راه های درمان تبخال

راه های درمان تبخال

هر کس در طول زندگی‌اش تبخال را تجربه می کند؛ شاید شما هم در مراحل مختلف زندگی خود تبخال را تجربه کرده باشید. معمولاً بروز تبخال از لحاظ روانی و ظاهری به انسان لطمه می زند؛ ولی احتمال بروز این بیماری پوستی برای هر کسی وجود دارد، ولی از همه مهم تر نوع برخورد شما با این بیماری است. معمولاً تبخال و بیماری های پوستی مانند آن در کنار دردی که دارند باعث تضعیف اعتماد به نفس در انسان می شود. پس باید به روش های مختلف به درمان تبخال بپردازید؛ اما مهم تر از آن روش هایی است که برای درمان از آن ها استفاده می شود؛ چون با روش های غلط احتمال آسیب زدن بیشتر به پوست وجود دارد.
درمان سریع و درست تبخال کار سختی نیست، تنها کاری که باید برای درمان تبخال انجام شود، شناخت این بیماری و سپس یادگیری روش های ساده برای درمان خانگی این بیماری پوستی می باشد. در ادامه این مقاله از مجله زیبایی آرانیک  درباره تبخال و درمان آن توضیحاتی می دهیم:

دلیل ایجاد تبخال چیست؟

قبل از اینکه درباره درمان تبخال توضیح دهیم، بهتر است اول این بیماری را بیشتر بشناسیم. ویروس عفونی ای که باعث بروز تبخال می شود، «هرپس سیمپلکس» است، که نام علمی آن «Herpes Simplex» است. بیماری تبخال، در تمام نقاط بدن بروز می‌کند اما در کناره های دهان و در ناحیه تناسلی بیشتر دیده می شود.
ویروس هرپس سیمپلکس که باعث بروز تبخال می‌شود، دو نوع دارد: نوع اول آن فقط در کناره‌های لب و داخل دهان خود را نشان می‌دهد و نوع دوم آن در ناحیه تناسلی بیمار بروز می‌کند. اگر در طول زندگی دچار این بیماری شوید، تا پایان عمرتان آن را در کنار خود خواهید داشت. در کنار همه این‌ ها که گفتیم احتمال عدم بروز علائم بالینی آن وجود دارد. «HSV» ویروسی است که به گفته سازمان جهانی بهداشت، بسیار رایج است و نزدیک به 67% مردم جهان به آن مبتلا بوده و 11% آن‌ها نیز به نوع دوم این ویروس مبتلا هستند.


بعد از ابتلا به تبخال منتظر بروز چه چیز هایی باشیم؟

اشخاصی که به HSV مبتلا می شوند تا آخرین لحظه عمرشان این ویروس را در کنار خود خواهند داشت، حتی اگر این بیماری نشانه ای از خود در بدن انسان بروز ندهد. در هر صورت این ویروس در سلول های عصبی شما به زندگی خود ادامه می دهد.
ممکن است که بعضی از افراد به صورت دوره ای این بیماری را تجربه کرده و علائم آن را در بدن خود مشاهده کنند، ولی در بعضی افراد این ویروس بعد از یک‌ بار بروز کردن کاملاً غیر فعال می شود. حتی اگر این ویروس در بدن غیرفعال شده باشد باز هم محرک هایی برای فعال کردن این ویروس وجود دارد مانند:

 • اضطراب و استرس
 • دوران پریودی
 • ابتلا به بیماری خاص یا تب
 • آفتاب سوختگی و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید

متخصصان این ویروس اعتقاد دارند که شدت این ویروس بعد از مدتی، به دلیل تولید آنتی بادی در بدن، کند تر و کمتر می شود. اگر شخص بیماری خاصی نداشته باشد و به این ویروس مبتلا شود، احتمالاً هیچ گونه عوارضی را تجربه نمی کند.


مراحل اصلی بروز تبخال در دهان و کناره های لب چیست؟

شروع ویروس تبخال در دهان پنج مرحله دارد که شامل:

بخش اول؛ خارش موضع و سوزن سوزن شدن دهان

این بخش از بیماری حدود یک یا دو روز قبل از بروز زخم بر روی صورت احساس می شود. در این دوره فرد روی صورت خود احساس سوزش و یا خارش می کند؛ این دوره بهترین زمان برای تشخیص این ویروس و شروع درمان این بیماری می باشد.


بخش دوم؛ بروز تبخال یا همان تاول های دردناک در داخل دهان:

در این بخش یک تاول بزرگ و پر از مایع در داخل دهان یا بر روی صورت ظاهر می شود، در این بخش تاول بسیار به دست حساس بوده و دردناک می باشد. در این مرحله به هیچ عنوان نباید به آن دست زده یا با آن بازی کنید.

راه های درمان تبخال


بخش سوم؛ تشکیل زخم ها در داخل دهان و بر روی صورت:

تبخال هایی که ایجاد شدند بعد از مدت کوتاهی ترکیده و باعث زخم های ناخوشایند و دردناکی در درون دهان و بر روی صورت می شوند.


بخش چهارم؛ خارش و پوسته ریزی زخم:

به مرور زمان زخم هایی که بر اثر ترکیدن تاول به وجود آمده خشک شده و به مرور پوسته پوسته می شود. تبخال ها معمولاً تا دو هفته بعد از به وجود آمدنشان باقی می مانند و تا زمانی که به مرحله پوسته پوسته شدن برسند بسیار مسری و قابل انتقال به دیگران هستند. فرد مبتلا به این ویروس با رعایت اصول بهداشتی می تواند از انتقال این بیماری به دیگران جلوگیری نماید.

بخش آخر؛ بهبودی کامل:

در این بخش زخم هایی که بر اثر ترکیدن تبخال به وجود آمده بود کاملاً بهبود یافته و محل آسیب دیده به مرور ترمیم می شود.

درمان تبخال با روش های خانگی و ساده

در این مرحله راحت ترین روش درمان تبخال را به شما آموزش می دهیم:

حتما بخوانید:   رازهای جوان ماندن پوست را بشناسید

درمان ویروس تبخال با استفاده از کمپرس یخ

برای تسکین درد ناشی از تبخال و جلوگیری از انتشار ویروس تبخال در کناره های لب و داخل دهان می توان از یخ استفاده نمود در ادامه روش انجام این درمان گفته می شود:

 • یک تکه یخ را درون کیسه فریزر گذاشته و آن را درون حوله یا پارچه ای پیچیده و بر روی منطقه تاول زده به مدت پنج تا ده دقیقه بگذارید.
 • برای درمان هر چه زودتر این بیماری باید چند دفعه در روز این کار را انجام دهید تا شاهد درمان خود باشید.

راه های درمان تبخال

درمان ویروس تبخال با استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل اینکه قابلیت ضد التهاب و ضد عفونی کننده دارد باعث کاهش انتقال این ویروس کمک می نماید. برای انجام این روش باید مراحل زیر را طی نمایید:

 •  در این مرحله باید تکه ای پنبه را به سرکه سیب آغشته نموده و آن را طی سه الی چهار دفعه در روز بر روی تبخال قرار دهید.
 •  اگر می خواهید از این مرحله بهترین نتیجه را بگیرید، باید از زمانی که سوزش اولیه را حس کردید شروع به انجام این روش درمانی کنید.
 • باید به این مورد در روش بالا توجه داشته باشید که احتمال احساس سوزش هنگام زدن پنبه به موضع تبخال وجود دارد.
 •  اگر می خواهید درمان سریع تر حاصل شود می توانید در فنجان آب یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب ریخته و دو بار در روز آن را مصرف نمایید.

درمان ویروس تبخال با کمک از هیدروژن پروکسید

هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه به بخاطر دارا بودن خواص ضد عفونی کننده، می تواند ایمن ترین درمان خانگی تبخال باشد. در ادامه چگونگی استفاده از آب اکسیژنه را توضیح می دهیم:

 • مقداری از محلول هیدروژن پروکسید سه درصد را با استفاده از تکه ای پنبه روی محل آسیب دیده قرار دهید.
 •  چند دقیقه محلول را روی محل آسیب دیده بگذارید و سپس محل آسیب دیده را بشویید.
 •  این کار را برای چند روز متوالی هر چند ساعت یک بار انجام دهید.
 •  برای تاول های داخل دهان می توانید آب اکسیژنه و آب را به نسبت یک به سه به مدت سه روز روزی چند دفعه استفاده نمایید.

درمان ویروس تبخال با استفاده از سیر

سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی فراوان می باشد که برای درمان ویروس تبخال بسیار کمک کننده می باشد. تحقیقات نشان می دهد که در سیر ماده شیمیایی ای به نام آلیسین می باشد که اثرات ضد ویروسی دارد. سیر دارای ترکیب ضد ویروسی آژونه نیز می باشد. برای درمان تبخال با سیر باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • یک حبه سیر را رنده نموده، سپس آن را به مدت ده الی پانزده دقیقه بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید.
 •  این روش را باید چند دفعه در طول چند روز متوالی انجام دهید تا شاهد درمان این ویروس باشید.
 • اما باید به این مورد توجه کنید که این روش باعث سوزش در ناحیه آسیب دیده می شود.
 •  شما می توانید به جای استفاده از سیر رنده شده از روغن سیر هم استفاده نمایید و آن را به مدت دو تا سه روز به محل آسیب دیده بزنید.
 •  برای تهیه روغن سیر باید یک حبه سیر تازه را درون روغن زیتون ریخته و بپزید تا رنگ سیر قهوه ای شود سپس آن را از روغن زیتون خارج نموده و فشار دهید تا روغن آن خارج شود.
 •  همچنین با میل کردن یک یا دو حبه سیر له شده می توانید از مبتلا شدن به این ویروس جلوگیری کنید.

راه های درمان تبخال


درمان تبخال در کناره های لب با استفاده از بادرنجبویه

بادرنجبویه خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی دارد و برای جلوگیری از شدت پیشرفت تبخال ها بسیار مؤثر می باشد. در بادرنجبویه یک ترکیب طبیعی به نام اوگنول وجود دارد که به عنوان یک مسکن قوی و طبیعی عمل می کند برای استفاده از بادرنجبویه در درمان تبخال باید از روش های زیر استفاده نمایید:

 •  به مدت چند روز بادرنجبویه را در مقداری آب بجوشانید و در طی شبانه روز روزی چند بار از آن میل کنید تا علائم شما فروکش کند.
 •  در کنار نوشیدن بادرنجبویه می توانید در روز سه و چهار بار کیسه های چای بادرنجبویه یا روغن بازجویی را روی محل تبخال بمالید.
 • همچنین می‌ توانید محل تبخال را با چای بادرنجبویه بشویید.
 •  برای درمان سریع‌ تر تبخال موضع آسیب دیده را با استفاده از کمی عصاره بادرنجبویه ماساژ داده و روزی چند بار این کار را تکرار کنید.

درمان ویروس تبخال با استفاده از ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید بوده و از این طریق با بیماری تبخال مقابله می کند این ماده به خاطر داشتن گلیسیرین قابلیت ضد التهابی و ضد ویروسی دارد برای درمان تبخال می توانید از روش های زیر را انجام دهید:

 • یک قاشق پودر ریشه شیرین بیان را با یک قاشق آب مخلوط نمایید.
 •  مخلوط آب و شیرین بیان را بر روی موضع آسیب دیده بمالید و اجازه دهید یک الی دو ساعت به همین صورت بماند.
 •  برای از بین رفتن کامل تبخال ها می توانید ۳ الی ۴ بار در روز این کار را انجام دهید.
 •  همچنین می توانید به جای انجام مراحل بالا از کرم و یا ژله ریشه شیرین بیان استفاده نموده و یک لایه نازک از آن را بر روی موضع آسیب دیده بمالید.
 • اما بهتر است این را بدانیم که ریشه شیرین بیان برای افرادی که فشار خون بالایی دارند مضر است و مصرف آن منع می شود.
 • همچنین ممکن است ریشه شیرین بیان باعث حساسیت پوستی در فرد شود اگر نشانه های حساسیت در پوست خود را مشاهده کردیم، سریعاً درمان به وسیله ریشه شیرین بیان را متوقف نمایید.
حتما بخوانید:   تاثیر شیرینی روی جوش صورت

درمان ویروس تبخال با استفاده از نعناع فلفلی

روغن نعنا فلفلی در از بین بردن ویروس تبخال اثر مثبتی دارد. همچنین مصرف چای فلفلی باعث تسکین درد و التهاب و کاهش شدت شیوع این ویروس می‌ شود. برای درمان این ویروس با استفاده از این گیاه باید مراحل زیر را انجام دهید:

 •  برای درمان ویروس تبخال می توانید روزی حداقل دو بار چای نعنا فلفلی مصرف نمایید.
 •  همچنین می‌ توانید آب و روغن نعنا فلفلی را با کمک تکه های پنبه روزی چند بار بر روی موضع آسیب دیده قرار دهید.

درمان ویروس تبخال با استفاده از روغن درخت چای

روغن درخت چای به دلیل داشتن خواص ضد درد و ضد التهابی بالا بسیار قوی و مؤثر برای درمان ویروس تبخال است. این روغن به دلیل داشتن فنیلپروپانویید و ترپنس می تواند روی فعالیت ضد ویروسی بدن تأثیر بگذارد. همچنین تحقیق های فراوان نشان داده که روغن‌ های اساسی و ضروری مانند روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای می تواند فعالیت هایی را علیه ویروس تبخال انجام داده تا از این طریق پیشرفته تبخال در کناره های لب و دهان را کنترل نماید برای استفاده از روغن درخت چای می توانید از روش های پایین استفاده نمایید:

 • قطره روغن چای را به نیم انس روغن گیاهی ۵ قطره روغن اسانس گل شمعدانی و دو قطره روغن نعنا اضافه نمایید.
 • سپس این محلول را در روز ۳ الی ۵ بار با تکه های پنبه روی محل آسیب دیده بمالید تا زمانی که درمان حاصل شود.

درمان تبخال با استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای مقدار زیادی لوریک اسید است ست که اثرات بسیار زیاده ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد همچنین کاپریلیک اسید و اسید لوریک که موجود در روغن نارگیل به از بین بردن بیماری تبخال بسیار کمک می‌کنند برای استفاده از روغن نارگیل روش زیر را انجام دهید:

 • روزانه یک چهارم قاشق یا یک تا سه اونس روغن نارگیل خالص بنوشید.
 • همچنین برای درمان زودتر می توانیم با مشورت از پزشک خود لولیک اسید را به شکل مکمل مصرف نمایید.

راه های درمان تبخال

درمان ویروس تبخال با استفاده از گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا به خاطر ترکیباتی که دارد می تواند با بروز و شیوع ویروس تبخال مقابله کند و آسیب های مختلف را درمان کند و این ماده می ‌توانند التهاب و درد را تا مقدار زیادی کم کند برای انجام درمان با آلوئه ورا مراحل زیر را انجام دهید:

 •  یک تکه برگ آلوئه ورا را تهیه نموده و آن را برش بزنید و ژل آلوئه ورا را خارج نمایید.
 •  ژل آلوئه ورا را روی قسمت آسیب دیده بمالید.
 •  زمان دهید تا ژل آلوئه ورا کاملاً خشک شود.
 • سپس ژل آلوئه ورا را با دستمال گرم و مرطوب از روی موضع آسیب دیده کاملاً پاک نمایید.
 •  این کار را چند بار در روز انجام دهید تا زمانی که به بهبود کامل برسید.
 • می ‌توانید به جای انجام مراحل بالا از کرم های تجاری یا ژل های مختلف آلوئه ورا استفاده نمایید.
 • برای درمان سریع تر تبخال می توانید از غذاهایی مانند تخم مرغ محصولات لبنی آجیل به جز بادام‌ زمینی انبه زردآلو سویا و سبزیجاتی مانند: کاهو کلم بروکلی کلم استفاده کنید.
 •  اگر زخم های ناشی از ترکیدن تبخال و علائم تبخال در عرض ۷ تا ۱۰ از بین نرفت بهتر است به دکتر خودتان مراجعه نمایید.

درمان ویروس تبخال با استفاده از کمپرس آب گرم

وقتی علائم اولیه بروز تبخال را مانند سوزن سوزن شدن حس کردید باید سریعاً اقدام به استفاده از کمپرس آب ‌گرم‌ نمایید برای آرام نمودن درد و کمتر کردن تورم می توانید کمپرس  آب گرم را استفاده کنیم برای استفاده از کمپرس آب گرم مراحل زیر را انجام دهید:

 • کمپرس را از آب و برنج و آن را درون ماکروویو قرار دهید یک دقیقه به آن زمان دهید تا کاملاً گرم شود.
 • کمپرس که کامل گرم شد آن را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی موضع آسیب دیده قرار دهید.

درمان خارش تبخال با استفاده از خمیر جوش شیرین

خمیر جوش شیرین باعث خشک شدن موزه تبخال می‌ شود و به مرور خارش آن ناحیه را کاهش می‌ دهد. برای انجام این کار باید یک تکه کوچک پنبه را مرطوب نموده و آن را به جوش شیرین آغشته نمایید و سپس روی زخم خود بگذاریم بعد از چند دقیقه با دستمال مرطوب آن را از روی ناحیه آسیب دیده پاک نمایید این کار را روزی چند بار انجام دهید.

درمان ویروس تبخال با حذف کردن شکر اضافه از رژیم غذایی

بدن انسان شکر را به اسید تبدیل کرده به همین دلیل بهتر است از خوردن غذاهای پر شکر پرهیز کنید و غذاهایی که شیرینی طبیعی دارند مانند موز عسل و پرتقال را جایگزین آن ها نمایید تا از بروز تبخال جلوگیری کنید.

حتما بخوانید:   خواص روغن آرگان برای پوست و مو ، عوارض ناشی از آن

 

درمان تبخال با اجتناب از مصرف ال-آرژنین

شخصی که سابقه ابتلا به ویروس تبخال را دارد باید از خوردن غذاها و خوراکی هایی را که دارای مقدار زیادی از آرژنین هستند خودداری نمایند مانند شکلات که مقدار زیادی آمینو اسید دارد و باعث تحریک علائم تبخال می شود.

درمان تبخال با استفاده از عنبر سائل

درخت عنبر سائل به دلیل داشتن خواص ضد ویروسی می تواند برای از بین بردن ویروس تبخال بسیار مؤثر باشد اما بعضی افراد به این درخت حساسیت داشته و پوستشان با ایجاد خارش عکس العمل نشان می دهد افرادی که دچار حساسیت هستند می توانند از محلول رقیق شده عنبر سائل استفاده نمایند.

درمان تبخال با استفاده از عسل مانوکا

تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که عسل مانوکا با استعمال خارجی می تواند تبخال را از بین ببرد و همچنین برای درمان ویروس هایی مانند HSB-1 HSV-2 نیز کاربرد دارد عسل مانوکا را می‌ توانید به شکل مستقیم و غلیظ استفاده نمایید.

درمان ویروس تبخال با استفاده‌ از شیر بز

شیر بز به خاطر یک عامل ضد ویروسی که در آن وجود دارد می تواند ویروس تبخال را کاملاً درمان نماید شخصی که ویروس تبخال دارد می‌ تواند شیر بز را به صورت مستقیم روی محل زخم قرار دهد.

درمان ویروس تبخال با روغن بابونه

تحقیقات مختلف نشان می دهد روغن بابونه خواص درمانی و آنتی ویروس ای مختلف و بسیار زیادی دارد که می تواند به درمان بیماری تبخال بسیار کمک کند روغن های دیگر هم مانند روغن آویشن زنجبیل مریم گلی یونانی روغن اکالیپتوس روغن پونه کوهی مکزیکی همگی این روغن ها مانند روغن بابونه خاصیت ضد التهابی و ضد ویروسی دارند اما برای استفاده از این روغن ها باید حتماً آن‌ ها را با روغن پایه و حاملی دیگر مخلوط کنید تا کامل رقیق شده و سپس آن را روی موضع آسیب دیده قرار دهید.

درمان تبخال با عصاره سر خارگل

این عصاره به دلیل وجود یک ماده ضد ویروسی بسیار قوی علیه بیماری تبخال بوده و یک عامل ضد التهاب بسیار قوی می باشد این عصاره می تواند پیشرفت ویروس تبخال کنترل کرده و دردهای ناشی از آن را کم کند برای درمان بیماری تبخال باید عصاره سرخارگل را بدون رقیق کردن و کاملاً مستقیم روی موضع آسیب دیده قرار دهید.

درمان ویروس تبخال با استفاده از رژیم غذایی مناسب

برای این که سیستم ایمنی بدن تقویت شده و بتواند با ویروس تبخال مبارزه کند باید غذاهای سالم و مقوی مصرف کرده و از خوردن خوراکی هایی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌ شود پرهیز نمایی حتی رژیم غذایی و سبک زندگی سالم می ‌توانند از پیشرفت و شیوع این ویروس جلوگیری کنند.

راه های درمان تبخال

درمان ویروس تبخال با مصرف سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان

سبزیجاتی که دارای آنتی اکسیدان هستند می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و التهابات موجود به خاطر ویروس تبخال را به حداقل برسانند سبزیجاتی مانند کلم پیچ اسفناج گوجه فرنگی گل کلم و دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان می باشند این نوع سبزیجات دارای مقداری لیسین هستند که برای کاهش ویروس تبخال بسیار مفید می باشد.

راه های مقابله با ویروس تبخال

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ به خاطر قوی کردن سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس های مختلف مانند ویروس تبخال بسیار مفید هستند ماهی قزل آلا و تخم کتان مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا۳ دارند.

مصرف ویتامین C

پزشکان و محققان ثابت کردند ویتامین c می تواند باعث توقف رشد تبخال ها شده و فاصله بین هر دوره بروز این بیماری را بیشتر می‌ کند.

میوه های رنگارنگ

صیفی جات سبزیجات میوه هایی مانند توت فرنگی فلفل دلمه ای انبه پرتغال و پاپایا دارای ویتامین هایی هستند که باعث ضعیف شدن ویروس تبخال در بدن می شوند و می توانند از پیشرفت آن جلوگیری کنند.

راه های درمان تبخال

مواد غذایی حاوی ویتامین B

مواد غذایی هایی که دارای این ویتامین می باشند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با ویروس تبخال می شود تخم مرغ کلمه بروکلی اسفناج لوبیا سبز دارای این ویتامین می باشند.

مصرف روی

روز می‌توانند شیوع تبخال را به صورت چشمگیری کاهش دهد فردی که به این بیماری مبتلا شده است می توانند با مصرف نخود فرنگی گوشت بره ذرت میزان روی را در بدن خود افزایش دهد.

کاهش مصرف غذاهای اسیدی

غذاهای اسیدی می توانند با ایجاد واکنش هایی در بدن باعث باز شدن و بدتر شدن تاول ها و زخم های بدن شود مواد غذایی مانند نوشابه دلستر آب میوه و غذاهای فرآوری شده معمولاً اسیدی هستند افرادی که بیماری تبخال دارند از مصرف چنین مواد غذایی خودداری کنند.

نتیجه گیری

در این تحقیق ما به شما روش های درمانی خانگی و ساده ویروس تبخال را آموزش دادیم. اما چیزی که در این راه بسیار مهم است این است که برای درمان ویروس تبخال باید بسیار صبور باشید تا بتوانید با روشی که انتخاب کردیم با این ویروس مبارزه کرده و زمان میان هر دوره بروز این ویروس را کمتر نمایید امیدواریم با روش های مختلفی که به شما آموزش دادی توانسته باشیم به شما کمک کنیم.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *