن را فلج کرده و علایم فیزیکی شما را بدتر کند. در مواقع استرس سیستم عصبی سمپاتیک شما رفلکس های جنگ یا گریز ، را تحریک می کند و موجب می شود سیستم ایمنی طوری عمل کند که انگار در یک موقعیت تهدید کننده قرار دارد. و مواد شیمیایی التهابی بیشتری تولید می کند که ، فشار خون افزایش می یابد و نبض شما تند شده و مشکلات گوارشی ایجاد می شود ، چون بدن هیچ علاقه ای به عملکرد های اساسی که مربوط به نجات جان شما است را نخواهد داشت.پس استرس می تواند سیستم ایمنی را خسته و ضعیف کرده و به همین خاطر دوره ایجاد زگیل طولانی می شود.

تماس مستقیم

ویروسHpv مسری است و خیلی راحت و به سادگی با تماس مستقیم با فردی که آلوده هست می توان مبتلا شد. کودکان می توانند خیلی راحت این بیماری را به خانواده منتقل کنند. در مدرسه شیوع این بیماری زیاد است ، به همین خاطر کودکان نمونه بارز گسترش این بیماری هستند. به همین دلیل باید دقت کرد با چه افرادی تماس طولانی داشته اید ، و اگر خودتان این ویروس را دارید از افراد دیگر دوری کنید.

تماس غیر مستقیم

تماس غیر مستقیم یعنی اینکه ویروس Hpv از اشیاء ثانویه مثل حوله ، لباس ، تیغ که حاوی عفونت باشند ،انتقال می یابند. در زگیل زیر چشمی استفاده از کرم پوستی مشابه با فرد دیگر باعث گسترش این بیماری می شود.پس باید مراقب وسایل دیگران نیز باشیم . مکانی که شما در آن زندگی می کنید هم نقش مهمی در این بیماری دارد ، چون روی سطوح مرطوب مانند دوش های حمام عمومی زنده می مانند و رشد می کنند. پس اگر قرار است مدت زیادی در آن بمانید احتیاط لازم را انجام دهید.

حتما بخوانید:   درمان سریع ریزش مو

تشخیص منگوله پوستی و زگیل دور چشم

رای اینکه یک منگوله پوستی را تشخیص بدهیم ، باید علائم آن را بشناسیم . این علائم به نوع زگیل بستگی دارد و همچنین در افراد مختلف متفاوت می باشد.

انواع زگیل

زگیل های رایج: این زگیل ها سطح ناهمواری دارند. رنگ آنها قهوه ای یا زرد است. معمولا روی انگشتان دست ، آرنج ، زانو صورت ظاهر می شوند.

زگیل دور چشم و زیرچشم

این زگیل ها گوشت های زائد کوچک ، بلند و باریک هستند. این زگیل ها معمولا روی پلک ، لب ها یا صورت و گردن ظاهر می شوند.

زگیل های مسطح

این ها زائده های گوشتی هستند که کوچک و صاف هستند و به صورت دسته ای روی صورت ، پشت دستها و پاها تشکیل می شوند.

زگیل های تناسلی

این زگیل ها روی اندام تناسلی ظاهر می شوند و امکان دارد گسترش یافته و با سرطان های دهانه رحم و مقعد مرتبط شوند.

زگیل های اطراف زبان

این ها به صورت پوست ضخیم در اطراف زبان دیده می شوند و باعث شکاف های درد ناک شوند.

زگیل های کف پا و کف دست

این زگیل ها مثل خوشه ای تشکیل شده و به زگیل موزاییکی معروف هستند.این ها در کف پا یا کف دست ظاهر شده و وقتی راه می روید یا می ایستید فشار باعث آسیب به آنها می شود.

برای درمان باید به پزشک مراجعه کرد. دکتر ابتدا پوست شما را دقیق معاینه می کند و بعد از یک تیغه کوچک برای خراشیدن لایه های بالای زگیل استفاده می کند. نقاط سیاهی در زیر لایه ها وجود دارد که رگ های خونی هستند که سیاه شده اند. بعد دکتر بیوپسی اصلاحی انجام می دهد یعنی مقدار کمی از زگیل را تراشیده و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستند. در مورد ویژگی های زگیل زیر چشم می توان گفت برجستگی هایی که نازک هستند و1تا 2 میلی متر طول آنهاست. معمولا اطراف لب ها و چشم ها دیده می شوند. و این زگیل ها تک هستند و مثل زگیل های خوشه ای نیستند. زگیل های فیلی فرم معمولا دردی ندارند و پزشک به راحتی آن را تشخیص می دهد. اگر زگیل های فیلی فرم در نواحی حساس مثل چین ها ایجاد شود ، ممکن است باعث ایجاد خارش ، خون ریزی ، درد و تحریک شود. البته بیشتر زگیل دور چشم ها خود به خود و بعد از مدت طولانی از بین می روند.

حتما بخوانید:   نور درمانی چیست ؟

زگیل دور چشمدرمان های خانگی زگیل دور چشم

آرام باشید: تمام تلاش خود را بکنید که آرام باشید چون استرس تاثیر منفی روی سیستم ایمنی بدن دارد. استراحت کنید ، فعالیت هایی که برای شما لذت بخش است را انجام دهید ، حمام آب گرم و خواندن کتاب استرس شما را کم ی کند. تغذیه خوب: برای مقابله با زگیل زیر چشم رژیم غذایی مناسب بسیار مهم است. اگر از شکر تصفیه شده ، الکل ، چربی ها و کافئین استفاده کنید ، سیستم ایمنی شما پایین آمده و در معرض زگیل زیر چشم قرار می گیرید.شما می توانید از انواع ویتامین ها مثل آهن ، منیزیم، پتاسیم استفاده کنید. و آب زیاد مصرف کنید. سرکه سیب: خواص اسیدی و ضد باکتریایی بالای این سرکه باعث شده برای درمان زگیل مناسب باشد ، چون این ماده می تواند هر گونه کراتین اضافی را در خود حل کند. از دیگر درمان های خانگی استفاده از آب ترب ، گیاه سرخاگل ، اسید سالیسیلیک و…

درمان زگیل دور چشم به صورت لیزر

اگر از درمان خانگی نتیجه گرفته نشود از جراحی لیزر استفاده می شود. از یک پرتوی نور متمرکز برای سوزاندن زگیل استفاده می شود. مشکل شما با این روش از بین می رود اما حساسیت شما به ویروس  Hpv کاهش نمی  یابد.

روش های رایج درمان زگیل زیر چشم :

  1. برش : پزشک از چاقو جراحی برای تراشیدن زگیل استفاده می کند.
  2. سوزاندن : سوزاندن یک جراحی الکتریکی می باشد.
  3. سرما درمانی : این روش برای زگیل زیر چشم رایج است. برای منجمد کردن زگیل ، نیتروژن مایع را روی
  4. آن اسپری می کند.
  5. کانتاریدین : پزشک کانتاریدین را روی زگیل نقاشی کرده تا زیر زگیل تاول ایجاد شود بعد از یک هفته پزشک با
  6. بریدن زگیل آن را از بین می برد.
  7. کرم های موضعی : پزشک کرمهایی مثل فلورواوراسیل ، ایمیکیمود یا بنزوئیل پراکسید را تجویز می کند تا روی زگیل مالیده شود و زگیل ها از روی پوست جدا شود.

در نهایت باید گفت ، زگیل روی هر قسمت از پوست صورت که باشد ، ناخوشایند است پس تا جایی که می توانیم استرس را از خود دور کنیم تغذیه مناسب داشته باشیم و اگر زگیلی روی صورت مشاهده کردیم ابتدا آرامش خود را حفظ کرده بعد یکی از راه های درمان خانگی را بکار بگیریم. اگر هم نتیجه حاصل نشد به پزشک مراجعه کنیم و به خاطر داشته باشیم زگیل های صورت سرطانی نیستند و اغلب حتی بدون درمان ناپدید می شوند. با این حال حواسمان باشد زگیل ها مسری هستند ، پس بهتر است مراقبت لازم را به عمل آوریم.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *