روش ساخت ضد آفتاب طبیعی و خانگی

ضد آفتاب

پوست انسان در طول روز در معرض اشعه مضر و فرابنفش خورشید قرار می گیرد و می تواند به راحتی در اثر این اشعه مضر آسیب هایی همچون بروز چین و چروک، بروز لک پوستی، آفتاب سوختگی و غیره ببیند و در صورتی که شدت اثر مضر این اشعه زیاد باشد فرد به سرطان پوست مبتلا می گردد از این رو باید همواره از پوست مراقبت و محافظت نمود تا آسیبی نبیند و سالم بماند. برای محافظت از پوست در برابر آفتاب راه هایی زیادی از جمله استفاده از کرم ضد آفتاب، قدم زدن و نشستن در سایه، استفاده از کلاه، دستکش و عینک آفتابی و غیره وجود دارد که هر کدام اثر مثبت خود را به نوبه نشان می دهند ولی بهترین اینها استفاده از کرم ضد آفتاب می باشد چرا که ضد آفتاب یک لایه همچون سد محافظتی بر روی پوست ایجاد می کند و مانع آسیب دیدن پوست می گردد به علاوه دارای فوایدی از جمله: جلوگیری از ایجاد کک و مک، ممانعت از بروز چین و چروک، جلوگیری از پیری زودرس، شفاف نمودن پوست و جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان پوست است. ضد آفتاب ها از لحاظ نوع مصرف و شکل ظاهری به ۶ دسته: اسپری، کرم، ژل، لوسیون، امولسیون و فلوئید تقسیم می گردند. عده ای از افراد استفاده از ضد آفتاب های طبیعی را به ضد آفتاب های شیمیایی ترجیح می دهند و گاهی ضد آفتاب طبیعی و خانگی می سازند ولی قبل از ساخت این نوع ضد آفتاب باید نکاتی را در نظر گرفت مثلا اینکه ساخت ضد آفتاب خانگی سخت است و یا ضد آفتاب های خانگی به دلیل نداشتن SPF از اثر بخشی کمتری برخوردار می باشد. در ادامه این مقاله از مجله زیبایی آرانیک  به روش های ساخت ضد آفتاب خانگی و انواع آنها اشاره خواهیم کرد.

روش ساخت انواع ضد آفتاب های خانگی و طبیعی

ضد آفتاب کره درخت روغن قلم:

برای تهیه این ضد آفتاب یک چهارم استکان روغن نارگیل و یک چهارم استکان کره روغن درخت قلم را درون ظرفی که روی کتری در حال جوش گذاشته اید مخلوط کنید سپس ۲۰۰ الی ۳۰۰ گرم موم ذوب شده زنبور عسل را به آن اضافه نمایید و در مخلوط کن بریزید تا مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند، پس از ترکیب شدن مواد ۲ قاشق غذاخوری پودر اکسید روی را به مواد اضافه کنید و دوباره آن را مخلوط کنید. این کرم را می توانید تا ۱ ماه مورد استفاده قرار دهید، به شرط آنکه در جای خنک و تاریک نگهداری شود.

حتما بخوانید:   ریزش موی سر چیست و نشانه های آن چیست ؟

ضد آفتاب روغن دانه ی هویج و اکسید روی:

این ضد آفتاب از میزان SPF بالایی برخوردار است که می تواند به خوبی از پوست شما در مقابل نور خورشید محافظت نماید، برای تهیه آن ابتدا باید یک دوم استکان روغن بادام، ۲ قاشق غذاخوری کره درخت روغن قلم، یک چهارم استکان روغن نارگیل، ۱۰ قطره روغن اسانس هویج، ۱۰ قطره روغن اسانس مر، ۲۵ قطره اسطوخودوس و در صورت تمایل ۱۰ قطره عصاره وانیل را در ظرفی بریزید و بر روی کتری در حال جوش بگذارید تا مواد ذوب شوند، پس از ذوب شدن، مواد را هم بزنید تا ترکیب شوند بعد از روی حرارت بردارید و ۲ قاشق غذاخوری اکسید روی به آن اضافه کنید و در مخلوط کن بریزید تا مواد به خوبی ترکیب شوند سپس آن را در یک ظرف تمیز بریزید و به مدت ۶ ماه مصرف کنید.

ضد آفتاب ضد آفتاب ژل آلوئه ورا و روغن نارگیل:

آلوئه ورا خود به تنهایی از ایجاد سوختگی پوست در برابر خورشید جلوگیری می نماید از این رو برای پوست موثر است. برای این ضد آفتاب ابتدا باید ۱ استکان کره درخت روغن قلم، ۲۵ قطره روغن عصاره گردو را با یک چهارم استکان روغن نارگیل در ظرفی بریزید و روی حرارت بگذارید تا مواد ذوب شود بعد از ذوب شدن، مواد را در مکانی خنک قرار دهید تا سرد شود سپس یک چهارم لیوان ژل آلوئه ورا به مواد اضافه کنید آن را مخلوط کنید بعد از انجام این مرحله ۲ قاشق غذاخوری پودر اکسید روی را نیز به مواد بیفزایید و مجددا آن را مخلوط کنید، همچنین می توانید برای غلظت بیشتر مواد مقداری موم ذوب شده زنبور عسل را به آن اضافه کنید و برای رایحه بیشتر نیز از روغن فتوتوکسیک استفاده نمایید. توجه داشته باشید که کرم ضد آفتاب روغن آلوئه ورا و روغن نارگیل باید هر بار بعد از شست و شوی صورت مورد استفاده قرار گیرد چرا که ضد آب نیست.

ضد آفتاب آلوئه ورا و روغن آفتابگردان:

روغن آفتابگردان حاوی ویتامین E و سرشار از آنتی اکسیدان می باشد از این رو برای پوست بسیار مفید می باشد، برای تهیه این ضد آفتاب باید نصف قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان، ۱ قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، یک چهارم استکان آب و ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری اکسید روی را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید، سپس خمیر به دست آمده را بر روی پوست خود بمالید.

حتما بخوانید:   راه های درمان بوتاکس هایپرهیدروزیس

ضد آفتاب روغن بادام شیرین و روغن نارگیل:

برای تهیه این ضد آفتاب یک چهارم استکان موم زنبور عسل، یک چهارم استکان روغن نارگیل و ۲ قاشق غذاخوری کره درخت روغن قلم در ظرفی بریزید و بر روی کتری در حال جوش بگذارید تا مواد ذوب شوند، پس از ذوب شدن اندکی مواد را هم بزنید سپس ۲۰ قطره روغن دانه هویج، یک چهارم استکان روغن بادام شیرین و ۴ قاشق غذاخوری پودر اکسید روی را به مواد ذوب شده اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا به طور یکنواخت ترکیب شوند، کرم ضد آفتاب پس از انجام این مراحل آماده مصرف می باشد.

کرم ضد آفتاب کاکائو و اسطوخودوس:

برای تهیه این ضد آفتاب باید یک چهارم استکان کره روغن درخت قلم، یک چهارم لیوان موم زنبور عسل، یک چهارم استکان روغن نارگیل، یک چهارم لیوان کره کاکائو و نصف استکان روغن زیتون را در ظرفی بریزید و بر روی کتری در حال جوش بگذارید تا تمامی مواد ذوب شوند، پس از ذوب شدن مواد آن را در جای خنکی بگذارید تا کمی سرد شود سپس ۱۰ قطره روغن اسانس اسطوخودوس و یک چهارم لیوان اکسید روی به مواد ذوب شده اضافه کنید و به خوبی مخلوط کنید، پس از طی نمودن این مراحل ضد آفتاب آماده و قابل استفاده می باشد.

ضد آفتاب ژل آلوئه ورا:

ضد آفتاب ژل آلوئه ورا از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کند، دارای خاصیت خنک کنندگی است، به پوست آبرسانی و از خشکی آن نیز جلوگیری می نماید. برای تهیه این ضد آفتاب باید مقداری روغن دانه هویج و روغن آووکادو را به علاوه اسانس میر به ژل آلوئه ورا اضافه کنید و مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید، سپس مورد مصرف قرار دهید.

ضد آفتاب روغن آووکادو:

برای تهیه این ضد آفتاب یک چهارم استکان موم زنبور عسل را با ۲ قاشق غذاخوری کره کاکائو در ظرفی بریزید و بر روی حرارت بگذارید تا ذوب شوند، سپس یک چهارم استکان روغن نارگیل، نصف فنجان روغن آووکادو، ۲ قاشق غذاخوری اکسید روی و ۳۰ قطره از روغن دلخواه خود نظیر اسطوخودوس، عصاره گردو، درخت کاج و غیره را به مواد ذوب شده اضافه کنید و مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب نمایید، سپس آن را در یخچال نگهداری کرده و طی ۴ ماه مصرف نمایید و برای استفاده طولانی مدت مثلا ۱ سال باید ضد آفتاب را در فریزر نگه دارید.

حتما بخوانید:   استفاده از ماسک برنج بهترین روش خانگی برای تقویت مو

ضد آفتاب گل بابونه و روغن بادام:

برای تهیه این ضد آفتاب ابتدا باید یک چهارم لیوان موم زنبور عسل، نصف لیوان کره درخت روغن قلم و نصف استکان روغن نارگیل را در ظرفی بریزید و بر روی حرارت بگذارید تا مواد ذوب و با یکدیگر ترکیب شوند، سپس ۴ قطره روغن ویتامین E و ۱۰ قطره روغن اسانس‌ اسطوخودوس را به مواد اضافه کنید و در مخلوط کن به خوبی ترکیب کنید، پس از ترکیب شدن مواد ۴ قاشق غذاخوری اکسید روی را به مواد اضافه کنید و مجددا به خوبی مخلوط نمایید و در صورت تمایل می توانید مقداری پودر کاکائو برای رنگ گرفتن ضد آفتاب به مخلوط اضافه کنید.

ضد آفتاب ضد آفتاب چای سبز:

ضد آفتاب چای سبز یک آنتی اکسیدان قوی است که از بروز چین و چروک در پوست جلوگیری کرده و مانع آسیب رسانی اشعه ماورا بنفش خورشید به پوست می گردد، برای تهیه این ضد آفتاب باید ۱ استکان چای سبز تزریق شده روغن نارگیل، یک هشتم استکان کره درخت روغن قلم و یک چهارم فنجان موم زنبور عسل را در ظرفی بریزید و روی حرارت بگذارید تا ذوب شوند، سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا مواد خنک شود. هنگامی که مواد سرد شد ۲۰ قطره روغن بذر هویج، یک هشتم فنجان روغن تمشک قرمز و ۱ قاشق چایخوری روغن ویتامین E را به مواد اضافه کنید و در مخلوط کن بریزید تا مواد با یکدیگر ترکیب شوند، پس از ترکیب شدن مواد، ۲ قاشق غذاخوری اکسید روی را به مواد اضافه کنید و مجددا ۲ دقیقه مخلوط نمایید و مصرف کنید.

سخن پایانی

برای محافظت از پوست هیچگاه نباید مصرف ضد آفتاب را فراموش نمود و به یاد داشته باشید که ضد آفتاب های طبیعی و گیاهی بهترین نوع ضد آفتاب می باشند چرا که مضرات بسیار کمتری نسبت به ضد آفتاب های شیمیایی دارند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *