سفید کردن دندان

راه های سفید کردن دندان| داشتن دندان سالم

دندان ها با افزایش سن و طی روند طبیعی زرد رنگ می شوند. سفیدی دندان روی چهره تاثیر زیادی دارد شما با یک لبخند زدن سفیدی دندان ها را به نمایش گذاشته و به چهره خود زیبایی بیشتری می بخشید. برای سفید کردن دندان ، راه های زیادی وجود دارد شما با کمک گرفتن از این راه ها می توانید از زردی دندان هایتان خلاص شوید. پس در این مقاله از مجله زیبایی آرانیک در خدمت شما هستیم ، تا روش هایی را که باعث از بین رفتن زردی دندان ها می شود را با شما در میان بگذاریم تا با این راهکارها دندانی سفید و براق داشته باشید.

علت از بین بردن زردی دندان چیست و چرا باید دندان ها را سفید کرد؟

دلایل زیادی برای زرد شدن دندان ها وجود دارد که دو دلیل عمده آن با افزایش سن تشدید یافته و باعث می شوند سفیدی دندان از بین بروند. البته دلایلی مثل سیگار کشیدن ، مصرف مواد مخدر و مصرف انواع خاصی از آنتی بیوتیک باعث ایجاد لکه روی دندان ها می شود.

فرسودگی و نازک شدن مینای دندان

مینای دندان یک لایه سفید رنگ است که از ساختمان دندان محافظت می کند. سفیدی دندان به خاطر همین مینای دندان می باشد. پس مینای دندان در واقع لایه بیرونی دندان می باشد. عاج لایه ای است که در زیر مینای دندان قرار دارد و رنگ آن زرد مایل به قهوه ای می باشد. وقتی که مینای دندان نازک شود یا از بین برود ، دندان های شما زرد به نظر خواهد رسید و شما نیازمند به سفید کردن دندان ها هستید. مینای دندان زمانی خراب می شود که خوراکی های اسیدی ، غذاهای نامناسب و نوشیدنی های گازدار و رنگی ، بیماری لثه و پیری رخ دهد و باعث می‌شود سفیدی دندان از بین برود.

از بین رفتن سفیدی دندان بر  اثر عوامل اکتسابی

برخی از دندان ها نیازمند این هستند که حتما سفید شوند ، چون عواملی مثل ضربه خوردن دندان ، مصرف بعضی از داروها به مدت طولانی به مرور زمان دندان ها را زرد رنگ کرده و باید سفید شوند.

چگونه دندان هایمان را سفید کنیم؟

برای داشتن دندان های سفید رنگ روش های زیادی وجود دارد. این روش ها آسان و طبیعی هستند و به راحتی می توانید از این روش ها استفاده نمایید. این روش های خانگی عبارتنداز :

سفید کردن دندان  روغن های گیاهی

یکی از روش های قدیمی و باستانی شستشوی دهان و دندان ها با روغن های گیاهی می باشد. در این روش برای اینکه باکتری و غذاهایی که لای دندان ها وجود دارد از بین برود از روغن های قوی و گیاهی استفاده می کنند ، حتی امروزه بعضی از تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن های مخصوص به سفید شدن دندان ها کمک می کند ولی نباید این روش را جایگزین مسواک و نخ دندان کرد.پس باید بعد از ده دقیقه که از مسواک زدن گذشت ، دهان را با روغن بشویید. روغن هایی که می توانید به روی  دندان بکشید عبارتنداز:

 • روغن کنجد
 • روغن نارگیل
 • روغن آفتابگردان

سفید کردن دندان با سرکه سیب

برای اینکه دندان های زرد را سفید کنید بهتر است که مقداری سرکه سیب را به مدت 2 دقیقه در دهان خود نگه دارید و بعد از آن مسواک خود را به سرکه سیب آغشته کرده و روی دندان بکشید ، بعد از آن دندان ها را مسواک نمایید.

 سفید کردن دندان با ریحان

برای جلوگیری از خونریزی لثه از ریحان استفاده می کنند.وقتی که بخواهید دندان را سفید کنید بهتر است چند برگ ریحان را خرد کرده و بعد با پوست پرتقال مخلوط نمایید و با این خمیر خانگی به مدت 5 دقیقه مسواک بزنید.بعد دندان ها را آب بکشید. هفته ای 2 بار این کار را انجام دهید ، چون پوست پرتقال دارای ویتامین C می‌باشد به سفید شدن دندان ها کمک می‌کند.

 سفیدی دندان با جوش شیرین

در تحقیقاتی که به عمل آمده است ، جوش شیرین هم باکتری ها را از بین می برد و هم از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. به آرامی با جوش شیرین می توانید لکه ها را از سطح دندان پاک کنید. شاید فکر کنید ، جوش شیرین خیلی قوی است و باعث می شود مینای دندان از بین برود ، ولی  تحقیقات نشان داده است که جوش شیرین یک راه ایمن بوده که باعث می شود زردی و لکه های روی سطح دندان از بین بروند.

 با پراکسید هیدروژن ، چگونه دندان ها را سفید کنیم؟

بزای از بین بردن زردی دندان ها بهتر است به مدت یک تا دو دقیقه و دو بار در روز و به مدت یک هفته از ترکیب جوش شیرین و پراکسید هیدروژن استفاده کرده و مسواک بزنید. توجه داشته باشید که فقط گاهی از مواقع از این روش استفاده نمایید چون ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد و به همین دلیل نباید زیاد از این روش استفاده نمود. البته این یک روش سفید کردن طبیعی دندان است که به دندان های لکه دار کمک می‌کند که سفید تر شوند.

 با نمک دریا دندان را سفید نمایید

یک روش بسیار موثر برای سفید کردن دندان ها با نمک دریایی این است که  باید از دو روش استفاده نمایید که عبارتنداز:

 • سفیدی دندان با نمک دریا و جوش شیرین :  در این شیوه باید 1/2 قاشق چایخوری نمک دریایی و 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و کمی آب را با هم مخلوط کرده تا یک خمیر نرم به دست بیاید. شما می‌توانید با این خمیر به مدت دو دقیقه روی سطح دندان را با مسواک کنید
 • سفید کردن دندان فقط با کمک نمک دریایی :  بهتر است ابتدا مسواک را کمی نمدار کرده و بعد با نمک دریا آغشته کرده و به مدت 2 دقیقه دندان ها را مسواک بزنید.

 با پوست موز دندان ها را سفید کنید

شما بهتر است وقتی مسواک زدید و نخ دندان را هم کشیدید ، قسمت داخلی پوست موز را به مدت 2 دقیقه روی دندان بکشید و بعد دندان را شسته و سعی کنید به مدت یک ساعت چیزی نخورید. شما بعد از دو هفته نتیجه کار را خواهید دید. چون قسمت داخلی موز سرشار از پتاسیم ، منیزیوم و مواد معدنی می باشد ، جذب مینای دندان شده و آن ها را سفید می کند.

 سفید کردن دندان ها با توت فرنگی

در این روش ، شما توت فرنگی را رنده کرده بعد با کمی جوش شیرین مخلوط نموده و این خمیر بدست آمده را با مسواک روی دندان ها بکشید. این کار را هفته ای دو بار انجام دهید.

 با زغال سنگ دندان را سفید کنید

زغال فعال را از داروخانه تهیه نمایید و بعد مسواک را نم دار کرده و مقداری از زغال را روی آن قرار داده و به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. اگر هفته ای دو یا سه بار این کار را انجام دهید ، به سفید شدن دندان ها کمک کرده اید. فقط توجه داشته باشید افرادی که لمینت دندان یا روکش دندان دارند از این شیوه برای سفید کردن دندان استفاده نکنند.

 سفید کردن دندان با آبلیمو و جوش شیرین

برای سفید کردن دندان ها ، بهتر است یک قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق چایخوری آبلیمو را با هم مخلوط کرده و خمیر بدست آمده را به مدت 2 دقیقه روی دندان ها مسواک نمایید. این شیوه را در ابتدا به هفته ای دو بار و بعد از آن هر 10 روز یک بار انجام دهید. دقت کنید به مدت طولانی روی دندان این خمیر را نگذارید.

سفید کردن دندان  با زردچوبه دندان ها را سفید کنید

برای سفیدکردن و مراقبت کردن از دندان ها بهتر است از زردچوبه استفاده کنید. زردچوبه ضد التهابی و ضد میکروبی بوده و برای دندان ها بسیار مفید است. بهتر است از دو روش زیر برای سفید کردن دندان ها استفاده نمایید.

 • روغن نارگیل و زردچوبه را با هم مخلوط کنید و خمیر بدست آمده را با مسواک روی دندان ها بمالید تا دندان سفید شود.
 • بهتر است زردچوبه را  روی مسواک مثل خمیر دندان بریزید و به مدت 5 دقیقه روی دندان ها بمالید.

آیا رژیم غذایی در سفید شدن دندان ها موثر می باشد؟

برای سفید ماندن دندان ها بهتر است از مواد غذایی که در زیر به آن اشاره می شود توجه نمایید.

 • شما بهتر است از غذا ها و نوشیدنی هایی مثل قهوه ، نوشابه ، آب میوه های تیره رنگ که باعث لکه دار شدن دندان می شود ، دوری کنید.
 • برای سفید ماندن دندان ها بهتر است از مرکبات زیاد استفاده نکنید. بعد از استفاده از این مواد حتما دندان ها را مسواک بزنید.
 • چون بعد از غذا باکتری ها سریع شروع به فعالیت می کنند پس بهتر است بعد از نیم ساعت حتما مسواک بزنید.
 • برای اینکه دندان ها را سفید نگه دارید بهتر است کشیدن سیگار را ترک کنید تا دندان ها لکه دار و زرد رنگ نشوند.

سریع ترین روش برای سفید کردن دندان ها چیست؟

اگر شما دوست دارید که خیلی سریع دندان های خود را سفید کنید بهتر است از روش بلیچینگ استفاده کنید. شما در یک جلسه در مطب پزشک متخصص می توانید از زردی دندان ها خلاص شوید.

سفید کردن دندان با لیزر

یک روش جدید برای سفید کردن دندان ها که خیلی هم بی خطر است ، استفاده از لیزر می باشد. در این روش به مدت 30 دقیقه و طی چند جلسه زردی دندان ها را از بین می برند.

و در پایان باید گفت که برای داشتن دندان های سفید بهتر است به موارد گفته شده در این مقاله بسیار دقت کنید و آن ها را بکار بگیرید.بسیاری از روش های خانگی که گفته شده می تواند در سفید کردن دندان ها موثر باشد. البته باید دقت داشته باشید که حتما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا دندان هایی سفید و سالم داشته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *