کهیر پوستی بدون خارش ، علائم ، دلایل و درمان سریع خانگی

کهیر پوستی

کهیر پوستی به لک های قرمز کوچک و بزرگ که روی پوست ایجاد می شود و هیچ آزار و اذیتی ندارند فقط ظاهر آنها زشت است.این نوع جوش ها به دلایل مختلف ایجاد می شود و عوارض مختلفی دارند.ما در مجله زیبایی آرانیک برایتان در مورد کهیر پوستی بدون خارش و علائم آن شرح خواهیم داد پس تا انتهایی مقاله همراه ما باشید.

علت به وجود آمدن کهیر پوستی بدون خارش چیست؟

انواع مختلفی از کهیر وجود دارد ، از جمله:

1.کهیر حاد: کهیر حاد کهیر هایی هستند که مدت دوام آنها کمتر از 6 هفته می باشد و غذا ها ، داروها و عفونت ها از شایع ترین علت ایجاد آنها می باشند. البته بیماری ها و نیش حشرات هم می تواند عامل کهیر باشد. غذاهایی که باعث کهیر می شوند  ، آجیل ، شکلات ، ماهی ، گوجه فرنگی ، تخم مرغ ، توت تازه و شیر می باشند. غذاهایی که تازه هستند بیشتر باعث کهیر می شوند. مواد نگه دارنده و  بعضی از افزودنی های غذایی هم در ایجاد کهیر پوستی بدون خارش نقش دارند. داروها هم در ایجاد کهیر  موثر هستند ، مثل آسپرین داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و داروهای فشار خون بالا یا مسکن های کدئین از جمله داروهای تاثیر گذار کهیر بدون خارش می باشند.

2.کهیر مزمن : علت ایجاد کهیر مزمن خیلی سخت تر از علل ایجاد کهیر حاد می باشد و در بیشتر افراد مبتلا به کهیر مزمن ، یافتن علت این بیماری غیر ممکن است. این کهیر بیش از 6 هفته دوام می آورد. بیماری تیروئید ، هپاتیت ، عفونت یا سرطان هم در ایجاد کهیر تاثیر گذار است. کهیر پوستی مزمن ریه ها ، ماهیچه ها و دستگاه گوارش را هم درگیر کرده و علایمی مثل تنگی نفس ، درد عضلانی ، اسهال و استفراغ را بوجود می‌آورد.

3. کهیر فیزیکی : کهیر فیزیکی یعنی اینکه چیزهایی هستند که پوست را تحریک می کنند   مانند : لرزش ، گرما ، سرما ، فشار ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، تعریق یا ورزش که موجب تحریک پوست می شوند. این کهیر ها در مدت 1 ساعت بوجود می آیند و در همان جایی که پوست تحریک شده ایجاد می شوند.

4.Dermatographism: این بیماری به این شکل رایج است که ، بعد از خاراندن پوست یا نوازش محکم ایجاد شده و جزوه کهیر فیزیکی می باشد.

حتما بخوانید:   تاثیرات چاقی روی پوست

عوارض کهیر پوستی بدون خارش چیست؟

نیمی از افراد مبتلا به کهیر مزمن و یک چهارم افراد مبتلا به کهیر حاد دچار آنژیوادم می شوند که یک نوع تورم عمیق در بافت های بدن است. کهیر مزمن می تواند بر خلق و خو و کیفیت زندگی تاثیر منفی گذاشته و باعث ناراحتی بسیار برای فرد شود.

آنژیوادم

آنژیوادم یک نوع تورمی است که در لایه های عمیق پوست ایجاد می شود. این بیماری به خاطر تجمع مایعات بوجود می آید و بسیار شدید می باشد. این بیماری هر قسمت از بدن افراد را می تواند تحت تاثیر قرار دهد ولی بیشترین جاهایی را که درگیر می‌کند ، عبارتند از: چشم ها ، لب ها ، اندام تناسلی ، دست ها و پا ها می باشد. دارو هایی مانند آنتی هیستامین ها و دوره کوتاهی از کورتیکواستروئیدهای خوراکی برای تسکین این بیماری می تواند موثر باشد.

تاثیرات عاطفی

زندگی کردن با هر بیماری که طولانی مدت باشد بسیار سخت و دشوار  است. کهیر مزمن هم جزو بیماری هایی سست که می تواند روی اخلاق و رفتار و همین طور کیفیت زندگی تاثیر منفی بگذارد. زندگی کردن با خارش پوست می تواند بسیار ناراحت کننده باشد ، در صورتی که کهیر پوستی بدون خارش این مشکل را ندارد.کهیر مزمن می تواند مثل بیماری قلبی تاثیر منفی بر زندگی فرد بگذارد. تحقیقات نشان داده که از هر 7 نفر مبتلا به کهیر مزمن ، 1 نفر مشکل عاطفی و روانی مثل افسردگی و اضطراب را دارا می باشد. در این حالت به پزشک مراجعه کرده تا با داروهای موثر درمان را آغاز کند. کهیر یک علائم واکنش آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی است که باید اورژانسی درمان شود.

علت کهیر پوستی بدون خارش

کهیر پوستی بدون خارش ، ضایعات پوستی است که آزار و اذیتی برای فرد ندارد. این کهیر پوستی بدون خارش می تواند به دلایل زیر روی پوست ایجاد شود.

مارک ها و علائمی که هنگام تولد ایجاد می شود

خال های مادرزادی ، روی پوست ، لکه های رنگی هستند که وقتی به دنیا می آییم روی پوست وجود دارند بعضی هم کمی بعد از به دنیا آمدن روی پوست ایجاد می شوند و رنگ آنها قرمز است. خال های مادرزادی توسط رگ های خونی غیرطبیعی در پوست ایجاد می شوند.

آکنه از علل کهیر پوستی بدون خارش

آکنه به صورت برآمدگی های پوستی ظاهر می شود بیشتر مواقع قرمز یا متورم هستند. و از جمله بیماری های شایع ای است که هم به صورت خفیف و هم شدید روی پوست افراد مختلف ایجاد می شود.

حتما بخوانید:   علایم خشکی پوست چیست و چگونه رفع می شود؟

آنژیوم از علل کهیر پوستی بدون خارش

آنژیوم ها در هر نقطه ای از بدن می توانند ظاهر شوند. رگ های خونی که روی هم جمع شده‌اند باعث ایجاد آنژیوم شده و برجستگی‌ها ی گنبدی قرمز رنگ رو یا زیر پوست را ایجاد می کنند.

کراتوز پیلاریس از علل کهیر پوستی بدون خارش

وقتی پروتئین کراتین بیش از حد تولید شود. کراتوز پیلاریس ایجاد می شود.برجستگی های کوچک و سخت که در اطراف مو ، به خصوص روی ران ها ، باسن و بازوها ایجاد می شود البته این بیماری پوستی بی ضرر است.

کهیر پوستیکورک ها از علل کهیر پوستی بدون خارش

کورک عفونت پوستی است که مربوط به فولیکول مو یا غده چربی است. یک برآمدگی قرمز و سفت که از چرک پر شده است. این کورک ها بعد از اینکه تخلیه می شوند و مایع درون آنها خالی می شوند ، از بین می روند.

واکنش آلرژیک از علل ایجاد کهیر پوستی بدون خارش

یکی از دلایل شایع کهیر پوستی بدون خارش لکه های قرمز روی پوست است.که ناشی از واکنش های آلرژیک می باشد.این آلرژن ها در هوا ، لوازم آرایشی ، شوینده ها ، غذا یا گرده ها موجود است.با انجام دادن یک آزمایش پچ پزشک می تواند بفهمد که کدام آلرژن ها باعث ایجاد واکنش در پوست شما شده است.

بثورات حرارتی از علل کهیر پوستی بدون خارش

عرق حبس شده در منافذ مسدود شده ی پوست ایجاد بثورات حرارتی می کند که به شکل برجستگی قرمز رنگ ظاهر می شود.هوای گرم و مرطوب این بیماری را تشدید می کند و با سرد شدن دما این مشکل برطرف می‌شود.

پیتریازیس روزه آ

جوشی که توسط ویروس ایجاد می شود و شش تا دوازده هفته طول بکشد ، پیتریازیس روزه آ است . این جوش یک تکه بزرگ تر دارد که به نام مادر است و همراه آن تکه های کوچک تر  قرار دارد.این جوش خارش ندارد به رنگ قرمز و صورتی است که برجسته و پوسته پوسته می باشد.

اینترتریگو

در قسمت های چین خورده ی پوست بثوراتی ایجاد می شود که اینترتریگو نام دارد.این جوش در زیر بغل ، اندام تناسلی ، روی تنه و زیر سینه ها ظاهر می‌شود و در افرادی که اضافه وزن دارند و چاق هستند بیشتر دیده می شود.

حتما بخوانید:   مراقبت های بعد از پاکسازی پوست کدامند؟

پتشی یا لکه های خونی

لکه های گرد و قرمز رنگی که با ترکیدن رگ های خونی ریز زیر پوست ایجاد می‌شود پتشی  می گویند. این لکه ها به خاطر آسیب دیدگی ، ایجاد فشار روی پوست و آفتاب سوختگی بوجود می آید.

آکنه روزاسه

این بیماری فقط روی صورت بوجود می‌آید و باعث ایجاد جوش های قرمز ریز می شود.

نیش حشرات

وقتی برآمدگی های گرد ظاهر می شود ممکن است از گزش حشرات باشد که بدون خارش یا با خارش هستند.بیشتر پشه ها باعث بوجود آمدن این برآمدگی است.

چه زمانی کهیر یا جوش روی پوست می تواند خطرناک باشد؟

بعضی مواقع بثورات نشان دهنده بیماری در بدن است.هر زمان که این علائم را دیدید باید به پزشک مراجعه کنید مثل:

اگر تب دارید

تب یک علامت بسیار مهم است که نشان می دهد بدن دچار عفونت شده است. پس اگر تب با بثورات همراه باشد باید مورد بررسی قرار گیرد.مثل:

تبخال ، سرخک ، مخملک ، مونونوکلئوز

بثورات در حال گسترش و افزایش است

بثوراتی که در حال گسترش باشد باید اورژانسی مورد بررسی قرار گیرند حتی اگر گسترش آن به آرامی صورت گیرد هم باید مورد پیگیری قرار داده شود.

کهیر پوستیناحیه ی بثورات درد می کند

اگر این ناحیه دردناک شود باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.چون ممکن است ، نشانه یک بیماری سخت مانند زونا باشد.

جوش و کهیری که ناگهانی ظاهر شده است

بعض مواقع بثورات پوستی بعد از مصرف یک داروی جدید ایجاد می‌شود که می‌تواند یک آلرژیک دارویی باشد پس باید بثوراتی که ناگهانی ایجاد می شود را بررسی کرد.

بثورات شروع به تاول زدن می کند

بعضی از مواقع بثورات ممکن است از نور خورشید یا از پیچک سمی بوجود آید.این بثورات ممکن است خود به خود خوب شود در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کرد چون یک آلرژیک شدید دارویی یا بیماری خود ایمنی به نام پمفیگوس ولگاریس می تواند باشد.

در نهایت باید گفت که اگر بثورات پوستی بیش از یک هفته طول کشید باید توسط یک پزشک مورد بررسی قرار گیرد چون امکان دارد دلیلی وجود داشته باشد که بدن شما در بهبود بثورات با مشکل مواجه است. پس متوجه شدیم که کهیر پوستی بدون خارش معمولا بی خطر است و خود به خود رفع می شود.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *