تقویت ناخن از چه روش هایی ممکن است

تقویت ناخن

وقتی که راه های تقویت ناخن را بشناسیم با رعایت کردن آنها می توانیم ناخن هایی زیبا و محکم داشته باشیم. البته برای داشتن ناخن های زیبا باید عادت های غذایی و بهداشتی خاصی را رعایت کنیم. برای مراقبت از ناخن بهتر است به جای مانیکور کردن ناخن روزانه از ناخن ها محافظت کنیم. برای محافظت از ناخن چندین راه وجود دارد، از جمله تغذیه می باشد یعنی از مواد غذایی مفید برای رشد و استحکام ناخن ها و رعایت اصول بهداشتی می باشد. بهتر است برای داشتن ناخن زیبا و راههای تقویت ناخن در این مقاله از مجله زیبایی آرانیک همراه ما باشید.

ناخن های خود را خشک و تمیز نگه دارید

همه ی مشکلات ناخن از میکروب ها و باکتری ها شروع می شود ،برای اینکه ناخن های بلند و زیبا داشته باشید، باید مرتبا به آنها رسیدگی کنید و پس از شستن دست ها باید حتما ناخن ها را خشک کرد، تا از جمع شدن خاک و باکتری ها در زیر ناخن جلوگیری کرد. اگر ناخن ها زیاد با آب شستشو شود به راحتی قابل شکستن خواهد شد. برای شستن ظرف ها حتما از دستکش استفاده شود، پوست اطراف ناخن ها هم باید تمیز و بدون گرد خاک باشند.

از جویدن ناخن هایتان خود داری کنید

جویدن ناخن ها باعث آسیب رساندن به آنها می شود و حتی بزاق دهان هم موجب ضعیف و شکننده گی ناخن ها می شود و این کار موجب آسیب رساندن کوتیکول های ناخن می شود. همچنین با قراردادن ناخن در دهان خاک و میکروب ها ی زیر ناخن به دهان شما منتقل می شود. برای جلوگیری از این کار بهتر است سر انگشتان خود را به ماده ای تلخ آغشته کنید تا از این کار جلوگیری کنید.

از پوست اطراف ناخن ها مراقبت کنید

پوست اطراف ناخن ها بسیار ضعیف هستند و به آسانی پاره می شوند پس مراقبت از آنها نقش مهمی در مراقبت از ناخن ها خواهد داشت. اگر پوست اطراف ناخن ها بلند شده، باید با دقت مراقبت کرد تا کشیده نشوند و باعث سوزش نشوند و همچنین نباید این پوست ها را جوید یا کند بلکه باید آنها را با روغن نارگیل و روغن بادام را به اطراف ناخن ها مالید و به تغذیه این قسمت کمک کرد.

بهداشت را رعایت کنید

باید ناخن ها را مرتبا تمیز کرد و وسیله های مربوط به مراقبت از ناخن ها را شستشو داد و از بلند کردن بیش از حد ناخن ها پرهیز کرد چون باعث جمع شدن آلودگی در زیر ناخن ها خواهد شد. برای میکروب زدایی ناخن ها به طور طبیعی می توانید روغن درخت چای را روی ناخن ها بمالید تا میکروب ها از بین بروند.

حتما بخوانید:   معرفی دستگاه لیزر دایود گلکسی آیس

از مرطوب کننده استفاده کنید

خشکی هم برای پوست وهم برای ناخن مضر است. چون ناخن ها بسیار ظریف هستند، باید مرتبا آنها را مرطوب کرد. برای مرطوب کردن ناخن ها بهتر است از روغن ها و کرم های مرطوب کننده استفاده کنید، چون باعث براق تر شدن ناخن های شما نیز می شود.

تقویت ناخنناخن ها را به طور منظم مرتب کنید

وقتی برای سالم ماندن موها آنها را مرتب منظم می کنید،ناخن ها هم باید به طور منظم مرتب شوند. برای این کار بهتر است به آرایشگاه بروید و نوبت مانیکور بگیرید یا خودتان از وسایلی مانند ناخن گیر و سوهان ناخن ها را به طور منظم مرتب کند.

برای محافظت از ناخن ها می توانید آنها را ژلیش کنید

ژلیش یک لایه محافظ  بر روی ناخن ها می باشد که باعث مراقبت از ناخن شما است. این کار باعث ضخیم تر شدن ناخن ها شده و از آسیب رساندن به ناخن ها جلوگیری می کند و ظاهر زیبایی نیز به ناخن ها می دهد.برای این کار بهتر است از نوع ژلیشی استفاده کنید تا دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

برای پاک کردن لاک به ناخن های خود خراش ندهید

خراش دادن ناخن بدترین کار است،چون باعث می شود ناخن ها زبر و پوسته پوسته شدن سطح آنها شود و لایه لایه ناخن ها را از بین می برد.برای پاک کردن لاک از روی ناخن ها باید از پد های پاک کننده استفاده کرد.هنگام زدن لاک بر روی ناخن ها باید یک لایه نازک از لاک را روی ناخن بپوشانید و از زدن چندین بار لاک روی ناخن اجتناب کنید تا لاک به راحتی پاک شود.

دستکش بپوشید

برای انجام کارهای خانه و شستن ظرف ها بهتر است از دستکش استفاده کنید چون مواد شوینده صنعتی شیمیایی هستند و باعث آسیب به ناخن ها می شود

البته بعد از انجام کار باید دستکش های خود را شسته و در آفتاب آویزان کنید تا ضد عفونی شوند.

از کاشتن ناخن خود داری کنید

کاشت ناخن باعث زیباتر شدن ناخن می شود ولی این کار صدمات زیادی به ناخن وارد می کند.به همین خاطر بهتر است این کار را انجام ندهید چون حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند و به ناخن آسیب زیادی می رساند و مکانیسم خشک کردن این مواد بر روی ناخن صدمات زیادی به اطراف ناخن وارد می کند.اگر از ناخن خودتان ناراضی هستید،بهتر است از بر چسب های مختلف برای زیبایی ناخن ها استفاده کنید.

حتما بخوانید:   علت خارش پوست دست

به ناخن های خودتان شکل خاصی بدهید

با استفاده از سوهان ناخن هاتان را به شکل خاصی مرتب کنید.سوهان را تند و خشن روی ناخن نکشید چون باعث آسیب به آن ها می شود.

از انجام مانیکورهای مبتنی بر آب خود داری کنید

بهتر است از مانیکورهایی که مبتنی بر روغن می باشد را استفاده کنید تا ناخن هاتان تغذیه شوند.مانیکورهایی که مبتنی بر آب باشد،باعث ضعیف و شکننده شدن ناخن ها و از بین رفتن آنها می شود.

تا جایی که می توانید از لاک زدن زیاد جلوگیری کنید

بهتر است از مواد طبیعی برای لاک زدن ناخن ها استفاده شود تا هم شیمیایی نبوده وهم سازگاری بیشتری با محیط زیست باشند.لاک ها چون پارابن و سولفات دارند باعث ضعیف شدن ناخن ها شده و ممکن است برای تهیه غذا یک تکه لاک کنده شده و همراه غذا وارد بدن شود،و این امر برای سلامتی شما مضر خواهد بود.پس بهتر است از لاک زیاد استفاده نشود.

به جای لاک از براق کننده ناخن استفاده کنید

براق کننده ها هم ظاهر طبیعی ناخن شما را حفظ می کند،وهم آنها را در شانه زیباتر می کند و نیاز نیست چندین بار روی ناخن بمالید یک لایه از آن کافی است و به سلامت بیشتر ناخن های شما کمک خواهد کرد.

از شکننده شدن ناخن های خود جلوگیری کنید

برای محافظت از ناخن ها واین که شکننده و ضعیف نشوند بهتر است هفته ای ۲ یا ۳بار در هفته ناخن های خودتان را درون آب نمک به مدت چند دقیقه قرار داده بعد با حوله خشک کنید و بعد کرم مرطوب کننده روی ناخن ها بمالید.

لاک ناخن های خود را ماندگار تر کنید

برای این کار ابتدا ناخن ها را با سرکه بمالید و بعد در آب بخیسانید و دو لایه لاک بر روی آن ها بمالید و بعد یک لایه برق ناخن را هم روی آن مالیده اجازه بدین تا خشک شوند.برای مراقبت از ناخن ها بهتر است روزی یک بار روی ناخن ها ، برق ناخن بمالید.

از خمیده شدن ظاهر ناخن های خود جلوگیری کنید

:بهتر است ناخن هایتان را مرتب کوتاه کنید تا بیش از اندازه بلند نشود چون باعث خمیده شدن و پوسته پوسته شدن پوست اطراف می شود . با این کار ناخن ها ظاهری مرتب خواهند داشت و تقویت ناخن هایتان را بیشتر کنید.

حتما بخوانید:   ۵ راه درمان خشکی زانو و آرنج

از پاک کننده های مناسب برای لاک ناخن استفاده کنید

از موادی برای پاک کردن لاک استفاده کنید که مارکی شناخته شده و مناسب تر باشد .و مواد شیمیایی کمتری داشته باشند.از مواد طبیعی استفاده کنید

برای تقویت ناخن ها بهتر است از مواد طبیعی که خاصیت آب رسانی زیادی دارند استفاده کند.چون این مواد ناخن های شما را محکم و سالم نگه می دارد.

غذاهای مقوی بخورید

بسیاری از مشکلات ناخن به خاطر رژیم غذایی نا مناسب که ویتامین ها و کلسیم مورد نیاز بدن را ندارند.اگر می خواهید ناخن های محکم و سالم تری داشته باشید باید از موادی مثلا آجیل ،سویا سویا، عدس ، غلات ، سبزیجات که دارای ویتامین E  و ویتامینD پروتیین، آهن، روی و منزیم هستند استفاده کنید.

از سفت کننده های شیمیایی ناخن بپرهیزید

چون این مواد مقدار زیادی فرمالدیید دارند که باعث شکنندگی و آسیب رسیدن به ناخن می شود.

از استون استفاده نکنید

استون ناخن ها را ضعیف ، خشک و شکننده می کند و باعث شکستن آنها می شود.

تقویت ناخناز سوهان های زبر استفاده نکنید

سوهان های زبر باعث شکستن وزشت شدن ظاهر ناخن ها می شود،پس باید از سوهانی که بافتی نرم دارد استفاده کرد تا ناخن ها آسیب نبینند.

بعد از لاک زدن اطراف ناخن ها را تمیز کنید

برای زیباتر کردن ناخن،بعد از لاک زدن بهتر است پوست اطراف ناخن را که رنگی شده تمیز کنید با استفاده از پاک کننده های مناسب.روش های گیاهی و خانگی :روغن زیتون، آب لیمو و گلاب مواد طبیعی هستند که می توان برای داشتن ناخن های سالم از آنها استفاده کرد.چون این روغن ها باعث تغذیه کوتیکول ها شده و ناخن ها را تغذیه می کند.و همچنین خاصیت مرطوب کننده گی بالایی دارند.بهتر است به مدت ۱۵دقیقه ناخن ها را درون این روغن های گرم شده قرار داده و بعد با حوله نرم پاک کنید،البته روزانه این کار را انجام دهید.یک قاشق آب لیمو ویک قاشق چای خوری جوش شیرین را درون مقداری آب حل کنید و انگشتان خود را به مدت ۱۵دقیقه قرار دهید تا مثل یک تمیز کننده عالی عمل کرده و اثر شگفت انگیز آن را ببینید.گلاب نیز یک ضدعفونی کننده بسیار خوبی است که ضد باکتریایی و آنتیاکسیدانی بوده و یک مرطوب کننده عالی هم می تواند باشد.

تقویت ناخن روش های طبیعی :

گیاه دم اسب، روغن شتر مرغ، و آب پرتقال. با این محصولات طبیعی به تقویت ناخن هایتان بپردازید

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *