آیا عطر برای بدن ضرر دارد ؟

عطر

همه ما تا به امروز حتما از عطر یا ادکلن استفاده کرده ایم. قبل از اینکه در جمعی قرار بگیریم و یا اینکه به جشنی برویم ، به این فکر می کنیم که چه عطری بزنیم. برای همه ما مهم است که وقتی وارد جایی می شویم با زیبایی و بوی خوش  ، توجه همه را به خود جلب نماییم. پس یک عطر خوب برای همه ما از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. البته عطر خوب باعث می شود روحیه افراد تقویت شده و باعث شود حال افراد بهتر شود. آیا تا به حال به عطری که می زنید دقت کرده اید و اصلا به موادی که درون عطر پنهان شده است کنجکاو شده اید؟ شما می دانید که همین عطری که برای ما اهمیت زیادی دارد چقدر برای بدن مضر می باشد؟طبق تحقیقات به عمل آمده ماده ای به نام فتالات که در عطرها وجود دارد باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن انسان می شود و حتی موجب اختلال در تولید مثل هم می شود.در این مقاله سعی می کنیم تمام مطالب مفیدی را که در زمینه ضررهای عطر یا ادکلن ، جمع آوری کرده ایم را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار بدهیم تا شما هم مثل ما با خواندن این مطالب جذاب بیش از بیش به علم و دانایی خود اضافه کرده و آن ها را در زندگی خود مورد استفاده قرار دهید. پس شما را دعوت می کنیم با مجله مفید از سایت جذاب ، مجله زیبایی آرانیک با ما همراه باشید.

ترکیبات سمی که در عطرها وجود دارد

تولید کنندگان عطر مجبور هستید که ، تمام مواد استفاده شده در ترکیبات عطر را ثبت کنند. در واقع سازمان FDA تمام تولید کنندگان عطر ها را ملزم کرده تا ترکیبات موجود در عطرها را ثبت کنند. در این جا چند نمونه از مواد سمی که در عطر وجود دارد را برایتان بیان می کنیم که عبارتنداز :

1) بوتان ، پروپان و ایزوبوتان

به این خاطر از این گازها استفاده می کنند که ، مواد عطر ها را تحت فشار قرار دهند تا هنگامی که آزاد شدند ، مواد داخل را به بیرون اسپری می کنند.

عوارض جانبی : از عوارض این سه گاز باید گفت که حالت تهوع ، سردرد شدید بدخلقی و بی حالی از تاثیرات این مواد سمی می  باشد. باید تذکر داد که همان طور که یک سیگاری با کشیدن سیگار به بقیه ضرر می رساند این عطر دارای این مواد به اطرافیان ضرر می رساند.

حتما بخوانید:   تاثیر گریه بر پوست صورت

عطر2) زیرکونیوم ، تترا کلرو هیدرکس کلریدرات و آلومینیوم

به این دلیل استفاده می کنند که ، منافذ باز پوست زیر بغل را ببندند تا از عرق کردن شما جلوگیری کنند.پس این سم ها بیشتر در اسپری های زیر بغل بیشتر بکار می رود.

عوارض جانبی آن ها : از عوارض آن ها باید گفت که باعث سوزش پوست شده و تغییرات خلق و خو را ایجاد می کند. چون پوست بدن به آسانی آلومینیوم را به خود جذب می کند ، با گذشت زمان این آلومینیوم که جذب پوست شده باعث ایجاد سرطان و آلزایمر در انسان می شود. به همین خاطر به خصوص به خانم ها توصیه شده که از اسپری هایی که آلومینیوم ندارند استفاده کنند ، چون جذب آلومینیوم باعث بوجود آمدن سرطان سینه می شود.

3) بوتیل اتر

به این دلیل استفاده می شود که ، نقش نگه‌دارنده دارد و نقش حلال در اسپری و عطرها را هم بازی می کند. پس بوتیل اتر یک نگه دارنده و حلال در عطر و اسپری می باشد.

عوارض آن : بوتیل اتر ، برای کلیه و کبد بسیار خطرناک می باشد و پوست را هم تحریک می کند. باید گفت که در بعضی از کشورها از بوتیل اتر به عنوان یک دفع آفت قوی استفاده می کنند.

4) BHT – هیدروکسی تولوئن بوتیله

به این دلیل استفاده می شود که ،  این مواد را در جهت ساختن آنتی اکسیدان در اسپری و عطر استفاده می شوند.

از عوارض آن ها : اگر این مواد در بدن خانم حامله جذب شود موجب ناقص شدن جنین می شود. البته باید گفت که در عطرها ی تقلبی این مواد سمی بیشتر وجود دارد. این عطرها به حدی خطرناک هستند که اگر داخل چشم برود امکان دارد چشم نزدیک بینی پیدا کند یا حتی کوری چشم را به همراه داشته باشد

تاثیر رایحه عطرها بر روی مولکول های هوا

در جواب این سوال که آیا عطر برای بدن ضرر دارد ، باید گفت که عطر ها و اسپری ها به صورتی ساخته شده اند که خیلی سریع تبخیر شده و این تبخیر زود هنگام باعث می شود که تمام مواد شیمیایی که در بالا ذکر کردیم موجب استشمام شما شده و باعث سردرد ، سوزش چشم و حالت تهوع می شود. و اگر حاد شود موجب سرطان می شود. پس این عطر ها و اسپری ها هوای تمیز را آلوده می کنند. چون وقتی در هوا پخش می شوند سبب آلودگی هوا می‌شود.

حتما بخوانید:   پاکسازی صورت با دستگاه یا ماسک

عطر موجود در محصولات مراقبتی مو

در این که عطرها و اسپری های خوشبو کننده برای بدن ضرر دارد شکی نیست ، ولی باید دقت داشته باشید که مواد شوینده و عطر دار که روزانه از آن ها استفاده می کنید هم بسیار مضر می باشند چون دارای موادی مثل سیلوکسان و اتانول آمین ها هستند که در عطرها هم وجود دارند و باعث بروز برخی مشکلات و بیماری های خاصی می شوند. پس شامپو و صابون های عطر دار نیز بسیار آسیب زننده هستند. البته باید دقت داشته باشید که استفاده از این شوینده ها امکان دارد خطر جدی و خطرناکی را برای شما ایجاد نکند اما اگر بعد از استفاده از این شوینده ها که به موهای خود زده اید جلوی نور خورشید قرار بگیرید این مواد با نور خورشید واکنش نشان داده و باعث بوجود آمدن ذره های معلق در هوا می شود که باعث آلودگی هوا خواهد شد و هوایی را که تنفس می کنید دیگر سالم نیست.

راه حل

  • بهتر است از عطر و اسپری هایی که مطمئن نبوده و معتبر نیستند ، را کاهش دهید
  • از اسپری هایی که خانگی هستند و با دست درست می شوند و باعث می شوند که عرق را کاهش داده استفاده نمایید.
  • دقت داشته باشید که از عطر و اسپری هایی که در آن ها از آلومینیوم و سولفات استفاده نشده باشد را مورد استفاده قرار دهید.
  • در زمان خرید عطر و اسپری حتما با دقت بسیار مواد استفاده شده در عطر و اسپری را که در آن ها استفاده شده خوب بررسی کرده و بعد خریداری نمایید.

نحوه ساخت عطر و اسپری خانگی

به شما پیشنهاد می کنیم که برای سلامتی خودتان هم که شده بهتر است در خانه و برای استفاده شخصی خودتان عطر و اسپری درست کنید.. ترکیباتی که می توانید از آن ها استفاده کرده و اسپری یا عطر بسازید عبارتنداز:

رفع عرق بدنتان : در ساخت این ماده ، ابتدا آب جوش آورده و بعد جوش شیرین و نشاسته را به آن اضافه کرده و یک ماده ای خواهید داشت که معجزه می کند و باعث می شود بدنتان خوش رو شود.

بستن منافذ پوست جهت تعریق کم تر : برای این کار بهتر است از فندق  بسیار استفاده کنید.

حتما بخوانید:   13 روش پاکسازی پوست بینی | روش های پاکسازی منافذ روی بینی

رفع بوی بد : برای از بین بردن بوی بد بدن می توانید از موم عسل استفاده کنید.

عطربرای ساختن عطر دست ساز :

ابتدا یک شیشه تیره تهیه کنید ، چون نور باعث می شود عمر عطر کاهش یابد به این خاطر از شیشه تیره استفاده می شود که نور را از خود عبور نمی دهد. دقت داشته باشید که شیشه تمیز بوده و هیچ بویی نداشته باشد. روغن حامل یا پایه همان چیزی است که عطر را روی پوست شما انتقال می دهد. شما می توانید از روغن زیتون استفاده کنید الکل های گیاهی را برای ساخت عطر استفاده کنید. برای این کار دو قاشق غذاخوری روغن حامل عطر (جوجوبا ، بادام شیرین ، هسته انگور) و 6 ق الکل گیاهی و 5 ق آب و 30 قطره روغن های معطر و فیلتر قهوه و قیف. بعد همه مواد را با هم مخلوط کرده و به مدت 48 ساعت به عطر استراحت دهید. و بعد در جای تاریک و بی صدا قرار دهید تا جا بیفتد.

در نهایت باید گفت که عطر ها  ، ادکلن و اسپری ها برای افرادی که امروزه و در این وضعیت زندگی می کنند بسیار اهمیت دارد. زندگی ماشینی و کارهای زیادی که در طول روز انجام می دهید باعث شده است که نتوانید و یا وقت نداشته باشید که روزانه دوش بگیرید. به همین منظور برای اینکه با عجله می خواهید به جلسات خود برسید و یا به مهمانی بروید خیلی سریع از عطرهای خوش بویی که دارید به خود اسپری کرده و دنبال کارتان می روید ، اما از این مسئله غافل هستید که این همه عطری را که به خود زده اید چقدر می تواند برای بدن شما ضرر داشته باشد. عطر ها به خاطر مواد سمی و شیمیایی که در خود دارند حتی هوای پاکیزه را هم آلوده می کند. پس شما باید دقت داشته باشید که همیشه به موادی که در عطر و اسپری وجود دارد دقت کرده و سعی کنید محصولاتی را خریداری کنید که ضرر کمتری داشته باشد. حتی مواد شوینده که معطر باشند ممکن است باعث آسیب به بدن شود.امیدواریم با نکته هایی که در مورد عطر و اسپری گفته شد شما نهایت بهره را برده باشید. لطفا منتظر ما باشید تا با مقاله جدید ، با مجله ،  زیبایی آرانیک باز هم شما را شگفت زده کنیم.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *