تاثیر استفاده از سرکه سیب روی جوش صورت

تاثیر سرکه روی جوش

یکی از مشکلات شایع پوستی جوش صورت است که افراد زیادی با آن درگیر بوده و بیشتر در سن نوجوانی و جوانی بروز می کند و در برخی افراد با گذر از این سن برای همیشه از بین می رود اما در برخی دیگر ادامه دارد. زمانی که چربی، آلودگی ،سلول های مرده پوست و باکتری ها منافذ پوست را مسدود کنند جوش یا آکنه بروز می کند، از آنجایی که وجود جوش روی صورت برای بسیاری از افراد ناراحت کننده و آزار دهنده است راه های درمانی زیادی برای آن وجود دارد، اما امروزه استفاده از محصولات طبیعی در بین مردم طرفداران زیادی دارد و در این میان استفاده از سرکه سیب نتایج بسیار خوبی داشته است که در ادامه این مقاله از مجله زیبایی آرانیک  از فواید و نحوه استفاده از سرکه سیب  و تاثیر آن را شرح خواهیم داد .

سرکه سیب

سرکه سیب یکی از مواد طبیعی و بسیار مفید است که طی فرایندی از تخمیرسیب به دست می آید، دارای فواید بسیاری برای بدن از جمله کاهش قند خون، کاهش وزن و کاهش خطر سرطان می باشد و امروزه به گفته متخصصان کاربرد زیادی در رفع مشکلات پوستی مانند جوش و آکنه دارد. یکی از ویژگی های مهم سرکه سیب دارا بودن خاصیت ضد التهابی و ضد قارچی است که تاثیر بسیاری در از بین بردن باکتری های روی صورت دارد، برای برخی پوست ها سرکه سیب یک لایه بردار و بهبود دهنده جوش صورت است اما ممکن است این ماده روی برخی پوست ها تاثیری نداشته باشد، یکی از راه های برطرف نمودن جوش صورت از بین بردن باکتری های اضافی و قارچ های مضر است که به پوست آسیب می زنند سرکه سیب دارای خاصیت ضد عفونی کننده بوده و آن ها را از بین می برد همچنین پوست دارای لایه نازکی از پوشش اسیدی است که آن را در برابر نفوذ ویروس ها و آلودگی ها محافظت می کند و در این میان یکسری از عوامل محیطی سبب از بین رفتن این پوشش اسیدی می گردند و پوست را دچار آسیب می کنند که با استفاده نمودن از سرکه سیب می توانید سطح ph  پوست را تنظیم نمایید.

فواید استفاده از سرکه سیب برای پوست

امروزه سرکه سیب به عنوان یک روش موثر جهت از بین بردن جوش و لایه برداری پوست شناخته شده است و از آنجایی که سبب نابودی باکتری ها روی صورت می شود نقش مهمی در رفع جوش و آکنه دارد، با این حال این تنها فایده سرکه سیب برای پوست نبوده و فواید بسیاری برای آن دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره شده است:

حتما بخوانید:   علت کبودی و ورم بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

تنظیم PH  پوست

سرکه سیب دارای خاصیت اسیدی می باشد، پوست نیز به طور طبیعی مقداری اسیدی است اما برخی مشکلات سبب از بین رفتن این اسید پوست می گردد بیماری نظیر اگزما سطح اسید پوست را کاهش داده در نتیجه باکتری ها و آلودگی های مختلف به پوست آسیب وارد می کنند، در اینجا می توان با استفاده از سرکه سیب سطح اسید پوست را بالا برد و پوست را در برابر عوامل آلوده محافظت نمود.

تاثیر سرکه روی جوشلایه برداری قوی

یکی دیگر از ویژگی های مهم سرکه سیب لایه برداری قوی از پوست است، در ترکیب سرکه سیب آلفاهیدروکسی اسید وجود دارد که در تهیه تونرها و محصولات مراقبت از پوست کاربرد بسیاری دارد، با استفاده نمودن از کرم های حاوی این ماده به صورت موضعی موجب لایه برداری از سطح بیرونی پوست شده و آن را صاف و شفاف می کند.

از بین بردن باکتری و قارچ های پوست

یکی دیگر از فواید آلفاهیدروکسی اسید علاوه بر لایه برداری خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی است که موجب از بین رفتن باکتری های صورت شده و با این کار جوش را کاهش می دهد.

بهبود جای زخم

طبق تحقیقات صورت گرفته اسیدی که در سرکه سیب وجود دارد به بهتر شدن بافت، رنگدانه و ظاهر پوست کمک می کند اما توجه داشته باشید که سرکه سیب به دلیل خاصیت اسیدی قوی که دارد ممکن است برای برخی زخم های پوستی زیان آور باشد بنابراین بهتر است این افراد از سرکه سیب رقیق شده و یا کرم های حاوی آن استفاده کنند که احتمال خطر آن کمتر است.

رفع چین و چروک صورت

هنگامی که سن افراد زیاد می شود به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی پوست کاهش یافته و پوست دچار چین و چروک می گردد بنابراین به مراقبت های بیشتری نیاز دارد، برای مقابله با این مشکل می توانید از تونر سرکه سیب استفاده کنید زیرا این ‌محصولات حاوی سرکه سیب، سبب سفت شدن پوست و افزایش مقاومت آن می گردد و چین و چروک به راحتی رخ نمی دهد.

از بین بردن لکه های پوستی

یکی از عوارض جوش صورت برجای ماندن لکه آن روی پوست است که زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، با وجود اینکه تحقیقات علمی در مورد تاثیر سرکه سیب روی لکه های صورت وجود ندارد اما بسیاری از بانوان از سرکه سیب به عنوان روشی آسان و خانگی جهت رفع لکه های پوستی استفاده می کنند.

حتما بخوانید:   11 نکته شستشوی صورت آرایش شده؛ روش صحیح شستن صورت آرایش شده را بیاموزید

کاهش جوش صورت

باکتری های موجود روی پوست یکی از عوامل اصلی جوش صورت به شمار می آیند که سرکه سیب این باکتری ها را به خوبی از بین می برد و با دارا بودن خاصیت ضد میکروبی در مراقبت از پوست نقش موثری دارد.

از بین بردن آفتاب سوختگی

با وجود اینکه افراد بسیاری از سرکه سیب رقیق شده به عنوان عاملی برای مراقبت از پوست در برابر نور خورشید استفاده می کنند اما مدرک معتبری از تاثیر سرکه سیب روی آفتاب سوختگی ارائه نشده است.

سرکه سیب چه مشکلاتی می تواند برای پوست ایجاد کند؟

با وجود اینکه تاثیر سرکه سیب روی جوش صورت تایید شده است اما در صورتی که بخواهید آن را به صورت مداوم استفاده کنید باید مراقب باشد و حتما سرکه سیب را به صورت رقیق شده استفاده کنید چرا که مصرف مقدار زیاد آن سبب سوختگی شیمیایی می شود همچنین متخصصان استفاده از سرکه سیب را برای پوست های چرب توصیه می کنند چون پوست های خشک حساسیت بیشتری دارند و خیلی سریع تر می سوزند و علاوه براین استفاده از سرکه سیب برای برخی پوست ها مانند پوست دارای زخم باز خطر زیادی دارد.

استفاده از سرکه سیب برای چه افرادی مناسب نیست؟

در موارد زیر بهتر است سرکه سیب را با احتیاط بیشتری مصرف کنید و یا پیش از مصرف با متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 • افرادی که پوست خشکی دارند استفاده از سرکه سیب سبب خشک تر شدن پوست آن ها می شود.
 • در صورتی که روی پوست زخم های باز یا جوش های ترکیده شده وجود دارد، استفاده از سرکه سیب منجر به خارش و حساسیت بیشتر آن می گردد.
 • چنانچه پوست شما مستعد جوش است و تمایل به مصرف محصولاتی نظیر تونر سرکه سیب دارید بهتر است پیش از استفاده با متخصص مشورت کنید.
 • اگر سرکه سیب غلیظ را به صورت مستقیم روی پوست استفاده کنید علائم جوش را تشدید نموده و قرمزی و سوزش محل جوش را در پی دارد.

تاثیر سرکه روی جوشاز چه روش هایی می توانیم سرکه سیب را برای پوست استفاده کنیم؟

روش های مختلفی برای استفاده از سرکه سیب وجود دارد اما برای جلوگیری از حساسیت پوست بهتر است تنها یک روش را استفاده کنید.

 • شستن صورت با سرکه سیب

در طول روز آلودگی ها، باکتری ها و چربی اضافی زیادی روی پوست قرار می گیرند که برای از بین بردن آن ها به یک شوینده مناسب نیاز است، سرکه سیب به عنوان یک محصول خانگی می تواند موثر باشد، جهت استفاده از آن یک چهارم فنجان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط نمایید و صورت خود را با آن بشویید سپس صورت خود را با آب ولرم شسته تا خاصیت اسیدی سرکه سیب روی پوست باقی نماند.

 • تونر سرکه سیب

یکی دیگر از روش های استفاده از سرکه سیب تهیه تونر آن می باشد که سبب پاکسازی و سفت شدن پوست می شود، سرکه سیب به عنوان یک تونر طبیعی برای پوست شناخته شده و می توانید با ترکیب یک پیمانه سرکه سیب با دو پیمانه آب آن را تهیه نمایید و بعد از شستن صورت با استفاده از یک پنبه آغشته به تونر صورت خود را پاکسازی کنید، البته افرادی که دارای پوستی خشک و حساس هستند هنگام تهیه تونر از آب بیشتری استفاده کنند.

 • استفاده از محصولات مراقبت از پوست

در صورتی که تمایلی به تهیه خانگی سرکه سیب ندارید می توانید از محصولات حاوی سرکه سیب موجود در بازار استفاده کنید، کرم های مراقبت از پوست که حاوی اسید حاصل از سرکه سیب هستند سبب تنظیم PH  پوست می گردند.

حتما بخوانید:   بهترین روش های طبیعی و خانگی برای چاقی صورت

نکات مهم جهت استفاده از سرکه سیب برای صورت

 • در صورتی که برای اولین بار از سرکه سیب استفاده می کنید بهتر است مقداری از آن را روی پوستی غیر از صورت امتحان کنید تا خطرات احتمالی آن را مشاهده کنید.
 • تهیه تونر خانگی از سرکه سیب باید هر بار پیش از مصرف و به صورت تازه باشد چرا که هیچ مواد نگهدارنده ای ندارد.
 • بعد از استفاده این محلول از یک مرطوب کننده استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از سرکه سیب آن را بیشتر از ۱۵ دقیقه روی صورت قرار ندهید.

با وجود اینکه سرکه سیب با دارا بودن اسیدهای آلی یک ترکیب موثر برای از بین بردن باکتری ها و رفع جوش و چین و چروک است اما به دلیل اینکه مطالعات دقیقی در این باره نیست نمی توان گفت استفاده از آن برای هر پوستی مناسب باشد.

 

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *