روش خوابیدن صحیح و اهمیت آن در سلامتی

خوابیدن صحیح

همه انسان ها برای اینکه بتوانند در طول روز با انرژی به کار و فعالیت خود بپردازند و از سلامت جسمی و روحی برخوردار باشند لازم است شب ها خواب کافی و درستی داشته باشند تا بدن بتواند انرژی از دست رفته در طول روز را به دست آورد و مغز به خوبی فعالیت کند، امروزه افراد زیادی از درد کمر و گردن رنج می برند که بسیاری از این مشکلات به نحوه خوابیدن فرد بستگی دارد و یک حالت خواب خوب می تواند به خواب بهتر و کاهش علائم درد مفاصل و عضلات منجر گردد. عوامل بسیاری نظیر محل خواب، بالش، تشک، نور محل خواب و بسیاری موارد دیگر در داشتن خوابی راحت و مناسب تاثیرگذار هستند. در هنگام خوابیدن بدن در حال استراحت می باشد و در صورتی که نحوه خواب ما صحیح نباشد به بدن آسیب جدی وارد می گردد در نتیجه بدن در طول خواب نمی تواند خود را بازسازی کند و انرژی از دست رفته را به دست آورد، بنابراین لازم است با نحوه درست خوابیدن و عوامل تاثیر گذار بر خواب آشنا گردید تا از این پس خواب بهتری داشته باشید.با مجله زیبایی آرانیک می توانید نحوه درست خوابیدن را بیاموزید.

چرا داشتن خوابی خوب اهمیت دارد؟ 

کمبود خواب می تواند مشکلات جدی برای فرد در پی داشته باشد و در صورت تداوم داشتن این کم خوابی می تواند فرد را به مشکلات مزمن تری ابتلا کند و روی الگوهای تفکر، کار، مطالعه و یادگیری فرد تاثیرات زیادی بگذارد، اما در صورتی که فرد خواب شبانه خوبی داشته باشد الگوهای یادگیری او بهبود می یابد. همچنین به تقویت شدن مهارت های حل مسئله کمک می کند و روی تصمیم گیری های فرد اثر گذار است، کمبود خواب روی عملکرد قسمت خاصی از مغز تاثیر گذار بوده و آن را دچار تغییر می کند و می تواند افسردگی، خودکشی و سایر رفتارهای مخاطره آمیز را در پی داشته باشد.

روش صحیح و درست خوابیدن 

معمولا هر فردی به یک حالت خوابیدن عادت کرده و بیشتر مواقع به همان شکل می خوابد اما بسیاری از این روش ها نه تنها خواب راحتی برای شخص در پی ندارد بلکه آسیب های جدی به بدن وارد می سازند.

خوابیدن روی شکم 

تقریبا بیشتر افراد می دانند که خوابیدن روی شکم یا همان دمر خوابیدن بدترین و آسیب رسان ترین حالت خوابیدن است، خوابیدن به این حالت سبب شده تا جاذبه زمین موجب افتادگی پوست به خصوص پوست صورت گردد و همچنین شکم بزرگ شود این اطلاعات بر اساس تحقیقات صورت گرفته روی افرادی که تمام مدت به این شکل خوابیده اند به دست آمده است. هنگام خوابیدن روی شکم چه دست ها بالا باشد یا پایین و یا بالشی زیر سر قرار گیرد یا نه برای فرد مشکل آفرین بوده و یک سوم مشکلاتی که برای کمر رخ می دهد به دلیل همین مدل خوابیدن می باشد، در این حالت از خوابیدن ماهیچه ها قادر به استراحت نیستند و مفاصل تحت کشش قرار گرفته و نمی توانند خود را آزاد کنند در نتیجه سبب می شود تا صبح که از خواب بیدار می شوید احساس خستگی کنید و در حین خوابیدن انرژی زیادی از بدن گرفته می شود.

حتما بخوانید:   درمان تیرگی زیر بغل؛ ۱۷ راهکار ساده و موثر

خوابیدن روی کمر  

خوابیدن روی کمر یا طاقباز یکی دیگر از روش های نادرست خوابیدن است که هنگام خوابیدن دست ها زیر سر قرار می گیرد، این روش خوابیدن باعث می شود که عضلات کتف و گردن تحت کشش قرار گیرد و هنگام بیدار شدن در ناحیه گردن و کتف احساس درد و کوفتگی داشته باشید. اگر به این حالت می خوابید بالش کوچکی زیر زانوها قرار دهید تا بالا آیند و بالش مناسبی زیر سر قرار دهید تا گودی کمرتان خالی نماند.

خوابیدن به پهلو 

خوابیدن به پهلو در شرایطی که پای بالایی خم شده و کمر با یک پیچش روی زمین قرار گرفته بسیار خطرناک بوده و استرس و کشش زیادی را به عضلات و مفاصل پشت و گردن وارد می کند و همین امر سبب شده تا این نواحی در دراز مدت دچار بد فرمی و ناراحتی گردند، برای خوابیدن در این وضعیت باید یک بالش مناسب زیر سر قرار گیرد و همچنین بالشی کوچک بین دو زانو قرار دهید‌.

خوابیدن به پشت 

طبق تحقیقات صورت گرفته خوابیدن به پشت یکی از بهترین حالت های خواب است که در این وضعیت سر به خوبی استراحت می کند و وزن بدن به خوبی توزیع می گردد. می توانید هنگام خوابیدن در این حالت یک بالش کوچک زیر زانوها قرار دهید تا با این کار تنش را از روی ستون فقرات کمری کاهش دهید و خواب بهتری داشته باشید، خوابیدن به پشت به برگشت اسید کمک می کند.

خوابیدن صحیح خوابیدن به سمت راست و چپ 

اینکه به کدام سمت بدن بخوابید نیز از اهمیت زیادی برخوردار است در صورت خوابیدن به سمت راست سوزش سر دل بدتر می گردد اما با این وجود خوابیدن به سمت چپ مشکلات بیشتری به همراه دارد و سبب وارد آمدن فشار به اندام های داخلی نظیر کبد، ریه ها و معده می گردد و برگشت اسید نیز کاهش می یابد.

حتما بخوانید:   ماسک سویا ؛ روش ساخت و دستورالعمل استفاده در خانه

راه هایی برای داشتن خواب خوب 

با استفاده از برخی کارها می توانید خواب بهتری داشته باشید و به بهبود بهداشت خواب خود بپردازید:

نور مناسب 

با قرار گرفتن در معرض نور می توانید برنامه خواب خود را تنظیم کنید زمانی که شخص در معرض نور قرار می گیرد مغز او فرمان کاهش تولید ملاتونین که همان هورمون خواب بوده را می دهد و این کار به شخص کمک می کند تا احساس بیداری و هوشیاری داشته باشد اما در شب و هنگام تاریکی مغز فرمان تولید ملاتونین بیشتر را می دهد و حس خواب آلودگی در فرد به وجود می آید. بنابراین در شب با کم‌ نمودن نورهای روشن می توانید خود را برای یک خواب راحت آماده کنید از این رو از نمایشگرهای الکترونیکی درخشان رایانه،

تلفن هوشمند یا تلویزیون پیش از خواب خودداری کنید چرا که مغز را برای چند ساعت تحریک می کنند.

تمرین آرامش داشتن  

سعی کنید پیش از خواب آرامش خود را حفظ کنید و استرس را از خود دور نمایید هنگامی که در شرایط استرس و اضطراب قرار دارید بدن کورتیزول بیشتری ترشح می کند و به هر میزانی که مقدار این کورتیزول بیشتر باشد فرد احساس بیداری بیشتری دارد پس با فراهم کردن یک شرایط آرامش بخش پیش از خواب تا حد زیادی می توان استرس و اضطراب موقع خواب را کاهش داد.

چرت نزنید 

در طول روز چرت نزنید چرا که خواب شبانه را دچار مشکل می کند و در صورت چرت زدن این کار را پیش از ساعت ۳ بعدازظهر انجام دهید و حداکثر ۳۰ دقیقه بیشتر طول نکشد تا خواب شب دچار اختلال نگردد، چرت زدن های طولانی می تواند گیجی را در پی داشته باشد که در نتیجه بیدار شدن از خواب عمیق است.

دوری از سر و صدا 

برای اینکه یک استراحت و خواب خوبی داشته باشید لازم است یک محیط آرام و بدون سر و صدا ایجاد کنید زیرا مغز حتی در حالت چرت زدن نیز به پردازش صدا ها می پردازد. جهت دور کردن این صداها از خود تلویزیون را در بیرون از اتاق خواب قرار دهید و پیش از خواب آن را خاموش نمایید، تلفن همراه خود را خاموش و یا در حالت بی صدا قرار داده و در صورت زندگی در یک محله پر سر و صدا نویز سفید می تواند انتخاب مناسبی برای داشتن خوابی با کیفیت باشد، نویز سفید یک صدای آرامبخش و ثابت بوده که قادر است صدای محیط را پنهان کند.

حتما بخوانید:   راه حل درمان ریزش مو به صورت سکه ای

تشک مناسب 

تنها بالش نامناسب عامل گردن درد در هنگام خواب نیست بلکه تشک نیز می تواند در راحتی گردن و داشتن خوابی خوب تاثیرگذار باشد، از تشکی استفاده کنید که به اندازه کافی محکم باشد که هنگام خوابیدن احساس راحتی داشته باشید و همچنین کمر و گردن روی آن در یک سطح قرار گیرند.

بالش مناسب 

بالش ها را تنها برای سر و گردن به کار نمی برند بلکه با قرار دادن بالش های اضافی در اطراف خود می توانید به قرار گرفتن ستون فقرات در وضعیت مناسب کمک کنید، از بالشی استفاده کنید که گردن را با قفسه سینه و کمر در یک راستا قرار دهد بالش های خیلی بلند گردن را در موقعیتی قرار داده که سبب کشیدگی عضلات پشت، گردن و شانه ها می شود علاوه بر این جنس بالش نیز از اهمیت زیادی برخوردار است سعی کنید از بالش هایی با جنس پر استفاده کنید که مناسب تر هستند و هر یک تا دو سال آن ها را تعویض نمایید چرا که بعد از مدتی فرم خود را از دست می دهند.

خوابیدن صحیح استفاده نکردن از تلفن همراه 

بسیاری از افراد پیش از خواب و هنگام دراز کشیدن از تلفن همراه استفاده می کنند و پیام ها و ایمیل های خود را چک می کنند که برای این کار سر خود را به سمت پایین خم می کنند اما باید بدانید این یکی از بدترین حالت های ممکن بوده و سبب گردن درد و آسیب دیدن ستون فقرات می گردد به هر میزانی که سر به جلو خم گردد استرس بیشتری به گردن و ستون فقرات وارد می شود همچنین تلفن همراه چرخه خواب را مختل می کند و موجب نا آرامی در خواب می گردد بنابراین لازم است پیش از خواب تلفن همراه خود را خاموش کرده و یا در حالت بی صدا قرار دهید تا خواب خوبی را تجربه کنید.

 

خواب یکی از نیازهای مهم و ضروری برای هر فردی می باشد با داشتن خوابی خوب فرد می تواند انرژی از دست رفته را بازیابد و در طول روز با توانایی بالا به کار و فعالیت بپردازد بنابراین از مواردی که سبب اختلال در خواب می گردند پرهیز کنید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *