پانچ صورت چیست ؟ هزینه ، عوارض و فواید ، رفع جای جوش صورت ، با پانچ

پانچ صورت

پانچ صورت یکی از رایج ترین روش های درمانی برای جای جوش می باشد که نتایج عالی دارد. بیمارانی که مبتلا به اسکار های ناشی از آکنه هستند ، اغلب از نظر عاطفی بسیار رنج می برند و راهی برای درمان این بیماری هستند. اسکارها عمیق ، گسسته و کوچک معمولاً با این روش صد درصد درمان می شوند و یکی از اصلی ترین مزایا پانچ صورت است.

پانچ صورت چیست و چگونه انجام می‌شود ؟

یکی از بیماریهای شایع پوست در تمام دنیا آکنه می باشد ، که برای درمان آن راه های زیادی وجود دارد. بعد از برطرف شدن آکنه ، اسکارهای ناشی از آن بر جای می ماند که به یک مشکل دیگری برای افراد تبدیل می‌شود. التهاب همراه با آکنه می تواند به بافت پوست آسیب برساند و باعث اسکار شود. درمان اسکارهای آکنه بسیار دشوارتر از خود آکنه می باشد! اسکارهای عمیق و باریک از سرسخت ترین اسکارهای آکنه هستند که برای درمان آن یک رویکرد حرفه ای نیاز است. یکی از بهترین درمان برای از بین بردن جای زخم ، استفاده از پانچ صورت می باشد.

پانچ صورت چیست؟

پانچ صورت یک نوع عمل جراحی می باشد که برای درمان و رفع اسکار استفاده می‌شود. در این شیوه پزشک متخصص از یک وسیله نوک تیز که پانچ نام دارد استفاده کرده و اطراف زخم را سوراخ کرده و برش می زند تا در آخر آن را از بین ببرد. قبل از شروع درمان ، زخم ها را توسط قلم های جراحی علامت می گذارند و پوست را را با مواد پاک کننده تمیز کرده و برای درمان آماده می کنند. بعد از این مرحله درون بافت اسکاری و  بافت پیوندی که قرار است تحت درمان قرار گیرد بی حسی موضعی تزریق می کنند. دستگاه پانچ دارای یک سوزن سه قاعده ای یا یک سوزن ناکور به قطر1.5 تا 3.5 میلی متر است که به کمک آن می‌توان رشته های بافت سلولی فیبروتیکی که باعث آسیب بافت زیرین می شود را شکست. این سوزن ها در زاویه حاد کنار زخم قرار گرفته و موازی با پوست سوراخ هایی ایجاد می کنند. بعد به صورت دورانی به جلو و عقب حرکت کرده تا نوارهای فیبری در لایه عمیق درماتوم پوست انتقال یابند. در آخر سوراخ باقی مانده ، با یک بخیه کوچک بسته می شود. با منتشر رشته های فیبروتیک و تولید کلاژن جدید ، پوست بهبود یافته و جای زخم از بین می رود. در پانچ صورت با برش دادن نواحی کوچک از جای زخم ، پوست آسیب دیده را درمان می کنند البته امکان دارد فرورفتگی در پوست افزایش یابد که می توان از سایر نقاط بدن مثل پشت گوش برای ترمیم استفاده کرد. این روش درمان برای زخم های عمیق تر مثل اسکارهای آیس پیک یا باکس کار و زخم های کمتر از 3میلی متر بهترین عملکرد را دارد. اما برای زخم های بزرگتر مثل کلوئیدها یا زخم های مادرزادی پانچ صورت نتایج خوبی نخواهد داشت.

حتما بخوانید:   مراقبت از پوست در فصل زمستان

مزایای پانچ صورت

 • از اصلی ترین مزایا پانچ صورت عمل سرپایی بودن آن است بیمار بعد از انجام این عمل می تواند به خانه بازگردد. البته بیمارانی که به اختلالات انعقادی دچار هستند نمی توانند از این روش استفاده کنند. برای این درمان از بی حسی موضعی استفاده می‌شود تا عمل راحت تر صورت گیرد. از آرام بخش های وریدی و لیدوکائین برای بی حسی محل زخم استفاده می کنند. بعد از این درمان ، عمق زخم ها کمتر به نظر می‌رسد و تا چند روز با تورم خفیف همراه است. این تورم بعد از یک تا دو هفته از بین می‌رود و اگر می خواهید از این روش برای درمان اسکارهای ناشی از آکنه استفاده کنید باید در نظر داشته باشید که نتیجه درمان ممکن است 6 تا 24هفته دیده نشود پس باید صبور باشید. پوستی که تحت درمان قرار می‌گیرد یک هفته طول می‌کشد بهبود یابد البته 24 ساعت بعد عمل پوست شروع به تولید سلول های جدید می کند. بخیه ها بعد عمل جذب بدن می شوند و تا زمانی که زخم ها کاملا خوب نشدند باید از بلند کردن وسایل سنگین و تمرینات ورزشی اجتناب کرد. ممکن است 9 ماه طول بکشد تا نتایج درمان کاملا آشکار شود. 3 تا 4 ماه ناحیه تحت درمان قرمز یا تیره به نظر می رسد که با تولید کلاژن جدید کم کم پوست روشن می شود. بعضی دیگر از مزایا پانچ صورت عبارتند از:
 • کاهش زخم هایی که بر اثر سانحه ایجاد شده اند
 • بهبودی آسان و بدون درد بودن
 • کاهش جای زخم باقی مانده از آبله مرغان
 • درمان 100درصدی اسکارهایی از نوع آیس پیک

نکته ای که در این روش درمان وجود دارد این است که تاثیر گذاری بالایی دارد و برای افرادی که دارای اسکار و جای جوش های عمیق بسیار مناسب است. این روش درمان نسبت به لیزر و لایه برداری شیمیایی به راحتی جای جوش و آکنه را پاکسازی می کند. پانچ از روش های کم خطر و آسان می باشد.

حتما بخوانید:   درمان افتادگی پوست صورت

پانچ صورت عوارض پانچ صورت

معمولا خطرات و عوارض خاص روش های درمانی برای افراد در همان زمان مشاوره مشخص می شود. همه ی روش های درمانی تا حدودی عوارض دارند. عوارض پانچ صورت جزئی بوده و حتی بر نتیجه تاثیر نمی گذارد. برخی از عوارض پانچ صورت عبارت اند از:

 • اگر زخم تقریباً به اندازه یک مداد پاکن باشد و در قسمت پیشانی قرار داشته باشد زخم با پانچ ممکن است باعث به وجود آمدن زخم یا خراشی به اندازه زخم اصلی باشد
 • بروز عفونت‌ که تحت عنوان پاپول موضعی شناخته می‌شود.
 • هماتوم ناشی از خون ریزی
 • درد یا حساسیت در ناحیه درمان شده
 • عمق برش ها در پانچ صورت می تواند بسیار عمیق باشد و به عصب ها و رگ های خونی خصوصا در ناحیه ی فک پایین آسیب برساند
 • تورم ، کبودی و التهاب موقتی
 • بروز زخم های هیپروترپوفی یا زخم های کلوئیدی که اغلب در پوست های پیر ایجاد می‌شود
 • برخی از پزشکان هشدار می دهند که ممکن است عمل پانچ نسبت به روش های دیگر دقت کمتری داشته است.
 • در بعضی مواقع روش پانچ صورت روش بدتری باشد چون برای از بین بردن زخم ها احتیاج به برش های عمیق تری نیاز است.
 • تغییر رنگ یا افزایش آن

اقدامات قبل از انجام پانچ صورت

1- قبل از عمل دوش بگیرید و صورت را با آب و صابون خوب بشویید.

2- اگر دیابت دارید و مجبور به مصرف قرص هستید یا هر بیماری دیگری دارید حتماً با پزشک در میان بگذارید.

3- اگر مواد مخدر و دخانیات مصرف می کنید حتما به پزشک اطلاع دهید.

4- روز عمل از هیچ گونه وسایل آرایشی استفاده نکنید.

5- اگر به بیماری خاصی مثل ایدز ، بیماری های عفونی ، غشائ خون ، تبخال و بیماری های مزمن دچار هستید به پزشک اطلاع دهید.

6- خانم های باردار و شیرده برای جلوگیری از هر عارضه ای با پزشک خود مشورت کنند.

اقدامات پس از پانچ صورت

1- بعد از عمل پانچ بهتر است روی محل زخم کمپرس آب سرد روی آن قرار دهید تا از خون ریزی احتمالی آن جلوگیری کند.

2- بهتر است بعد از درمان از پماد های تجویزی استفاده کنید و جای زخم را تمیز کرده و سعی کنیم محل زخم را دستکاری نکنیم.

حتما بخوانید:   گلاب روی صورت چه تاثیری می گذارد؟

3- اگر در محل زخم کبودی ایجاد شد با داروهایی که پزشکان تجویز کرده اند به بهبود این زخم کمک کنید. این داروها ضد التهابی و آنتی بیوتیک هستند.

4- بعد از یک هفته حتما به پزشک خود مراجعه کرده تا بررسی های لازم در این رابطه‌ را انجام دهد و در صورت نیاز می توانید جلسات ترمیمی را از پزشک دریافت کنید.

 هزینه پانچ صورت

میزان اسکار در هر یک از افراد با یک دیگر فرق دارد پس بسته به شرایط موجود هزینه پانچ صورت فرق می کند پس به این دلیل نمی‌توان بطور کلی هزینه های خاصی را برای آن بیان کرد.

پانچ صورت بعد از عمل چه انتظاری داشته باشیم

1- جای زخم ایجاد شده توسط پانچ تا هفت روز طول می کشد که بهبود یابد. پس بهتر است صبور باشیم

2-در مقایسه با سایر روش های درمان زمان بهبودی کمی بیشتر است اما اکثر مردم بعد عمل احساس خوبی داشته و به سرعت به فعالیت های عادی خود باز گردد.

کلام آخر اینکه برای از بین بردن زخم های عمیق یا جای آکنه و…. بهترین روش پانچ صورت است. در این روش عمل پانچ به صورت سرپایی انجام می شود و با بی حسی موضعی که عوارض بسیار کمی هم دارد. هر عملی عوارض خاص خودش را دارد اما این روش یکی از روش هایی است که کم ترین عارضه را دارد و بیمار خیلی سریع به کارهای روزمره بر می گردد. پانچ صورت برای افرادی که به خاطر زخم های عمیق صورت اعتماد به نفس خود را از دست داده اند بهترین راه درمان است ،  چون در زمان کوتاه نتیجه بسیار خوبی خواهند گرفت. این روش درمان برای اکثر افراد نتیجه خیلی خوبی داشته است. در روش پانچ صورت باید به بعضی از نکات توجه ویژه ای داشته باشیم از پزشکان مجرب و متخصص بهره مند شویم ، مراکز معتبر را با دقت پیدا کنیم ، اطلاعات خودمان را درباره این عمل افزایش دهیم و مراقبت های لازم را که بعد از عمل نیاز است را رعایت کنیم. هیچ گاه آکنه و جوش را با دست نکنیم و برای اینکه نتیجه مطلوب را بگیریم به همه توصیه های پزشک مربوطه عمل کنیم. ما در این مقاله از مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد پانچ صورت شرح خواهیم داد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *