علامت های بیماری در چهره و پوست : شناسایی علائم انواع بیماری در صورت

علامت های بیماری

وقتی که کسی ما را می بیند با کمی دقت از پوست صورت ما متوجه می شود که حال خوبی نداریم. حتما برای شما هم پیش آمده که افراد باتجربه و مسن وقتی به چهره شما نگاه می کنند ، از شما می پرسند که رنگ پوست شما پریده است ، یا چرا رنگ رو ندارید؟.  این تک مصرع نیز به همین نکته اشاره می کند که رنگ رخساره نشان می دهد از سر درون .پزشکان چینی در هزاران سال پیش برای تشخیص انواع بیماری ها به چهره افراد نگاه می کردند. پوست صورت چون حساس است باعث  می شود تغییرات درونی بدن که به خاطر بیماری ایجاد شده را منعکس می کند.  در بیشتر مواقع  حتی مشکلات روحی و روانی را می توان از پوست صورت متوجه شد.  امروزه هم بعضی بیماری ها هستند که فقط با چهره تشخیص داده می شود. نوزادانی که دچار زردی می شوند پدر و مادر خیلی راحت متوجه بیماری شده و به پزشک مراجعه می کنند. یا حتی خال هایی که بزرگ می شوند خیلی راحت با کمی دقت می توان تشخیص داد که خطرناک هستند یا نه؟ ؟ پس همه ما می دانیم که پوست آینه بدن می باشد. رنگ پوست شما نشان می دهد که سالم هستید یا از مشکلی رنج می برید. اگر می خواهید بدانید علامت های بیماری که در صورت شما نمایان می‌شوند چه چیزهایی هستند ، با مجله زیبایی آرانیک همراه باشید تا از مطالب زیبا و جذاب آن نهایت بهره را ببرید.

9 علامت بیماری در چهره و پوست

پوست و چشم های زردش

وقتی که بدن شما در اثر تجزیه گلوبول های قرمز بیش از حد مواد زائد ایجاد کند این بیماری نمایان می‌شود ، این بیماری را زردی می گویند. این بیماری در نوزادان بیشتر شایع می باشد. وقتی نوزادی قبل از هفته 38 متولد شود ، دچار زردی می شوند ، چون کبد نوزادان رشد کامل نداشته و بالغ نشده است ، تا وظایفی را که بر عهده دارد انجام دهد. البته باید گفت که زردی نوزادان معمولاً بی ضرر می باشد. وقتی زردی در بزرگسالان اتفاق بیفتد ، مسئله بسیار جدی خواهد شد. عفونت های ویروسی مانند هپاتیت و منونوکلئوز باعث ایجاد زردی در بزرگسالان می شود. البته امکان دارد افراد با مصرف الکل ،  یا مشکلات کیسه صفرا ، پانکراس و یا مشکلات کبدی داشته باشند که رنگ پوست و چشم زرد شده و این بیماری خود را در چهره افراد نشان می دهد.

حتما بخوانید:   تاثیر آبلیمو بر روی پوست صورت چیست؟

خال گوشتی

در بررسی علامت بیماری در چهره و پوست باید به خال ها و برآمدگی های گوشتی اشاره کرد. البته باید گفت که این خال ها و برآمدگی ها خطرناک نیستند و بیشتر در افرادی که رنگ تیره دارند شایع تر است. اما اگر می خواهید نوع خال هایی که نشانه سرطان در بدن است را با چشم بتوانید تشخیص دهید ، باید به این 5 نکته توجه داشته باشید:

  • نامتقارن بودن : باید دقت کنید که شکل خال ها در دو طرف متفاوت نباشد.

  • رنگ : ناهموار نباشند.
  • قطر : بزرگ تر از یک نخود نباشند.
  • تکامل : در چند هفته تغییر نکرده باشند
  • مرز : یعنی اینکه خال ها زاویه دار نباشند

پس در این مواردی که گفته شد باید دقت کرده و اگر مشکوک بودید حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر  قرار گیرید.

زخم تبخال

یکی دیگر از علامت های بیماری که خود را در پوست نشان می‌دهد ، تبخال است. تبخال معمولا در کودکان و نوجوانان مبتلا به تبخال دهان ،  توسط بزاق دهان آلوده  ایجاد می شوند. البته در بیشتر مواقع امکان دارد در موقع بیماری ، اضطراب ، یا وقتی که بسیار خسته هستید ، یا زمانی که طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد ، ایجاد شود. تبخال معمولا در اطراف دهان و یا لب ها ایجاد می شوند و توسط ویروس هرپس نوع 1 بوجود می آید. این زخم خود به خود برطرف می شود. اگر مرتب به تبخال دچار می شوید و یا اندازه آن خیلی بزرگ است حتما به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرید.

علامت های  بیماری لب های کدر

همه شما در فصل سرد سال با لب های خشک مواجه شده اید که با استفاده از مرطوب کننده ها این مشکل را بر طرف کرده اید. ولی باید توجه داشته باشید که امکان دارد این خشکی ناشی از آلرژی باشد.مثلا واکنش داروی خاص مانند استروئیدها باعث خشکی لب شده اند. حتی در بعضی مواقع خشکی لب نشان دهنده این است که بدن با کمبود آب مواجه شده است.

جوش های پروانه ای

همانطور که می دانید بیشتر جوش ها خود به خود از بین می روند و حتی جدی هم نیستند. اما یک نوع از این جوش ها معمولی نیستند. این جوش ها صورت را به شکل یک پروانه پوشش می دهند. این جوش های پروانه ای یک نوع بیماری به نام لوپوس است ، که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت ها و اندام خود حمله ور شده و باعث تب ، درد و سفتی مفاصل شده و در سرما رنگ انگشتان را آبی می کند. اگر متوجه این جوش ها در صورت شدید ، حتما به پزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   شستشوی پوست با لیف ؛ مزایا ، معایب و روش صحیح لیف زدن!

در آمدن مو در جاهای غیر معمول

یکی دیگر از علامت بیماری در پوست صورت این می باشد که مو ها در جایی رشد کند که نباید مویی در آنجا رشد کند. مثلا در اطراف گوش مردان یا روی چانه خانم ها. وقتی این موها در صورت خانم های جوان ایجاد شود نشان می دهد که ، دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک شده اند. این مشکل در خانم های جوان باعث می‌شود در بارداری آنها مشکل ایجاد شود. پس این خانم ها باید تحت نظر پزشک قرار گیرند. البته آقایانی که پا به سن گذاشته اند در اطراف گوش و ابرو شاهد موهای غیر معمول هستند.

افتادگی پلک

در افتادگی پلک ، که امکان دارد یکی از چشم ها یا هر دو را دچار کند ، اگر شدید باشد پلک امکان دارد بینایی فرد را دچار مشکل کند. البته خیلی ها با این مشکل به دنیا می آیند ، و بعضی ها هم بعد از چند دهه به این مشکل دچار می شوند. با اینکه این مشکل  بیشتر مواقع بی خطر می باشد  ، ولی امکان دارد مشکل از کاسه چشم باشد یا مشکل مغز و اعصاب داشته باشید. اگر این مشکل همراه با دوبینی ، سردرد بد ، مشکل بلع یا ضعف عضلات باشد و در بیشتر مواقع این مشکل را داشتید ،  امکان دارد نشانه سکته مغزی باشد.البته توجه داشته باشید که اغلب این مشکل بی ضرر می باشد.

ناتوانی در حرکت دادن یک طرف چهره

در مورد علامت بیماری در صورت ، می توان به ناتوانی در حرکت دادن یک طرف چهره ،  را بیان کرد. اگر شما نمی توانید یک طرف بدن را حرکت دهید حتما باید سریعا از فوریت های پزشکی استفاده کنید. اما اگر در یک طرف چهره دچار مشکل شده اید شما امکان دارد به فلج بل مبتلا شده باشید. وقتی به این بیماری دچار می شوید که  ،  یک ویروس به عصب شما فشار می‌آورد و این عصب نمی تواند  عضلات شما را کنترل کند و  باعث ورم آن می شود.در این صورت یک طرف چهره ضخیم شده و چند ساعت یا چند روز طول می کشد. حتی ممکن است در پشت گوش یا در فک خود درد را احساس کنید. البته این حالت جدی نبوده و بعد از 3 تا 6 ماه بهبودی حاصل می‌شود.

حتما بخوانید:   راهکارهای طبیعی درمان ریزش مو

علامت های  بیماری فلج صورت با علامت بیماری در چهره

وقتی که خون رسانی به بخشی از مغز متوقف شود ، رگ های خونی منفجر و یا مسدود می شود ، در این صورت است که سکته مغزی رخ می دهد. اگر علائمی که در زیر به آن اشاره می کنیم در شما بروز کرد ، حتما به پزشک مراجعه کنید. این موارد عبارتنداز :

فلج شدن ناگهانی قسمت پایین چهره ، سرگیجه ، مشکل در بلع ، دوبینی ، بی حوصلگی ، ضعف در پاها و بازوها و سوزش در بازوها و پاها

در مورد علامت بیماری در چهره باید گفت که جوش ها ، چین و چروک ها  و ضایعات پوستی نمی تواند نشانه بیماری باشد بلکه بیشتر به علت چربی و کثیفی روی پوست است.البته ممکن است با ضعیف شدن عضلات صورت برخی از مشکلات پیش بیاید که جای نگرانی نیست. و راه های زیادی وجود دارد که این مشکلات را بدون عوارض بهبود بخشید.

در آخر باید متذکر شد که هر چقدر پوست صورت برای شما مهم است به همان اندازه باید به درون خود هم توجه داشته باشید . زمانی پوست شما شفاف ، با طراوت و سالم خواهد بود که درونی سالم داشته باشید. اگر شما دارای بیماری باشید چهره شما بیماری بدن را نمایان می کند. بیشتر پزشکان با نگاه کردن به چهره افراد بیماری آنها را تشخیص می دهند. شما روزانه به پوست خود توجه کنید. هر گونه مشکلی روی پوست شما ایجاد شده باشد نشان می دهد شما بیمار هستید ، یا پوست شما احتیاج به رسیدگی دارد. پس هر گونه جوش غیر معمولی یا خال هایی که تغییر کرده اند را در پوست مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. پس توجه داشته باشید که اطلاعات خود را در این زمینه زیاد کنید و بدانید چه بیماری  ، چه علائمی را روی پوست ایجاد می کند. با شناخت این علائم شما می توانید خیلی سریع متوجه بیماری خود شده و برای درمان آن اقدام نمایید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *