ورم و کبودی بعد از جراحی پلک ، علت و درمان

جراحی پلک

جراحی پلک یک روش کم تهاجمی بوده و عوارض بسیار کمی دارد. تورم ، کبودی ، و درد عوارض جزئی و طبیعی بعد از عمل زیبایی هستند. این جراحی در جهان یکی از محبوب ترین جراحی ها است.در ایران نیز هزاران نفر این جراحی را انجام می دهند. عوارض این جراحی به مرور و در طول دوره نقاهت رفع می شود ، اما برخی عادات بد رفتاری وجود دارد که رفع این مشکل را به تاخیر می اندازد. برای اینکه عملکرد بهتری در دوره نقاهت داشته باشید ، باید با درمان تورم ناشی از این جراحی آگاهی داشته باشید تا به کمک آنها طول دوره نقاهت را کم کرده و به راحتی دوران نقاهت را بگذرانید.ما در مجله  کلینیک آرانیک برایتان در مورد کبودی بعد از جراحی پلک شرح خواهیم داد تا با مطالعه این مقاله بتوانید نقاهت جراحی پلک را بشناسید.

دلیل تورم بعد از جراحی پلک چیست ؟

در این جراحی برای رفع افتادگی پلک ، چربی پوست و عضله های شل برداشته می شود. در اول میزان پوست اضافی به طور دقیق تعیین می شود و از طریق ایجاد برشی مناسب در پشت یا پایین پلک مرحله برداشت آنها انجام می شود.پزشک که ماهر باشد ، از خطوط طبیعی پلک به عنوان محل بخیه انتخاب می کند. در این صورت دیگر نگران باقی ماندن محل بخیه بعد از عمل نباشید. اگر در زیر چشم چربی اضافه وجود نداشته باشد و مشکل فقط پف این قسمت باشد ، از طریق ایجاد برش کوچک در ناحیه ای که ملتهب می باشد این عارضه برطرف خواهد شد. در پلک پایین و دقیقا در زیر مژه ها برش کوچک ایجاد می شود تا چربی اضافی از زیر چشم برداشته شود. بعد با استفاده از نخ های ظریف مرحله بخیه انجام می‌شود. بعد از تمام شدن دوره نقاهت هیچ اثری از زخم و بخیه باقی نخواهد ماند. تمام این مراحل یک تا دو ساعت طول می‌کشد و نتیجه آن احساس درد ، تورم و کبودی چشم و اطراف آن می باشد. بین سه تا هفت روز بعد از عمل درد و کبودی کاملا از بین می رود.البته این کبودی و درد کاملا طبیعی می باشد.رعایت دستورالعمل های مراقبتی و سبک زندگی در رفع ورم پلک اهمیت زیادی دارد.

درمان تورم بعد از عمل پلک

سیگار و مشروبات الکلی علاوه بر افزایش خونریزی در حین عمل و بعد آن ، سبب افزایش تورم و طولانی شدن دوره نقاهت خواهد شد. پس دو هفته قبل و بعد از عمل از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پرهیز کنید. برای مشاهده نتیجه نهایی باید صبور باشید. برای کاهش تورم می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید. باید دقت داشته باشید داروهایی را که پزشک تجویز کرده در زمان معین مصرف کنید

حتما بخوانید:   راه های درمان خشکی پوست

مراقبت از زخم پلک

 • در روز اول بعد از عمل هر ۱۵ دقیقه یک بار از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • با یک پانسمان پزشک روی زخم ها را می پوشاند تا از عفونت جلوگیری کند. این پانسمان امکان دارد باعث تاری دید شود. این مشکل بعد از برداشتن پانسمان برطرف خواهد شد . پس این مشکل موقتی می باشد
 • زمانی که پانسمان برداشته شود امکان دارد در محل بخیه خونریزی خفیف داشته باشید که این حالت کاملاً طبیعی می باشد. برای رفع خونریزی از کمپرس یخ استفاده کنید و با یک گاز استریل روی زخم را بپوشاند.
 • بهبودی کامل زخم ها یک یا دو ماه طول می کشد ، ولی هفته دوم بعد از عمل بهترین زمان برای برداشتن بخیه می باشد.
 • در ماه اول بعد از عمل هیچ ماده آرایشی در اطراف چشم و پشت پلک استفاده نکنید. حتی از خارش و ماساژ چشم ها خودداری کنید.
 • در چند روز اول بعد از عمل ، از مصرف نمک زیاد خودداری کنید و مایعات فراوان مصرف کنید. برای کاهش فشار به عضلات صورت و چشم از غذاهای نرم ، و پوره استفاده کنید.

جراحی پلکعوامل تحریک کننده ورم پلک

 • استفاده از مواد آرایشی : در ساخت محصولات آرایشی از مواد شیمیایی استفاده می‌شود و امکان ورود این مواد از طریق زخم های پشت پلک به داخل پوست وجود دارد.و در نهایت احتمال عفونت افزایش یافته و اگر شدت آن زیاد باشد ، آسیب جدی به چشم ها وارد می شود.
 • ورزش : بدنسازی فشار زیادی به عضلات صورت و بدن وارد می کند. همین‌طور افزایش عرق  کردن ناشی از ورزش می تواند روند بهبودی را با مشکل مواجه کند. پس بهتر است یک تا دو ماه بعد جراحی پلک ، از فعالیتهای ورزشی مثل شنا و بدنسازی خودداری کنید.

برای ضدعفونی استخرهای عمومی از کلر استفاده می کنند به همین خاطر  احتمال عفونت محل زخم ها در اثر شنا کردن افزایش می یابد. در دوران نقاهت وسایل سنگین بلند نکنید چون بلند کردن اجسام سنگین فشار زیادی به صورت وارد می کند و ممکن است بخیه ها پاره شود و احتمال خونریزی هم افزایش می یابد. برای انجام فعالیتهای ایروبیک حداقل دو هفته صبر کنید.

 • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی  : مشروبات الکلی سبب رقیق شدن خون و افزایش احتمالی خونریزی می شوند.بهتر است قبل و بعد از جراحی پلک از این مواد استفاده نکنید.سیگار کشیدن سبب کاهش سرعت روند بهبودی می شود. اکسیژن رسانی به بافت ها را مختل کرده و می تواند بر نتیجه عمل تاثیر منفی بگذارد.
حتما بخوانید:   مراقبت از پوست در فصل زمستان

مراقبت های بعد از جراحی پلک

یک سری دستورالعمل های ساده اما مهم وجود دارد که برای بهبودی هر چه سریع‌تر ورم بعد از جراحی پلک لازم است. این موارد عبارتنداز :

 • چهار روز اول بعد از عمل استراحت کامل داشته باشید.
 • سر خود را موقع خواب بالاتر از سایر نقاط بدن قرار دهید چون باعث کاهش تورم می شود.
 • خندیدن بیش از حد فشار وارد شده به عضلات چشم را افزایش می دهد.پس از خندیدن و حرف زدن طولانی اجتناب کنید.
 • در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • در دوره نقاهت آهسته قدم بردارید.
 • از کلاه های لبه دار و عینک‌های آفتابی بزرگ استفاده کنید.
 • استفاده از لنزهای طبیعی و زیبا در این دوره ممنوع می باشد
 • داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • قطره استریل چشمی الزامی است. و هر شش ساعت یک بار استفاده از آن الزامی است.
 • برای شستن چشم ها از سرم های استریل فیزیولوژیک کمک بگیرید.
 • بسته نشدن پلک در هفته اول طبیعی می باشد.برای حل این مشکل قبل از خواب از پمادهای چشمی استفاده کنید.
 • از مصرف آسپرین و ایبوپروفن و ویتامین E برای جلوگیری از خونریزی تا یک هفته بعد از عمل خودداری کنید.
 • تا ۵ روز بعد از جراحی پلک حمام ممنون می باشد.
 • ۲۴ ساعت بعد از عمل نمی توانید رانندگی کنید.

عوارض طبیعی جراحی

برخی از عوارض جراحی پلک کاملاً طبیعی می باشد و لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. این حالت ها عبارتنداز :

 • بعد از عمل محل بخیه به مدت ۱ تا ۲ روز خونریزی خفیف
 • ورم ، کبودی و درد
 • تاری دید
 • نامتقارنی جزئی ابروها

اگر با درد شدید در ناحیه قفسه سینه ، تنگی نفس ، خونریزی غیر قابل کنترل ، مشکلات بینایی شدید ، درد مزمن و افزایش غیر عادی ضربان قلب مواجه شدید آنها را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید ، تا از روش های مناسب این مشکلات را حل کند. یک عامل بسیار موثر در کاهش عوارض جراحی پلک ، انتخاب یک جراح متخصص و ماهر می باشد. چون بین دوره نقاهت و مهارت جراح رابطه مستقیم وجود دارد.

حتما بخوانید:   قارچ پوستی در بارداری ، بررسی و درمان آن

جراحی پلکآیا انجام آزمایش قبل از جراحی پلک الزامی است؟

انجام آزمایشات برای کاهش ریسک عمل و عوارض ناشی از آن ضروری می باشد. پزشک تنها در صورت اطلاع دقیق از وضعیت جسمانی متقاضی می تواند روش مناسبی برای عمل انتخاب کند.

چرا پرهیز از مصرف مشروبات الکلی قبل و بعد از عمل مهم است؟

چون مصرف الکل سبب رقیق شدن خون و افزایش احتمال خونریزی در حین عمل و دوران نقاهت می شود.

ورم بعد از جراحی پلک چه زمانی خوب می شود؟

احتمالا بعد از جراحی پلک منتظر دیدن چشمانی زیباتر هستید ، اما انتظار تان بلافاصله بعد از عمل برآورد نمی شود. بعضی عامل ها ، مثل وضعیت سلامت عمومی ، سن ، کیفیت پوست و تعداد برش های جراحی بر کیفیت و مدت زمان دوران نقاهت اثر می‌گذارد. اگر جراحی بر روی پلک بالا انجام شود ، می توانید برنامه معمول روزمره تان را بعد از ۷ تا ۱۰ روز از سر بگیرید ولی اگر جراحی پلک پایین باشد دوره نقاهت طولانی تر خواهد بود.

برای اینکه. ورم کاملا از بین برود به دو تا سه ماه زمان نیاز می باشد.یک هفته بعد از عمل هم ، علائم اولیه مانند درد و کوفتگی از بین می‌رود. بعد از آن نوبت به بهبودی ورم می رسد.

آیا بلافاصله بعد از جراحی پلک می توان فعالیت های روزمره را آغاز کرد؟

بهتر است ۴ روز کامل را به استراحت در خانه اختصاص دهید. اگر در محیط کار به فعالیتهای سنگین و بلند کردن اجسام سروکار دارید ، از انجام این فعالیت ها تا یک ماه بعد از عمل خودداری کنید.

در پایان باید متذکر شد که جراحی پلک باید توسط پزشک ماهر و متخصص انجام شود تا عوارض آن کاهش یابد.باید دقت داشته باشید که قبل از عمل حتما یک سری آزمایشات را که پزشک برایتان نوشته انجام دهید . قبل از جراحی پلک نباید از دخانیات استفاده کنید همچنین از مصرف الکل و داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود را مصرف نکنید. بعد از عمل نباید کارهای سنگین انجام دهید چون به صورت فشار می آید و سبب پاره شدن بخیه پلک می شود. ورزش هایی مثل شنا و بدنسازی را انجام ندهید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *