روش صحیح آفتاب گرفتن: حتما قبل از برنزه کردن یا حمام آفتاب به این نکات توجه کنید

آفتاب گرفتن

بیشتر افراد در تابستان به خصوص کنار دریا دوست دارند زیر آفتاب دراز بکشند و از نور آفتاب لذت ببرند. اما باید دقت کرد که اشعه ماوراءبنفش آفتاب به سلول های پوست آسیب می رساند. ما در مجله زیبایی آرانیک تمام تلاش خودمان را کرده ایم تا مطالب جدید و جذابی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید روش صحیح آفتاب گرفتن و برنزه شدن را بیاموزید و از آن استفاده کنید.

روش صحیح آفتاب گرفتن و برنزه شدن

همه افراد علاقه دارند که زیر نور خورشید قرار بگیرند و به دلیل حس خوبی که از آفتاب می گیرند و به خاطر انرژی که آفتاب به آنها می دهد  ، دوست دارند ساعت ها زیر نور خورشید وقت خود را بگذرانند. باید توجه کنید که اگر سلول های پوستی تحت تاثیر نور خورشید آسیب ببیند ، هر چقدر هم اندک باشد ممکن است پیشرفت کرده و موجب بروز ملانوما یا سرطان شود. پس برای اینکه پوستتان آفتاب سوخته نشود باید به این نکات خیلی زیاد توجه کنید

 از ضدآفتاب دارای اس پی اف استفاده کنید

شما قبل از قرار گرفتن زیر نور خورشید باید ضد آفتاب ، با حداقل اس پی اف 30 استفاده کنید. اصلا مهم نیست ضدآفتاب ایرانی باشد یا خارجی فقط باید به اس پی اف آن دقت داشته باشید. اگر اس پی اف 30 داشته باشد باعث می‌شود که پوست شما در برابر نور خورشید محافظت شود ، و اگر بیشتر باشد مانع رنگ گرفتن پوست بدن می شود. البته در کنار ضدآفتاب از لوسیون های دارای ضدآفتاب نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که 20 دقیقه قبل از قرار گرفتن زیر نور خورشید از ضدآفتاب استفاده کنید. شما باید حواستان باشد که اگر ضد آفتاب بر اثر عرق کردن یا ماندن در آب گرم پاک شد حتما دوباره از ضد آفتاب استفاده کنید.

خوراکی هایی استفاده کنید که بتاکاروتن داشته باشد

تحقیقات نشان داده که خوردن غذاهایی که حاوی بتاکاروتن می تواند مشکلاتی که از ماندن زیر آفتاب ایجاد می شود را کاهش  می دهد. هر چند تحقیقات زیادی در این باره صورت نگرفته ولی توصیه می شود از غذاهایی مثل هویج و سیب زمینی شیرین را قبل از آفتاب گرفتن مصرف کنید.

 مرتب جا به جا شوید

اگر شما تمایل دارید بدنتان رنگ خوبی بگیرید و تمام بدنتان یک دست برنزه شود ، بهتر است مرتب جا به جا شوید تا نور خورشید روی تمام قسمت های بدن قرار گیرد. شما با این کار جلوی آفتاب سوختگی را می گیرد.

حتما بخوانید:   عوارض استفاده از رژلب چیست؟

آفتاب گرفتنروغن هایی که دارای اس پی اف طبیعی هستند استفاده کنید

بعضی از روغن ها هستند که دارای اس پی اف طبیعی می باشند. شما می توانید در کنار ضدآفتاب می توانید از این روغن ها می توانید استفاده کنید. همچنین شما برای استفاده از اس پی اف طبیعی از روغن هایی مثل روغن بدن هویج ، آووکادو و نارگیل استفاده کنید تا بیست به پوست آبرسانی کنید.

زمان مناسب برای آفتاب گرفتن را بشناسید

برای برنزه شدن پوست ملانین بسیار تاثیر دارد. ملانین رنگدانه‌هایی هستند که برنزه شدن پوست شما را بر عهده دارند. البته برای برنزه شدن در مقابل نور خورشید هر فردی دارای آستانه تحمل می باشد که بین دو تا سه ساعت متغیر می باشد. پس اگر پوست شما در سه ساعت برنزه می شود ، اگر بیشتر از آن در مقابل نور خورشید بمانید پوست بدن تیره تر نمی شود. اگر بیشتر از آن مدت در زیر نور خورشید قرار گیرید به پوست آسیب وارد می شود.

 خوراکی هایی که لیکوپن دارند استفاده کنید

در فصل تابستان و در هوای گرم تاکید می کنند هندوانه زیاد مصرف کنید. هندوانه و گوجه فرنگی چون دارای لیکوپن بسیاری می باشد ، برای پوست بدن مفید است و باعث می‌شود پوست در برابر اشعه مضر UV خورشید محافظت شود. هر چند تحقیقات در این باره کامل نشده ولی خوردن آب هندوانه و گوجه فرنگی برای بدن بسیار مفید است.

 در سایه استراحت کنید

وقتی که در زیر نور خورشید در حال آفتاب گرفتن هستید و می خواهید برنزه شوید ، بهتر است برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بعضی مواقع به سایه بروید تا پوست شما نفس بکشد و خنک شده ، کمی استراحت کند. باید حواستان باشد که چند روز قبل از آفتاب گرفتن و برنزه شدن با استفاده از اسکراب لایه برداری کنید ، تا با اولین حمام و خیلی زود پوست برنزه شما از بین نرود.خیلی باید دقت کنید در زمان آفتاب گرفتن خواب تان نبرد چون امکان دارد بیش از حد در معرض آفتاب مانده و پوست شما آسیب ببیند. در زمانی که آفتاب می گیرید مایعات فراوان مصرف کنید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. همچنین برای محافظت از سر حتما کلاه لب دار استفاده کنید. و این که بعد از آفتاب گرفتن حتما ژل آلوئه ورا که یک نوع ترمیم کننده پوست نیز است استفاده کنید تا به شما کمک کند زمان برنزه ماندن شما افزایش یابد.

حتما بخوانید:   استفاده از ضد آفتاب در خانه و دلایل مصرف آن چیست ؟

 چه زمانی بهترین ساعت برای آفتاب گرفتن می باشد

نور خورشید از ساعت 11 تا 15در اوج گرما قرار دارد. هرگز در این زمان آفتاب نگیرید چون برای پوست بسیار خطرناک می باشد. اگر پوستی روشن دارید بهترین زمان صبح ها می باشد. پس اگر می خواهید به پوست آسیبی نرسد صبح ها و بعد از ظهر هم از ساعت 15 به بعد آفتاب بگیرید تا ریسک سرطان پوست را کاهش دهید.

پوست شما و آفتاب گرفتن

آفتاب سوختگی یک امر کاملاً طبیعی می باشد. ولی باید بدانید که پوست شما رنگدانه‌های قهوه‌ای تولید می کند ، که ملانین نام دارد. این ملانین ها  در برابر اشعه U. V که بسیار مضر هستند از خود مراقبت می کنند. اگر شما برنزه شده باشید همین نشان دهنده این است که پوست شما در برابر آفتاب آسیب دیده است. البته باید توجه داشته باشید که برنز شدن پوست در واقع یک روند طبیعی  و محافظتی است که پوست بدن از خود در مقابل نور خورشید ، نشان می دهد. اگر خوب شدن طبیعی پوست شما دچار مشکل شود باعث ایجاد سلول های سرطانی می شود. پس وقتی که پوست شما در برابر آفتاب دچار سوختگی شود ، باید به طور طبیعی ترمیم شود. اگر روند ترمیم پوست شما دچار مشکل شود امکان دارد سلول های سرطانی ایجاد شود. باید دقت داشته باشید که در بهار و زمستان که پوست شما برنزه نیست و علائم آفتاب سوختگی هم روی پوست وجود ندارد ، باید بسیار وسواس داشته باشید و بیشتر مراقب پوست باشید. باید بدانید که آفتاب سوختگی یکی از عوامل سرطان پوست است که متاسفانه در دهه اخیر دو برابر افزایش یافته است.

روش صحیح آفتاب گرفتن و برنزه کردن برای شرایط مختلف

آفتاب گرفتن برای کودکان

کودکان به خاطر اینکه بسیار بازی گوش هستند و علاقه دارند زیر نور خورشید بازی کنند بخصوص در روزهای بلند تابستان ، بهتر است زمان اوج گرما آن ها را در خانه مشغول کرده و بعد از آن اجازه دهید که بیرون رفته و سرگرم شوند. کودکان به خاطر داشتن پوستی حساس آسیب پذیرتر هستند پس بهتر است حتما از ضد آفتاب هایی که SPF آن ها بالاتر از 30 باشد استفاده کنید ، تا در مقابل نور آفتاب پوستشان محافظت شود. البته شما اگر چند اصل اساسی را یاد بگیرید ، به راحتی می توانید از پوست تان محافظت کنید. پس اولین کار برای مراقبت از پوست شناخت پوست تان است.

حتما بخوانید:   عوارض سشوار کشیدن روی مو

آفتاب گرفتنبهترین توصیف برای خودتان را انتخاب کنید

برای این کار شما تصور کنید که بدون کرم ضدآفتاب در بهار برای اولین بار مشغول آفتاب گرفتن هستید:

پوست نوع 1

آفتاب نمی گیرم ،  چون پوست من همیشه می سوزد!

پوست نوع 2

اگر بخواهم 1 ساعت زیر آفتاب بمانم ، روز بعد کمی احساس سوختگی می کنم و بعد از یک هفته برنزه می شوم اما به مقدار کم.

پوست نوع 3

اگر قرار باشد 1 ساعت زیر آفتاب بمانم روز بعد کمی احساس سوختگی می کنم و بعد از یک هفته کاملا برنزه می شوم.

پوست نوع 4

من اصلا با یک ساعت زیر آفتاب ماندن احساس سوختگی نمی کنم و بعد از یک هفته کاملاً برنزه می شوم.

داروها و مراقبت های مورد نیاز

دقت داشته باشید که بعضی از داروها هستند که با ایجاد حساسیت بیش از حد در مقابل نور خورشید باعث ایجاد اگزما روی پوست می شوند. شما باید دقت کنید که ساعت اوج تابش نور خورشید زیر آفتاب نمانید.پس دارای هر نوع پوستی که باشید ، زمان های بین 11 تا 15 زیر آفتاب قرار نگیرید. مستعد ترین نوع پوست در مقابل آفتاب سوختگی ، پوست های رنگ پریده و سفید می باشد. موهای قرمز و کک و مک نشان می دهد که نوع پوست شما آمادگی آفتاب سوختگی را دارد.پس مضرات و برنزه شدن برای این افراد خطرناک می باشد.

در پایان باید اشاره کرد که آفتاب گرفتن و برنزه شدن بسیار جذاب و آرامش بخش است اما باید دقت کنید که به پوست آسیب نرسد. نور خورشید فواید زیادی دارد و در کنار این فواید اشعه های مضری هم دارد ، که باعث بروز انواع بیماری پوستی بخصوص ، سرطان پوست می شود. پس نباید بیش از حد زیر نور خورشید قرار بگیرد. بسیار دقت داشته باشید که قبل از قرار گرفتن زیر نور خورشید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. در زمان آفتاب گرفتن از مایعات زیاد استفاده کنید ، تا بدن دچار کم آبی نشوید . شما می توانید از سایت به روز آرانیک استفاده کنید و از مطالب مفید آن بهره مند شوید ،  و بعد آفتاب گرفتن را شروع کنید. در این سایت تازه ترین مطالب در مورد آفتاب سوختگی وجود دارد که به شما کمک می کند بدون آسیب رساندن به پوست ، برنزه شوید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *