چگونه دور چشم را ماساژ دهیم

ماساژ دور چشم

شاید بتوان گفت چشم از اعضای است که بیشترین استفاده را در طول روز از آن می کنیم و امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و انجام بیشتر کارها با کامپیوتر و گوشی های هوشمند، چشم ها بیشتر به کار گرفته می شوند و همچنین در معرض بودن نور خورشید و خیلی موارد دیگر چشم ها را دچار خستگی و سردرد های ناشی از آن می کند و ما کمتر به رفع خستگی و تنش از این عضو مهم می پردازیم. با ماساژ دادن چشم ها به صورت روزانه نه تنها خستگی را از چشم ها دور می کنید و قدرت و توانایی بینایی را بالا می برید بلکه از پیری زودرس پوست در این ناحیه نیز پیشگیری می کنید، بنابراین به میزانی که از خستگی و فشار روی عضلات این ناحیه کاسته می شود به همان میزان چین و چروک این ناحیه کم می شود، همچنین با ماساژ دادن چشم گردش خون در این ناحیه بیشتر شده و مانع از خشکی در این ناحیه می شود. هنگامی که چشم ها خسته و بی روح هستند در زیبایی فرد تاثیر می گذارند، ما در این مقاله  از مجله زیبایی آرانیک برایتان فواید ماساژ و روش های ماساژ چشم را به شما آموزش می دهیم تا از این پس بیشتر و بهتر به چشم های خود رسیدگی کنید.

فواید ماساژ دادن چشم ها 

با ماساژ دادن چشم ها از فواید بسیاری بهره مند می شوید و از این پس چشم هایی زیبا و پر انرژی تر خواهید داشت، از فواید ماساژ چشم ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) تسکین سردرد و فشار چشم 

روشنایی بیش از حد و یا کمبود آن و خستگی چشم ها می تواند سردردهای شدیدی در پی داشته باشد علاوه بر این نگاه طولانی مدت به سیستم و گوشی نیز این مشکل را به وجود می آورد، در صورتی که چشم های خود را ماساژ دهید می توانید خستگی چشم را از بین ببرید و همچنین از شر سردردهای ناشی از آن راحت شوید. هنگامی که چشم ها را ماساژ می دهید خون و مواد مغذی بیشتری به چشم ها می رسد و با این‌ کار درد و خستگی چشم ها کاهش می یابد.

۲) از بین بردن خستگی و خشکی چشم 

زمانی که چشم ها را ماساژ می دهید این کار سبب افزایش گردش خون در محل می گردد و چشم ها تحریک شده و روی نقطه مورد نظر فشار آورده و به چشم ها استراحت می دهد. وقتی که زمان زیادی را در طول روز به تماشای صفحه های دیجیتال اختصاص می دهید چشم ها دچار قرمزی، خارش، خشکی و خستگی می گردند اما ماساژ، چشم ها را شاداب و دهیدراته نگه می دارد و تولید اشک طبیعی را به دنبال دارد و همین امر مانع از خشکی چشم می گردد.

حتما بخوانید:   درمان افتادگی پلک

۳) تسکین درد عضلات چشم 

در کره چشم شش ماهیچه وجود دارد که وظیفه آن ها کمک به دیدن و نگاه به اطراف است و همچنین دو ماهیچه ای که مدام سبب پلک زدن می گردند و مانع از ورود آلودگی ها، رطوبت و گرد و غبار به چشم می شوند، با هر بار پلک زدن چشم ها مرطوب شده و تولید اشک که دارای آنتی بادی قدرتمند است را در پی دارد، این آنتی بادی ها سبب محافظت چشم در برابر هرگونه عفونت می شوند، پس وقت گذاشتن برای چشمی که این همه فعالیت اثر بخش دارد کار سختی نیست، با ماساژ دادن و وارد آوردن فشار نرم و آهسته به عضلات چشم احساس آرامش بیشتر و تسکین درد های آن را به دنبال دارد.

ماساژ دور چشم۴) کمک به سلامت بینایی 

با ماساژ چشم سبب تقویت بینایی آن می شوید و سلامت بینایی را برای چشم های خود به ارمغان می آورید، هنگامی که دور چشم را ماساژ می دهید گردش خون در اطراف چشم بهبود یافته و قدرت بینایی فرد بیشتر می گردد.

۵) کاهش پف چشم و حلقه های تیره

عوامل بسیاری نظیر پیری، رژیم غذایی، آلرژی ها و در مواردی کمبود خواب و خستگی عمومی نیز پف چشم و سیاهی دور چشم را ایجاد می کنند، با ماساژ  دور چشم و بهتر شدن گردش خون می توانید تا حد زیادی از این دست مشکلات جلوگیری کنید.

چگونه چشم های خود را ماساژ دهیم؟ 

در صورتی که ماساژ دور چشم ها را به درستی و اصولی انجام دهید از تاثیرات شگرف آن بهره مند خواهید شد، در ادامه نحوه ماساژ دادن دور چشم ها به شما آموزش داده می شود.

ماساژ استخوان های حفره چشم 

برای ماساژ استخوان های حفره چشم، چشم های خود را ببینید و با کمک انگشت وسط استخوان های حدقه و قسمت داخلی تا پل بینی را ماساژ دهید، با انجام ۸ تا ۱۰ بار از این حرکت می توانید تاثیرات آن را مشاهده نمایید، این حرکت گردش خون‌ در صورت را افزایش داده و همچنین سبب رساندن اکسیژن و مواد غذایی بیشتر به گلبول های قرمز اطراف چشم می شود.

حتما بخوانید:   زگیل پوستی چیست و چه علائمی دارد؟

فشار آوردن روی نقاط حساس چشم 

نقاط حساس چشم مانند زیر استخوان ابروهای داخلی را ۳ ثانیه فشار دهید و سپس شقیقه ها را هم به این صورت فشار دهید، این امر موجب تحریک نواحی مختلف ماهیچه های صورت می گردد که وظیفه چشمک زدن و نگه داشتن پلک را دارند.

فشار دادن قسمت داخلی چشم 

برای انجام این مرحله از انگشت شست خود کمک بگیرید و ناحیه بالای گوشه داخلی چشم، جایی که چین پلک شروع می شود را به آرامی فشار دهید و این عمل را پنج بار تکرار نمایید، با انجام دادن ماساژ دور چشم  و این حرکت به کاهش فشار بین چشمان خود کمک می کنید.

ماساژ شقیقه ها 

برای ماساژ شقیقه های خود از انگشتان میانی کمک بگیرد و ناحیه توخالی شقیقه ها که در کنار صورت قرار دارند با حرکات بالا و پایین به مدت یک دقیقه ماساژ دهید، زمانی که شقیقه های خود را ماساژ می دهید کمک می کنید تا هرگونه تنش در آن کاهش یابد و نیز آرامش بیشتری برای شما دارد.

ماساژ دور چشمماساژ عضلات بیرونی چشم 

عضلات بیرونی چشم دقیقا در زاویه خارجی چشم قرار دارند و از نقاط بسیار حساس به شمار می آیند و باید مراقب بود که ماساژ این نقطه به درستی صورت گیرد و با فشار بیش از حد به آن ها آسیبی وارد نگردد، جهت ماساژ این قسمت نرمی انگشتان سبابه را نزدیک زاویه خارجی چشم ها قرار داده و با حرکات دورانی ولی آرام این ناحیه را ماساژ دهید. ماساژ این ناحیه هم به تغذیه و آبرسانی سلول ها و بافت های این قسمت کمک نموده و هم به رفع خستگی این ناحیه کمک می کند و ریلکسی عضلات چشم را در پی دارد.

ماساژ پشت سر 

ناحیه ای که در پشت جمجمه قرار دارد دقیقا پشت چشم ها را با نوک انگشتان اشاره به مدت یک دقیقه ماساژ دهید و این کار را به آرامی انجام دهید چرا که این ناحیه بسیار حساسی است.

دور نمودن خستگی 

برای اینکه بتوانید خستگی و انرژی منفی را از ناحیه سر و گردن دور کنید بهترین کار ماساژ نقاط روی شانه می باشد، جهت انجام این‌ کار دو طرف گردن ناحیه مساوی بین گردن و شانه را با کمک انگشتان شست و سبابه گرفته و به مدت یک تا سه دقیقه با فشارهایی که به مرور قوی تر می شود ماساژ دهید، با ماساژ این قسمت تنش های ناحیه سر و گردن کم شده و اعصاب این قسمت آرام گرفته و به دنبال آن اعصاب چشم نیز آرام می گیرد.

حتما بخوانید:   فرق سرم و کرم دور چشم؛ هزینه ها، مزایا، معایب و تفاوت عملکرد

ماساژ چشم با روغن های مختلف 

علاوه بر اینکه برای ماساژ چشم ها می توانید از ماساژ با نوک انگشتان دست کمک بگیرید، یکی از روش های مشهور و محبوب ماساژ دور چشم  با انواع روغن های زود جذب می باشد، همچنین هنگام ماساژ دادن با روغن باید به نوع پوست خود توجه زیادی داشته باشید زیرا اگر پوست خشکی دارید جهت انجام این کار به روغن هایی با خاصیت مرطوب کنندگی بالا نیاز دارید علاوه بر این نوع فصل برای انتخاب روغن جهت ماساژ موثر است و در فصل سرد و گرم به روغن های متفاوتی نیاز است. از بهترین روغن ها برای ماساژ اطراف چشم‌ می توان به روغن زیتون و روغن جوانه‌ گندم اشاره نمود، پیش از استفاده از روغن صورت و چشم ها را از هر گونه آلودگی و مواد آرایشی و بهداشتی پاک کنید و سپس به خوبی خشک نمایید. حال می توانید از روغن هایی نظیر روغن زیتون، جوانه گندم، هسته انگور یا روغن بادام که زود جذب می شوند استفاده کنید و انگشتان خود را با روغن مورد نظر آغشته نمایید و منطقه مورد نظر را به خوبی ماساژ دهید.

 

چشم ها یکی از حساس ترین اندام ها در کل اعضای بدن به شمار می آید بنابراین رسیدگی و مراقبت از آن ها لازم و ضروری می باشد و ماساژ دادن آن ها در راستای رفع خستگی چشم، خشکی چشم و بهبود بینایی صورت می گیرد علاوه بر ماساژ دادن با رعایت یکسری نکات و مصرف مواد غذایی مفید می توان به تقویت بینایی و سلامت چشم ها کمک زیادی کرد. مصرف ویتامین هایی مانند A و C برای چشم ها مفید بوده، داشتن تحرک و برخی تمرینات خانگی و تا حد امکان استفاده کمتر از سیستم و گوشی و همچنین ماساژ نقاط حساس بدن که تاثیر غیر مستقیم روی بینایی دارد می تواند در عملکرد بهتر چشم ها و نیز رفع خستگی آن ها موثر باشد.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *