استفاده از ضد آفتاب در خانه و دلایل مصرف آن چیست ؟

ضد آفتاب

مصرف محصولات زیبایی امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد بخصوص استفاده از محصولات مراقبت از پوست که به یک امر حیاتی تبدیل شده است. یکی از پر مصرف ترین و مهمترین محصولات مراقبت از پوست ، کرم ضدآفتاب می باشد. همه ما در روز در معرض نور خورشید قرار می گیریم. نور خورشید دارای پرتوهای خطرناکی است که برای سلامتی پوست بدن بسیار مضر می باشد. متخصصان تاکید می کنند قبل از خروج از خانه حتما از ضدآفتاب استفاده نمایید.اما آیا در خانه هم باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟ برای اینکه به جواب این سوال مهم دست پیدا کنید بهتر است با مجله زیبایی آرانیک همراه شوید تا به جواب خود برسید.

کرم ضدآفتاب چیست؟

کرم ضدآفتاب یکی از محصولاتی است که وظیفه اصلی آن حفظ سلامت پوست در مقابل نور خورشید می باشد.نور خورشید چون دارای پرتوهای فرابنفش می باشد پوست را دچار خشکی ، قرمزی و حتی سرطان پوست و ‌‌عارضه های دیگر می کند. تحقیقات بسیاری انجام شده است که نشان می دهد نه تنها کرم ضد آفتاب ایجاد حساسیت و جوش نمی کند بلکه می تواند مانند یک سد دفاعی محکم برای پوست عمل کند و جلوی اشعه ماورا بنفش مثل UV و میکروب ها و آلودگی ها را بگیرد. اشعه ماورا بنفش دو نوع است که می تواند روی پوست تاثیر بگذارد. اشعه UVA که سبب چین و چروک زیاد پوست می‌شود و اشعه UVB که سبب می شود پوست دچار آفتاب سوختگی شود. متخصصان تاکید می کنند که اگر چه کرم های نامطلوب می تواند تاثیرات بدی بر پوست بگذارد اما فایده ضد آفتاب به قدری زیاد می باشد که حتی در خانه هم استفاده از ضد آفتاب حیاتی می باشد. ضد آفتاب برای پوست های حساس بسیار تاکید شده و می تواند در برابر هر دو نوع از اشعه UV تاثیر بسیار بالایی روی پوست بگذارد. شما می توانید با توجه به کاربرد و میزان کرم های ضد آفتاب از آن ها استفاده نمایید ضد آفتاب ها مثل ژل ، کرم ، روغن و اسپری در بازار وجود دارد. فقط در زمان خرید ضدآفتاب باید دقت داشته باشید که ضدآفتاب باید دارای SPF 30 باشد. چون در این صورت است که 8.5 درصد اشعه UVB خورشید را مسدود کند. دقت داشته باشید که هر چه این عدد بیشتر باشد ، جلوگیری از اشعه UVB بیشتر خواهد بود.

کرم های پرکاربرد ضد آفتاب کدام هستند؟

یکی از مسائل مهمی که باید مد نظر گرفته شود انتخاب یک ضد آفتاب مناسب می باشد چون کرم ضدآفتاب مناسب پوست ما را در برابر نور شدید خورشید محافظت می کند پس یک  ضد آفتاب خوب و تاثیر گذار به  عوامل مختلفی از جمله SPF ، مواد تشکیل دهنده ، نوع پوست ، فرمولاسیون و میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید بستگی دارد. در زیر به سه نوع از کرم ضدآفتاب پر مصرف که بیشتر مردم از آن ها استفاده می کنند ، را به شما معرفی می کنیم.

حتما بخوانید:   تاثیر انواع دستگاه آر اف در جوانسازی پوست

ضد آفتاب فیزیکی

ضد آفتاب فیزیکی که در ترکیبات آن از دو ماده دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی استفاده شده است باعث می شود که اشعه فرابنفش خورشید بعد از برخورد به پوست منعکس شود. این ضد آفتاب کمترین عوارض را نسبت به ضدآفتاب های شیمیایی دارد. البته این کرم  یک مشکل دارد و آن این است که یک لایه سفید رنگ روی پوست ایجاد می کند.

ضد آفتاب رنگی

ضد آفتاب رنگی دو منظوره بوده و افرادی که دوست دارند بجز از ضد آفتاب یک نوع کرم پودر را روی صورت خود داشته باشند از این ضد آفتاب رنگی استفاده می کنند.امروزه کرم ضدآفتاب رنگی بسیار زیاد در بازار وجود دارد.در این ضدآفتاب رنگی از رنگدانه استفاده شده است تا هم ضد آفتاب بوده و هم یک نوع کرم پودر باشد.

ضد آفتاب شیمیایی

در ضد آفتاب شیمیایی بیش از 32 ماده تشکیل دهنده وجود دارد که همه در لایه های بالایی پوست جذب می شوند. این مواد به دو صورت تاثیر گذار خواهد بود. 1- پراکندگی و انحراف اشعه مضر خورشید 2- تبدیل اشعه فرابنفش به گرما و غیر فعال کردن آن. این ضدآفتاب شیمیایی دارای اکسی بنزن ، اکتینوکسات ، اکتیسالات و آووبنزون می باشد.

چند فایده فوق‌العاده کرم ضدآفتاب

استفاده از ضد آفتاب برای حفاظت از پوست در برابر نور خورشید ، امروزه بسیار افزایش یافته است. این مسئله آنقدر اهمیت دارد که متخصصان تاکید می کنند در خانه نیز باید از ضد آفتاب استفاده کرد. کسانی که بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گیرند ، دچار انواع سرطان ها خواهند شد. سرطان های پوستی غیر ملانومی شایع تر بوده و آسیب‌های پوستی زیادی را هم دارد. طی تحقیقاتی به عمل آمده ، نشان می دهد که اگر به طور منظم از ضد آفتاب استفاده شود سرطان پوست کاهش پیدا می کند. به همین خاطر متخصصان تاکید می کنند که علاوه بر بزرگسالان کودکان و نوجوانان هم باید از کرم ضدآفتاب استفاده نمایند.

ضد آفتاب کاهش سرطان پوست با استفاده از ضد آفتاب در خانه

پوست شما احتیاج به محافظت دارد.  پس به راحتی با کرم ضدآفتاب می توانید از پوست در مقابل خطراتی مثل سرطان پوست محافظت کنید. SPF همراه با سایر عواملی که در ضد آفتاب وجود دارد باعث می‌شود که مثل یک لایه محافظتی بر روی پوست عمل کرده و جلوی ابتلا به انواع سرطان ها را بگیرد. پس کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی و همچنین پوشیدن لباس های روشن می تواند تاثیرات مخرب نور خورشید را کاهش دهد. تحقیقات به عمل آمده در موسسه سرطان پوست ، تاکید می کند که ، اگر کرم ضدآفتاب دارای SPF 15 باشد شانس ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی را تا 45 درصد کاهش می‌ دهد. همچنین خطر ملانوما را نیز تا 55 درصد کمتر می‌کند.

حتما بخوانید:   علائم حساسیت پوستی به دارو؛ نشانه ها ، دلایل و روش درمان خانگی !

جلوگیری از آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی ارتباط مستقیمی با انواع سرطان های پوست را دارد. آفتاب سوختگی بسیار دردناک بوده و حتی یک بار آفتاب سوختگی سبب بروز سرطان پوست خواهد شد. اگر اشعه ماورا خورشید روی پوست جذب شود این قدرت را دارد که به مواد ژنتیکی در سلول‌های پوست آسیب برساند. پس به همین دلیل باید از ضد آفتاب استفاده کرد ، چون باعث می‌شود پوست در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت شود.

از التهاب و قرمزی پوست با استفاده از ضد آفتاب در خانه جلوگیری نمایید.

وقتی افراد بیش از حد در زیر نور خورشید قرار می گیرند دچار قرمزی شدید و التهاب پوست می شوند. وقتی که پوست دچار آسیب شود برای بهبود آسیب های وارد شده باید خون بیشتری به قسمت های آسیب دیده برسد به همین خاطر پوست قرمز می شود. پس یکی از بهترین راه های جلوگیری از قرمزی و التهاب استفاده از کرم ضدآفتاب می باشد.

پیشگیری از چین و چروک

وقتی که شما بیش از حد در مقابل نور خورشید قرار می گیرید ، اشعه های مضر UVA پوست شما را پیر می کند و کلاژن را از بین می برد و خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش می دهد. پس یکی از موارد ایجاد چین و چروک روی پوست قرار گرفتن در مقابل نور خورشید می‌باشد. شما با استفاده از ضد آفتاب مناسب می توانید از چین و چروک و پیری پوست جلوگیری کنید. باید اشاره کرد که 90 درصد پیری و چین و چروک پوست به دلیل آسیبی است که پوست در مقابل نور خورشید می بیند.

از ضد آفتاب در خانه استفاده کنید تا پوست شما لکه دار نشود

لکه های تیره رنگ ممکن است در قسمت هایی از بدن که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارد ایجاد شود. مثل صورت و دست ها که بیشتر در معرض نور آفتاب بوده و باعث ایجاد این لکه ها می شود. ، البته تیرگی بعضی از قسمت های بدن امکان دارد ارثی هم باشد.

حتما بخوانید:   علایم خشکی پوست چیست و چگونه رفع می شود؟

با استفاده از ضد آفتاب در خانه ، آسیب به DNA را متوقف نمایید

طبق مطالعات به عمل آمده باید گفت که اگر نور خورشید بیش از حد و طولانی بر روی پوست بتابد ، باعث می شود DNA بدن آسیب ببیند. پس قرار گرفتن در مقابل نور خورشید باعث ایجاد مضراتی بر سلامت انسان می شود ، که مثل یک زنجیر به هم مرتبط هستند و با آسیب دیدن  DNA آغاز می شود. این مضرات ممکن است تومور و پیری را  تسریع کند.

فاکتورهای مهم موقع خرید کرم ضدآفتاب

چون شما زمان زیادی را در بیرون از خانه بسر می برید پس باید از یک ضد آفتاب مناسب پوست خودتان خریداری کنید تا پوست شما محافظت شود. برای خرید ضد آفتاب باید به نکات زیر توجه نمایید.

ضد آفتاب نوع پوست

متخصصان تاکید می کنند که افراد باید با توجه به نوع پوست خود ضد آفتاب مناسب را خریداری نمایند. مثلا اگر پوستی خشک دارید باید از ضد آفتابی که دارای مرطوب‌کننده باشد استفاده نمایید. افرادی که دارای پوستی خشک می باشند نباید از اسپری ضد آفتاب استفاده کنند چون حاوی الکل بوده و پوست را خشک تر می کند. اگر دارای پوستی چرب هستید باید از ضد آفتابی که بر پایه آب هستند استفاده نمایید و همچنین از ضد آفتابی که بدون چربی می باشد استفاده کنید. افرادی که پوستی بسیار حساس دارند باید از ضد آفتاب های فیزیکی ، مثل زینک اسید استفاده کنند چون جذب پوست نمی شوند و موجب تحریک پوست نیز نخواهند شد. از محصولات بدون الکل و بدون بو باید کمک بگیرند.

مقدار SPF ضد آفتاب در خانه

طی تحقیقاتی که در دست می باشد نشان می دهد که هر چه قدر SPF موجود در ضدآفتاب بیشتر باشد نمی تواند محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید داشته باشد. اگر SPF15 باشد می تواند 93 درصد و اگر SPF 30 باشد 97 درصد و اگر SPF 50 باشد 98 درصد از اشعه UVB خورشید جلوگیری می کند. پس اگر SPF بیشتر باشد نشان دهنده محافظت بیشتر در مقابل نور خورشید نمی باشد.

در پایان باید گفت که برای اینکه پوستی جوان و سالم داشته باشید باید از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید چون نور خورشید می تواند پوست را دچار چین و چروک کرده و پیری پوست را به دنبال داشته باشد. پس با توجه به مطالب گفته شده استفاده از یک ضد آفتاب مناسب می تواند از پوست شما محافظت نماید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *