شپش چیست و نحوه پیشگیری و درمان آن چگونه است؟

شپش و راه درمان آن

شپش ها اغلب حشرات کوچک و ذره بینی هستند که روی پا و بدن انسان نمایان می‌شوند. بیشتر آنها بر روی ملافه و لباس یا تخت فرد آلوده زندگی می‌کنند. و از خون بدن انسان آلوده تغذیه می‌کنند. آنها برای تکثیر خود بر روی درز لباس فرد آلوده تخم گذاری می‌کنند. ظرف ۹ روز بزرگ می‌شوند. می‌توانند افراد دیگر را نیز آلوده کنند‌. شپـش ها دائما روی بدن شما نمی‌خرند. آنها همیشه خود را نزدیک گرما بدن نگه می‌دارند تا از خون شما تغذیه کنند و رشد کنند. اگر درمان شپش را جدی نگیرید به سرعت رشد کرده و افراد دیگر را آلوده می‌کنند.در ادامه این مقاله بیشتر در مورد این بیماری توضیح خواهیم داد.

چه کسانی دچار شپش می‌شوند؟

درزمان قدیم به علت رعایت نشدن بهداشت فردی،دیر به دیر تعویض شدن لباس ها،سخت بودن زمان دسترسی به حمام ،درست شسته نشدن ملافه ها شپش بدن بیشتر بود. اما اکنون به علت محصولات مراقبتی خوب رعایت بهداشت کمتر از قبل شاهد این بیماری هستیم .

علائم شپش

 • خارش شدید
 • لکه های قرمز
 • تیره و زخیم شدن پوست
 • خستگی
 • تب

خارش شدید: بدن نسبت به بزاق دهان این حشره واکنش نشان می‌دهد و در نتیجه با خارش شدید پوست روبه رو می شوید. این خارش ها در کف سر و پوست می باشد.

لکه های قرمز: گاهی اوقات به صورت دانه های قرمز و متورم و کوچک روی بدنتان خود را نشان می‌دهند.

تیره شدن و ضخیم شدن پوست: گاهی شپـش ممکن است باعث تیره شدن و ضخیم شدن پوست شما بشود.

خستگی: شپش بدن ممکن است بدن انسان را به صورت خستگی جسمانی نشان دهد و دردسرهای فراوانی ایجاد کند.

تب: این بیماری پوستی در مکان هایی که ازدحام جمعیت زیاد است، موجب تب و بالا رفتن دمای بدن خواهد شد.

شپش و راه درمان آنروش های مختلف جلوگیری از ابتلا به شپش

رعایت بهداشت ؛ بهداشت اولین و بهترین راه برای جلوگیری از درمان شپش است. مرتب حمام کنید، ملافه های تان را تمیز بشویید و پس از هربار حمام کردن آن هارا تعویض کنید .

لباس های تان را با کسی به اشتراک نگذارید ؛ بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به بیماری لباس های تان را با کسی به اشتراک نگذارید و از لباس های کسی استفاده نکنید. زیرا شپش بدن قابلیت زنده ماندن روی لباس را تا چند روز دارد و به راحتی می‌توانند به لباس یا بدن شما وارد شوند.

حتما بخوانید:   کمبود کدام ویتامین باعث لک پوست صورت می شود

حرارت؛ لباسهایی که قابل شستشو نیستند را با اتو حرارت دهید و آنهایی که قابل شستشو هستند را با آب داغ بشویید و بعد از شستشو آنها را زیر آفتاب پهن کنید تا به درمان شپـش بدن کمک کنند.

رهایی از موهای زائد بدن؛ شپـش ها علاوه بر لباس ، به موهای بدن شما می‌چسبند و از خون شما تغذیه می‌کنند.

روش های تشخیص شپش بر روی بدن

روش تشخیص شپش بدن چندان دشوار نیست ، زیرا داخل بدن شما نفوذ نمی‌کنند و تنها بر روی لباس یا بدن شما  زندگی می‌کنند. همچنین تخم آنها درمیان درز لباسهایتان نیز یک راه بسیار آسان جهت تشخیص آنها است . شپش‌ در فصل سرما گسترش پیدا می‌کند، زیرا افراد برای گرم کردن خود تمایل به لباس های چند لایه پیدا می‌کنند که رعایت نکردن بهداشت آنها موجب گسترش شپـش در افراد خواهد شد‌.

 • چرخه ی عمر شپش

شپش ها به ۳حالت در بدن زندگی می‌کنند.

نیت

نیت با چشم‌ بسیار دشوار و تقریبا غیر ممکن دیده می شود. درواقع همان تخم شپـش است که به رنگ سفید یا زرد بوده که آن را با شوره اشتباه می‌گیرند.

نمف یا شـپش نوزاد

به شپش نوزاد نمف گفته می‌شود. شپـش ها از خون انسان تغذیه می‌کنند.تنها ۷ روز زمان کافی است که به شپـش های بالغ تبدیل شوند.

شپش بالغ

این شپش ها به رنگ خاکستری و شکل دانه های کنجد هستند. اگر این شپش ها از مو جدا شوند می میرند .

انواع شپـش

شپش سر؛ این نوع شپش ها بدون میزبان قادر به ادامه ی حیات نیستند .به همین دلیل شپـش اجباری نام دارند ‌. انتقال آنها با حیوانات ارتباط مستقیم دارد ‌. این شپـش ها در نواحی پشت گردن ، گوش و کلا جاهایی که گرم هستند وجود دارند‌. این شپش ها در پوست سر هستند و به ساقه ی موها می چسبند.

 • شپـش بدن ؛ این نوع شپش ها با شپش های سر تفاوت زیادی دارند ‌‌.آنها توانایی باقی گذاشتن تخم هایشان بر روی لباس راهم دارند. این نوع شپـش خود ناقل بسیاری از بیماری ها است‌‌‌ ؛ مانند: تب سنگر،تیفوس، تب راجعه .
 • شپـش ناحیه تناسلی
حتما بخوانید:   مواد غذایی که برای پوست مفید هستند

این نوع شپش ها پاهای بزرگی دارند و زیر میکروسکوپ چیزی شبیه خرچنگ است ‌. معمولا از طریق رابطه ی جنسی انتقال پیدا می‌کند. پس تا حد امکان این ناحیه را سالم نگه دارید.

روش های انتشار شپـش

شپش‌ها بال نداشته و توانایی پرواز ندارد.  باید در نظر بگیریم عدم رعایت بهداشت فردی تنها یکی از دلائل حضور شپش ها می باشد.

کودکان زمان طولانی را در مدرسه می‌گذرانند. آنها بیشتر از سایرین درمعرض شپش هستند. و خانواده ها نیز درگیر می‌شوند. درواقع تماس مستقیم سر با سر ، زمانی که کودکی رادر آغوش می گیریم و استفاده از وسایل مشترک مثل شانه ، گیره ، کلاه و یا برس از جمله راه های انتقال شپش هستند.

روش های درمان شپش

می توانید به سراغ داروها، روش های خانگی، و حتی داروهای تجویزی پزشک بروید.

 • شامپو های پولیکو لیساید ، جز رایج ترین درمان است که طی ده روز استفاده می‌شود.
 • شانه های مخصوص وجود دارد که استفاده از آنها باعث می‌شود شپـش از ساقه مو جدا شوند .استفاده از این شانه ۵ روز متوالي است.
 • درمان های خانگی

جو دوسر؛ جو دوسر در لوسیون ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. جودوسر التهابات ناشی از شپش‌ را کاهش می‌دهد و کاری می‌کند که پوست خنک بماند.

آلوئه ورا ؛ آلوئه ورا برای درمان شپـش موثر است . خاصیت خنک کننده و ترمیم کننده دارد . برای درمان سوختگی استفاده می‌شود.

کمپرس آب سرد؛ کمپرس آب سرد برای شپـش ها تاثیری نداشته . تنها برای کاهش التهاب و درد ها موثر است . و به آرامی متوجه آرام شدن آن ناحیه می شوید.

۴سرکه ؛ سرکه مقدار زیادی اسید استیکس دارد ‌که در درمان شپـش موثر است. مقدار کمی از سرکه را با روغن مخلوط کرده و روی سرتان قبل از خواب  بمالید . این کار را به مدت ۳ هفته تکرار کنید .نتیجه ی کار را دریافت خواهید کرد‌ .

درمان های پزشکی برای شـپش

لوسیون لیندان گیلا رانکورا : این لوسیون از ترکیبات بخصوصی تشکیل شده است که تخم این حشره را ریشه کن می‌کند و همچنین التهابات و خارش های شدید را از بین می برد‌ قبل از استفاده از این محصول پوست را خشک و تمیز کنید . کرم را بر روی پوست و حتی زیر ناخن ها هم بمالید ، حدود ۱۲ ساعت بعد بدن را شستشو کنید، این لوسیون باید با تجویز پزشک مصرف شود.

حتما بخوانید:   هایفوتراپی شکم ، هزینه ها ، روش درمان ، عوارض و مزایای آن چیست؟

لوسیون دای لیس: اصلی ترین ماده ای که در این لوسیون به کار رفته دایمتیکون است ‌ هیچ رنگ و بویی ندارد و هیچ آسیبی به بدن نمی رساند. این لوسیون ایرانی بوده و استفاده ی یک هفته از آن کافی است‌.

لوسیون بنزین الکل: یک الکل معطر است که شپش هارا می کشد. این لوسیون تخم شپـش های تازه به دنیا آمده را از بین می‌برد. درمان شپش سر با این دارو صددرصدی نیست . این لوسیون برای افراد بالای ۶ ماه تا ۶۰ سال قابل استفاده است .

لوسیون ایفرمکتین: درمان شپـش مو با این دارو برای افراد بالای ۶ ماه استفاده می شود و تخم شپش را از بین می‌برد.

لوسیون ملاتون: این دارو برای درمان شپش ها اثبات شده است و تا حدی تخم شپـش هارا می‌کشد. برای افراد بالای ۶ ماه توصیه می‌شود.این دارو اشتعال زا است پس هنگام استفاده از این لوسیون سیگار نکشید. و درمقابل حرارت قرار نگیرید.

 

شپش و راه درمان آنچه موقع هایی از شانه ضد شپش استفاده کنیم؟

زمانی می توانید از شانه ی ضد شپـش استفاده کنید که شپش ها در ناحیه ی سر و مویتان مشاهده شوند. این شانه نیت هارا هدف قرار داده و به دلیل نزدیک بودن دندانه ها به همدیگر آنها را از ساقه جدا می‌کند.

جالب است بدانید شپش ها در آب مقاوم هستند .شاید با خود فکر کنید با حمام رفتن شپـش ها از بین میروند، شپش ها ۶ ساعت در آب مقاومت دارند.

در این مقاله از مجله پزشکی آرانیک با شپـش و انواع آن آشنا شدید ، لازم است بدانید شپـش نوعی انگل است‌ که می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.شپش سر متداول ترین نوع آن به حساب می آید. راه هایی برای درمان شپـش وجود ندارد . شپش سر به موی میزبان می چسبد و از خون تغذیه می‌کند. شپش در دمای ۵۵ درجه ی سانتی‌ گراد مرده و همچنین استفاده از شامپو پدیکولید برای درمان آن به حساب می آید. امیدواریم این مطالب که در آن بررسی کردیم شپش چیست و علت درمان و پیشگیری آن مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *