تاثیر گریه بر پوست صورت

تاثیر گریه

بعضی از اساسی ترین احساسات درونی ما مثل استرس ، عصبانیت ، اندوه ، خجالت و ترس هستند که ممکن است اشک ما را در بیاورند. حتی نوسانات خلقی طولانی مدت ما می تواند تاثیر جبران‌ناپذیری را روی پوست داشته باشد. می توان گفت که روحیه شما بر سلامتی پوستتان تاثیر می گذارد. گریه کردن یک عمل معمولی است که می تواند توسط احساسات مختلف ایجاد شود. دانشمندان دریافتند که گریه هم برای بدن و هم ذهن شما بسیار مفید است ، این فواید از بدو تولد با اولین گریه نوزاد آغاز می‌شود. ما در این مقاله از مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد تاثیر گریه بر روی پوست شرح خواهیم داد.

انواع اشک

اشک سه نوع است. هر نوع اشک یک وظیفه متفاوتی دارد. بعضی از اشک ها چشمان شما را مرطوب نگه می دارند ، برخی دیگر مواد زائد را شسته و از چشمان شما در برابر عفونت محافظت می کنند. بعضی از اشک ها به دلیل بروز احساسات ایجاد می شوند. انواع اشک عبارتند از :

1- اشک پایه

اشک پایه به مبارزه با عفونت ها کمک می کند. چربی ، اشک را در جای خود نگه می دارد تا تبخیر نشود. با پلک زدن این اشک ها به طور یکنواخت روی سطح چشم پخش می شوند. اشک پایه دارای چربی ، مخاط ، آب و نمک است.

2- اشک تحریک کننده

 • اشک تحریک کننده یک چشم شور می باشد چرا که مواد محرک را از روی چشم پاک می کند. اشک تحریک کننده از غده زیر ابرو است و کارهای زیر باعث ایجاد این اشک می شوند. مثل:
 • پوست کندن پیاز
 • ورود گرد و خاک به چشم
 • استفراغ

3-اشک‌ روحی یا عاطفی

انواع اشک ها ترکیب یکسانی دارند. ولی اشک عاطفی هورمون های استرس و مسکن های طبیعی بیشتر ی نسبت به بقیه اشک ها دارد. اشک روحی یا عاطفی در جواب احساسات قوی مثل غم ، اندوه ، شادی ، یا عصبانیت بوجود می آید. این اشک را بیشتر حیوانات دارند و مثل انسان پیام احساسی را به همنوع خود منتقل می کنند. به همین خاطر است که بعضی مواقع اشک می تواند پیام های شیمیایی چه عمدی و چه ناخواسته را مانند عشق ، به کسی که در نزدیکی ماست منتقل کند.

تاثیر گریه چرا گریه باعث آرامش می شود؟

بر اساس تحقیقات زنان بیشتر از مردان گریه می کنند ، احساسات درونی ما باعث گریه کردن ما می شود در نظرسنجی که در کشور ایالات متحده ، انجام شده است ، زنان به طور متوسط 3.5 بار ماه و مردان به طور متوسط 1.9 بار در ماه گریه می کنند. مردان کمتر از زنان دچار تغییرات هورمونی می شوند پس کمتر گریه می کنند. خانم ها به علت بارداری ، یائسگی و تغییرات هورمونی در عادت ماهانه دچار گریه های بی دلیل می شوند.

حتما بخوانید:   ماساژ دادن صورت با روغن هسته انگور چه خاصیتی دارد؟

تاثیر گریه بر پوست صورت

تصویر جامعه بر این است که اشک ریختن نشانه ضعف انسان است در صورتی که این یک تجربه رفتاری کاملاً تکامل یافته است. اشک های احساسی خاصیت زیادی دارند چون هورمون های استرس ما را تنظیم می کنند ، باکتری ها را از بین می برد ، حس خوبی در ما ایجاد می‌کند و چشم های ما را بر روی وقایع جدید باز می کند. پس اگر جلوی گریه کردن را بگیرید بسیاری از مزایای آن را از دست می دهید. اشک ها ما را آرام می کنند چون یک مسیر خروجی طبیعی برای هورمون های استرس مثل کورتیزول را ایجاد کرده و این هورمون ها را در بدن متعادل ساخته تا آرام شویم. چند نمونه از تاثیر گریه بر پوست صورت عبارتند از :

1- خاصیت ضد باکتریایی: گریه باعث می‌شود که باکتری های موجود در مجاری اشک یا باکتری هایی که روی صورت وجود دارد را از بین ببرد. در واقع گریه خاصیت ضد باکتریایی دارد.

2- کاهش استرس : گریه یک روش طبیعی است که استرس را کاهش داده تا از تاثیرات منفی که روی جسم و بخصوص مشکلاتی پوستی بوجود می‌آورد ، جلوگیری کند. کسانی که ناراحت و افسرده هستند ، صورتشان حالت شل و افتاده دارند. پس افرادی که زیاد گریه می کنند زودتر دچار افتادگی پوست می شوند. اگر ناراحتی و گریه کردن زمان زیادی طول بکشد ، پوست صورت شل شده و گونه ها و پوست اطراف چشم ها دچار افتادگی می شود ، پس بهتر است دلیل ناراحتی را پیدا کرده و با کمک یک روان پزشک مشکل را رفع کنید.

3- برانگیخته شدن حس خوب : گریه باعث می‌شود که انتقال دهنده‌های عصبی مثل اکسی توسین در بدن آزاد شده و حس خوب را در بدن ایجاد کند. و همین طور باعث می‌شود که درد جسمی تسکین یابد؛ پس اگر حس خوبی داشته باشید پوست صورتتان شاداب به نظر خواهد رسید.

آیا گریه باعث چروک صورت می شود؟

جاری شدن اشک روی پوست صورت باعث خراب شدن و چروک شدن  پوست نمی شود. اگر هر روز گریه کنید روی پوست صورت هیچ تاثیر منفی نمی گذارد. چیزی که باعث آسیب به پوست می شود ، استرس و هیجانات بیش از حد می باشد. این استرس کلاژن را کاهش داده و باعث چروک و افتادگی پوست می شود. پس گریه کردن باعث شل شدن صورت نمی شود.

حتما بخوانید:   علائم زردی پوست ، علت و درمان زردی پوست

اثرات مثبت گریه روی صورت

 • گریه کردن تاثیر خوبی روی پوست نمی گذارد ، اما باعث می شود که افرادی دارای پوست چرب گریه کردن برای پوستشان مفید باشد. پس فواید پوستی اشک دقیقا مشخص نیست ولی نمک موجود در اشک برای پوست های چرب مفید می باشد. به دلایل زیر اشک می تواند برای پوست مفید باشد. این موارد عبارتند از :
 • از بین بردن باکتری های روی پوست که باعث ایجاد آکنه می شوند.
 • خشک کردن چربی اضافه پوست.

آیا می توان گریه را یکی از مشکلات پوستی دانست؟

 • در رابطه با تاثیر گریه بر روی پوست باید گفت که این اشک نیست که پوستتان را خراب می کند ، بلکه احساسات درونی شما سلامت پوستتان را به خطر می اندازد. برخی از اثرات دگرگونی های روحی بر پوست عبارتند از :
 • عصبانیت: کسانی که عصبانیت خود را حفظ می کنند اغلب از بثورات پوستی مثل کهیر ، زگیل ، اگزما و آکنه رنج می برند. پس عصبانیت روی عضلات صورت تاثیر گذاشته و سبب چین و چروک و لکه های تیره روی پوست می‌شود.
 • افسردگی و اثرات آن روی پوست صورت: افسردگی سطح کورتیزول در خون را افزایش داده و با گذشت زمان می تواند به ریزش موی زودرس ، رنگدانه‌های پوستی و تغییرات هورمونی مثل اضافه وزن را منجر شود. افسردگی می تواند سبب آکنه شده و باعث آسیب به پوست شود ، و هورمون هایی را در بدن ایجاد کند که باعث اختلال خواب ، پف زیر چشم و رنگ پریدگی در چهره را ایجاد کند. اخم کردن و ناراحتی زیاد خطوط چین و چروک روی پوست را عمیق تر می کند. پس یکی از بزرگترین محرک های ارتباط بد ، روحی و روانی احساس اضطراب و افسردگی می باشد.
 • خجالت : شرمساری یا خجالت مانع جریان خون به عضلات صورت ، تضعیف ساختار ارگانیک سلول های پوستی و تغییر در میزان آنزیم در روی سطح پوست می شود. خجالت شدید که بعد از آن گریه را منجر شود ، به راحتی از مغزمان به پوست صورت منتقل شده و اثرات بدی را روی پوست می گذارد.
 • استرس: تولید طولانی مدت کورتیزول باعث می شود که کلاژن و الاستین  از بین برود و سبب کرختی ، ساییدگی و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست شود. همچنین استرس چربی محافظتی پوست را از بین می برد ، به همین دلیل مایعات راحت تر از سطح پوست تبخیر می شوند. با افزایش کورتیزول میزان آب در روی پوست کاهش یافته و باعث خشکی زیاد پوست می شود. استرس ایجاد کورتیزول می کند و رشد سلول های پوستی را کند کرده و باعث پوسته پوسته شدن پوست صورت می شود. همچنین استرس این توانایی را دارد که خود ترمیمی پوست را کاهش داده و هیستامین ها را وارد خون کند. بعد از آن است که سیستم ایمنی به مشکلاتی مثل ، کهیر ، پسوریازیس ، اگزما ، بثورات پوستی و زخم را بروز می دهد. و در آخر منافذ مسدود شده و جوش و آکنه ظاهر می شوند. اگر چه گریه به اندازه تنفس ممکن است موثر نباشد ولی در شرایط بحرانی می تواند یک رهایی موقت را فراهم سازد.
حتما بخوانید:   بهترین و موثرترین رازهای مراقبت از پوست صورت

تاثیر گریه جلوگیری از عوارض پوستی گریه

همیشه پیشگیری آسان تر از درمان است. برای جلوگیری از تاثیرات منفی اشک روی پوست به این نکات توجه کنید:

 • به محض اینکه احساس گریه کردن به شما دست داد ، چند دستمال کاغذی بردارید و اشک ها را قبل از اینکه به پوستتان برسد ، به آرامی پاک کنید. اشک شور است و به پوست های ظریف اطراف چشم آسیب می رساند.
 • بعد از گریه ، مقداری آب خنک روی صورت خود بپاشید.
 • بعد از گریه کمپرس سرد را به مدت 15 دقیقه روی چشم قرار بدهید تا رگ های خونی زیر چشم منقبض نشود.
 • اگر سرم چشمی حاوی کافئین ندارید ، چای کیسه ای خنک را جایگزین کنید.
 • با استفاده از یک کرم دور چشم را مرطوب کنید.
 • لبخند بزنید چون باعث می شود احساسات مثبت در شما ایجاد شده و شما را شاد کند.

آیا گریه زیاد باعث خشکی چشم می شود؟

آب چشم ها خشک می شود اگر در گریه کردن زیاده روی کنید. هر چه قدر مشکلات زندگی به شما فشار وارد کند گریه کردن راه حل مناسبی نیست.

مراقبت از پوست اطراف چشم

پوست دور چشم جز قسمت هایی از صورت است که نشانه های پیری را سریع نمایان می کند. چون پوست این قسمت نازک بوده و مستعد پف ناخواسته و سیاهی دور چشم می باشد ، پس باید با محصولاتی مثل روغن زیتون ، استفاده از تکه های خیار و سیب زمینی و کرم دور چشم با کیفیت ، برای مراقبت از پوست دور چشم بهره مند شویم.

کلام آخر اینکه با وجود تمام فواید که گریه کردن دارد نباید در این کار زیاده روی کرد. گریه کردن راه حل مناسبی نیست و باید برای تسکین درد روحی ، آرامش ذهنی و حتی بهبود سلامت چشم ها هم که شده راه حل مشکلات را پیدا کرده و در صدد رفع آن بر آمد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *