عوارض استفاده از ریمل چشم چیست؟

ریمل چشم

یکی از پرکارترین لوازم آرایشی که خانم ها زیاد استفاده می کنند ، ریمل چشم است. ریمل به منظور پر پشت کردن ، تیره کردن و بلند تر نشان دادن مژه ها بکار می رود. خیلی از خانم ها از برخی عوارض لوازم آرایشی ناآگاه هستید ، و این مسئله به مرور زمان می تواند مشکل ساز باشد. ایران جزو پرمصرف ترین کشورها در زمینه مواد آرایشی در سطح جهان می باشد.ریمل به خاطر اینکه با چشم در ارتباط است می تواند عوارض زیادی به دنبال داشته باشد. در این مقاله با توجه به حساسیت چشم و عوارضی که ریمل امکان دارد برای چشم ایجاد کند ، به عوارض آن پرداخته می شود. پس با مجله زیبایی آرانیک همراه باشید تا از جدیدترین و مفید ترین مطالب آن نهایت بهره را ببرید.

عوارض استفاده از ریمل

زیبایی با هر قیمتی امکان پذیر نمی باشد.استفاده از وسایل آرایشی به هر قیمتی و مارکی که باشند ممکن است برای پوست صورت عوارضی داشته باشند. در انتخاب وسایل آرایشی که امروزه با رنگ ها و مارک های مختلف در دسترس زنان و دختران جوان قرار دارد ، هر چقدر هم که نشان استاندارد را داشته باشد ممکن است در بعضی از افراد ایجاد آلرژی کند. اخیرا وزارت بهداشت نظارت‌هایی در زمینه لوازم آرایشی و بهداشتی شروع کرده است. و تولید کنندگان لوازم آرایشی وظیفه دارند در تولید وسایل آرایشی مواردی را رعایت کنند. در مورد ریمل های خارجی هم شرکت های وارد کننده باید دارای مجوز های لازم باشند. و حتی باید در آزمایشگاه های وزارت بهداشت آنالیز شوند و اگر دارای مواد مضری نباشند در بازار توضیع شوند.

انواع ریمل

یکی از متخصصان پوست و مو درباره ریمل می گویند که ، ریمل ها از لحاظ ساختاری به دو نوع در بازار عرضه می شوند. یک نوع ریمل پودری و نوع دیگر مایع می باشند. ریمل های مایع برپایه روغن و آب است. ریمل هایی که پایه آن ها از روغن باشد در مقابل عرق کردن و ریزش اشک مقاوم هستند. البته خشک شدن این ریمل ها روی مژه ها به مدت طولانی باقی می ماند ، ولی ریمل هایی که پایه اصلی آن ها آب باشد دقیقا بر خلاف ریمل های قبلی هستند. این پزشک معتقد است که ، ریمل های مایع به خصوص آنهایی که پایه اصلی آن ها آبکی است محیط مناسبی برای رشد میکروب ها هستند. و میکروب ها در نزدیکی چشم می توانند عفونت های چشمی ، التهاب ، قرمزی ، ترشحات غلیظ و خارش و حتی پوسته پوسته شدن  لبه پلک را ایجاد کند. در موارد شدید تر این ریمل ها به قرنیه چشم آسیب می رساند و در نهایت در بینایی فرد مشکل ایجاد می کند. پس بهتر است به دلیل حساس بودن ناحیه ی اطراف چشم ، از این ریمل ها کمتر استفاده کنید. همچنین این متخصص می گوید وجود مواد رنگی ، عطری و نگه‌دارنده موجود در ریمل می تواند حساسیت پوستی را افزایش دهد. این مواد برای جلوگیری از خراب نشدن ترکیبات موجود در ریمل است. حتی در بعضی مواقع از آنتی بیوتیک ها در ریمل استفاده می کنند تا در هنگام مصرف ، عفونت را کاهش دهند. استفاده زیاد از ریمل ها باعث التهاب و حساسیت می شوند و مژه ها به مراتب بیشتر خواهند ریخت. به گفته این متخصص پوست و مو ، ریمل هایی که پایه اصلی آن ها از روغن باشد به این دلیل که به سختی پاک می شوند ، موجب افزایش ریزش مژه ها و به هم چسبندگی آن ها می شوند. به گفته این متخصص استفاده از ریمل ها و یا هر گونه از لوازم آرایشی ممانعتی ندارد. حتی افرادی که به دلایلی مثل بیماری و تصادف مژه های خود را از دست داده اند ، می توانند با استفاده از ریمل به چهره خود زیبایی هدیه کنند ، ولی باید از مصرف زیاد ریمل جلوگیری کنند تا دچار عفونت و حساسیت نشوند.

حتما بخوانید:   رفع قرمز شدن پوست بعد از بند انداختن

ریمل چشم نحوه پاک کردن انواع ریمل

ریمل های پودری و مایع را می توان با استفاده از آب پاک کرد ولی برای پاک کردن ریمل های روغنی باید از محلول آب و صابون استفاده کرد. اگر از ریمل های غیر استاندارد و تقلبی استفاده شود ایجاد عفونت های خطرناک چشمی و حساسیت های پوستی دو برابر می شود. متخصصان تاکید می کنند که از دستفروشان لوازم آرایشی بخصوص ریمل خریداری نکنید. و همچنین این ریمل هایی که در بازار وجود دارند فقط برای رنگ دادن به مژه ها به کار می روند. باید خاطر نشان کرد که تمام شرکتهای لوازم آرایشی در کاتالوگ خود بر خلاف آنچه ذکر کرده اند کارایی چندانی ندارند. مثلا در کاتالوگ خود نوشته اند که این ریمل ها برای پرپشت کردن و ویتامین کردن مژه  ها است ، یا فلان ریمل استحکام مژه ها را زیاد کرده و……ولی باید تاکید کرد که ریمل ها فقط مژه ها را بلند می کند. پس به هیچ وجه آنها را پرپشت و حالت دار نمی کند.

عوارض استفاده از ریمل های ضد آب

ریمل های ضد آب یا واترپروف به سلامت مژه ها آسیب رسانده و باعث ریزش آن ها می شود. به این خاطر که به سختی این ریمل ها پاک می شوند ، به مژه آسیب می رساند. به گفته متخصصان برای پاک کردن چنین ریمل هایی نباید از آب استفاده کرد ، چون باعث ریزش مژه ها شده و مژه ها به خاطر اینکه رشد کافی ندارند اگر بریزند دیرتر ترمیم می شوند.  ریمل ضد آب بهتر است ، به یک یا دوبار در سال بیشتر استفاده نشود.پس ریمل معمولی مناسب تر می باشد. استفاده مکرر از ریمل ها باعث می شود زیر چشم و بالای چشم پف کرده و دچار سوزن چشم ، خارش و آبریزش شود. البته باید گفت که سلول های موجود در پوست مخصوصا اطراف چشم بسیار نازک می باشد و مواد شیمیایی که در ریمل وجود دارد به راحتی وارد چشم شده و عفونت های چشمی را افزایش می دهد.  خانم ها باید دقت داشته باشند که بعد از استفاده از ریمل آن ها را پاک کنند و دقت داشته باشند که با ریمل چشم نخوابند چون همه فولیکولهای مژه که روی پلک هستند مسدود شده و احتمال دارد موقع شستشو ریزش آن ها زیاد شود. متخصصان متذکر شده اند که ریمل های دائمی خطرناک بوده و عوارضی مثل ایدز و هپاتیت را به راحتی انتشار می دهند.  این گونه ریمل ها منافذ پوست را مسدود می کنند و باعث ایجاد تغییر رنگ در مژه ها می شود و استحکام اولیه خود را از دست می‌دهند. باید دقت داشته باشید استفاده از فرمژه هایی که باعث کشش در مژه ها می شود  بسیار مضر می باشد. چون مژه ها پایه سستی دارند ،  کشش زیاد استحکام و حالت زیبایی مژه را از بین می برد. به گفته متخصصان اگر مژه های کوتاه دارید می توانید در داخل لوله ریمل روغن بادام یا روغن زیتون ریخته و از آن استفاده کنید.  حتی می توانید از این دو محلول برای ماساژ مژه ها استفاده کنید. اگر این کار را مرتبا انجام دهید مژه ها استحکام یافته ، بلند تر می شوند و مژه ها ابریشمی خواهد شد. استفاده از مژه مصنوعی هم بسیار مضر است.‌ چون بسیاری از افراد به چسب مژه مصنوعی حساسیت دارند و استفاده از مژه مصنوعی ممکن است باعث قرمزی لب پلک ها ، خارش پلک و چشم یا حتی ریزش مژه‌ها را به همراه داشته باشند. باید متذکر شد که پوشاندن مژه ها با ریمل جلوی رشد مناسب آن ها را می گیرد. همچنین مواد داخل ریمل مژه ها را شکننده و خشک می کند. دقت داشته باشید اگر بعد از سه ماه از خریدن ریمل گذشته باشد و مواد داخل ریمل خشک شده باشد حتما آن را دور بیندازید. اگر هم کمتر از سه ماه باشد ، می توانید در قوطی ریمل را محکوم بسته و درون داخل آب جوش بیندازید ، تا مایع داخل ریمل نرم و قابل استفاده شود. حتما بعد. از استفاده از ریمل و وقتی ریمل را پاک کردید از یک ترمیم کننده مژه استفاده کنید تا سلامت مژه های شما حفظ شود. اگر صبح ها عادت دارید ریمل استفاده کنید حتما قبل از استفاده از ریمل ، روغن بادام یا روغن نارگیل بدون بو را به مقدار کم روی مژه ها بمالید. بهتر است قسمت بالای فرمژه را قبل از استفاده گرم نکنید چون به مرور باعث سوختن مژه‌ها و لبه های پلک می شود. و به مرور رشد مژه ها کم شده و ریختن آن ها افزایش می یابد. اگر دوست دارید که مژه های شما حالت داشته باشد بهتر است یک حوله گرم را روی مژه گذاشته و بعد از آن از فرمژه برای حالت دادن آن استفاده کنید.

حتما بخوانید:   علائم پوستی یائسگی ؛ دلایل ، انواع و درمان

ریمل چشم سخن آخر

در پایان باید گفت که زیبایی بسیار مهم است ، اما نه به هر قیمتی. باید به لوازم آرایشی قبل از استفاده کردن ،  بسیار دقت کنید. لوازم آرایشی هر قدر هم که برند معتبری داشته باشد و دارای مجوز از سازمان آرایشی و  بهداشتی نیز باشد، باز امکان دارد یک عده‌ای به این لوازم آرایشی حساسیت داشته باشند. پس قبل از استفاده حتما این مورد را به دقت بررسی کنید. وقتی از لوازم آرایشی استفاده کردید بعد از زمان مورد نظر حتما مواد آرایشی را پاک کنید. قبل از خوابیدن هم ریمل چشم را پاک کنید که چشمتان دچار عفونت نشود. استفاده از ریمل به این خاطر دارای اهمیت است ، که با چشم در ارتباط بوده و ممکن است باعث مشکلاتی برای چشم ها شود. در نهایت باید خاطرنشان کرد که قبل از تهیه مواد آرایشی بهتر است در این زمینه اطلاعات خود را زیاد کرده و با خواندن مقاله های جذاب و مجله زیبایی آرانیک آگاهی خود را افزایش دهید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *