راههای از بین بردن فوری جای زخم | لیزر،دارو،روش های تزریقی

راههای از بین بردن زخم

زخم هایکی  از معضلات زندگی بشر محسوب می شوند برای از بین بردن جای زخم که امروزه امر دشواری است. با وجود آمدن زخم و جراحات لکه های تیره رنگی را روی پوست ایجاد می کند، افراد زیادی به دلیل گوناگون به دلیل های مختلف با مشکل جای زخم یا لکه های پوستی مواجه می‌شوند این مشکل درگیری ذهنی زیادی را برای این افراد به همراه دارد، از طرفی وجود چنین لکه های تیره روی پوست اعتماد به نفس این افراد را تخریب می کنند افرادی که با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنند ابتدا ممکن است روش خانگی درمانی جای زخم را پیش بگیرند، این افراد زمانی که از روش های خانگی نتیجه نگرفتن چاره‌ای جز روش های کلینیکی ندارند روش هایی که کلینیکی مختلفی برای درمان عوارض پوستی وجود دارد لازم است افراد برای رهایی از این مشکلات از پزشک متخصص مشورت بگیرند و از روش‌های درمانی مدرن برای از بین بردن جای زخم کمک بگیرند،این روش ها  عوارضی برای سلامتی انسان هم ندارند، با مراجعه به پزشک قابل اطمینان می‌توانید قدم به قدم برای از بین بردن فوری جای زخم اقدام کنید.

آیا روش های مدرن از بین بردن جای زخم را می شناسید؟

وجود لکه های تیره روی پوست اعتماد به نفس افراد را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد این افراد به طور قطع روش های زیادی را برای از بین بردن جای زخم امتحان کرده اند، مهم این است بدانیم کدام روش موثر تر می باشد، افرادی که در سنین پایین تر با این مشکل مواجه می شوند و دارای بدن قوی هستند  پوست آنها کلاژن سازی درستی  را انجام می‌دهد و به بازسازی آن  کمک می کند. کافی است کمی سن افراد بالاتر رود این لک های پوستی که به سختی می توانند از آن رهایی پیدا کنند، دشوار می باشد. درمان  خانگی و کلینیکی برای درمان جای زخم وجود دارد در ابتدا افراد به روش‌های درمان خانگی می روند،بعد از اینکه نتیجه نگرفتن سراغ روش کلینیکی می‌رود در این بخش می خواهیم شما را با انواع مختلف روشهای کلینیک به درمان جای زخم آشنا کنیم پس بهتر است در ادامه با مجله زیبایی آرانیک همراه ما باشید.

از بین بردن جای زخم با استفاده از سیلیکون ها

این روش یک روش غیر تهاجمی و کلینیکی است، می توانید بدون نیاز به پزشک و بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید این ورقه های سیلیکونی در تمام داروخانه ها قابل تهیه هستند و فروش آن بدون نسخه پزشک آزاد می باشد. ورقه های سیلیکونی عوارضی برای افراد ندارد سیلیکون موجود در این ورقه ها در سطح بافت پوست متصل می شوند، سیلیکون های باعث ایجاد تحریک در سطح پوست می شود و افزایش سطح فعالیت کلاژن را بیشتر می کند. تحریک کلاژن و افزایش فعالیت آن به بهبود و ترمیم پوست کمک می‌کند این ورقه های سیلیکونی به دو شکل در داروخانه موجود هستند برخی به صورت ژل سیلیکونی و برخی دیگر ورقه های چسبی هستند که یک طرف آن ها ژل و یک طرف دیگر حالت پارچه ای و چسبی دارد. این محصول را باید ۱۲ ساعت در روز یا بیشتر روی پوست بگذارید به طور میانگین افراد طی ۲ الی ۴ ماه شاهد نتایج قابل ملاحظه‌ای بوده اند. البته مدت زمان بهبود به عواملی چون جنسیت، سن شروع ،نوع پوست، رنگ پوست و ناحیه آسیب دیده پوست بستگی دارد طرح های جدید ژل های سیلیکونی به شکل پانسمانی هستند که پس از جراحی روی نواحی جراحی قرار می‌گیرند و باعث بهبود سریع جای زخم می شوند.

حتما بخوانید:   آبرسانی به پوست با روش های ساده در خانه

تزریق کورتیکواستروئید برای از بین بردن فوری جای زخم

تزریق کورتیکواستروئید ها باید حتما توسط پزشک متخصص صورت بگیرد، برخی از پزشکان این محلول را به طور مستقیم به محل زخم تزریق می کنند،نحوه عملکرد این دارو به این شکلی می باشد که با شکستن پیوندهای کلاژنی باعث عمق ناحیه جراحت در زیر پوست می شود، این ماده دارای خواص ضد التهابی است که باعث کم شدن درد، ورم و قرمزی که ناشی از زخم می باشد می شود. افرادی که سابقه داری زخم روی پوست خود را دارند  و نیاز به جراحی دارند، این امکان برای آنها فراهم می شود که پیش از جراحی خود از محلول کورتیکواستروئید به ناحیه جراحت تزریق کنند این کار باعث می شود زخم های عمیق روی پوست جلوگیری کنند.

این دارو خاصیت ضد التهابی دارد و از تورم ، قرمزی و عفونت ناحیه جراحت جلوگیری می کند در صورتی که پس از جراحی افراد دچار زخم شوند، متخصص برای آنها تزریق کورتیکواستروئید تجویز می کند. تزریق این ماده باید حداکثر ۵ بار باشد و هر ۴ یا ۶ هفته یک بار صورت بگیرد، این تزریق ظرف مدت ۱۵ دقیقه روی پوست طول می کشد و اغلب نیاز به بیهوشی ندارد باید بدانید که پس از تزریق محلول، ناحیه زخم را به مدت چند دقیقه ماساژ می دهند تا باعث تحریک سریعتر بافتهای کلاژنی شود این کار روند درمان را سریع تر می کند.

راههای از بین بردن زخمرادیوتراپی برای از بین بردن فوری جای زخم

افرادی که از روش های سیلیکونی یا تزریق کورتیکواستروئید را انجام داده‌اند و نتیجه قابل قبولی دریافت نکرده‌اند باید به روش رادیوتراپی یا پرتو درمانی خارجی درمان خود را ادامه دهند ، در این روش با استفاده از پرتوهای اشعه x بر روی سطح پوست باعث محدودیت در تولید سلول جدید می شود.

این اشعه قدرت نفوذ به داخل پوست را ندارد به همین دلیل سلامت بافت سالم پوست را تهدید نمی‌کند، پرتو درمانی یک روش بدون درد است که ظرف مدت ۱۰ دقیقه به پایان می رسد، به دلیل تابش اشعه x پزشک نواحی اطراف زخم را با یک محافظ سربی می پوشاند که در معرض اشعه x قرار نگیرد. پس از اتمام رادیوتراپی روی ناحیه جراحت را با یک باند استریل می پوشانند که در معرض عفونت و نور خورشید قرار نگیرد. این روش ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از جراحی نیز برای جلوگیری از ایجاد زخم استفاده می‌شود که معمولاً در یک یا دو دوره نتایج رضایت بخشی را به همراه خواهد داشت.

لیزر درمانی برای از بین بردن فوری جای زخم

یکی دیگر از روش های کلینیکی که جای زخم را درمان می کند لیزر درمانی است این روش نسبت به روش پرتو درمانی از عوارض کمتری برخوردار می باشد و همینطور نتایج رضایت بخش بیشتری از این روش گزارش شده است. لیزر درمانی روش موثر در درمان جای زخم، لکه های پوستی، آکنه و برطرف کردن ناهمواری های سطح پوست است، در برخی نواحی ممکن است بنا به دلایلی پوست دچار کشش شود و در درمان چنین معضلی نیز لیزر درمانی پیشتاز می باشد.

حتما بخوانید:   لیزر جوانسازی پوست| روش ها، عوارض، معایب و مزایا 

البته برای نتیجه بخشی سریع بهتر است درباره نوع و رنگ پوست خود اطلاعات کافی به دست آورید و مناسبترین دستگاه را برای خود انتخاب کنید.

لیزر درمانی به روش IPL برای از بین بردن فوری جای زخم

لیزر درمانی پالس شدید نور یا همان IPL نسبت به سایر روش‌های لیزر درمانی قوی تر می باشد، اساس کار این روش تابش متمرکز پرتوهای نوری به محل مورد نظر است، در روش پالس امواج نوری توسط یک دستگاه دستی روی محل مورد نظر تابیده می شود، این امواج نوری باعث کاهش و کوچک شدن رگهای خونی در ناحیه جراحت می شود، شواهد نشان داده است که طی دو الی سه جلسه این روش درمانی به نتیجه رضایت بخشی می رسد توجه داشته باشید که پس از لیزرIPL ممکن است نواحی اطراف جراحت دچار کبودی شود و بعد از دو روز این کبودی از بین می رود این عمل حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

استفاده از لیزر فرکشنال RF برای از بین بردن فوری جای زخم

یکی دیگر از روش های کلینیکی که برای از بین بردن زخم استفاده می شود لیزر rf است،در این روش لیزر فرکشنال rf برای ایجاد حرارت در ناحیه آسیب دیده و تحریک کلاژن سازی استفاده می شود و کلاژن های جدید تولید می‌شوند و تاثیر مستقیم در روند ترمیم و بهبود پوست می گذارند. برای نتیجه گیری بهتر حداقل 3 مرتبه درمان را با امواج رادیویی انجام شود،مرتبه باید طی چند ماه انجام شود پس با هر جلسه ممکن است ناحیه پوست که  تحت درمان است دچار قرمزی شود،که نهایتاً دو روز بعد رفع خواهد شد.

استفاده از لیزر co۲ فرکشنال برای از بین بردن فوری جای زخم

در این روش با استفاده از یک پرتو پر انرژی از نور لایه برداری و ترمیم ناحیه آسیب دیده پوست انجام می گیرد،پرتوهای تابشی از لیزر co۲ به پرتو های میکروسکوپی مشهورند،این پرتوها باریک هستند و تنها ناحیه مورد نظر را در معرض تابش قرار می‌دهند و به بافت اطراف ناحیه پوست آسیب نمی رسانند، برای استفاده از این روش لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید. ابتدا ناحیه مورد نظر توسط پزشک بی‌حس می‌شود سپس با دستگاه لیزر دسته پرتوهای co2 به محل جراح تابیده می شود،به طور معمول طی ۵ الی ۷ روز روند بهبود در ناحیه آسیب‌دیده مشاهده خواهد شد.

بهتر است در دوره درمان بهداشت این ناحیه به خوبی رعایت شود تا دچار عفونت نشود، برای خروج از منزل لازم است حتما از کرم های ضدآفتاب با spf ۳۰ به بالا استفاده کنید،در برخی موارد نادر نیز این روش عوارضی داشته است که ایجاد لک یا سوختگی دایمی از علائم این عوارض می باشد.

درم ابریژن برای از بین بردن فوری جای زخم

درم آبریژن در واقع یک روش سایشی و لایه برداری است که برای از بین بردن بافت آسیب دیده پوست محسوب می شود برای بهبود مواردی که نواحی زیاد از پوست درگیر جای زخم یا لکه های پوستی می باشند این روش توصیه می شود. پزشک از یک دستگاه دستی استفاده می کند این دستگاه دارای قسمتی ناصاف چرخشی است که با سایش پوست ناحیه مورد نظر را برای از بین بردن  بافت آسیب دیده مورد هدف قرار می دهد. پس از پایان کار ناحیه مورد نظر دچار خونریزی می شود برای پیش بینی از عفونت لازم است از گاز استریل در ناحیه تحت درمان استفاده کنید به احتمال زیاد تا دو هفته پوست شما وضعیت خوبی نخواهد داشت، وقتی از منزل خارج می شوید  از کرم های ضدآفتاب دارای SPF به بالا استفاده کنید پس از دو هفته پوستتان بهبود خواهد یافت.

حتما بخوانید:   تمام آنچه که باید در مورد لاغری صورت بدانیم

روش میکرونیدلینگ

یکی از مدرن ترین روش برای درمان زخم و لکه های پوستی روش میکرونیدلینگ می باشد این روش یکی از روش های به روز و کم هزینه است که در لیزر درمانی استفاده می شود، اساس کار این روش استفاده از سوزن های چرخشی بسیار ریز می باشد پزشک متخصص پیش از انجام دادن این کار ناحیه مورد نظر را بی حس می کند و پس از بی حسی اثرات کرم بی حسی از روی صورت پاک می شود. سپس عملیات درمان آغاز می‌شود، در این روش از دستگاه که شبیه قلم لرزان است و دارای سوزن های استریل ریزی هستند استفاده می کنند. ممکن است بعد از اتمام کار ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته است دچار خونریزی شود، پس از ضدعفونی کردن ناحیه مورد نظر غافل نشوید. سوزن های ریز در سری دستگاه باعث خون رسانی و تحریک کلاژن سازی در بافت آسیب دیده می شوند و باعث بهبود آن می شوند.

راههای از بین بردن زخمتزریق ژل

یکی دیگر از روش های درمانی که در زخم استفاده  می شود استفاده از فیلر های ژل است، اگر در ناحیه از پوست زخم یا آکنه وجود داشته باشد ممکن است ناهمواری هایی نیز در سطح پوست ایجاد شود فیلر ها باعث پوشش سطح می شود این روش نیازی به دوره نقاهت ندارد و بلافاصله بعد از تزریق ژل نتایج آن قابل مشاهده هستند، لازم است سال یکبار تزریق ژل در ناحیه آسیب دیده را ترمیم کنید.

پیوند پوست

پیوند پوست روش جراحی است که برای از بین بردن جای زخم است در این روش از پوست فرد برای پیوند ناحیه دیگری آسیب دیده استفاده می کنند،  در بیشتر موارد از پوست پشت گوش برای پیوند پوست سایر نقاط بدن استفاده می کنند، استفاده از این روش تنها در صورتی که سایر روش های مفید و نتیجه بخش نباشند انجام می گیرد، در مرحله اول از روش های دیگری استفاده کنید.

روش پانچی

در روش پانچی که یک روش جراحی و تهاجمی است پزشک متخصص با استفاده از ابزار مخصوص ناحیه که آسیب دیده است را جدا می کند.بعد از جداسازی بافت ناحیه آسیب دیده حفره ای در پوست به وجود می‌آید که از طریق چسب های پیوندی ترمیم و بهبود می یابد البته در مرحله ابتدایی بهتر از از سایر روش های درمانی استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله از مجله آرانیک با شما بودیم و بهترین روش ها را برای از بین بردن فوری جای زخم به شما آموزش دادیم و دانستید که اگر جای زخم عمیق است و شرایط مساعدی ندارد بهترین کار مراجعه به بهترین مرکز زیبایی در تهران خواهد بود.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *