کلسترول

علائم پوستی کلسترول بالا چیست؟

یکی از مشکلات جسمی که بسیار بین افراد رواج دارد ، کلسترول بالا می باشد.در این موقع چربی خون از حد مجاز بالاتر می رود. زمانی که غلظت چربی در خون افزایش یابد ، در رگ ها تجمع می کند ، بعد رگ ها مسدود شده و خون در  قلب به سختی جریان می یابد. و در پی آن حمله قلبی و سکته رخ می دهد. باید دقت داشته باشید که شما متوجه این مشکل نمی شوید. پزشک با انجام آزمایش خون به این بیماری پی می برد. اگر کلسترول به مقدار زیادی بالا برود علائم پوستی ایجاد می شود. در این مقاله به بررسی علائم پوستی کلسترول بالا می پردازیم. پس با مجله زیبایی آرانیک با ما همراه باشید تا بتوانیم نکات ارزنده و مفیدی را درباره این بیماری فرا بگیرید.

چگونه علائم پوستی کلسترول بالا رخ می‌دهد

وقتی سطح چربی خون افزایش یابد در بدن تغییرات زیادی ظاهر می‌شود. در قسمت های مختلف بدن لکه های زرد رنگ و برجسته ای بوجود می آید که نشان می دهد کلسترول خون بالا است. این برجستگی ها و لکه ها به شما هشدار می دهد که کلسترول شما بالا است و باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید. سطح چربی بالا و عوارض پوستی با هم ارتباط دارند. چون وقتی که کلسترول در جریان خون از حد مجاز بالاتر برود ، به صورت چربی زیر پوست رسوب می کند. و بعد از آن روی پوست جوش های چرب به رنگ زرد ایجاد می شود. در تامین اکسیژن خون ، مویرگ ها تاثیر زیادی دارند. وقتی که در این رگ های کوچک کلسترول جمع شود باعث می شود که اکسیژن کمتری به پوست برسد. پس تغییر رنگ پوست به خاطر کمبود اکسیژن می باشد. البته احتمال ابتلا به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس افزایش می یابد. در بعضی مواقع اگر کلسترول بالا باشد باعث مسدود شدن جریان خون شده و باعث ایجاد آمبولی کلسترول می شود. و در پی آن زخم ها و عوارض پوستی بروز می کند. باید دقت داشته باشید که این علائم امکان دارد نشان دهنده یک بیماری دیگر باشد. به همین دلیل باید برای اطمینان به پزشک مراجعه کرد و آزمایش انجام انجام داد.

علت کلسترول بالا در بدن چیست؟

علت اصلی بروز این مشکل ، سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب می باشد. بسیاری از مردم کلسترول بالا را خطرناک نمی‌دانند. اما این مشکل بسیار خطرناک بوده و بی توجهی به آن می‌تواند باعث بیماری های جسمی دیگری شود.

آیا علائم پوستی کلسترول بالا نگران کننده است؟

اگر کلسترول بدن بیش از حد مجاز بالا باشد می تواند احتمال بیماری های قلبی را افزایش دهد. این مشکل می تواند ظاهر پوست را تغییر دهد پس در صورت مشاهده اولین نشانه پوستی باید برای درمان آن اقدام کرد.

نشانه های کلسترول بالا روی پوست چیست؟

وقتی که چربی خون افزایش یابد تغییراتی روی پوست ایجاد می شود. بعضی از این تغیرات پوستی عمیق بوده و بعضی دیگر سطحی می باشد. اگر علائم سطحی باشد با کنترل کلسترول بعد از مدتی از بین می رود ولی اگر سطح چربی خیلی زیاد باشد. نشانه های پوستی شدید شده و کنترل کردن آنها سخت می شود. بعضی از علائم پوستی کلسترول بالا که سطحی هستند عبارتند از :

خارش صورت از علائم پوستی کلسترول بالا

اگر شما مدت طولانی است که روی پوستتان احساس خارش می کنید باید به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش سطح کلسترول خون را اندازه گیری کنید. پس یکی از علائم کلسترول بالا خارش زیاد پوست می باشد.

کلسترول بروز آکنه روی پوست

اگر در اطراف چشم و بینی جوش های کوچک با رنگ قرمز ظاهر شد نشان می‌دهد که شاید کلسترول خون شما بالا باشد. چون چربی های خون زیر پوست جمع می شوند و بعد روی پوست صورت جوش های کوچک ظاهر می شود .

تغییر رنگ پوست از علائم پوستی کلسترول بالا

اگر کلسترول خون شما بسیار بالا باشد پوست شما تغییر رنگ می دهد. در اطراف چشم هایتان جوش های ریز ایجاد می شود و رنگ پوست شما تیره تر از قبل بنظر می رسد. پس در این مواقع باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوارض پوستی که هشدار می دهد مبتلا به بیماری قلبی شده اید.

علاوه بر علائمی که روی پوست بر اثر کلسترول بالا ایجاد می شود بعضی از عوارض نشان می دهد دچار بیماری قلبی شده اید. این علائم عمق بیشتری نسبت به خارش و تغییر رنگ پوست دارند. به این دلیل است که متخصصان پوست پیش از سایر پزشکان از بیماری قلبی آگاه می شوند. علائم پوستی که یک هشدار جدی به حساب می آید عبارتند از :

تورم در ساق بالا

وقتی در ساق پا تورم ایجاد شود این تورم در واقع تجمع مایع در پاها است که نشان می دهد دچار بیماری قلبی شده اید.

رنگ بنفش یا آبی پوست

اگر رنگ پوست به صورت آبی یا بنفش دیده شود به این خاطر است که اکسیژن کافی به خون نمی رسد و  اگر زود برای درمان اقدام نکنید . به علت کمبود اکسیژن بافت زیر پوست از بین می رود. سندروم انگشت آبی نشان می دهد که رگهای خونی مسدود شده است. اگر  رگهای خونی مسدود شوند اکسیژن کافی به خون نمی رسد و این عارضه ایجاد می شود.

رسوب چربی زیر پلک

وقتی که چربی در زیر پلک رسوب میکند زائده های پوستی با رنگ زرد مایل به نارنجی ظاهر می شوند که نشان می‌دهند کلسترول زیاد زیره پوست وجود دارد. البته این زائده های پوستی زرد رنگ در روی دست یا ساق پا هم ایجاد می‌شود. دقت داشته باشید که برای بدن دردی ایجاد نمی کند. اگر این نشانه ها روی پوست تان ایجاد شد فوراً به پزشک مراجعه کنید. با کمک آزمایش خون میتوانید متوجه شوید که بیماری قلبی دارید یا نه. اگر شما کلسترول خون را مدیریت کنید این عارضه ها روی پوست از بین می روند. باید دقت کنید اگر کلسترول خون کاهش پیدا کرد ، باز هم این نشانه ها را روی پوست مشاهده کردید باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

گزانتوما از علائم پوستی کلسترول بالا

برجستگی های قرمز رنگ وقتی ایجاد می شود که این عارضه پوستی رخ داده باشد. این نشانه ها در اعضای بدن ظاهر می شود که در علم پزشکی به نام گزانتوما شناخته می شود. اگر این علامت را مشاهده کردید بدانید که کلسترول خونتان بسیار بالا است و به دیابت مبتلا شده اید.

کلابینگ از علائم پوستی کلسترول بالا

اگر انگشتان شما متورم می‌شود و ناخن های تان به سمت پایین خم شود نشان می دهد که بیماری قلبی یا ریوی دچار شده اید.

خطوط قرمز یا بنفش زیر ناخن ها

اگر زیر ناخن های تان خطوط قرمز یا بنفش ایجاد شود نشان می دهد که کلسترول خون شما بالا می باشد و به بیماری قلبی دچار شده اید.

توده های دردناک روی انگشتان دست و پا از علائم پوستی کلسترول بالا

این عارضه نشان می دهد که احتمالاً در قلب یا رگ های خونی شما عفونت وجود دارد. این عارضه به صورت خودکار از بین می رود ولی مشکل اصلی درمان نمی شود و باید برای رفع عفونت اقداماتی انجام گیرد. این عارضه در علم پزشکی به نام اسلر شناخته می شود.

راش پوستی و خشکی شدید لب ها از علائم پوستی کلسترول بالا

این عارضه پوستی بیشتر کودکان را درگیر می کند و نشان می دهد که عروق خونی آنها مسدود شده است . و اگر سریع برای درمان اقدام نکنید مشکل قلبی ایجاد می شود.

راه های آسان برای پیشگیری و درمان کلسترول بالای خون

در اولین قدم برای کاهش کلسترول خون باید سبک زندگی را تغییر داد. چون کلسترول بالای خون خطر حملات قلبی را افزایش می‌دهد. پزشکان برای کاهش کلسترول خون به شما دارو می دهند. و اگر شما هم در رژیم غذایی خود تغییر اساسی انجام دهید و داروها را به موقع مصرف کنید کلسترول خون کاهش پیدا میکند. شما باید پنج تغییر مهم را برای اینکه چربی خون کاهش پیدا کند ، را رعایت نمایید. عبارتند از:

غذاهای مفید مصرف کنید

شما باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و از غذاهایی که سالم هستند استفاده کنید. بعضی از عادت ها باعث می شود در کلسترول خون شما موثر باشند عبارتند از:

چربی های اشباع را کمتر مصرف کنید

شما باید غذاهایی مثل گوشت قرمز و لبنیات پرچرب را کمتر مصرف کنید تا کلسترول خون شما کاهش پیدا کند.

مصرف چربی های ترانس را کاملاً حذف کنید

شما باید مصرف شیرینی و کیک را کم کنید چون در آنها چربی های ترانس زیادی وجود دارد.

غذاهای غنی از  اسیدهای چرب امگا ۳ را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید

برای سلامتی قلب امگا۳ بسیار مفید است. ولی در کاهش کلسترول اثری ندارد. ماهی و گردو سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

کلسترول ورزش را به برنامه هفتگی تان اضافه کنید

اگر شما فعالیت بدنی متوسط هم داشته باشید ، میزان کلسترول بدن را کاهش خواهید داد. به گفته پزشکان در طول هفته حداقل ۵ بار فعالیت ورزشی انجام دهید.یا به مدت ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کنید

ترک سیگار باعث میشود کلسترول خون کاهش یابد. به طوری که فشار خون و ضربان قلب شما ۲۰ دقیقه بعد از ترک سیگار به مقدار قابل توجهی بهتر می شود. بعد از سه ماه ترک سیگار ، گردش خون و عملکرد ریه ها بسیار بهبود می یابد.

وزن بدن تان را کاهش دهید

یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش کلسترول وزن بدن می باشد حتی اگر چند کیلوگرم وزن اضافی داشته باشید کلسترول شما افزایش می یابد. پس بهتر است رژیم غذایی تان را تغییر دهید به جای نوشیدنی های شیرین از آب استفاده کنید و به جای شیرینی و دسر از آبنبات های کوچک استفاده کنید.

در پایان باید گفت که کلسترول خون بالا باعث می شود عوارض پوستی زیادی ایجاد شود ،  و همچنین بیماری های قلبی افزایش یابد. پس برای اینکه کلسترول خون شما کاهش یابد بهتر است ابتدا سبک زندگی خود را عوض کنید و از غذاهای سالم استفاده نمایید. دقت نمایید که وزنتان افزایش پیدا نکند چون باعث می شود ابتلا به بیماری ها زیاد شود. برای اینکه کلسترول خون خود را کاهش دهید بهتر است علاوه بر رژیم غذایی ، فعالیت بدنی نیز داشته باشید و هر روز ورزش یا پیاده روی کنید. باید دقت داشته باشید که رسوب چربی در بدن ،  شما را به بیماری قلبی و پوستی تهدید می کند .پس برای داشتن پوستی سالم و شاداب بهتر است سعی کنید کلسترول خون خود را متعادل نگه دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *