علائم پوست خشک چیست؟

علائم پوست خشک

خشک شدن پوست بسیار آزاردهنده است. وقتی پوست خشک می‌شود دچار خارش شده و پوسته پوسته می شود و باعث ترک پوست می شود. بعضی از افراد به صورت ذاتی پوستی خشک دارند و شاهد علائم آن بوده اند اما یک عده دیگر پوستی چرب دارند ولی در برخی مواقع خشکی پوست را احساس کرده اند. پوست خشک می تواند هر قسمت از بدن شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. خشکی پوست بیشتر در دست ها ، بازوها و پاها را درگیر کند.  باید دقت داشته باشید که بیشتر مواقع شما اگر سبک زندگی خود را عوض کنید و از آبرسان و مرطوب‌کننده مناسب استفاده کنید خشکی پوست شما برطرف می شود. در غیر این صورت باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. وقتی شما مرتب دست ها را بشویید و از مایع ضدعفونی کننده استفاده کنید باعث خشکی پوست می شوند. اما اگر بعد از شستشوی از مرطوب‌کننده های مناسب استفاده کنید ، می توانید خشکی پوست را برطرف نمایید. با مجله زیبای آرانیک همراه ما باشید تا بتوانیم علل و  درمان خشکی پوست را باهم در یابیم.

 خشکی پوست چیست؟

زمانی پوست خشک می شود که رطوبت و روغن مورد نظر را نداشته باشد. چون پوست برای سالم ماندن و برای اینکه بتواند به وظایف خود عمل کند به روغن های طبیعی و آب نیاز دارد.این ها باعث می شود که پوست نرم ، لطیف و کشسان بماند. چون پوست اولین خط دفاعی بدن می باشد باعث می شود که از ورود ویروس ها و باکتری ها به بدن جلوگیری کند. و پوست ، افراد را در برابر آلودگی های محیط حفظ می کند. خشکی پوست علائم مختلفی دارند که می توانند شامل موارد زیر شود که عبارتنداز :

  • پوسته پوسته شدن پوست
  • لکه در سطح پوست همراه با خارش
  • خشن شدن بافت پوست
  • شل و چروکیده شدن پوست
  • سوزش و قرمزی پوست

خشکی خفیف پوست در بیشتر مواقع شایع تر می باشند و نگران کننده نیست ولی وقتی خشکی پوست شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم  پوست خشک چیست؟

خشکی پوست در بیشتر مواقع موقتی می باشد. خشکی در فصل زمستان و تابستان بیشتر اتفاق می افتد. و وقتی فصل عوض شد پوست نیز به حالت طبیعی خود برمی گردد. سن ، وضعیت جسمی ، رنگ پوست و محل زندگی باعث می‌شود علائم خشکی پوست متفاوت باشد. دقت داشته باشید که در حالت عادی خشکی پوست علامت خاصی ندارد. اگر خشکی پوست شدید باشد نشانه های زیادی روی پوست ایجاد می شود. علائمی که هنگام خشکی شدید روی پوست پدید می‌آیند عبارتنداز :

کم آبی بدن

اگر پوست بیش از اندازه خشک شود مقدار زیادی از رطوبت خود را از دست میدهد. وقتی که به عارضه خشکی پوست مبتلا می شوید به این دلیل است که کمبود آبی شدید در بدن تان وجود دارد. پوست خشک که از کمبود آب در بدن خبر می دهد عبارتند از :

  • خارش شدید
  • خطوط ظریف زیاد روی پوست
حتما بخوانید:   لیفت صورت چیست ؟

علائم پوست خشکبافت خشن پوست و حالت پولکی

زمانی بافت پوست شما خشن می شود که رطوبت پوست از بین برود و حالت پوسته پوسته پیدا کند.

ترک در پوست

در صورتی پوست ترک میخورد که خشکی پوست بروز کند و باعث فشرده شدن پوست شود در این لحظه وقتی بافت های پوست کوچک شوند باعث ترک خوردن پوست می شوند. بعضی مواقع ترک ها بسیار شدید شده و باعث خونریزی پوست می شوند.

خارش پوست

وقتی پوست به خارش دچار می شود ، که پوست بدن بیش از حد خشک شود. در بعضی از افراد خارش کوتاه مدت بوده ولی در برخی دیگر به صورت مداوم بوده و زندگی روزمره فرد را دچار مشکل می کند. حتی در بعضی موارد خارش شدید بوده و فرد را از خواب بیدار می کند.

پوست چروک و شل

وقتی که پوست رطوبت خود را از دست بدهد ، پوست دچار چین و چروک شده و زبر می شود. بعد که سن افراد بالا می رود و به مرور زمان پوست مقاومت خود را از دست داده و شل می شود.

احساس درد و سوزش

در افرادی که بیرون از خانه کار می کنند و در فصل زمستان ، پوست ترک بیشتری می خورد و وقتی به آن قسمت آب یا ماده دیگری برخورد کند دچار سوزش می شود. پس قسمتی از پوست که ترک خورده باشد احساس درد در آن قسمت بیشتر می شوند.

عفونت های پوستی

لایه های بیرونی پوست زمانی شکافته می شود که پوست بیش از حد خشک شده باشد. میکروب ها از طریق این شکاف ها راهی پیدا می کنند و وارد بدن می شوند و باعث ایجاد عفونت در پوست می شوند . علائمی که نشان می دهد پوست دچار عفونت شده عبارتنداز :

  • تورم و تغییر رنگ قسمتی از پوست
  • بیرون زدن چرک یا مایع دیگر از پوست
  • لایه های پوسته پوسته که به رنگ زرد روی سطح پوست باشند.

از بین رفتن لایه پوست

جوانسازی پوست وقتی صورت می گیرد که سلول های مرده روی پوست از بین بروند. دقت داشته باشید که ریزش سلول های مرده با چشم دیده نمی شوند.وقتی که پوست خشک شود در زمان لایه برداری طبیعی پوست کنده می شود. البته لایه بیرونی پوست به صورت طبیعی جوانسازی می شود.

آسیب پذیری و تحریک پذیری بالا

زمانی که پوستی به شدت خشک شده باشد ، به آسانی ترک خورده و دچار خونریزی می شود.

قرمزی پوست

قرمزی پوست در افرادی اتفاق می‌افتد که رنگ پوست آنها سفید است. البته در پوست های سیاه یا قهوه ای به شکل رنگ های دیگر در می آید.

حتما بخوانید:   تاثیر قرص ضد بارداری بر پوست و مو

پوسته پوسته شدن

در بعضی از افراد پوسته پوسته شدن تغییر رنگ پوست آن ها را در پی دارد.دقت داشته باشد پوسته پوسته شدن ممکن است کم یا زیاد بروز کند.

ترک خوردن لب ها

ترک خوردن لب می تواند به خاطر کم آبی بدن و پوست صورت ایجاد شود.

چرا پوست بدن خشک می شود؟

اگر شما فردی هستید که از محصولات آرایشی استفاده می کنید و پوست شما خشک می شود ، به این دلیل می باشد که محصولات آرایشی شما غلیظ بوده و خوش بو کننده های شما بوی بسیار تندی دارد. پس وقتی با خشکی پوست مواجه شدید این را بدانید که امکان دارد از وسایل آرایشی شما باشد. پس برای محافظت از پوست خود بهتر است از لوازم آرایش مناسب پوست خودتان را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید. یکی از اصلی ترین دلیل خشکی پوست کمبود رطوبت می باشد. ولی باید دقت کنید که دلیل کمبود رطوبت در پوست را پی گیری کنید. بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند که امکان دارد یک اختلال باعث شود بدن نتواند چربی های ضروری را برای پوست تولید کند. در بالا ترین لایه پوست ، بدن به طور طبیعی چربی تولید می کند. این چربی‌ها وظیفه دارند که رطوبت را در پوست حفظ کنند و پوست را صاف نگه دارند. پس اگر چربی روی پوست کم باشد پوست خشک می شود.

10عامل مهم که خشکی پوست را شدید تر می کند

کاهش چربی طبیعی در پوست علت اصلی خشکی پوست می باشد. دقت داشته باشید که حتما دلایلی وجود دارد. پس آگاهی یافتن از این مسائل به شما کمک می‌کند از خشکی پوست جلوگیری نمایید. این مسائل عبارتنداز :

از عطر های خوش بو کننده استفاده نکنید

پزشکان اعتقاد دارند که عطرها می توانند پوست را تحریک کنند.وقتی که پوست بر اثر عطرها تحریک شوند علائم خشکی بوجود می آید.حتی عطرها باعث آلرژیک نیز می شوند. فقط توجه داشته باشید استفاده مکرر از این مسائل موجب خشکی پوست می شود. پزشکان توصیه می کنند از لوازم آرایشی که بوی تندی دارند استفاده نکنید. پس قبل از خرید محصولات آرایشی به بسته های آن ها توجه کرده و خوب بررسی کنید.

علائم پوست خشکاستفاده زیاد از صابون ها

به توصیه پزشکان بهتر است از صابون هایی که دارای مرطوب‌کننده هستند استفاده کنید تا پوست را خشک نکنند.صابون هایی که قدرت تمیز کنندگی بالایی دارند باعث خشکی پوست می شوند.

عوامل ژنتیکی

یک دلیل دیگر برای خشکی پوست عامل ژنتیکی است. یعنی ژن هایی که در تولید پروتئین پوست اختلال ایجاد می کند به طور ارثی از پدر و مادر به شما رسیده است.که این مسئله در شما هم ایجاد مشکل کرده و باعث می شود که در شما نیز تولید چربی و بروز عوارض پوستی زیاد شود. توجه داشته باشید این عامل زیاد نیست. عامل ژنتیک فقط 10درصد از افراد را مبتلا به خشکی پوست می کند.

حتما بخوانید:   علت بوی بد بدن و راه های درمان آن

از آب سخت برای شستشوی بدن استفاده نکنید

مواد معدنی که  در آب وجود دارد از  غلظت بالایی برخوردار می باشند ، به آن آب سخت می گویند. مشکل اصلی آب سخت این است که جذب مرطوب‌کننده های پوست را کمتر می‌کند. چون مواد معدنی یک لایه روی پوست ایجاد می کند که باعث خشکی پوست می شود. چربی طبیعی پوست توسط آب معدنی غلیظ شده و سبب مسدود شدن روزنه های پوست می شود. و به همین خاطر جذب مرطوب‌کننده ها را کاهش می دهد. و آکنه و جوش ها را افزایش می دهد. پس باید آب لوله ها را به یک تصفیه کننده مجهز کنید. از مراقبت کننده های پوست که حاوی ویتامین A و C هستند ، استفاده کنید چون لایه ایجاد شده از مواد معدنی را حذف می کنند.

استفاده از داروهای آکنه

استفاده از داروهای جوش و آکنه باعث خشکی پوست می شود. البته نباید این داروها را قطع کرد چون وضعیت بدتر می شود. پس باید با پزشک مشورت کرد تا داروهایی که پوست را خشک نکند ، برای شما تجویز کند.

قرار گرفتن در معرض هوای خشک

شما امکان دارد در داخل خانه نیز دچار خشکی پوست شوید چون در تابستان هوای گرم داخل خانه و در زمستان هوای داخل خانه که رطوبت بسیار کمی دارد باعث خشکی پوست شود.

شستشوی زیاد و خشن پوست

شستشوی زیاد پوست را خشک می کند.و اگر شما جزو افرادی هستید که متناسب با شغلتان باید مرتب دست ها را بشویید سعی کنید با آب ولرم پوست ها را شسته و بعد از مرطوب‌کننده استفاده نمایید.

دوش گرفتن طولانی با آب داغ

دوش گرفتن با آب داغ بسیار لذت بخش است. اما باعث می شود پوست خشک شود.

افزایش سن

هر چقدر سن افراد بالا برود پوست شان بیشتر دچار خشکی می شود.چون در سن بالا تولید  چربی پوست کاهش یافته و باعث خشکی پوست می شود.

مشکلات پزشکی

بعضی از بیماری ها باعث خشکی پوست می شود. اگزما باعث می شود پوست سالم به پوستی خشک تبدیل شود. دیابت ، کم کاری تیروئید و سو تغذیه می تواند باعث ایجاد خشکی پوست شود.

در پایان باید گفت که علائم خشکی پوست می تواند به خیلی از مسائل مربوط شود. مثلا به مواد شوینده که استفاده می کنید ، لوازم آرایشی ، آب داغ ، و……هر کدام از این مسائل امکان دارد پوست شما را خشک کند پس اگر دوست دارید پوستی لطیف و نرم داشته باشید باید علت اصلی خشکی پوست را پیدا کرده و در صدد رفع آن بر آیید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *