علائم حساسیت پوستی به دارو؛ نشانه ها ، دلایل و روش درمان خانگی !

حساسیت دارویی

هر فردی به یک شیوه ممکن است به انواع داروها واکنش نشان بدهد بعضی مواقع یک فرد موقع مصرف دارو ممکن است دچار بثورات پوستی شود ، و فرد دیگری با مصرف همان دارو هیچ واکنشی نداشته باشد. پس چه دلیلی می تواند وجود داشته باشد؟ آیا امکان دارد دارو باعث ایجاد آلرژی شود؟ جواب هر چه باشد بسیار مهم است چون در برخی از موارد جان افراد را به خطر می اندازد ، پس لازم است علائم حساسیت پوستی به دارو را بدانیم تا در موقع ضرورت به سرعت اقدام کنیم. ما به شما در مجله زیبایی آرانیک کمک می کنیم تا بهتر بتوانید حساسیت دارویی را تشخیص دهید.

تشخیص حساسیت دارویی:

قبل از اینکه بدانیم به حساسیت دارویی دچار شده ایم یا نه باید اول علائم حساسیت پوستی به دارو را بشناسیم . نشانه های یک حساسیت دارویی بیشتر مواقع بعد از یک ساعت از مصرف دارو به وجود می آید ، البته بعضی از واکنش ها و علائم پوستی ممکن است ساعت ها و یا هفته های بعد رخ دهد.                      نشانه های آلرژی دارویی عبارت اند از:

کهیر ، خارش ، بثورات پوستی ، تب ، تنگی نفس ، خس خس سینه ، آبریزش بینی خارش و آبریزش چشم ها .

آنافیلاکسی :

آنافیلاکسی یکی از نشانه های نادر است که زندگی فرد را مختل می کند و باعث اختلال عملکرد سیستم های بدن می شود.

علائم و نشانه های آنافیلاکسی :

ایجاد مشکل در تنفس و تنگ شدن مجرای تنفسی و گلو ، حالت تهوع ، اسهال ، سرگیجه ، ضعیف و یا تند شدن نبض ، پایین آمدن فشار خون ، تشنج و از دست دادن هوشیاری. سایر شرایط ناشی از حساسیت دارویی : یکی از واکنش های آلرژیک دارویی که خیلی هم رایج نیست و ممکن است بعد از روزها و هفته ها بعد از قطع دارو رخ دهند. عبارت اند از :

1. بیماری سر که با تب ، بثورات پوستی ، درد مفاصل ، حالت تهوع همراه است.

2. دارویی که باعث کم خونی شود و خستگی ، تنگی نفس و نامنظم شدن ضربان قلب را به همراه داشته باشد.

3. اثرات دارویی همراه با ائوزینوفیلی و علائم سیستمیک که باعث راش ، زیاد شدن گلبول سفید خون ، تورم عمومی و هپاتیت خفته می شود.

4. ملتهب شدن کلیه ها که با تب ، خون در ادرار ، تورم عمومی و گیجی شود.

حتما بخوانید:   نور درمانی چیست ؟

تشخیص :

تحقیقات نشان داده که آلرژی دارویی ممکن است بیش از حد و شدید تر از آنچه که گزارش شده باشد ، به همین خاطر تشخیص دقیق علائم حساسیت دارویی ضروری است. پزشک برای تشخیص آلرژی دارویی ابتدا معاینه فیزیکی را انجام می دهد و بعد از بیمار در مورد شروع علائم ، زمان مصرف دارو و همینطور بهبود یا بدتر شدن علائم سوالاتی می کند. بعد از آن پزشک برای بیمار آزمایش می نویسد و او را به متخصص آلرژی ارجاع می دهد.                                             کارهایی که متخصص انجام می دهد شامل:

تست های پوستی:

متخصص آلرژی برای تشخیص علائم حساسیت پوستی به دارو ، مقدار کمی از یک دارو را با یک سوزن روی پوست خراش داده و با تزریق یا یک پچ به پوست وارد می کند. اگر واکنش مثبت باشد برآمدگی قرمز رنگ و خارش دار ایجاد می شود ، نتیجه این تست نشان می دهد که به دارو حساسیت دارید. در آزمایش تست منفی شما به دارو حساسیت ندارید. هر چند این نتیجه به طور کامل احتمال آلرژی دارویی را رد نمی کند.

حساسیت داروییآزمایش خون:

پزشک برای رد کردن سایر شرایطی که باعث علائم حساسیت پوستی می شوند ، برای شما آزمایش خون تجویز می کند. اگر پزشک از واکنش شدید به آزمایش پوستی ، نگران شود امکان دارد از آزمایشات خون به جای تست های پوستی استفاده کند. بعد از آن است که پزشک نتیجه آزمایش را تحلیل کرده به این نتایج می رسد که: آلرژی دارویی دارید یا حساسیت دارویی ندارید  امکان دارد آلرژی دارویی با درجات متفاوت داشته باشید.

داروهایی که احتمال ایجاد آلرژی را زیاد می کند:

1.آنتی بیوتیک ها ، آموکسی سلین ، آمپی سیلین و غیره

2.آسپرین

3.انسولین

4.داروهای شیمی درمانی

5.داروهای ایدز و …..

میزان و نحوه دارو هم در ایجاد حساسیت پوستی تاثیر دارد ، مثل: داروی تزریقی را به صورت مصرفی استفاده کنید. روی پوست مالیدن و  به دفعات زیاد دارو را مصرف کردن ، امکان دارد به علائم حساسیت پوستی دچار شوید.

واکنش های آلرژی در علائم حساسیت پوستی به دارو :

علائم آلرژی یک واکنش زنجیره ای است که در سیستم ایمنی بدن شروع می‌شود به عنوان مثال ، اگر به یک دارویی حساسیت دارید سیستم ایمنی شما آن دارو را به عنوان یک مهاجم شناسایی می کند. سیستم ایمنی به روش های مختلف به دارو ها واکنش نشان می دهد و تولید آنتی بادی هایی می کند که به سلول ها می روند و مواد شیمیایی آزاد می کنند و باعث ایجاد علایمی در بینی ریه ها ، گلو ، گوش ها ، معده یا روی پوست بعد از مصرف دارو این علائم رخ می‌دهد. بعضی از عوامل نیز بر شانس شما برای داشتن واکنش نامطلوب به یک دارو تاثیر می گذارد مثل : ژنتیک ، شیمی بدن ، قرار گرفتن مکرر در معرض دارو و یا یک بیماری زمینه ای .

حتما بخوانید:   درمان جوش بدن؛ چرا بدنمان جوش می زند؟ + همه راه های درمان

واکنش های غیر آلرژی در علائم حساسیت پوستی به دارو: واکنش های غیر آلرژی خیلی شایعه تر از واکنش های آلرژیک دارویی هستند. این واکنش ها بر اساس خواص داروهای تحت مصرف قابل پیش بینی هستند. البته واکنش های داروی غیر آلرژیک به نوع دارو بستگی دارند. مانند افرادی که شیمی درمانی می شوند ، از ریزش مو و استفراغ رنج می برند.

درمان آلرژی به دارو:

۱.درمان آلرژی فعلی

2.دارویی که شما را قادر می کند تا در صورت لزوم از یک داروی آلرژی استفاده کنید درمان علائم حساسیت پوستی به دارو:

1.قطع دارو: در این مورد در اولین قدم پزشک دارو را قطع می کند.

۲.آنتی هیستامین ها : پزشک برای اینکه یک واکنش آلرژی را در بدن مسدود کند ، یک آنتی هیستامین تجویز می کند.

۳.کورتیکواستروئیدها: این کورتیکواستروئیدها خوراکی و تزریقی هستند و برای درمان استفاده می شود

۴.درمان آنافیلاکسی: آنافیلاکسی احتیاج به تزریق فوری اپی نفرین و مراقبت بیمار در بیمارستان برای حفظ فشار خون بالا را دارد.                                           حساسیت زدایی دارو: اگر نیاز باشد دارویی را که به آن آلرژی داشتید را مصرف کنید پزشک حساسیت زدایی می کند، یعنی با دوز بسیار کم شروع  و به تدریج افزایش می یابد و اگر بدون واکنش بود درمان را ادامه می دهید.

درمان های خانگی حساسیت پوستی به دارو:

بعضی از داروهای خانگی وجود دارند که مردم سالها از آن ها برای تسکین علائم واکنش های پوستی آلرژیک استفاده می کنند. مثل بلغور جو دو سر: جو دو سر به دلیل وجود آنتی اکسیدان و ضد التهابی برای تسکین خارش بسیار مناسب است. جوش شیرین: جوش شیرین توانایی این را دارد که عدم تعادلPH پوست را بر طرف نماید ، چون یک ماده قلیایی است و در بهبود بثورات بسیار مفید است.  عسل: عسل چون مقدار زیادی آب دارد ، می تواند مرطوب کننده باشد و مواد مغذی مورد نیاز پوست را تامین کند. وازلین: بسیاری از بثورات پوستی به خاطر خشکی پوست می باشد. وازلین به خصوص در زمستان می تواند این ناحیه از پوست را مرطوب نگه دارد و به بهبود پوست کمک کند. زنجبیل: زنجبیل خاصیت ضد  میکروبی و ضد التهابی دارد و می تواند بسیاری از حساسیت های پوستی را بر طرف کند. روغن درخت چای: این روغن ضد التهابی و ضد میکروبی بوده و باعث خوب شدن فوری بثورات می شود و از میکروب های دیگر جلوگیری می کند.

حتما بخوانید:   تاثیر روغن ماهی روی پوست

حساسیت داروییدرمان گیاهی آلرژی های پوستی:

آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا ضد التهابی بوده و به روند بهبود کمک می کند و آرامش بخش است و خارش اگزمای پوستی را تسکین می دهد. عصاره برگ خرمالو : تحقیق نشان داده که عصاره برگ خرمالو روی موش ها موثر بوده و در پیشگیری و بهبود و درماتیت آتوپیک بسیار مفید می باشد. از دیگر گیاهانی که در آلرژی پوستی  تاثیر گذار هستند عبارت است: ریحان ، بابونه گشنیز ، گزنه می باشد

زمان مراجعه به پزشک :

۱.اگر آلرژی خواب شما را دچار مشکل می کند و یا فعالیت های روزانه شما را با مشکل روبه رو می کند.

۲.جاهای آسیب دیده پوست ، دردناک شود.

۳. دلایل بروز حساسیت پوستی.

۴. راش پوستی به دلیل ضعف سیستم ایمنی وارثی بروز می کند.

البته اگر پوست شما به گیاه ، حیوان ، غذا ، یا ماده دیگری آلرژی دارد ، داروهای خانگی وجود دارد که می تواند موثر باشد. داشتن پوستی حساس  نمی تواند نشانه ای از بیماری باشد فقط بعضی از افراد نسبت به برخی از محصولات حساس تر هستند. پس بهتر است این افراد از مواد شیمیایی ، عطرها و دیگر مواد محرک زایی که  در برخی محصولات وجود دارد دوری کنند. در پایان باید متزکر شد که درمان های خانگی بسیار موثر است ولی بهتر است قبل از استفاده از داروهای طبیعی و درمان خانگی حتما با پزشک مشورت کنید چون پزشک بعد از معاینه بهترین درمان را برای شما تجویز می کند. البته بهتر است خودمان هم قبل از خرید هر چیزی ماده تشکیل آن را خوب بررسی کنیم. و قبل از رفتن به پیاده روی و یا هر مکان دیگر حتما به پوست خود لوسیون بزنیم تا از تاثیر گذاشتن گیاهان سمی جلوگیری کنیم. تا می توانیم میزان تماس خود را به مواد آلرژی زا را کم کرده و به همکاران یا دوستان در مورد آلرژی خود توضیح داده و اطلاع رسانی کنید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *