مراقبت از پوست در ماه رمضان ؛ حفظ سلامتی و زیبایی پوست در روزه داریاین

ماه رمضان

ماه مبارک رمضان یکی از ماه های پر فضیلت می باشد که هم باعث پالایش روح می شود و هم جسم را سالم و بانشاط می کند. وقتی ماه مبارک رمضان فرا می رسد افراد با روزه گرفتن امکان دارد به جسم بخصوص پوست بدن آسیب برسانند.فردی که روزه می گیرند آب آشامیدنی و غذاهای مورد نیاز بدن را کاهش می دهد و این مسئله باعث می شود بعد از مدتی پوست فرد حالت طبیعی خود را از دست بدهد. و این طبیعی است ، چون بدن قبل از روزه داری به طور منظم غذا و آب دریافت می کرد ، و حالا امکان دارد این مسئله باعث کاهش کیفیت و سلامتی پوست شود. فردی که روزه می گیرد آب کافی ، غذاهای لازم و اختلال در خواب شب باعث می‌شود ، کیفیت و سلامتی پوست در ماه رمضان کاهش یابد.دقت داشته باشید که در ماه رمضان بدن شما باید با وضعیت جدید سازگار باشد. در زمان روزه داری پوست شما ممکن است آب کمتری را دریافت کند چون مایعات بدن به تمام قسمت های حیاتی بدن فرستاد می شود و به پوست مایعات کمتری می رسد. در ماه مبارک رمضان امکان دارد روی پوست شما جوش هایی ظاهر شود به همین منظور از شما دعوت می کنیم که با مقاله جذاب آرانیک همراه باشید تا در کنار هم یاد بگیریم که در ماه مبارک رمضان چگونه از پوست بدن محافظت کنیم که دچار چنین مشکلاتی نشود.

در ماه مبارک رمضان چه اتفاقی برای پوست انسان رخ می دهد؟

همه شما می دانید ، مهمترین عاملی که پوست را شاداب و جوان نگه می‌دارد ، مایعات می باشد. همه شما این تجربه را داشته اید که در سحر و افطار با اینکه مایعات فراوان مصرف می کنید ولی باز هم پوست خشک می شود و دچار جوش های زیادی روی پوست ایجاد می‌شود ، این مسئله به خاطر فعالیت زیاد شما است که ، مایعات به جای پوست به قسمت های مهم تر بدن فرستاده می شود و پوست کم آب ، دچار خشکی و جوش می شود. پس مطمئنا باشید که اگر در سحر و افطار مایعات زیادی مصرف کنید و فعالیت بدنی کمی هم داشته باشید پوست دچار خشکی نخواهد شد. شما می‌توانید با لوازم بهداشتی و مراقبتی که در بازار وجود دارد استفاده کنید تا پوست در ماه رمضان بهبود ی حاصل کند. متخصصان تغذیه می گویند ، پوست بدن از قویترین شاخصه سلامتی انسان می باشد یعنی اینکه اگر دچار آکنه ، پوستی خشک ، چین و چروک یا حتی پوست چرب هستید همه این ها نشان می دهد که سلامت داخلی بدن شما کاهش یافته و در واقع سالم نیستید. چون همان طور که می دانید پوست آینه بدن شما است و نشان دهنده سلامتی داخلی بدن شما می باشد. پس باید گفت که هر اتفاقی که برای پوست شما می افتد نشان می دهد که شما غذاهای سالم مصرف نمی کنید . دوری از غذاهای سالم و مغذی باعث می‌شود پوست شما دچار انواع مشکلات مثل آکنه ، خشکی پوست ، التهاب و….بشود. دقت داشته باشید که اگر شما از غذاهای سالمی مصرف نمی کنید حتما در زمان روزه داری با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد. شما می‌توانید با روش های زیادی که وجود دارد سلامتی پوست خودتان را در ماه رمضان بهتر از قبل کرده و همان را الگوی خود قرار داده و در ماه های دیگر سال هم از آن روش ها استفاده کرده و به پوستی شاداب و جوان برسید. پس در ادامه با این روش ها با هم آشنا می شویم.

حتما بخوانید:   بهترین برندهای محصولات مراقبت از پوست کدامند؟

14روش کاربردی و مهم مراقبت از پوست در ماه رمضان

اول باید اشاره کنیم که فقط نوشیدن مایعات برای داشتن پوستی سالم و جوان کافی نمی باشد. شما باید در کنار مصرف مایعات ، خوابیدن کافی در طول روز و شب ، استرس و نگرانی را کنترل کردن ، ماساژ پوست صورت و استفاده از مواد طبیعی و بهداشتی می تواند به سلامت پوست شما کمک کند. نکته های زیادی وجود دارد که می‌توانید با کمترین هزینه و در خانه آن ها را بکار گیرید تا پوستی شاداب داشته باشید. که این روش ها عبارتنداز :

در روش اول : به کافئین نه بگویید!

بسیاری از افراد هستند که به قهوه خوردن عادت کرده اند ، باید به این دوستان گفت که تا آخر  ماه رمضان قهوه مصرف نکنید. متخصصان مراقبت از پوست می‌گویند که کافئین ، قهوه ، نوشابه و بسیاری از این مواد ، مواد معدنی بدن شما را مثل یک زالو می مکند. پس این مواد تاثیر بسیار بدی در بافت پوست بدن شما می گذارد. دقت داشته باشید که اگر هر روز عادت داشته اید که قهوه مصرف کنید این یک ماه با قطع کردن قهوه  بدن خود را سم زدایی کنید.

در روش دوم : اضافه کردن آجیل شیرین به الگوی غذایی ، از روش های مراقبت از پوست در ماه رمضان

یک میان وعده سالم مصرف آجیل شیرین برای حفظ سلامت پوست بسیار مهم است. آجیل و دانه های مغذی تاثیر بسیار خوبی در سلامت بدن انسان دارد. شما باید دقت داشته باشید که در ماه رمضان از الگوی غذایی سالم استفاده کرده و سعی کنید در تمام ایام سال از آجیل مصرف کنید تا به سلامت پوست شما کمک شود. متخصصان توصیه می‌کنند که در وعده های سحر حتما از آجیل های شیرین و مغزهای مقوی استفاده کنید. با مصرف این مغزها و بادام هندی می توانید در ماه رمضان به حفظ سلامت پوستتان کمک کنید. اگر شما هنگام سحر یا افطار به اندازه یک مشت آجیل شیرین و بادام هندی مصرف کنید بعد از یک هفته تاثیر آن را روی پوست مشاهده خواهید کرد. مغزها دارای قابل توجهی از فیبر و اسیدهای چرب هستند و به همین خاطر می تواند برای پوست شما بسیار تأثیرگذار باشد.

در روش سوم : به مدت یک ماه از شکر استفاده نکنید

اگر شما دوست دارید پوستی شاداب داشته باشید مصرف شکر را کنار بگذارید. بیشتر افراد عادت دارند در هنگام سحر یا افطار از چای شیرین استفاده کنند. بهتر است این عادت اشتباه را کنار بگذارید تا پوستی سالم تر داشته باشید.بافت پوست ما همیشه در معرض حملات قند قرار دارند. چون قند باعث چین و چروک پوست شده و سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند. همچنین قند باعث می شود که بافت کلاژن و الاستین تجزیه شوند و بعد از تخریب بافت های کلاژن و الاستین ، پوست چروکیده شده و حالت افتاده به خود می گیرد. پس لازم است که مصرف قند و شکر را از برنامه غذایی خود حذف کنید. باید دقت داشته باشید که از شیرینی ها و غذاهایی که در ماه رمضان جلوی چشم ما قرار می گیرند و مختص این ماه می باشند خودداری کنید. باید حواستان باشد که با خوردن آن ها به پوست خود بزرگترین آسیب را به آن ها می رسانید و همچنین با افزایش این مواد قندی سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و در نتیجه دیگر توان مبارزه با میکروب ها را نخواهند داشت. یکی از دلایل ایجاد آکنه و التهاب روی پوست مصرف زیاد قند بوده که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و آکنه و التهاب را ایجاد می کند.

حتما بخوانید:   تاثیر عسل بر روی پوست

ماه رمضان در روش چهارم : برای مراقبت از پوست از شیرینی های ماه رمضان دوری کنید

در ایام روزهای ماه رمضان مصرف شیرینی های این ایام مثل زولبیا ، بامیه ، رشته خشکار و….. باعث می شود که چربی و قند زیر پوست جمع شوند. و جوش های ریز و درشت پدیدار می شوند. برای داشتن پوستی صاف و شفاف از این شیرنی ها دوری کنید.

در روش پنجم : از نور خورشید دوری کنید

در ماه رمضان باید از نور خورشید دوری کنید چون هم باعث کم آبی بدن می شود و هم به  بافت پوست شما آسیب می رساند. در روزهای گرم که روزه هم هستید بهتر است زیر نور خورشید قرار نگیرید و در سایه به کار های خود بپردازید. سعی کنید حتما قبل از بیرون رفتن از خانه از ضدآفتاب استفاده کنید.

در روش ششم : طبیعت را در آغوش بگیرید

در ایام ماه رمضان شما باید از غذاها و میوه های ارگانیک استفاده کنید. البته باید از غذاهای طبیعی ارگانیک مصرف کنید و هم از محصولات طبیعی برای حفظ سلامت پوست استفاده نمایید. مثلا سعی کنید از ماسک های ارگانیک روی پوست صورت استفاده نمایید مثل ماسک پوست خیار یا میوه های طبیعی دیگر.

در روش هفتم : H2O  مصرف نمایید.

مصرف کافی از آب در ماه رمضان بسیار مهم می باشد. آب کافی از خشکی پوست جلوگیری کرده و باعث می شود پوست نرم و لطیف شده و دچار ترک نشود. ما موجوداتی هستیم که وابسته به آب ایم. و با مصرف آب می توانید از پیری و چین و چروک پوست جلوگیری نمایید.

در روش هشتم : از ویتامین‌ها و میان وعده ها استفاده کنید

در ماه رمضان به جز از آب باید با مصرف کامل و کافی میوه ها و سبزیجات تازه که دارای انواع ویتامین‌ها A ,E ,C هستند مصرف کنید. این ویتامین ها بهترین روش برای مراقبت از پوست می باشند. پس از میوه ها ، آجیل و ماهی بسیار مصرف کنید تا پوست شما بدور از آسیب باشد.

در روش نهم : هیدراته کردن بسیار مهم می باشد

در ماه رمضان امکان دارد در زمان روزه داری رطوبت پوست شما کاهش یابد. پس شما با محصولات مرطوب‌کننده می توانید رطوبت پوست را حفظ کنید. پس وقتی صورت را با آب ولرم شستشو دادید بعد از خشک کردن از مرطوب‌ کننده برای هیدراته کردن استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   تاثیر عسل بر روی پوست

در روش دهم : مصرف لبنیات را محدود کنید

متخصصان اعتقاد دارند که در ماه رمضان بهتر است مصرف لبنیات را کاهش دهید. مصرف لبنیات پر چرب باعث ایجاد آکنه و جوش روی پوست خواهد شد پس  ، از مصرف فرنی ، ماست و پنیر خیلی کم استفاده کنید.

در روش یازدهم : از مواد معدنی استفاده کنید برای مراقبت از پوست در ماه رمضان

در کنار همه موارد ذکر شده باید گفت که در ماه رمضان برای داشتن پوستی سالم و شاداب باید مواد معدنی را هم به بدن خود برسانید. شما با مصرف کرفس ، لوبیا سبز ، تره فرنگی ، خیار ،انبه و توت فرنگی می توانید مواد معدنی را برای محافظت از پوست به بدن خود برسانید. همچنین روی ، نیز برای پوست بدن الزامی می باشد که با مصرف دانه کدو تنبل ، زنجبیل ، گردو ، جو می توانید روی بدن را تامین کنید.

ماه رمضان در روش دوازدهم : از روغن های آبرسان استفاده کنید

برای اینکه پوست صورت شفاف و شاداب بماند بهتر است در ایام ماه رمضان از یک آبرسان برای تقویت بیشتر پوست استفاده کنید. قبل از آرایش از روغن آبرسان استفاده کنید. در ماه رمضان پیش از خوابیدن حتما صورت خود را با روغن های آبرسان تقویت کنید.

در روش سیزدهم : لایه برداری پوست در مراقبت از پوست در ماه رمضان

در ماه رمضان از لایه برداری پوست غافل نشوید. چون لایه برداری باعث می‌شود از پوست شما مراقبت شده و پوست را جوان و شاداب کند. بهتر است از لایه برداری خانگی استفاده کنید و در ایام ماه رمضان به کلینیک مراجعه نکنید.

در روش چهاردهم : از روش های مراقبت از پوست در ماه رمضان ، خواب کافی و باکیفیت است

در ماه رمضان خواب کافی و با کیفیت یکی از روش های مراقبت از پوست می‌باشد. خواب کافی یکی از نیازهای مهم انسان می باشد شما در این ایام باید مراقب خواب خود باشید. شما به دلیل وعده سحری و عبادت های شبانه امکان دارد خواب کافی و با کیفیتی نداشته باشید. شما در این ایام سعی کنید افطار را سبک میل کرده تا بتوانید زودتر و راحت تر بخواب بروید خواب 8 تا 10 ساعت می تواند روی پوست شما تاثیر خوبی گذاشته و پوست را شاداب کند.

در نهایت باید گفت که اگر شما دوست دارید در ایام ماه مبارک رمضان بتوانید ، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی به وضعیت دلخواه برسید باید به نکاتی که گفته شد به دقت عمل نمایید. اگر می خواهید در این ایام پوست شما خشک نشود و چین و چروک صورت افزایش نیابد باید در این ایام مایعات فراوان مصرف کنید تا بدن دچار کم آبی نشود. به شما پیشنهاد می کنیم که حتما با دقت به مطالب گفته شده  در مقاله مفید آرانیک خوب توجه نمایید و به ذهن بسپارید تا در ماه مبارک رمضان بتوانید به آن ها عمل کرده و پوستی جوان و شفاف داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *