عوارض استفاده از رژلب چیست؟

رژلب

اولین ابزار آرایشی شناخته شده که مداوم مورد استفاده خانم ها قرار گرفته است رژلب می باشد. رژ لب که امروزه بسیار فراوان مورد استفاده خانم ها قرار گرفته ، بسیار مضر  بوده و دارای مواد شیمیایی است. به دلیل اهمیت زیادی که سلامتی شما عزیزان برای ما دارد ، در این مقاله به عوارض و مضرات رژ لب می پردازیم. تمام سعی خود را کرده ایم تا مطالب مفید و جذابی را برای شما تهیه کنیم . پس با مجله زیبایی آرانیک همراه باشید تا دریچه  جدیدی را به سوی شما بگشاید.

عوارض و مضرات مصرف رژ لب

بیشتر افراد تا حدودی از عوارض استفاده بیش از حد لوازم آرایشی اطلاع دارند. رژ لب یکی از پر کاربردترین لوازم آرایشی بین خانم ها و دختران می باشد.یک ماده سمی که از طریق پوست جذب می شود و برای بدن بسیار مضر است ، سرب می باشد. رژ لب دارای درصد بالایی از مواد اکسید آهن ، پلی اتیلن و دی اکسید تیتانیوم می باشد. و خطر ابتلا به سرطان های ریوی و سینه را افزایش می دهد.

ترکیبات مضر رژ لب

رنگ های شیمیایی زیادی که در محصولات زیبایی و آرایشی بکار می رود ، می تواند مشکل ساز شود. بعضی مواقع این رنگ ها را با هم ترکیب می کنند تا یک رنگ خاصی را بدست آورند.البته باید دقت داشته باشید که این مواد ، هم مشکل پوستی ایجاد می کند  و هم باعث عوارض متعدد داخلی می شود. رژ لب جزو لوازم آرایشی است که در طول روز امکان دارد چند بار تکرار شده و با خوردن غذا مقداری از آن را هم به طور مستقیم وارد بدن خود کنید.

مواد تشکیل دهنده رژ لب

مواد اصلی تشکیل دهنده انواع رژلب به این شرح می باشد:

موم

به دلیل حالت پذیری زیادی که موم دارد ، به عنوان عنصری شکل دهنده در رژ های لب به کار می رود. در رژلب ها سه نوع موم به کار می رود: موم زنبور عسل ، موم گیاه کندلیلا و موم کارنابا که از برگ های نخل برزیلی گرفته می شود. این موم از بقیه موم ها گران تر می باشد.

روغن

روغن نباتی ، روغن معدنی ، روغن کرچک و روغن لانولین در رژ لب ها استفاده می شود. البته باید گفت کره کاکائو نیز از اجزای تشکیل دهنده ی رژ ها است موم و روغن از مهمترین اجزای تشکیل دهنده رژلب است. و حدود 60 درصد وزن آن را شامل می شود.

حتما بخوانید:   روش های مراقبت از موهای رنگ شده

رژلبمواد سمی موجود در رژلب چیست؟

سرب

در صورت استفاده از این ماده سمی که در ترکیب رژلب ها وجود دارد ، و خورده شدن آن انسان را دچار عوارضی مثل عقب ماندگی ذهنی ، سرطان ، ناباوری و کم خونی می کند.

قطران ذغال سنگ

این مخلوط سمی به عنوان رنگ دانه برای زنگ آمیزی رژه های قرمز استفاده می شود و اگر خورده شود باعث تهوع ، سردرد و سوزش پوست می شود.

رنگ های دریاچه ای

این ماده بسیار سمی و سرطان زا می باشد و باعث تحریک پوست و ایجاد سرطان های پوستی می شوند. استفاده از رنگ های محلول در آب دریاچه ها که در اثر واکنش های شیمیایی ،گیاهان و سنگ های موجود در رود خانه ها به وجود می آیند را رنگ های دریاچه ای می نامند.

خوشبو کننده ها

این عطرها چون دارای ترکیبات شیمیایی هستند می توانند التهاب ، خشکی و ترک خوردگی لب ها را ایجاد کنند.آمار هایی که ، جمع آوری شده نشان می دهد علاوه بر جذب پوستی مواد آرایشی ، خانم ها در طول زندگی خود حدودا 2 کیلوگرم رژلب را می خورند که خطر ابتلا به سرطان های ریه و سینه را در زنان افزایش می دهند. پس بهتر است از رژ لبی استفاده کنید که تا حد امکان حاوی ترکیبات طبیعی باشد و مواد سمی در آن بکار نرفته باشد.

رژلب های حجم دهنده یا 24 ساعته یا رژ اکلیل دار را می شود استفاده کرد؟

شما بهتر است از رژ لب هایی استفاده کنید که ماندگاری آن ها زیاد نباشد و با یک شویند ملایم به راحتی پاک شود. رژ لب های اکلیل دار یا رژ های 24 ساعته ترکیبات افزودنی زیادی دارند و درصد سموم آن نیز بالاتر می باشد. زمان خرید رژ لب حتما دقت کنید که رژ لب خوب تهیه کنید و سعی کنید رژ هایی که مدت زمان کوتاه تری روی لب باقی می ماند را تهیه کنید.

رژ لب گیاهی چطور هستند؟

رژ لب گیاهی نسبت به رژ های دیگر تنوع رنگ آن کم تر است ، دوام آن ها نیز  کمتر از بقیه رژ لب ها است و همچنین فلزات سنگین یا سرب در آن ها وجود ندارد.

چه بیماری هایی با رژ لب منتقل می شود؟

به خانم ها تاکید شده است زمان خرید رژ لب حتما رژ های مخصوص تست را روی پوست دست امتحان کنند و به هیچ وجه رژ را به لب خود نزنند چون باعث می شود بیماری های عفونی و ویروسی مثل تبخال یا مشکلاتی مثل آلرژی به رژ  ، را در آن ها افزایش دهند. هیچ وقت از رژ لب مشترک استفاده نکنید. در آرایشگاه اجازه ندهید رژ لب را با قلموی رژ مشترک برایتان استفاده کنند. برای جلوگیری از هر گونه عفونت و بیماری های دیگر بهتر است رژ لب خودتان را به همراه داشته باشید.

حتما بخوانید:   پوست خشک چیست؟ روتین مراقبتی و معرفی محصولات مناسب

حساسیت به رژ لب با چه علامتی همراه است و برای درمان آن چکار باید کرد؟

اگر لب شما دچار سوزش ، خارش و پوسته پوسته شدن را به همراه داشت بدانید که نشانه حساسیت به رژ لب می باشد دقت کنید که اگر لب شما زخم شد حتما از آنتی بیوتیک استفاده کنید تا زخمی به نام زرد زخم به وجود نیاید.در این مدت از رژ لب استفاده نکنید و از کرم های SPF دار استفاده کنید. و سعی کنید لب را مرطوب نگه دارید. و بعد از آن در خرید رژ لب دقت نمایید.

رژلبآیا نقش سرب در بلوغ زودرس دختران تاثیر می‌گذارد؟

پژوهشگران انجمن سلامت آمریکا ، طی تحقیقاتی که روی 700 دختر جوان 6 تا 11 سال که از رژ لب استفاده می کردند نشان داده که این افراد بیشتر در معرض سرب هستند. میزان سرب بدن این افراد بیش از 5 میکرو گرم در سی‌لیتر خون بوده ، همچنین 75 درصد در معرض بلوغ زودرس هستند. اگر این میزان افزایش یابد و کادمیوم در بدن بالا برود ، بیشتر شده و به کلیه ، ریه و استخوان ها آسیب می رساند و زمینه را برای سرطان افرایش می دهد.

رژ لب ، آلرژی و تبخال

بهتر است خانم ها موقع خریدن رژ لب به ترکیبات آن دقت کنند تا دارای ائوزین نباشد. چون این ترکیب رژ لب برای پوست حساس خطرناک است. این رژلب ها ترکیب شیمیایی دارند. و لب را دچار قرمزی می کند که عامل حساسیت می باشد. اگر خانمی بعد از استفاده از این رژ لب دچار قرمزی ، پوسته پوسته و خارش شود باید سریعا این رژ لب را کنار بگذارد و وقتی کاملا بهبودی حاصل شد ، رژ لبی را خریداری کند که این ترکیبات را نداشته باشد.هیچ وقت موقع خرید رژ را به لب نزنید چون باعث بوجود آمدن بیماری هایی مثل زگیل و تبخال و….می شود. بسیار به این نکته توجه داشته باشید ، که رژ لب مثل مسواک و شانه شخصی بوده و اجازه ندهید کسی از آن ها استفاده کند و شما هم از رژ دیگران استفاده نکنید. هنگامی که می خواهید رژ لب را خریداری کنید ، حتما به تاریخ مصرف روی رژ لب دقت کنید. بیشتر کالاهای آرایشی در ایران برچسب شبنم دارند که با ارسال کد درج شده روی آن می توانید از تاریخ تولید کالا با خبر شوید.اگر تاریخ درج نشده باشد فقط 6 ماه تا 1 سال از آن رژ استفاده کنید. هیچ وقت رژ لب را در معرض نور خورشید و گرما قرار ندهید. بهتر است درجه حرارت اتاقی که رژ لب در آن قرار دارد 2 درجه سانتیگراد باشد.

حتما بخوانید:   تاثیر شیرینی روی جوش صورت

مسمومیت مواد آرایشی برای کودکان

کودکانی که با سرب دچار مسمومیت می شوند ، عوارضی مثل تاخیر در رشد و عقب ماندگی ذهنی را به دنبال خواهند داشت و این یک مشکل جهانی نیز می باشد. در گذشته کودکان با موادی مثل مداد رنگی ، باتری های اسباب بازی ، جواهرات ، بخار بنزین و…..مسموم می شدند و این مسئله سرعت رشد کودکان را کاهش می داد. همچنین کودکان دچار عفونت و بیماری های دیگر می شدند. چون کودکان همه چیز را به دهان خود می گزارند بیشتر در معرض وسایلی که حاوی سرب هستند قرار می گیرند. امروزه هم در کنار همه موارد بالا که باعث می شود کودکان سرب بیشتری را مصرف کنند رژ لب هم می تواند یک نمونه دیگر باشد که سرب بالایی دارد و کودکان را دچار مسمومیت می کنند .در واقع طبق تحقیقات به عمل آمده هر 11 کودک 1 نفر به مسمومیت مبتلا می شوند. امروزه خانواده ها با بی توجهی به این موارد برای تفریح کودک رژ لب در اختیار او قرار داده و این مسئله باعث ایجاد مسمومیت با سرب در کودکان می شود ، که علائمی مثل خواب آلودگی ، نداشتن تعادل ، افزایش فشار داخل جمجمه و افزایش فعالیت یا تاخیر رشد را در بر خواهد داشت.

در نهایت باید گفت که لوازم آرایشی می تواند برای پوست خطراتی را ایجاد کند. رژ لب هم که فراوان مورد استفاده زنان و دختران می باشد می تواند بسیار خطرناک باشد و پوست فرد را دچار حساسیت کرده و حتی مشکل داخلی برای بدن ایجاد کند .چون رژلب مقادیر زیادی سرب دارد که باعث مسمومیت می شود. شما می توانید به جای رژلب هایی که مواد مضر دارند ، از رژ لب گیاهی و رژ لب هایی که حاوی مرطوب‌کننده لب می باشند ، را استفاده کنید. امیدواریم که مجله خواندی و جذاب ،  آرانیک توانسته باشد نظر شما را جلب کرده و از این مطالب در راستای سلامتی پوست و بدن خود استفاده نمایید. در کنار شما عزیزان هستیم پس شما نیز در کنار ما باشید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *