علائم پوستی یائسگی ؛ دلایل ، انواع و درمان

یائسگی

تمام خانم ها یائسگی را با رسیدن به میان سالی تجربه می کنند. این دوره یکی از دوره های مهم خانم ها می باشد. خانم ها نمی توانند از علائم و عوارض دوره یائسگی در امان باشند. بلکه با آگاهی از علائم و عوارض یائسگی و راه های مقابله با آن می توانید به آسانی از این دوره عبور کنند.مشکلات دوران یائسگی گرگرفتگی ، ریزش مو ، نوسانات هورمونی ، مشکلات پوستی و….است که خانم ها به آن ها دچار می شوند. هر کدام از این مشکلات می توانند برای خانم ها بسیار اذیت کننده باشد. خانم ها اگر بر علل اصلی این مشکلات پی ببرند ،  می توانند به کمک بعضی از روش ها مشکلات یائسگی را درمان کنند یا از شدت آن جلوگیری کنند. چون این دوره از زندگی برای خانم ها بسیار مهم می باشد ، این مقاله از مجله زیبایی آرانیک را به علائم پوستی یائسگی اختصاص داده ایم. پس اگر شما هم دوست دارید با علائم پوستی یائسگی آشنا شوید ، بهتر است با مجله جذاب آرانیک همراه شوید تا از دریایی بیکران آن استفاده لازم را ببرید.

در دوران یائسگی چه مشکلاتی برای پوست بوجود می آید؟

درست است که هنوز ارتباط مستقیم بعضی از علائم پوستی با یائسگی اثبات نشده است ، اما شروع این علایم پوستی در آستانه یائسگی می تواند دلیل محکمی بین این دو باشد. پس در این دوره خانم ها با علائم پوستی آزاردهنده رو به رو هستند. در اینجا تمام تلاش مان را می کنیم تا علائم و مشکلات پوستی را که در این دوران بروز می کند را بیان کنیم. این مشکلات عبارتنداز :

راش پوستی :از علائم پوستی یائسگی

با نزدیک شدن به دوران یائسگی ، بدن تغییرات بسیار زیادی را احساس می کند. گر گرفتگی یکی از تغییراتی است که برای خانم ها بسیار آزاردهنده می باشد. در این زمان دمای بدن مدام تغییر می‌کند که می تواند در زندگی خانم ها اختلال ایجاد کند. گرگرفتگی در بعضی از خانم ها با قرمز شدن همراه است که خیلی ها معتقدند این از علائم دوران یائسگی می باشد. در دوره یائسگی پوست بدن خانم ها تحریک شده و دچار خارش می شود.چون در این سن سطح هورمون استروژن کاهش می یابد. اگر حساسیت پوستی افزایش یابد پوست صورت و بدن بسیاری از خانم ها حتی به حوله هم واکنش نشان داده و قرمز می شود و به خارش می افتد. خارش در بعضی از خانم‌ها آنقدر زیاد می باشد که نه تنها رفع نمی شود بلکه زخم شده و کهیر می زند. پس بهتر است این خانم ها به پزشک متخصص مراجعه کنند.

حتما بخوانید:   کیست پوستی صورت، علائم، دلایل و درمان های خانگی

حساسیت و نازک شدن پوست؛ از علائم پوستی یائسگی

در خانم های یائسه کوچک ترین اتفاق باعث آسیب رسیدن به پوست می شود؛ تا جایی که کوچکترین ضربه باعث قرمز یا کبود شدن پوست آن ها شود. البته این بخاطر کاهش سطح هورمون استروژن در بدن می باشد که موجب نازک شدن پوست بدن می شود. این مسائل برای بسیاری از خانم ها بسیار آزاردهنده است .پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که با کوچکترین جراحتی ، مدت ها شما را دچار مشکل می‌کند ، بهتر است حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

خشک شدن پوست ؛ از علائم پوستی یائسگی

خانم هایی که به دوران یائسگی می رسند ، نوسانات هورمونی و کاهش سطح استروژن در بدن باعث خشک شدن و پوسته پوسته شدن زیاد ،  پوست افراد یائسه می شود. استروژن در بدن خانم ها مثل یک سد دفاعی است که باعث می شود پوست رطوبت و آب را در بافت خود نگه دارد و جلوی خشکی و پوسته پوسته شدن پوست بدن را بگیرد. دقت داشته باشید که این مشکل را با مرطوب‌کننده های مناسب و لایه برداری و ضدآفتاب می توانید کنترل کنید.

یائسگیروییدن موهای زاید روی صورت؛ از علائم پوستی یائسگی

خانم هایی که به یائسگی می رسند سطح استروژن کاهش یافته و علاوه بر نازک کردن پوست و افزایش حساسیت پوست ، تغییراتی در ریزش و رویش مو نیز می شوند. بسیاری از خانم ها در این دوران موهای زائد ی در صورت ، اطراف چانه ، پشت لب ، و امتداد خط فک ،  ایجاد می شود. خانم هایی که به این مشکل دچار می شوند می توانند از بند انداختن و لیزر استفاده کنند تا از رویش موهای زائد جلوگیری کنند.

ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ ؛ از علائم دیگر پوستی یائسگی

در دوران یائسگی و میانسالی لکه های پوستی در صورت ، گردن ، دست و قفسه سینه ایجاد می شود. این لکه ها در اثر قرار گرفتن جلوی نور خورشید ایجاد می شود. حتی ضد آفتاب نامناسب هم می تواند باعث بروز این لکه ها شود. پس باید از دوران کودکی از ضد آفتاب مناسب استفاده کرد تا از انواع سرطان های پوستی در دوران میانسالی جلوگیری شود.

حتما بخوانید:   تقویت مژه و روش های خانگی برای پرپشت شدن مژه

راه های مقابله با بروز علائم پوستی یائسگی

وقتی که با انواع مشکلات پوستی دوران یائسگی آشنا شدید بهترین زمان این است که راه های جلوگیری و درمان آن را یاد بگیرید. و در صورت بروز آن ها تصمیم درستی برای درمان آن ها بگیرید.

با رعایت کردن مراقبت های پوستی ، پوست تان را پاکسازی کنید

پاکسازی و انجام مراقبت های پوستی ، یکی از راههای ساده ای است که می توانید از علائم پوستی یائسگی جلوگیری کنید. وقتی سن افراد بالا می رود پوست خشک می شود ، چون تولید کلاژن در پوست کاهش یافته و باعث خشکی آن می شود. برای اینکه از خارش ، التهاب و سوزش پوست جلوگیری شود باید به پوست آب رسانی شود.در اولین مرحله شما باید از یک پاک کننده مناسب پوست صورت استفاده کنید. متخصصان تاکید کرده اند که برای پوست خشک بهتر است از محصولات کرم دار استفاده کنید پس برای صورتی که پوست خشک دارد به جای محصولات ژلی یا کفی بهتر است از محصولات کرم دار استفاده کنید. زمانی که به رختخواب می روید ابتدا آرایش صورت را با یک پاک کننده و تونر پوست خوب تمیز کنید . پوست در زمان خوابیدن شما ، احتیاج به تنفس کردن دارد. خانم هایی که به سن یائسگی می رسند غده های چربی آن ها مثل قبل فعال نبوده و همین باعث خشک شدن پوست صورت می شود. این افراد باید با راهکارهایی ، چربی پوست صورت را حفظ کنند. یکی از این راه ها ، حمام نکردن با آب داغ است. چون آب داغ چربی پوست را از بین می برد و پوست را خشک و ملتهب می کند. بعد از حمام باید تا پوست بدن هنوز رطوبت دارد ، با یک مرطوب کننده قوی رطوبت پوست را حفظ کنید. در دوران میانسالی و یائسگی علائم پیری در پوست صورت نمایان می شود. چون در این دوران سطح هورمون ها ی بدن کاهش یافته و  اشعه نور خورشید در سال های گذشته باعث شده پوست کیفیت خود را از دست بدهد و دچار چین و چروک شود. اگر پوست صورت خشک باشد چین و چروک بیشتر خود را نشان می دهد.پس روزانه از کرم های مرطوب‌کننده و آبرسان استفاده کنید تا بتوانید با چین و چروک پوست خود مبارزه کنید. یک راهکار مهم دیگر استفاده از ضد آفتاب به صورت روزانه و مرتب می باشد.چون در زمان یائسگی پوست شما سدهای محافظتی را از دست داده و بسیار حساس تر شده اند و اشعه نور خورشید مشکلات را در این سن افرایش داده است.

حتما بخوانید:   روش های مراقبت از موهای رنگ شده

لایه برداری را فراموش نکنید

وقتی سن شما افزایش می یابد و به دوران یائسگی می رسید لکه هایی در صورت و گردن و….. ایجاد می‌شود ، در این زمان شما هر چقدر هم ضد آفتاب های قوی استفاده کنید و روزانه و مرتب این کار را تکرار کنید این لکه ها از بین نمی رود. در این زمان است که باید از لایه برداری استفاده کنید. چون لایه برداری باعث می‌شود سلول های مرده پوست از بین بروند. بعد از لایه برداری می توانید از یک روشن کننده صورت استفاده کرده و از دست این لکه ها نجات پیدا کنید.

یائسگیپوست دست شما هم به اندازه صورتتان اهمیت دارد

در دوران یائسگی پوست دست شما چربی ، کلاژن و رطوبت خود را از دست می دهد و کم کم خشک می شوند. وقتی پشت دست شما خشک شود رگ های این قسمت بیشتر مشخص می شود و اصلا برای خانم ها این وضعیت خوشایند نیست ، چون دست زیبایی خود را از دست می دهد. پس به شما توصیه می شود که مرتب از مرطوب کننده های قوی استفاده کنید و همچنین اجازه ندهید نور خورشید مستقیما به پشت دست شما بتابد. اگر شما جزو افرادی هستید که دست شان زیاد با آب سر و کار دارد ، بهتر است از دستکش استفاده کنید و در آخر روز حتما از مرطوب کننده استفاده نمایید تا دست شما خشک و ملتهب نشود.

در نهایت باید اشاره کرد که دوره یائسگی یکی از مهمترین دوران خانم ها می باشد که با علائم و عوارض زیادی همراه می باشد. مراقبت کردن از پوست در دوران یائسگی بسیار اهمیت دارد چون پوست در این مرحله کلاژن خود را از دست داده و طراوت گذشته را ندارد. پس باید روش هایی را که آموخته ایم ،  به دقت اجرا کنیم. مثلا هیچ وقت بدون ضد آفتاب از منزل بیرون نرویم ،  با آب داغ حمام نکنیم و……. البته باید دقت کنیم که روش های اشتباه را کنار بگذاریم و سعی کنیم تا می توانیم آگاهی و علم خود را در این زمینه افزایش داده و به تمام آموخته هایی که از مجله ، مفید و جذاب آرانیک یاد گرفته ایم  را  حتما به درستی انجام دهیم. ما با تمام توان در کنارتان هستیم لطفاً شما نیز در کنار ما باشید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *