علائم پوستی سل کدام است ؟

پوستی سل

بیماری های مختلفی هستند که ، اگر چه ساده هم باشند ولی وقتی بیماری با علائم پوستی همراه باشد آستانه تحمل فرد را به شدت پایین آورده و باعث آسیب های روحی نیز می شود. هر بیماری که در بدن ایجاد می شود دارای علائم پوستی نیز می باشد و این علائم پوستی اجتناب ناپذیر هستند. البته وقتی بیماری را بشناسید و با علائم و نشانه های آن آشنا باشید خیلی راحت تر می توانید با این بیماری مدارا کرده و دوران نقاهت را به آسانی بگذراند. قصد ما در این مقاله این است که با بیماری سل و علائم پوستی آن آشنا شوید ، چون هر چه علم و دانش درباره چیزی بیشتر باشد بهتر می توانید با آن مسئله کنار بیایید و دوران نقاهت را آسان تر بگذرانید. با مجله جذاب زیبایی آرانیک همراه باشید تا به ناشناخته خود از این بیماری آشنا شوید.

علائم پوستی سل و انواع آن

سل پوستی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام دارای نشانه های متفاوتی می باشند البته تاثیر درمان هر کدام نیز با هم فرق دارند. اشکال مختلف سل پوستی عبارتنداز:

لوپوس ولگاریس

شایع ترین شکل از بروز بیماری سل روی پوست ، لوپوس ولگاریس می باشد. علائم پوستی لوپوس ولگاریس پلاک های قرمز یا قهوه ای رنگ در قسمت های ، گونه ها ، سر و گردن و بینی می باشند و تفاوت ظاهری آن با علائم پوستی دیر سل ها ، دانه هایی است که روی آن وجود دارد. در اصل لوپوس ها به دنبال انواع دیگر سل های پوستی ایجاد می شود.

وارتی

یک برجستگی دایره ای و زگیل مانند که روی بدن ظاهر شده و به تدریج سایز آن ها بزرگ تر و برجسته تر می شود و در نهایت به صورت یک پلاک موج دار با طیف رنگی تا قهوه ای در بیاید ، را وارتی  گویند. این پلاک های پوستی بسیار سفت و زمخت هستند و صورت خوشی ندارند. این ندولهای زیر پوستی از لحاظ ساختاری شکلی مواج هستند و کم کم به صورت توده های عفونی شده که دارای ترشح بوده و ترشح از آن ها خارج می شوند. اسکار باقی مانده از این توده ها بعد از بهبودی شبیه گوشت اضافی شده و همچنین امکان دارد به شکل حفره های فرو رفته روی پوست خود را نشان دهند. باید گفت که جای نگرانی نیست چون متخصصان پوست با روش های جوانسازی این ها را از بین می برند.

حتما بخوانید:   روش های خانگی فیشیال صورت برای پوست های چرب

شانکر سل

نوع دیگر بروز این بیماری روی پوست ، شانکر سل می باشد. این سل پوستی درست بعد از لقاح میکروب سل روی پوست بدن فرد مبتلا بوجود می آید البته بعد از ۴ تا ۲۱ هفته علائم آن ظاهر می شود ضایعات پوستی به شکل برجستگی های قرمز رنگ سفت و بدون درد بروز پیدا میکند. این سل پوستی شبیه نوع وارتی سل پوستی ، ضایعات به مرور زمان بزرگ تر شده تا در پایان به صورت زخم  با حاشیه های رنگی می شوند از لحاظ ظاهری این زخم ها برای فرد مورد نظر خوشایند نمی باشند.ولی می توان این نوید را داد که به مرور و کم کم و با گذشت زمان این ضایعات کم کم خوب خواهند شد و تنها اسکار آن روی پوست باقی می ماند.

اوروفیشیال

یکی دیگر از شکل های بیماری ل پوستی اوروفیشیال می باشد. وقتی از تلقیح خود به خود میکروب ها در بدن فرد مبتلا به سل و ضعف ایمنی سلولی بروز پیدا می کند. این ضایعات بیشتر خود را در دهان و روی زبان خود را نشان می دهد.البته باید گفت این راش های پوستی اول مثل دانه های قرمز رنگ بوده و به مرور زمان به زخم هایی با حاشیه های برجسته تبدیل می شوند این راش ها به درمان مقاوم در و دردناک تر هم هستند

توبرکولین پاپولو نکروتیک

توبرکولین کولین پاپولو نکروتیک یکی دیگر از انواع سل پوستی می باشد که به شکل دانه های قرمز در ساق پا ، باسن و پشت بازو ظاهر می شود. امکان دارد این ضایعات عفونی هم بشود. البته علایمی نداشته و با کمی خارش همراه می باشد.باید بگوییم که این ها مثل اوروفیشیال به درمان مقاوم نبوده و خود به خود خوب می شوند. باید دقت کرد که این راش ها یک دوره عود و یک دوره بهبودی دارند و البته امکان دارد بعد از درمان دوباره عود کند در صورت رعایت نکردن مراقبت ها.

پوستی سل توبرکلوز پوستی ارزنی یا میلیاردی

بعد از اینکه میکروب در خون گسترش یافت بیمارانی که به سل ریوی مبتلا هستند توبرکلوز پوستی ایجاد می شود.میلیاری ها به شکل دانه های ریزی هستند که با تاول های کوچک پوشیده شده اند بروز کرده و به تدریج در ناحیه مرکزی شان فرورفته شده و در پایان به شکل اسکارهای سفید رنگ تبدیل می شوند.

حتما بخوانید:   هایفوتراپی غبغب ؛ هزینه ها ، روش درمان ، عوارض و مزایا

گوم توبرکلوزیس

این بیماری وقتی ایجاد می شود که میکروب در خون بیمار گسترش یابد. ضایعات عمدتاً به شکل تورم های زیر پوستی و به حالت موج ظاهر می شود و امکان دارد نقاط دیگر بدن را درگیر خود کند.

توبرکلویید ها از انواع سل پوستی

افرادی که دارای سیستم ایمنی قوی داشته باشند به این سل پوستی مبتلا می‌شوند. سل در بدن آن  ها ایجاد می شود و وقتی تست بدهند تست آنها مثبت شده و پزشک از طریق واکنش سیستم بدنی آن ها متوجه این بیماری می شود چون خود شخص اصلا متوجه آن نمی شود.

آرتیم اندوراتوم از انواع سل پوستی

این آرتیم اندوراتوم زیر پوستی بوده و در پشت ساق خانم هایی که وزن زیادی دارند ایجاد می‌شود. و بعد از بهبودی هم اسکارهای تیره رنگ بر جای می ماند.

لیکن اسکروفولازوروم یکی دیگر از انواع سل پوستی

از نادر ترین شکل سل پوستی لیکن اسکروفولازوروم می باشد که دانه های بسیار کوچک و سر صاف هستند و به رنگ زرد و قهوه ای می باشند. این ها به صورت خوشه ای روی پوست خود را نشان می دهد. و مبتلا به این سل پوستی اصلا محدودیت سنی ندارد. فقط در کودکان سل استخوانی و غدد لنفاوی را هم خواهند دید.

علائم پوستی سل و دیگر مشکلاتی که نشان از بروز این بیماری دارد

تحقیقات نشان داده که در زنان بیماری خودایمنی بیشتر بروز می‌کند. و به همین خاطر سل پوستی را بیشتر خانم ها تجربه می کنند. طبق گزارشات زیادی که منتشر شده است ۹۰درصد خانم های ۱۵ تا ۳۵ سال این  بیماری را تا آخر عمر در بدنشان دارند. البته هنوز دلیل آن مثل بیماری ام اس یا روماتیسم هنوز مشخص نشده است. متخصصان زیادی ابتلا لوپوس در خانم‌ها را از ترکیب وراثت و محیط می دانند.به هر حال تشخیص آن برای پزشکان هم بسیار سخت می باشد.

بروز علائم پوستی سل در افراد مختلف

به گفته مدیر مرکز لوپوس ، بیماری لوپوس می تواند در هر قسمت از بدن مبتلایان اثر بگذارد.شرایط تشخیص این بیماری برای پزشک نسبت به دیگر بیماری ها بسیار سخت است و نشان های آن از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت می باشد. یعنی اینکه شکل لوپوس من با شما بسیار متفاوت می تواند باشد. مثلا اگر در یک اتاق ۳۳۳ نفر به لوپوس مبتلا باشند هیچ کدام شبیه دیگر نیست و علائم مشابه به هم را ندارند ، و این مسئله تشخیص بیماری را سخت کرده است. باید متذکر شد که امکان دارد بعضی از بیماران علائم بسیار سخت و زیادی داشته باشند و عده دیگر از بیماران به شکلی بسیار آسان این علائم را داشته باشند. امکان هم دارد بعد از مدتی علائم کاهش یابد یا در برخی دیگر علائم به شدت افزایش یابد. فردی که با عوارض تب و تورم غدد لنفاوی به پزشک مراجعه کند ، امکان دارد پزشک در برخورد اول متوجه نشود. باید گفت که نشان های این بیماری بسیار زیاد است و نشانه های غالبی وجود ندارد. به همین خاطر رایج ترین علائم پوستی را برای شما بیان می کنیم :

حتما بخوانید:   راه های فوق العاده برای خلاص شدن از شر چربی بینی

علائم پوستی سل : راش ها و ضایعات صورت

یکی از نشانه های بیماری سل راش های پوستی می باشد که اگر در معرض نور خورشید قرار گیرند این ها به شکل راش های پروانه روی پوست ایجاد می شود و ابتدا از بینی شروع و بعد به گونه ها و استخوان های فک صورت پیش می رود.

پوستی سل ایجاد زخم در دهان : از علائم پوستی سل

این زخم ها که در دهان بوجود می آید بدون درد هستند. حتی بعضی از بیماران متوجه آن نمی شوند. در سقف دهان این زخم ها ایجاد می شود و اگر زیاد شود بیمار در بلع غذا و صحبت کردن به مشکل بر می خورد.

ریزش مو ؛ از علائم پوستی سل

یکی از ناخوشایند ترین علائم پوستی سل ، ریزش مو می باشد. در قسمت قدامی سر ریزش شروع می شود که منجر به طاسی سر می شود.و حتی امکان دارد زخم هایی روی سطح سر احساس کنند.

سل ادرار خونی ؛ از علائم پوستی سل

مشکلات کلیوی یکی دیگر از نشانه های سل می باشد. البته این نشانه ها خود را بسیار دیر نشان می دهد و کلیه ها در آن زمان وخیم شده اند. مشکلات کلیوی سبب جمع شدن  آب در  بدن فرد  شده و بدن باد کرده و ورم می کند. و این افزایش آب منجر به ادرار خونی هم  می شود.در پایان باید گفت که بیماری سل پوستی  ، دارای علائم زیادی می باشد که حتی پزشکان هم به سختی می توانند تشخیص دهند .برای همین بهتر است شما عزیزان با دقت مطالبی که در مقاله مفید آرانیک بیان شده را مطالعه کرده و با آموختن آن ها به راحتی بتوانید دوران نقاهت را بگذارنید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *