درمان ترک یا شکاف های پوستی بارداری

ترک یا شکاف پوست

پوست یکی از وسیع ترین ارگان بدن است که در صورت نیاز توانایی این را دارد که انقباض و انبساط انجام دهد، بافت هایی که در پوست وجود دارند در صورت کشیدگی و بیش از حد یا خیلی سریع ممکن است دچار آسیب شوند.ترک و شکاف پوست مشکل شایعی است که هم در مردان و هم در زنان در تمام سنین و در انواع پوست ظاهر می شود. حدود ۹۰ درصد زنان باردار دچار ترک پوست می شوند،ترک پوست مشکلی است که برای مردان زنان و نوجوانان نیز اتفاق می افتد این مشکل در طول دوره های رشد و تغییرات جسمانی مانند افزایش وزن و عضله سازی بیش از حد نمایان می شود.

ترک پوست چیست

ترک یا شکاف از خطوط یا نوار هایی تشکیل شده است که به دلیل کشیدگی زیاد بافت های متصل به پوست ایجاد می شود. لایه میانی پوست دچار کشیدگی شود برخی از فیبرهای کلاژن آن دچار پارگی می شوند که باعث رگهای خونی پنهان در زیر پوست از میان شکاف ها به شکل خطوط راه راه قرمز یا بنفش دیده می شود.وقتی که زمان بسیاری می گذرد و رگهای خونی التیام پیدا می کنند،این رنگ ها به رنگ سفید یا نقره ای در می آیند. علایم ترک پوست با درد همراه نیست فقط می تواند به حس اعتماد به نفس فرد لطمه بزند. باید توجه داشته باشید هیچ راه درمانی برای محو کردن کامل ترک پوست وجود ندارد . راه های درمانی تازه‌ای برای ترک پوست ایجاد و در حال ایجاد شدن است برخی از این روشها نویدبخش به نظر می رسند.

علل ایجاد شدن ترک پوست چیست

آیا برایتان سوال بوده است چرا برخی از افراد دچار علائم ترک پوست می‌شوند و دیگران چنین مشکلی ندارند؟از افراد با ویژگی‌های ژنتیکی یا میزان هورمون ها ممکن است بیشتر به این وضعیت مبتلا شوند زنانی که در سنین پایین باردار می شوند بیشتر دچار ترک پوست می‌شوند و یا زنانی که در طول بارداری وزن بیشتری می گیرند بیشتر در معرض ترک پوست هستند. وقتی که میزان هورمون های استروئیدی در بدن نقش داشته باشد افرادی که دچار بیماری کوشینگ هستند بیش از افراد غیر مبتلا به این عارضه مستعد این وضعیت می‌ شوند.

حتما بخوانید:   انواع لیزر موهای زائد بدن و ضررهای لیزر مو چیست؟

افرادی که داروهای استروئیدی مصرف می کنند، کرم های استروئیدی موضعی به کار می برند، بیشتر دچار مشکل ترک پوست می شوند.متخصصان بر این باورند که هورمون های استروئیدی می توانند کلاژن پوست را ضعیف کنند و احتمال شکنندگی آن را بالا ببرند.

درمان پزشکی و کلینیکی ترک پوست

درمان های توسط پزشکان و جراحان پلاستیک برای کاهش ترک های پوستی به وجود آمده است اما هیچ راه حلی برای از بین بردن همیشگی این مشکل نیامده است بسیاری از افراد با برخی از درمان های زیر از به وجود آمدن ترک پوست می کاهند،

رتین A: مطالعات نشان می‌دهد استفاده از کرم ۰۱ تریتینوئین می تواند نشانه های ترک پوستی را در مراحل اولیه آن محو کند. ترتیتنوئین با اسم تجاری رتین A می تواند عوارض جانبی نظیر سرخی و پوسته پوسته شدن را درمان کند،زنان باردار و پرستاران نباید از این دارو استفاده کنند. این دارو از میان لایه های روی پوست عبور می کند و کلاژن را بازسازی می کند. تریتینوئین داروی از که بدون نسخه نمی توانید آن را از داروخانه تهیه کنید،این دارو برای پوست هایی که به تازگی دچار ترک پوست شده اند فواید بیشتری دارد. برای ترک پوست باید از این دارو زود هنگام استفاده کنید وقتی ترک پوست به سفیدی یا نقره ای می زند تریتینوئین ممکن است مفید نباشد.

لیزر درمانی یا نور درمانی

یکی از جدیدترین درمان هایی که برای ترک پوست استفاده می کنند و به نظر می رسد کاهش علائم ترک پوست کم شود. لیزر های پالسی رنگ و نور پالسی شدید می توانند علائم ترک پوست را بهبود ببخشند،امروز باعث کلاژن سازی شود این درمان‌ها از سوی جراحان پوست یا پلاستیک عرضه می شود. انجمن جراحان پوست آمریکا لیزر یا نور درمانی را تنها روشی که برای بهبود علائم ترک پوست است توصیه کرده اند برای رسیدن به نتیجه، بهتر است ۲۰ جلسه درمان مورد نیاز باشد.

حتما بخوانید:   جلوگیری از جوش صورت حین ماسک زدن در دوران کرونا

ترک یا شکاف پوستپلاسمای غنی از پلاکت prp

پلاسمای غنی درمانی است که پلاکت prp راهی است که برای احیای پوست و افزایش تولید کلاژن یافت می شود. Prp درمانی پلاسمای غنی  از پلاکت را پیش از انجام اقدام درمانی از خون خود بیمار گرفته شده است مورد استفاده قرار می دهند.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک شکم را جمع و پوست را می کشند. اقداماتی مانند ابدومینوپلاستی با برداشتن اضافی و سفت کردن پوست و بافت باقیمانده انجام می شود این روش ها را برای افراد پیشنهاد می کنیم که دارای پوست آویزان هستند و بر اثر کاهش وزن یا بارداری پوستشان کشیده شده است ، افراد زیر از کاندید ایده آل انجام جراحی پلاستیک هستند.

افرادی که دارای وزن ثابت هستند و از سلامت مناسب برخوردارند.

افرادی که دخانیات مصرف نمی کنند

دارای توقعات واقع گرایانه آنچه جراحی پلاستیک می تواند انجام دهد

این درمان ها برای برداشتن ترک های پوستی طراحی نشده اند ولی برای رفتن علائم ترک پوست همراه برداشته شدن پوست آسیب دیده می تواند از جمله فواید این کار باشد.اگر پوست ضعیف نشده باشد این نوع جراحی ممکن است گزینه درمان نباشد قبل از اقدام به جراحی باید در مورد ریسک ها یا فواید درمان آن با جراح خود مشورت کنید.

راهکارهای خانگی برای درمان ترک پوست

برخی کرم ها ، روغن ها و دیگر فرآورده های موضعی برای پوست که در قفسه فروشگاه ها دیده می شوند ادعای آن را دارند که می توانند از ترک پوستی پیشگیری کنند. ترکیبات عامه پسند در این مورد کره کاکائو، روغن زیتون و روغن مغز بادام هستند.هنوز ثابت نشده است که کرمهای پشت ویترین در پیشگیری یا درمان ترک پوست کمک کننده باشند.ترک پوست در لایه جلدی زیرین پوست بروز می کند،اما کرم ها و مرطوب کننده ها نمی توانند به آنجا برسند. آزمون های بالینی که انجام شده است به این موضوع پی برده‌اند، پیشگیری ترک پوست با استفاده از فراورده های مراقبت موضعی پوست امکان پذیر نیست. مالیدن مرطوب کننده ها یا کرم ها پس از بروز ترک پوست تاثیری در نمای ظاهری آنها ندارد برای ترک پوست ممکن است مفید نباشد مراقبت کامل از پوست می تواند باعث شود که خوب به نظر برسد و بهترین حس از آن ناشی شود.

حتما بخوانید:   درمان چروک دور چشم پنجه کلاغی

ترک یا شکاف پوستحفاظت مناسب در برابر آفتاب

کرم های ضدآفتاب نمی توانند به تنهایی از ترک پوست پیشگیری کند اما در سلامت پوست و ظاهر کمک می کند، قرار گرفتن در معرض آفتاب جراحات و علائم پوستی را قابل توجه تر می کند. نور آفتاب به شکل قابل توجهی ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث خورد شدن فیبرهای کلاژن شود، که فرد را بیشتر در ریسک ترک های پوستی قرار می دهد.

پوست را مرطوب نگه دارید

استفاده از مرطوب کننده بعد از دوش گرفتن زمانی که پوست هنوز نمدار است می‌تواند به نفوذ بهتر آن و نرم و منعطف شدن پوست کمک کند.زنانی که باردار هستند پوستشان در ناحیه شکم دچار خارش می شود، استفاده از مرطوب کننده در این مورد تسکین دهنده هستند.پیشگیری از ترک پوست به طور کامل امکان پذیر نیست ،با نوشیدن آب به میزان کافی ،خوردن غذا های مغذی و ورزش منظم می توانید وزنتان را ایده ال نگه دارید و سلامت خود را تقویت کنید.اگر دچار ترک پوست شدید هستید و یا در احساسات شما اختلال ایجاد کرده گزینه های درمانی در اختیارتان است .می توانید از پزشک متخصص در درمان ترک پوست کمک بگیرید و راه حل های درمان را باخبر شوید .

درمان و پیشگیری ترک پوست

می توانید از کرم ها ،ژل ها، لوسیون ها و جراحی های زیبایی برای درمان ترک پوست استفاده کنید. درمان های فعلی جهت ایجاد اثرات درمانی طولانی مدت برای انواع پوست محدود هستند. ترک پوست با گذشت زمان محوتر  می شود،برای زنانی که در دوره بارداری با ترک پوست مواجه می‌شوند حدود ۶ تا ۱۲ ماه پس از زایمان پوست آنها کمرنگتر می شود.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *