چه نوع ضد آفتابی برای فصل زمستان برای پوست مناسب می باشد؟

ضد آفتاب

بسیاری از افراد بر این باورند که کرم های ضد آفتاب تنها هنگام قرار گرفتن زیر نور آفتاب و فصل تابستان باید مورد استفاده قرار گیرند اما این باور غلطی است چرا که نور خورشید و اشعه های مضر آن در هر فصلی و حتی در منزل نیز وجود دارند و ضد آفتاب باید تمام فصول مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از ضد آفتاب نه تنها سبب محافظت پوست در برابر اشعه های نور خورشید می شود بلکه از پیری و چین و چروک پوست نیز ممانعت می کند. بنابراین استفاده از ضد آفتاب را تنها به فصل تابستان محدود نکنید، در ادامه این مقاله از مجله زیبایی آرانیک به دلایل استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان و ضد آفتاب مناسب برای هر پوست در این فصل می پردازیم.

دلایل استفاده از کرم ضد آفتاب در فصل زمستان 

در فصل زمستان نیز مانند هر فصل دیگری استفاده از ضد آفتاب لازم و ضروری بوده حتی اگر هوا ابری باشد این ضرورت را فراموش نکنید، در ادامه دلایل استفاده از ضد آفتاب در فصل زمستان بیان شده است:

۱) بازتاب نور خورشید توسط برف و یخ  

در فصل زمستان با تابش نور خورشید به برف و یخ سبب شدت یافتن اشعه های زیان بار UVA و UVB شده و احتمال آسیب دیدن پوست افزایش می یابد، بنابراین افرادی که به ورزش های زمستانی یا پیاده روی در برف علاقه دارند حتما از ضد آفتاب استفاده کنند، برای اینکه محافظت از پوست به خوبی صورت گیرد از یک ضد آفتاب طیف گسترده با حداقل SPF ۳۰ به همراه بالم لب استفاده کنید.

۲) خشکی و کاهش رطوبت هوا 

در زمستان به دلیل سرد شدن هوا، افزایش سرعت باد و نیز کاهش رطوبت هوا پوست خشک و حساس تر می گردد و به طور دائم رطوبت خود را از دست می دهد، با خشکی پوست خطوط روی صورت و چین و چرک ها به خوبی نمایان می شوند و همین امر احتمال ترک خوردگی، پوسته پوسته شدن و ابتلا به عفونت های پوستی را افزایش می دهد، با استفاده از کرم های ضد آفتاب در فصل زمستان تا حد زیادی رطوبت از دست رفته پوست باز می گردد.

۳) نازک ترین حد لایه اوزون در زمستان  

لایه اوزون که در دورترین لایه از زمین قرار دارد قادر است اشعه های UV نور خورشید را جذب کند و آن ها را بازتاب نماید این کار لایه اوزون سبب جلوگیری از رسیدن این اشعه های مضر به زمین و آسیب دیدن انسان ها می شود، این لایه هنگامی که هوا گرم است خیلی سریع تر تولید می گردد و در سرما این کار به کندی صورت می گیرد. به همین دلیل در قطب شمال و جنوب که دما بسیار پایین تر است این لایه نازک تر بوده و در ماه های سرد زمستان پوشش آن در نازک ترین حد ممکن است، بنابراین در صورتی که در فصل زمستان تابش نور خورشید روی پوست خود را متوجه نمی شوید اما بیشتر از ماه های دیگر در معرض این اشعه های زیان بار قرار دارید.

حتما بخوانید:   بهترین روش تخلیه جوش ؛ همه راه ها و زمان مناسب تخلیه انواع جوش!

۴) وجود نور در منزل  

معمولا همه بانوان پیش از بیرون رفتن از منزل از ضد آفتاب استفاده می کنند و نیازی به مصرف آن در منزل نمی بینند چرا که معتقدند نور آفتابی نیست که به پوست آن ها آسیب بزند، اما امروزه با توجه به مطالعات صورت گرفته هنگامی که در منزل هستید حتی لامپ ها و نوری که از پنجره وارد منزل می شود نیز می تواند برای پوست خطرناک و آسیب زننده باشد، بنابراین استفاده از ضد آفتاب را تنها به بیرون از منزل محدود نکنید.

۵) پاک شدن سریعتر ضد آفتاب در زمستان 

در فصل تابستان گرمی هوا و تعریق پوست، شنا کردن و یا رفتن به ساحل سبب پاک شدن سریع ضد آفتاب از روی پوست می گردد شاید تصور کنید در فصل زمستان چون پوست دچار تعریق نمی شود ضد آفتاب از روی پوست پاک نمی گردد اما در فصل زمستان نیز آب و هوای خشک آن سبب می شود تا ضد آفتاب خیلی سریع از روی پوست پاک گردد، در فصل زمستان نیز عوامل زیادی مانند برف، باد، تگرگ و دمای پایین سبب پایین آوردن اثربخشی ضد آفتاب می گردند پس در این فصل نیز روزی چند بار ضد آفتاب خود را تمدید نمایید.

۶) ضد آفتاب به جوان و سالم ماندن پوست کمک می کند  

یکی از ویژگی های خوب ضد آفتاب محافظت از پوست در برابر اشعه های نور خورشید می باشد چرا که این اشعه ها سبب پیری، بروز چین و چروک و خشکی پوست می گردند، ضد آفتاب با محافظت پوست مانع از سرعت گرفتن روند پیری پوست شده و نیز با آبرسانی موثر به پوست از خشکی آن جلوگیری می کند و همین امر سبب شده تا پوست دیرتر دچار پیری و چین و چروک گردد و جوان بماند.

حتما بخوانید:   تفاوت های ماسک و اسکراب در چیست ؟

۷) سرطان پوست در اثر تابش نور خورشید 

با وجود اینکه اشعه های UVB خطرناک هستند و تاثیر زیادی روی پوست مانند آفتاب سوختگی، لکه های پیری و انواع سرطان های پوست دارند اما اشعه های UVA شاید به سرعت سبب آسیب دیدن پوست نگردند اما از اشعه UVB خطرناک تر است و به عمق پوست نفوذ می کند و در تمام فصول سال با قدرت می تابد و یکی از دلایل اصلی سرطان پوست به شمار می آیند.

ضد آفتاب ضد آفتاب مناسب برای انواع پوست در فصل زمستان 

در فصل زمستان به دلیل سرما و خشکی هوا و نیز کاهش رطوبت باید از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید که متناسب با نوع پوست باشد، در ادامه به ضد آفتاب مناسب هر پوست در زمستان اشاره شده است:

  • پوست خشک 

در طول زمستان به دلیل شرایط آب و هوایی پوست های خشک تمایل بیشتری به خشکی دارند و چنانچه به درستی از آن مراقبت نگردد علاوه بر خشکی دچار پوسته پوسته شدن و ترک خوردگی نیز می گردد، بنابراین اگر پوست خشکی دارید علاوه بر مرطوب کننده از یک ضد آفتاب حاوی کرم نیز استفاده کنید.

  • پوست چرب 

شاید بتوان گفت که فصل زمستان بهترین فصل برای کسانی است که پوست چربی دارند زیرا پوست آن ها در طول این دوره مانند یک پوست معمولی عمل می کند. برای این افراد استفاده از یک لوسیون یا کرم بر پایه آب به همراه ضد آفتابی جهت محافظت از پوست مناسب می باشد، استفاده از کرم بر پایه آب علاوه بر آبرسانی پوست سبب می شود تا هنگام قرار گرفتن زیر نور آفتاب آب مورد نیاز پوست فراهم گردد، کرم های ضد آفتاب که در ترکیب خود آلوئه ورا یا گل همیشه بهار دارند می توانند محافظ خوبی برای پوست باشند.

  • پوست مرکب

پوستی که مرکب است نمی توان برای تمام قسمت های آن به یک گونه عمل نمود چرا که این پوست ها در ناحیه پیشانی و بینی چرب بوده اما در قسمت چانه و گونه خشک هستند پس لازم است برای هر کدام متناسب با نوع پوست آن ناحیه عمل کرد، بنابراین برای قسمت پیشانی و بینی از کرم های برپایه آب و سایر قسمت های صورت از ضد آفتاب حاوی کرم استفاده شود.

  • پوست معمولی 
حتما بخوانید:   درمان تیرگی زیر بغل؛ ۱۷ راهکار ساده و موثر

پوست های معمولی نیز مانند پوست های خشک در فصل زمستان تمایل به خشکی بیشتر دارند پس باید مراقبت از آن ها را جدی بگیرید، می توانید برای پوست معمولی نیز مانند پوست خشک عمل کنید و از ضد آفتاب های حاوی کرم استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز پوست تامین گردد.

  • پوست حساس 

استفاده از ضد آفتاب هایی که در ترکیب خود به میزان بالایی مواد شیمیایی و عطر دارند برای پوست های حساس مناسب نیست اگر پوست حساسی دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از انواع طبی ضد آفتاب ها که بدون عطر هستند استفاده نمایید، پوست های حساس ممکن است به هر نوع ترکیب به کار رفته در محصول واکنش نشان دهند بنابراین از محصولاتی که مناسب پوست های حساس طراحی شده اند استفاده کنید تا از انواع آلرژی و حساسیت در امان بمانید.

ضد آفتاب نکات مهم هنگام استفاده از ضد آفتاب 

همه افراد به غیر از نوزادان زیر ۶ ماه جهت محافظت از پوست خود و جلوگیری از بروز سرطان پوست به استفاده از ضد آفتاب نیاز دارند.

  • استفاده از ضد آفتاب های طیف گسترده: این نوع ضد آفتاب از پوست در برابر هر دو اشعه مضر خورشید یعنی UVA و UVB محافظت می کند پس هنگام خرید ضد آفتابی انتخاب کنید که روی آن کلمه طیف گسترده قید شده باشد.
  • استفاده از ضد آفتاب هایی با حداقل SPF ۳۰: به هر میزان که SPF ضد آفتابی بیشتر باشد قادر است اشعه های زیانبار نور خورشید را با قدرت بیشتری مهار کند و از پوست محافظت نماید.
  • استفاده کافی از ضد آفتاب: باید به اندازه کافی از ضد آفتاب استفاده کنید تا تاثیرگذار باشد بنابراین برای هر بار استفاده از ضد آفتاب حداقل به ۳۰ گرم نیاز است.
  • تمدید ضد آفتاب: هر ضد آفتابی به مدت ۲ ساعت تاثیر گذار است و پس از آن باید تمدید گردد.
  • استفاده از وسایل دیگر برای محافظت از پوست: برای محافظت از پوست خود تنها به ضد آفتاب بسنده نکنید چرا که قادر نیست به تنهای از پوست محافظت نماید و در کنار آن از بالم لب، کلاه لبه دار، عینک آفتابی، لباس هایی با بافت متراکم، تیره رنگ و آستین دار استفاده کنید و نیز تا حد امکان بین ساعات ۱۰ تا ۴ بعدازظهر زیر نور آفتاب قرار نگیرید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *