انواع پوست و روش های مراقبت از پوست

در این مقاله با انواع پوست و روش های مراقبت از پوست در مجله آرانیک آشنا خواهید شد، پوست در زبان انگلیسی skin بخشی از دستگاه پوششی بدن می باشد. بخش دیگر دستگاه بدن ، مو ،ناخن و غشای مخاطی است. پوست انسان از سه لایه اصلی تشکیل شده است روپوست (اپیدرم) یک لایه نازک تر خارجی است. درم که لایه ضخیم تر داخلی پوست می باشد. هیپودرم که درم را به بافت‌های ماهیچه‌ای وصل می کند، لایه های اصلی پوست هستند.

روپوست لایه های ضخیمی است از سلولهای صاف تشکیل شده اند،یکی از از اعضای مهم بدن پوست می باشد،پوست یک سد محافظتی بدن است، که با عضلات درونی ، رگهای درونی ،رگ های خونی و اعصاب بدن تشکیل شده است. ناخن ها و موی انسان از پوست منشا می گیرند و یک حفاظت اضافی ایجاد می کند. ظاهر پوست در حال تغییر می باشد،این تغییر نه تنها به دلیل عوامل افزایش سن بلکه نمایش دهنده نوسانات هیجانی و سلامت عمومی بدن هم می باشد، پوست عضو زنده بدن است و از لایه شاخی و روی پوست که سطح پوست را تشکیل می دهند تشکیل شده است.

همچنین از سلول های زنده و مرده تشکیل شده که در هر فرد حدود ۳۰ هزار عدد از این سلول ها در هر دقیقه ریزش می کنند، به همین خاطر سلولهای زنده ای که در قسمت زیرین در روپوست قرار گرفته است تشکیل می شوند تا جایگزین این سلول ها شوند. در زیر روپوست ( درم ) قرار گرفته درم حاوی عروق خونی، پایانه های عصبی و غدد می باشد. لایه های که در زیر درم قرار گرفته از چربی تشکیل شده است این چربی ها به عنوان یک عایق، ضربه گیر و منبع انرژی در بدن عمل می کند، در طول مدت زندگی  انسان ۷۰ ساله خود متوسط حدود ۴۷/۵ کیلوگرم پوست دور می ریزد، هرماه تمام پوست فرد عوض شده و نوع می شود.

ترمیم پوست و روش های مراقبت از پوست

اگر پوستی آسیب ببیند از طریق ترمیم بافت آسیب دیده و جایگزین ساختن بافت از دست رفته با سلول های جدید جایگزین می شود، روند ترمیم بافت های مرده یا آسیب دیده به این شکل است  ابتدا توسط بافت اسکار و به ترتیب با سلولهای جدید سالم جایگزین می شود. ترمیم پوست طی مراحلی که در زیر گفته می شود صورت می گیرد.

آسیبی که منجر به خراش پوست شود در صورتی که مسئله مهمی نباشد، ممکن است رگهای خونی میان پوست آسیب دیده باشد  و باعث خونریزی شده است.

خون از رگهای خونی نقش پیدا می کند و منجر به تشکیل لخته خون می شود. فیبرو بلاست ها در زمان لخته خون تکثیر می شوند و به ناحیه آسیب دیده کمک می کنند.

فیبرو بلاست : فیبروبلاست از بافت فیبر دار در داخل لخته خون تشکیل شده است ، با انقباض رشته های فیبری دچار چروکیدگی می شود و بافت پوستی جدید را تشکیل می دهد. وقتی فیبر سفت شود یک کبره زخم بر روح سطح پوست ایجاد می کند،زمانی که رشد پوست جدید کامل شود این کبره خود به خود از پوست جدا می شود. با این وجود اثر زخم ممکن است چند وقتی باقی بماند.

نوع پوست شما چیست؟ پوست و انواع پوست‌های مختلط

  • پوست مختلط: به این خاطر نام گرفته که ترکیبی از دو نوع پوست معمولی و خشک می باشد
  • پوست چرب و لک دار: باید بدانید که پوست مختلف براق می باشد و به خصوص در ناحیه های تی شکل (T) بین پیشانی و بینی و چانه قرار گرفته است.
  • معمولی و خشک: ناحیه گونه، پوست معمولی تا خشک دارد.
  • همیشه محصولی را انتخاب کنید که برای  نوع پوست شما ساخته شده است تا بتوانید بازسازی پوست را بهتر کنید.
حتما بخوانید:   راهکارهای پرپشت کردن ابروها

نکاتی برای پوست های مختلط

قبل از اینکه هر محصول مراقبتی را به صورت خود بزنید پوست خود را به طور کامل پاکسازی کنید،به جای اینکه آب داغ یا آب سرد استفاده کنید از آب ولرم برای شستشوی پوست خود استفاده کنید، همیشه از مرطوب کننده استفاده کنید،توجه داشته باشید محصولی را انتخاب کنید با پوست مختلط سازگاری داشته باشد.

پوست خشک

اگر پوست شما زبر و پوسته پوسته است، یعنی پوست شما رطوبت و چربی ندارد. یعنی پوست شما سفت است،پوست زمانی که به محیط واکنش نشان می دهد بسیار متورم و مورد خارش قرار می گیرد.

شما با استفاده کردن از کرم های مخصوص می توانید پوست خود را رطوبت و بازسازی کنید ،این بازسازی سطح محافظتی پوست را تقویت می کند. پوستی که سفت باشد و مدام خارش داشته باشد و پوسته پوسته است  و به عوامل بیرونی مثل دمای سریع واکنش نشان می دهد را پوست خشک می نامند.

روش های مراقبت از پوست

نکاتی برای پوست خشک

هر روز دو لیتر آب بنوشید، با رژیم غذایی سالم از درون پوست خود کمک کنید. کرم های روزانه و ضد آفتاب که از پوست شما در مقابل اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند را حتما استفاده کنید، سرم پوست مواد خوبی برای مرطوب کردن پوست می باشد، از دانه های روغن دار طبیعی برای بهتر شدن پوست استفاده کنید.

پوست معمولی

پوستی که نرم و با روزنه های ظریف و رخسار زیبا باشد پوست معمولی نام دارد.روی پوست معمولی شما می توانید گاهی نیز آرایش انجام دهید این آرایش ضرر چندانی به پوست شما وارد نمی‌کند. برای حفظ سلامت پوست معمولی حتماً از نرم کننده استفاده کنید، پوست معمولی دارای روزنه ریز ،پوست نرم و گردش خون مناسب است. با ماساژ دادن روی صورت می توانید گردش خون پوست خود را بهبود دهید.

پوست لکه دار

پوست های لکه دار سبوم بیش از حد نیاز تولید می کنند. ژنتیک، تنش و نیز نوسانات هورمونی بیشترین دلیل ایجاد لک روی پوست می باشند. در پوست لکه دار جوش سرسیاه هم ظاهر می شود اما با مراقبت ها و محصولات پاکسازی ضد باکتری می‌توانید پوست خود را بازسازی کنید. پوست لکه دار دارای روزنه بزرگ و درخشان و کثیفی باشد.

نکاتی برای پوستهای لکه دار

حتما قبل از خواب مواد آرایشی روی پوست صورت خود را پاک کنید، این مواد در طول شب روزنه های پوست شما را مسدود می کند. از اسکراب ملایم و ماسک صورت، یک بار در هفته از پوست خود می توانید محافظت بیشتری کنید. هرگز جوش های سرسیاه یا لکه ها را فشار ندهید. کرم پودر های روزانه به دلیل مات بودن درخشندگی صورت شما را کاهش می دهند.

پوست حساس

به پوست های که به عوامل بیرونی مثل اضطراب ،هوای خشک ،دستگاه های گرمایشی یا اشعه خورشید واکنش نشان می دهند پوست حساس می گویند. اگر روی پوست حساس تعادل برقرار نکنید پوست شما سفت، خارش دار، خشک و قرمز می شود. باید بدانید که پوست های حساس به مراقبت های ویژه بیشتری نیاز دارند تا بتوانند در مقابل عوامل بیرونی مقاوم باشند.

نکاتی برای پوست های حساس

کرم ضد آفتابی که استفاده می‌کنید باید در عوامل محیطی از پوست شما محافظت کند، توجه داشته باشید بعد از پاکسازی صورت برای خشک کردن پوست از حوله به آرامی استفاده کنید و محکم روی صورت خود نکشید. از محصولاتی که بدون عطر هستند استفاده کنید،ادویه جات تند برای پوست حساس خوب نیستند حتما از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید.

حتما بخوانید:   راه های درمان تبخال

پوست بالغ

وقتی پوست بالغ می شود از ظاهر ساختاری و فعالیتهای آن تغییر می کند. می توان از این فعالیت ها کمتر سلولی، بازسازی آهسته تر، تولید کلاژن کمتر را برای پوست بالغ نام برد. رطوبت در پوست بالغ کمتر است. شما می توانید با استفاده از محصولات مراقبتی خطوط، چروک ها ،لک های  رنگدانه‌ای را کنترل کنید، پوست های بالغ به مراقبت های بیشتری نیاز دارند.

نکاتی برای پوست های بالغ

حتماً از فیلترهای محافظت در برابر آفتاب استفاده کنید،اشعه فرابنفش پوست شما را زود پیر می کند. از ماسک های مرطوب کننده و روغن های با کیفیت استفاده کنید، کرم هایی را که برای آرایش استفاده می کنید حتما از نوع بازسازی سلولی باشند.

 

راهکارهای موثر برای مراقبت از پوست

بدن انسان بعد از ۳۰ سالگی به مراقبتهای بیشتری روی پوست صورت و بدن نیاز دارد،در این سن پوست شما دچار تغییراتی می شود که تا پیش از این سن با آنها روبرو نشده اید، پس بیشتر مراقب پوست تان باشید.

روش های مراقبت از پوست

پاکسازی

برای مراقبت بیشتر از پوست خود را تمیز نگه دارید ،هر روز صبح بعد از بیدار شدن پوست خود را بشویید تا تمیز شود و هر شب پیش از رفتن به رختخواب پوست خود را از هر نوع مواد آرایشی پاک کنید. رعایت کردن این نکات به روند بازسازی پوستتان کمک می کند وقتی پوست خود را از آلودگی رفع می کنید امکان تنفس و شادابی را به پوست خود می بخشید، از پاک کننده های مناسب برای پوست خود استفاده کنید.

لایه برداری

لایه برداری پوست باعث جوان شدن پوست می شود. بهتر است هنگام شب لایه برداری انجام شود،داروهای مختلفی برای انواع پوست وجود دارند که می‌توانید با جنس و بافت پوستتان از بین لایه بردار ها انتخاب کنید، وقتی در شب لایه برداری انجام می دهید پوست های مرده از سطح صورت شما برداشته می‌شوند با این کار سلول های پوست هنگام استراحت در شب به خوبی عمل بازسازی پوست را انجام می دهند، اگر دارای پوست چرب یا جوش دار هستید عمل پاکسازی پوست را دو بار در هفته انجام دهید در غیر این صورت یکبار در هفته کافی است.

روش های مراقبت از پوست

در طول روز حتماً از سرم هایی که دارای آنتی اکسیدان و ویتامین c هستند استفاده کنید،آنتی اکسیدان و ویتامین c با هم یک محافظ قوی برای پوست هستند،حتماً ضدآفتاب را روی پوست خود بمالید و بعد از آن از سرم ها استفاده کنید.

آبرسانی

آبرسانی از خشک شدن پوست جلوگیری می کند،بیشتر از ۵ دقیقه دوش آب گرم نگیرید حتماً در حمام از آب ولرم استفاده کنید،آب گرم چربی های طبیعی پوست شما را از بین می برد. معمولاً در سی سالگی به بعد به دلیل تغییرات هورمونی میزان ترشح چربی پوست کمتر می شود و پوست دچار خشکی بیشتری می شود. برای اینکه پوستان خشک نشود از شامپوهایی که دارای مرطوب کننده هستند استفاده کنید و بعد از آن از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید ،شما می توانید به راحتی در خانه ترکیب موثری برای آبرسانی به پوست تهیه کنید. با ترکیب ۴ تا ۵ قطره از روغن بادام، روغن بدن، روغن ویتامین e و روغن کنجد با دو لیوان آب می توانید آبرسان خوبی در خانه تهیه کنید و بعد از مخلوط شدن آنها، روی بدن اسپری کنید.

استفاده از ضد آفتاب مناسب برای پوست

برای اینکه از پوست خود در برابر uva و uvb محافظت کنید ، از ضد آفتاب های که درجه مناسبی دارند روی پوست صورت استفاده کنید. اشعه uva اثر طولانی مدتی را می تواند در افزایش چروک و پیری زودرس  روی پوست شما قرار دهد. برای محافظت از پوست مهم نیست در چه فصلی یا آب هوایی هستید حتی در روزهای ابری ، بارانی و برفی باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

حتما بخوانید:   آکنه گوشتی چیست؟ انواع آکنه گوشتی و راه های درمان آکنه گوشتی

استفاده از مرطوب کننده های مناسب برای پوست

از مرطوب‌ کننده‌های قوی برای محافظت از پوست استفاده کنید، از لوسیون های بدن و کرم ها بعد از شستشوی پوست و حمام استفاده کنید. مرطوب کننده ها از سلامتی پوست شما محافظت می کند و باعث آبرسانی بیشتر پوست شما می شوند.

کمک به افزایش کلاژن سازی

یکی از موارد مهم در بازسازی و جوان‌سازی پوست کلاژن سازی است ، بعد از سن ۳۰ سالگی کلاژن سازی به ندرت کمتر می شود، از کرم هایی که دارای کلاژن هستند و به بازسازی پوست کمک می‌کنند کمک بگیرید. ماهی، سبزیجات ،ویتامین c ،تخم مرغ ،گوجه فرنگی، مغز تخم کدو، سیر ، دانه های گیاهی و ژلاتین منبع مهمی از کلاژن هستند که به پوست شما در کلاژن سازی کمک می کنند. می توانید از متخصصان تغذیه برای کلاژن سازی کمک بگیرید.

مراقبت از پوست صورت و دور چشم ها

پوست دور چشم بسیار حساس و آسیب پذیر می باشد. وقتی با افزایش سن رو به رو می‌شوید دور چشم هایتان به مراقبت بیشتری نیاز دارد، برای مراقبت از دور چشم از پاک کننده های مخصوص دور چشم استفاده کنید و بعد از آن از کرم دور چشم هم استفاده کنید.

چند لیوان آب باید بنوشیم

برای پوست زیباتر شاداب‌تر اندازه ۸ تا ۱۰ لیوان در روز آب بنوشید،نوشیدن آب برای آبرسانی داخلی بدن بسیار مفید است،می توانید کمی آبلیمو یا تکه های لیمو ترش را به آبی که می نوشید اضافه کنید تا نتیجه بهتری برای سلامت پوست خود بگیرید، مواد غذایی که فیبر بالایی دارند به سیستم گوارشی شما کمک می کنند تا آب کمتری را از دست بدهند.

ورزش کردن و پرهیز از استرس برای پوست

روزانه حتماً ۳۰ دقیقه پیاده روی یا ورزش کنید، حتماً از استرس ها دوری کنید. فعالیت بدنی نه‌ تنها از پوست شما کمک می‌کند بلکه سلولهای خون را هم افزایش می دهد و اکسیژن رسانی را بیشتر می کنند. وقتی ورزش می کنید ضربان قلب و ترشح هورمون های مفید هم بیشتر می شود.استرس بدن شما کاهش پیدا می کند و ساعت جوان سازی پوست افزایش پیدا می کند، پس فراموش نکنید که یکی از بهترین روش های مراقبت از پوست ورزش کردن است که می تواند پوست سالم و جوان را برای شما به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله آرانیک به سراغ روش های مراقبت از پوست رفتیم و دانستید که پوست انواع مختلفی دارد و شما ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید تا بتوانید به درستی از آن مراقبت کنید، همچنین دانستید که از روش های طبیعی و غیر طبیعی می توانید به سلامت پوست خود کمک کنید، از بهترین روش های غیر طبیعی می توان به سراغ لایه بردار ها و کرم های پوست رفت ولی اگر بخواهیم بهترین روش طبیعی را برای شما نام ببریم باید به سراغ ورزش برویم که بهترین مورد و بهترین آیتم برای زنده نگه داشتن پوست می باشد.

از شما دعوت می کنم اگر در این زمینه تجربه ای دارید حتما از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از این تجربیات شیرین و ارزشمند شما بهره مند شوند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *