عوارض قرص راکوتان و خشکی آن در پوست

قرص راکوتان

همه افراد به خوبی این مسئله را می دانند که همه ی قرص هایی که مورد استفاده قرار می گیرند دارای عوارضی می باشند. قرص راکوتان هم دارای عوارضی است ، که خشکی پوست یکی از این عوارض آن می باشد. این دفعه در مجله زیبای آرانیک به این مطلب می پردازیم که چگونه عوارض قرص راکوتان را کاهش دهیم تا پوست دچار خشکی نشود. پس با مجله آموزنده زیبایی آرانیک همراه باشید.

تاریخچه استفاده از راکوتان برای پوست

یک داروی قطعی که از آن برای درمان آکنه و جوش استفاده می کنند ، راکوتان می باشد.این دارو اولین بار توسط سازمان غذا و داروی آمریکا و جهت درمان جوش‌های شدید صورت  ، مورد استفاده قرار گرفت. البته این دارو در سال 1982 در آمریکا مورد مصرف قرار گرفت. راکوتان در درمان آکنه و جوش های شدید بسیار مفید بود و هیچ دارویی نتوانست مثل راکوتان موثر واقع شود.نزدیک دو دهه است که داروی راکوتان برای افرادی که جوش و آکنه دارند مورد استفاده قرار می گیرد.افراد با استفاده طولانی مدت از این دارو درمان می شوند ، و اغلب هم از نتیجه راضی هستند.

راکوتان چه دارویی است؟

راکوتان یکی از دارو هایی است که از مشتقات ویتامین آ برای پوست صورت استفاده می شود. با مصرف آن بدن افراد واکنش نشان می دهد. یکی از داروهایی که در بافت های مختلف بدن جمع می شود ، ویتامین آ می باشد. البته این تجمع برای فرد مشکلاتی را به وجود می‌آورد. پس وقتی که از قرص راکوتان استفاده می کنید از مکمل های آ در برنامه غذایی خود استفاده نکنید. دقت داشته باشید که افرادی که اولین بار از این قرص استفاده می‌کنند امکان دارد جوش و آکنه روی سطح پوست پیش از بهبودی بدتر شود.

قرص راکوتان و خشکی پوست

امکان دارد شما قرص راکوتان را برای درمان جوش‌های صورت مصرف کنید ، که در این صورت باید با عوارض آن آشنا شوید و بعد آن را استفاده کنید. شما باید دقت داشته باشید که جوش های صورت را می توانید با روش هایی مثل روش های خانگی از بین ببرید. حتی می توانید با رفتن به کلینیک های مطمئن جوش ها را از بین برده ، و نیازی به قرص راکوتان نداشته باشید.

عوارض قرص راکوتان برای خشکی پوست

همان گونه که اشاره شد قرص راکوتان عوارض زیادی برای پوست صورت دارد. از مهمترین آنها خشکی پوست می باشد. که برخی از آن ها عبارتنداز:

حتما بخوانید:   ژل اسکالپترا چیست؟ فواید و عوارض این ژل

خشکی پوست

قرص راکوتان برای از بین بردن جوش های صورت مورد استفاده قرار می گیرد. قرص راکوتان غده‌های چربی روی پوست را از بین می‌برد. و بعد از یک مدت استفاده از این قرص ، صورت شما دیگر چربی نخواهد داشت. به همین دلیل پوست شما پوسته پوسته شده و بعد از مدتی کاملاً خشک می شود. پس حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید که قرص ها را بر اساس چربی و جوشی که روی صورت شما است ، تجویز کند. چون در غیر این صورت قرص ها عوارض زیادی داشته و باعث می‌شود شما زیبایی گذشته را نداشته باشید.

التهاب

قرص راکوتان باعث می شود پوست شما خشک شده و التهاب پیدا کند و حساسیت آن بیشتر شود. البته در برخی از نقاط پوست ، شاهد قرمزی بیش از حد خواهید بود که باعث آزار شما خواهد شد.

قرص راکوتانخارش

حتما شما نیز متوجه شده اید که وقتی قسمتی از پوست که خشک شده ، شروع به خارش هم می کند. خارش باعث التهاب شده و به همین خاطر حساسیت پوست بیشتر خواهد شد. وقتی پوست خشک شود تمامی عوارض حساسیت پوستی ایجاد می شود. پس مصرف قرص راکوتان را کنار بگذارید یا حتما به میزانی که پزشک تجویز می کند ، را مصرف نمایید. بیشتر متخصصان پوست بر این عقیده هستند که قرص راکوتان پوست را خشک می کند و به آن آسیب می زند. به همین دلیل سفارش می کنند که از این قرص استفاده نکنید و اگر مجبور شدید حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است شما در مورد محصولاتی که پوست را خشک نمی کند اطلاعاتی بدست آورید.در ادامه محصولات و روش هایی که باعث می‌شود از پوست در مقابل خشکی مراقبت شود را معرفی می کنیم که عبارتنداز :

روش های مراقبت از خشکی پوست در اثر مصرف قرص راکوتان

پس همه شما تا حالا متوجه شده‌اید که قرص راکوتان پوست صورت را خشک می کند. این مسئله برای افرادی که پوستی خشک دارند بسیار سخت تر و به نوعی عذاب آور تر  می باشد. قرص راکوتان بسیار قوی است و می تواند پوست صورت را بسیار خشک و حساس تر کند. به همین علت برای اینکه عوارض خشکی پوست را کمتر کنید باید روش های زیر را مورد توجه قرار دهید ، که عبارتنداز :

حتما بخوانید:   پیلینگ بدن چیست؟ آشنایی با انواع روش های اسکراب بدن

از ضد آفتاب استفاده کنید

وقتی که شما از قرص راکوتان استفاده می کنید پوست خشک شده و در برابر نور خورشید حساسیت بیشتری پیدا می کند. و نمی تواند در مقابل نور خورشید مقاومت کرده و پوست دچار آسیب می شود. باید دقت داشته باشید که وقتی از خانه بیرون می روید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.توجه داشته باشید که ضدآفتاب دارای  برندهای متفاوتی می باشد که هر کدام دارای ویژگی های خاصی است. پس اگر شما از قرص راکوتان استفاده می کنید و قصد دارید از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید تا عوارض قرص راکوتان را کم کند حتما از پزشک خود مشورت بگیرید ، تا بر اساس نوع پوست شما ، ضد آفتاب مناسب را به شما معرفی کند تا از پوست در برابر نور خورشید محافظت نماید.

از مرطوب‌کننده پوست استفاده کنید

زمانی که از قرص راکوتان استفاده می کنید پوست شما خشک می شود برای اینکه عوارض این قرص کاهش یابد ، بهتر است از کرم‌هایی که مرطوب‌کننده هستند استفاده کنید. چون با استفاده از این قرص پوست شما رطوبت خود را از دست داده و خشک می شود و نسبت به هر چیزی از خود واکنش نشان می دهد. به همین منظور از کرم های مرطوب‌کننده پوست صورت استفاده کنید. برای جلوگیری از واکنش های پوستی باید از مرطوب‌کننده استفاده کنید. دقت داشته باشید که این کرم های مرطوب کننده چندین نوع هستند و هر کدام دارای ویژگی های مختلفی می باشند. اگر دوست دارید لطافت و رطوبت پوست شما حفظ شود باید از مرطوب‌کننده هایی که بر اساس نوع پوست شما است استفاده کنید. در این باره می توانید از پزشک خود مشورت بگیرید ، تا مرطوب‌کننده ای را به شما معرفی کند که بر اساس نوع پوست شما باشد

استفاده از مرطوب کننده لب

یکی از زیباترین و مهم ترین اجزای صورت شما لب می باشد. دقت داشته باشید کسانی که از قرص راکوتان استفاده می کنند ، لب نیز خشک شده و دیگر لطافت و زیبایی قبل را نخواهد داشت. پس اگر شما تمایل دارید که در حین مصرف قرص راکوتان لب های شما نرم و لطیف باشند حتما باید از مرطوب‌کننده لب استفاده کنید. البته دقت نمایید که مرطوب‌کننده های لب بسیار زیاد و متنوع هستند و هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند. موقع انتخاب شما باید به نوع پوست لب خود یکی از آنها را انتخاب کنید ، و مورد استفاده قرار دهید.تا خشکی لب ها از بین برود یا از بروز خشکی جلوگیری نماید.

حتما بخوانید:   اصطلاحات کاربردی زیبایی، جوانسازی و پاکسازی پوست

قرص راکوتانفواید قرص راکوتان برای پوست چیست؟

قرص راکوتان برای درمان انواع جوش صورت و آکنه ها استفاده می شود. البته بیشتر افراد به این روش درمان جواب می دهند و راضی هم هستند ولی یک عده دیگر هستند که با مصرف راکوتان دچار عوارضی می شوند. از فوایدی که این قرص دارد عبارتنداز :

  • تاثیر دائمی درمان آکنه در بعضی از بیماران
  • دوره درمان آن کوتاه می باشد
  • جای آکنه ها را از بین می برد
  • انواع جوش های مختلف را درمان می کند

مشاهده تاثیر راکوتان چه مدت طول می کشد

تاثیر راکوتان به وزن و میزان دوزی که مصرف می کنید تاثیر دارد. ولی در حالت عادی حدود 7 الی 10 روز باید دارو را مصرف کنند تا تاثیر آن را مشاهده کنند. البته در اوایل امکان دارد جوش ها بدتر شود اما بعد از گذشت دوره درمان نتایج عالی آن را خواهید دید. پس فرایند تاثیر قرص راکوتان برای پوست ، به دوزی که مصرف می کنید بستگی دارد. هر چه قدر دوز استفاده شده کمتر باشد ، زمان درمان نیز کوتاه تر خواهد بود. باید بین دوره های درمان فاصله وجود داشته باشد تا پوست زمان لازم برای بازسازی مجدد داشته باشد. افرادی که نیاز دارند دوره درمان را تمدید کنند باید 12 تا 16سال سن داشته باشند. در اغلب بیماران تغییرات هورمونی زمینه ایجاد جوش ها روی صورت می باشند. البته برای بعضی از افراد ژل راکوتان نیز تجویز می شود.

در پایان باید گفت که برای مراقبت از پوست صورت به داروهایی که مصرف می کنید دقت داشته باشید. روش هایی که با آن می توانید آکنه و جوش های صورت را از بین ببرید زیاد می باشد فقط باید دقت کرد که کدام روش بهتر بوده و عوارض کمتر ی هم خواهد داشت. قرص راکوتان معمولا برای افرادی که دچار جوش های زیاد و آکنه های شدید شده اند تجویز می شود. در بیشتر افراد تاثیر خوبی داشته و به نتیجه دلخواه نیز رسیده اند. اما برای برخی دیگر عوارض آن بیشتر از فواید بوده و باعث خشکی پوست صورت شده و بسیار آزاردهنده نیز شده اند. اگر به تجویز پزشک ناچار هستید از این دارو استفاده کنید باید روش هایی را که در این مقاله به آن پرداخته شده را رعایت کنید تا عوارض این قرص کاهش یابد.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *