درمان جوش صورت با روش های خانگی

جوش صورت

همانطور که می‌دانید جوش صورت یک زائده پوستی است، که می تواند بسیار آزاردهنده باشد و از طرفی ظاهر شما را درگیر خود می کند. حتما برای شما هم پیش آمده زمانی که یک مهمانی دارید و یا به یک مراسم عروسی دعوت شده اید روز قبل آن یک جوش روی صورت شما ظاهر می شود، تا به امروز دلیل این مورد را نتوانستیم کشف کنیم اما راهکارهای زیادی برای رفع فوری جوش صورت پیدا کرده ایم ، در این مقاله از آرانیک به سراغ حل مشکل جوش صورت خواهیم رفت و به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید این زائده های آزار دهنده را با روش های مختلف در منزل به سرعت از بین ببرید.

چرا جوش می‌زنیم ؟

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ حل مشکل جوش زدن برویم باید بدانید که چرا جوش می زنیم و دلیل ایجاد جوش بر روی صورت چیست؟ لازم است بدانید که جوش ها مشکلات پوستی هستند که به وسیله آلوده شدن غده های چربی به وجود می آیند.
معمولاً جوش ها فقط یک نشانه ای از مشکلات پوستی هستند که به خاطر اختلالات در بخش تولید کننده های چربی پوست به وجود می آید ، اما در برخی موارد هم علت هایی نظیر مشکلات مختلف مانند کبد چرب و مواردی دیگر می تواند جوش های روی صورت و نقاط دیگر بدن را ایجاد کند.

جوش صورت

شناخت انواع جوش صورت

تا به این قسمت دانستیم که چرا جوش ظاهر می شود، حالا به سراغ شناخت انواع جوش خواهیم رفت . جوش ها معمولاً بر روی نقاط مختلف بدن مخصوصاً صورت دیده می شوند، جوش ها دسته بندی های مختلفی دارند که مهمترین آنها جوش های زیر پوستی، جوش های سفت دانه، کیست و پاسچول هستند.

1. جوش های زیرپوستی

جوش های زیر پوستی که نام دیگر آنها کمدون است معمولاً زمانی به وجود می‌آیند که فولیکول مو به خاطر بالا رفتن چربی سلول های مرده پوست مسدود شوند، که در این حالت ممکن است جوش های سرسیاه و جوش های سر سفید بر روی پوست ظاهر شوند.

2. جوش های سفت دانه

اما دسته ای از جوش ها هستند که در آنها معمولاً مایع خاصی دیده نمی شود و یک سطح برآمدگی صورتی رنگ بر روی پوست ایجاد می‌کنند ،که درد زیادی هم هنگام فشار دادن آن ها احساس خواهید کرد، این جوش ها معمولاً به خاطر حساسیت و یا ممکن است به خاطر مواردی مانند اختلالات کار کردن کبد و یا اختلالات کار کردن غدد پوستی ظاهر شوند.

حتما بخوانید:   هیدروتراپی چیست؟ مزایا، معایب و هزینه های آب درمانی

3. جوش های پاسچول

اما این دسته از جوش ها برخلاف سفت دانه ها چرکی هستند، که معمولاً قسمت برآمده آنها رنگ سفیدی دیده می شوند ، که با این حالت متوجه چرک آلود بودن آنها خواهید شد، این دسته از جوش ها مخلوطی از باکتری و گلبول های سفید و سلول های مرده خون شما به وجود آمده اند.

کیست پوستی

اما دسته بعدی کیست های هستند که مانند پاسچول ها پر از چرک هستند، که اندازه بزرگتری از آنها دارد و معمولاً بعد از اینکه آنها را تخلیه کنید یا از بین بروند جای آنها برای مدت ها بر روی پوست شما باقی خواهد ماند.

درمان سریع خانگی جوش صورت

همانطور که می دانید درمان کردن جوش ها راه های مختلفی دارد که معمول ترین آنها راه های شیمیایی، لایه بردار ها و یا لیزر کردن پوست است، اما همه ما می دانیم که این موارد عوارض و پیامدهای خاص خود را دارد و بدون شک باعث حساس شدن و صدمه زدن به پوست شما را خواهد داشت، در ادامه به سراغ درمان طبیعی جوش ها خواهیم رفت که بدون نیاز به لایه بردار و یا مواد شیمیایی بتوانید خودتان در منزل جوش های صورت تان را از بین ببرید.

از بین بردن جوش صورت با یخ

یکی از بهترین موادی است که به صورت طبیعی می‌تواند جوش شما را از بین ببرد، اگر تجربه تبخال صورت را داشته باشید حتماً می دانید زمانی که تبخال در ابتدای شکل‌گیری است و هنوز عفونی نشده است می‌توانید با استفاده از یخ جلو انتشار تبخال را بگیرید و زودتر از موعد تبخال را از بین ببرید، لازم است بدانید که در رابطه با جوش صورت و هم این مورد صدق خواهد داشت  و زمانی که جوش صورت شما در مراحل ابتدایی قرار دارد و هنوز به مرحله عفونی شدن نرسیده می توانید با استفاده از یخ آن را از بین ببرید و روند پیشرفت آن را بگیرید.

 • یک تکه یخ را درون یک پارچه تمیز بپیچید و آن را روی جوش خود قرار دهید.
 • چند ثانیه یخ را نگه دارید و جدا کنید و هر یک دقیقه این کار را انجام دهید و به مدت چند بار انجام دهید.

لازم است بدانید که یخ می تواند به کاهش التهاب پوست شما کمک کند و به دلیل سرمایی که یخ دارد غده های چربی منقبض خواهند شد و چربی اضافه پوست و همچنین میکروب هایی که با چربی یکی شده اند از پوست شما خارج خواهند شد.

حتما بخوانید:   علائم پوستی کلسترول بالا چیست؟

از بین بردن جوش صورت با ماسک دارچین و عسل

تا به امروز حتماً در رابطه با عسل و خواص بی نظیر و بی شمار آن شنیده اید، عسل یک ماده خوشمزه، مقوی و در عین حال یک ضد عفونی‌ کننده ای  بی چون و چرا می باشد، عسل می تواند سرعت بهبودی جوش های صورت شما را افزایش دهد و از سمتی دارچین نیز می‌تواند در این میان با عسل ترکیب شود و یک آنتی اکسیدان بی‌ چون و چرای قدرتمند را ایجاد کنند.
ماسک عسل و دارچین یکی از بهترین ماسک های است که برای افزایش لطافت و طراوت پوست و همچنین از بین بردن چروکهای پوستی و از سمتی مبارزه با باکتری ها و کاهش التهاب های پوستی می باشد.

 • ابتدا دو قاشق عسل را با یک قاشق دارچین مخلوط کنید تا به شکل خمیری در آیند.
 • حالا صورتتان را تمیز بشویید و ماسک را روی صورت بمالید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید.
 • بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه می توانید اقدام به شستن صورت خود نمایید و آن را تمیز کنید.

از بین بردن جوش صورت با آبلیموی تازه

یکی از بهترین و معجزه آسا ترین راه برای از بین بردن جوش صورت استفاده از آبلیموی تازه است.
آبلیمو خاصیت میکروب کشی بی‌نظیری دارد و می تواند چربی های جمع شده زیر پوست را به بیرون هدایت کند و با این ترتیب می تواند جوش های صورت شما را به صورت کامل و سریع از بین ببرد.

 • لیموی تازه تهیه کرده و آب آن را بگیرید و درون ظرف بریزید.
 • قبل از خوابیدن با استفاده از گوش پاک کن یا پنبه تمیز آن را روی جوش صورت خود محکم بمالید.

اما موردی که باید بدانید این است که اگر وضعیت جوش شما خیلی حاد بود و در مرحله جدی‌تری قرار داشت می توانید پودر دارچین را تهیه کنید و آن را با آبلیمو مخلوط کنید و قبل از خواب روی جوش بمالید و آن را تا صبح به هیچ عنوان از صورت خود پاک نکنید و برای اینکه متکای زیر سر شما کثیف نشود می توانید روی آن یک ملحفه تمیز بکشید.

جوش صورت

از بین بردن جوش صورت با خمیر دندان

اما به سراغ مورد بعدی برای درمان جوش های صورت خواهیم رفت، خمیر دندان بعد از یخ فوق العاده ترین ماده برای از بین بردن سریع جوش صورت شناخته شده است، البته باید دقت کنید که خمیر دندانی که استفاده می کنید سفید رنگ باشد ، یعنی دو رنگ نباشد، مورد بعدی این است که خمیر دندان از نوع خمیر دندان های سفید کننده دندان نباشد و از حالت های ژل و غیره نیز استفاده نکنید و به سراغ همین خمیر دندان های ساده و سفید رنگ بروید.

 • زمانی که اولین حالات به وجود آمدن جوش روی صورت تان را احساس کردید سریعا خمیر دندان را روی آن ناحیه بمالید.
 • اجازه دهید خمیر دندان از شب تا صبح روی صورتتان بماند و اگر هم روز از آن استفاده کردید اجازه دهید تا شب روی صورتتان بماند.
 • وقتی از خواب بیدار شدید با آب سرد و به آرامی آن را از روی صورت خود بشویید. برای شست و شوی صورت خود نیازی به صابون و مواد شوینده نخواهید داشت.
 • دقت کنید برای اینکه اثر گذاری خمیر دندان را احساس کنید حداقل باید خمیردندان ۳۰ دقیقه روی صورتتان بماند.
حتما بخوانید:   مراقبت از پوست در مقابل استرس ؛ 12 نکته و ترفند حساس!

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله پزشکی آرانیک به سراغ جوش صورت و درمان سریع جوش در منزل رفتیم و فهمیدیم که می توانید با استفاده از یخ ، عسل و دارچین و همچنین آبلیمو جوش های صورت را در سریعترین حالت ممکن از بین ببرید، اما در صورتی که این موارد در دسترس شما نبود می توانید از خمیر دندان به عنوان جایگزین فوق العاده برای یخ کمک بگیرید، البته مواردی مانند زینک، بخور، ماسک چای سبز و یا مالیدن سیر بر روی جوش نیز می توانند بسیار مفید و موثر باشند، دقت کنید که هر کدام از این موارد می تواند به مراتب بهتر و مناسب تر از مواد های  شیمیایی باشند که ممکن است صدمات زیادی را برای پوست شما به همراه بیاورند، همیشه انتخاب اولتان را روی یخ و خمیر دندان قرار دهید و بعد از آن استفاده از ماسک عسل و دارچین و یا ماسک چای سبز می تواند انتخاب های بی نظیری باشند.

اگر شما هم در زمینه جوش صورت تجربه ای داشته اید از شما دعوت می کنیم تا در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید چراکه صورت هر فرد می تواند بازدهی مختلفی در مقابل جوش ها قرار دهد و هر انسان ممکن است یک تجربه جدید از جوش و درمان آن را به دست بیاورد که این نیز می تواند به دیگران بسیار کمک کند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *