راه های فوق العاده برای خلاص شدن از شر چربی بینی

چربی بینی

چربی بینی شایعه زیادی است که افراد زیادی دچار آن هستند، پوست بینی زمان چرب می شود که غدد چربی روی پوست بینی بیش از حد سبوم تولد کنند. سبوم نوعی چربی است که پوست را نرم می کند. افرادی که دارای پوست چرب هستند بین ایشان به طور قابل توجهی چربی بیشتری تولید می کند، پوست این افراد دارای منافذ بزرگتری می باشد، یکی از عواملی که اندازه منافذ پوست را مشخص می کند ژنتیک است . شما نمی توانید ساختار پوست خود را تغییر دهید اما می‌توانید با انجام برخی از اقدامات ساده میزان سبومی که بینی تان را تولید می کند را کاهش دهید، برای آشنایی بیشتر در این باره در ادامه مطلب با ما در مجله زیبایی آرانیک همراه باشید.

راهکارهای موثر برای کاهش چربی بینی

در اینجا به برخی از موثرین راههای خلاص شدن از چربی پوست بینی می پردازیم:

از لوازم آرایشی های مناسب با نوع پوست استفاده کنید

هنگام خرید کرم پودر یا لوازم آرایش از محصولاتی انتخاب کنید که مخصوص نوع پوست شما یعنی پوست چرب باشند، این محصولات معمولا فاقد چربی هستند و منافذ را مسدود نمی کنند. استفاده از از محصولات آرایشی نامناسب باعث می‌شود پوست بهتر احتمالاً تولید چربی را افزایش می دهد و ظاهراً چرب و براق شدن بینی را بدتر می کند.

صورت خود را دست کم دو بار در روز بشویید

برای شستن صورت برنامه روزانه ای برای مراقبت پوست خود تهیه کنید، صورتتان را یکبار صبح و یکبار شب قبل از خواب بشویید، تا از مواد آرایشی و آلودگی های روزمره پاک شود برای این کار از شوینده پوست صورت ملایم و آب گرم استفاده کنید.

مرطوب کننده مناسب استفاده کنید

بعد از شستن صورت از یک مرطوب کننده پوست که فاقد چربی و غیر کومدون زا است استفاده کنید، این کار باعث هیدراته نگه داشتن پوست و حفظ تعادل چربی بینی می‌شود به طور مشخص به دنبال مرطوب کننده هایی باشید که حاوی مواد ضد چربی نظیر جو دوسر هستند.

صورتتان را لایه برداری کنید

لایه برداری باعث می‌شود سلول‌های مرده پوست برداشته شود و به محصولات مراقبت از پوست اجازه می‌دهد به پوست بهتر نفوذ کند، سلول‌های پوستی مرده روی بینی می تواند باعث خشکی بینی شوند. با جمع شدن سلول های مرده روی پوست چربی نیز برای جبران کمبود رطوبت بینی، تولید چربی را افزایش می دهد در نتیجه پوست بینی چرب می شود.

از پرایمر زیرساز آرایشی که فاقد چربی هستند استفاده کنید

پرایمر کرم یا ژلی است و برای زیرساز آرایش استفاده می شود، قبل از آرایش صاف و یکدست می کند پرایمر همچنین به جذب چربی اضافی روی بینی پوست کمک می کند از پرایمر فاقد چربی استفاده کنید تا بیشتر چربی بیشتری به صورت تان اضافه نشود،

حتما بخوانید:   عوارض قرص راکوتان چیست؟

از کرم های مات کننده و کنترل کننده چربی استفاده کنید

کرم کنترل کننده چربی می تواند پوست چرب و براق را مات کند، از این محصول می توانید قبل از مرطوب کننده و کرم پودر استفاده کنید. کرم مات کننده ، چربی اضافی پوست را جذب می کند و منجر به مات کردن و کاهش براقیت پوست می شود.

چربی بینی
CGN089/Shutterstock

آکنه را با اسید سالیسیلیک کنترل کنید

پوست چرب باعث به وجود آمدن آکنه و جوش می شود،اسید سالیسیلیک برای پوست های چرب بهترین گزینه می باشد این ماده نه تنها باعث بهتر شدن آکنه می‌شود، بلکه چربی پوست بینی را نیز کاهش می دهد. این ترکیب در بسیاری از شوینده های صورت و کرم های مخصوص جوش وجود دارد. اسید سالیسیلیک پوست را لایه برداری و سبوم اضافه آن را رفع می‌کند و باعث بسته شدن منافذ نیز جلوگیری می کند.

از ضدآفتاب غیر کومدون زا استفاده کنید

ضد آفتاب از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت می کند و از ابتلا تان پوست جلوگیری می کند با این حال برخی ضدآفتاب ها باعث چربی پوست می شوند، چنین ضدآفتاب هایی می توانند منافذ پوست را مسدود کنند و چربی بینی را افزایش دهند به دنبال ضد آفتاب های غیر کمدون زا باشید که منافذ پوست را مسدود نمی کنند.

از چسب‌های پاک‌کننده بینی استفاده کنید

این محصول که به عنوان چسب پاک کننده بینی شناخته شده است لایه سطحی سلولهای پوستی مرده روی بینی را از بین می برد، این چسب همچنین چربی اضافی و آلودگی بینی را از بین می برد و همین موضوع باعث کاهش براق شدن بینی می شود.

استفاده از تونز را فراموش نکنید

روتین روزانه پوست نه تنها باید شامل یک پاک کننده ملایم و مرطوب کننده می باشد بلکه باید یک تونر فاقد الکل را نیز داشته باشد تا به کوچکتر به نظر رسیدن منافع بینی کمک کند این راهکارهای موقتی می توانند تولید چربی بینی را کاهش دهند.

صورتتان را با آب صابون ملایم بشویید

برای تمیز کردن صورت از یک صابون ملایم استفاده کنید، صابون ها حاوی مواد خشن و ناملایم معطر می‌توانند پوست را خشک تر کنند و برای جبران رطوبت و چربی مفید از دست رفته پوست باعث به وجود آمدن چربی بیش از حد می شوند.

ماسک خاک رس را امتحان کنید

استفاده از این ماسک صورت برای پوست چرب بسیار مفید است سعی کنید در طول هفته و هر چند وقت یکبار از ماسک خاک رس برای روتین روزانه خود استفاده کنید، این ماده حاوی ترکیباتی نظیر گل سرشور و اسید سالیسیلیک است که هردو چربی ها را از منافذ باز منافذ بیرون می کشند.

حتما بخوانید:   تاثیر آب برنج روی پوست

ماسک عسل

عسل خواص ضد باکتری و ضد عفونی دارد که باعث پاکسازی آکنه و کنترل تولید چربی می شود، عسل طبیعی و خام را روی بینی تان بگذارید و سپس ماساژ دهید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه روی بینی بماند سپس صورت خود را شستشو دهید.

ماسک ورقه ای

این ماسک یا را می توانید در طول روز روی بینی قرار دهید و با چند ضربه ملایم تولید چربی بینی را کنترل کنید ماسک ورقه ای حاوی پودری است که باعث بیرون شدن سوم اضافه پوست می شود.

صورت‌تان را بخور دهید

بخور دادن صورت از مسدود شدن منافذ جلوگیری می کند و در نتیجه چربی بینی را کاهش می دهد برای برای بخور دادن صورت ابتدا صورتتان را بشویید و بعد باقی مانده آرایش تان را پاک کنید می توانید کتری را پر از آب کنید روی حرارت ملایم قرار دهید تا بجوشد و شروع به تولید بخار کند یک حوله روی سرتان بگذارید در کتری را برداشته و صورتتان را به کتری نزدیک کنید اجازه دهید پوستتان به مدت ۱۰ دقیقه بخار کتری را جذب کند، برخی افراد تمایل دارند موادی مانند نعناع فلفلی و چای بابونه را بخور دهند، این کار باعث پاکسازی بیشتر منافذ پوست می شود، روش های خانگی دیگر پاکسازی پوست را می توانید در ادامه مطالب بخوانید.

روی بینی آبلیمو بمالید

برخی افراد باور دارند لیموترش آلودگی را از روی سطح پوست پاک می کند، سه قطره آب لیمو ترش را با مقداری کافی شکر مخلوط کنید تا شکل خمیری به دست آورید، مخلوط به دست آمده را روی پدپنبه ای بزنید سپس آن را روی بینی تان بمالید، این کار را می توانید سه بار در روز انجام دهید.

مخلوط پودر بادام و عسل

یک عدد بادام را با له کرده و سپس آن را با کمی عسل مخلوط کنید و روی بینی تان بمالید اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس شستشو دهید.

سرکه برای چربی پوست

مقدار برابری از آب و سرکه را با هم مخلوط کنید، سپس یک عدد پنبه را در آن فرو کرده و به مدت ۵ دقیقه روی بینی فشار دهید، پنبه را بردارید و اجازه دهید به مدت ۱۵ دقیقه روی بینی بماند سپس آن را بشویید.

مراقب رژیم غذایی تان باشید

رژیم غذایی شما بیشتر از آنچه که فکر می کنید روی پوست تاثیر می گذارد، غذاهای تند باعث گشاد شدن رگهای خونی و افزایش تعریق می شوند، در واقع این موضوع سبب افزایش براقیت بینی می‌شود مصرف غذاهای تند را به یک بار در هفته محدود کنید.

حتما بخوانید:   چه نوع ضد آفتابی برای فصل زمستان برای پوست مناسب می باشد؟

پوستتان را هیدراته نگه دارید

پوست و هیدراته نگه داشتن آن می‌تواند از تولید سبوم اضافه جلوگیری کند زمانی که پوستتان خشک شود غدد شما برای جبران این خشکی چربی بیشتری تولید می کند مقدار زیادی آب بنوشید و برای جلوگیری از خشک شدن پوستتان روی آن پرایمر آبرسان استفاده کنید.

چربی بینیروش های درمانی تخصصی برای برطرف کردن چربی بینی

اگر چربی پوست با خود مراقبتی و راهکاری که ذکر شده برطرف نشود برای انجام درمانها ممکن به متخصص پوست مراجعه کنید

میکرودرم ابریژن

این روش روشی غیر تهاجمی بوده و سلول های مرده صورت و بینی را بر میدارد، میکرودرم آبریژن می‌تواند ظاهراً اسکارها چین چروک را از بین ببرد و تولید چربی را کنترل کند.

لایه بردار شیمیایی

در این فرایند لایه های سطحی سلول های پوستی از بین می رود، لایه برداری شیمیایی می تواند چین و چروک و تغییر رنگ پوست و جای زخم را کم کند و علائم آکنه و چربی را بهبود ببخشد.

کرم های درمانی

متخصصان پوست کرمی را تجویز می‌کنند که اندازه منافذ بینی را کاهش دهد و تولید چربی را به حداقل برساند اگر عامل چربی پوست شما فعالیت هورمون ها است، مصرف قرص ضد بارداری با دوز پایین می تواند به تثبیت تولید چربی پوست کمک کند.

چه عواملی منجر به چه شدن پوست بینی می شود

زندگی در آب و هوای گرم و مرطوب برای برخی افراد که پوست آن ها در چنین آب و هوایی چربی بیشتری تولید می کند.هورمون ها می توانند در فعالیت کردن غدد چربی نقش داشته باشند و سطح هورمون تستوسترون در مردان بیشتر از زنان است به همین دلیل مردم پوست چرب تری دارند، برخی زنان نزدیک به زمان تخمک گذاری خود متوجه افزایش چربی در پوست شان می شوند. پاکسازی بیش از حد صورت شستن آن با آب بسیار داغ عوامل دیگری هستند که باعث چربی های طبیعی پوست را به شدت کاهش دهد. گاهی اوقات نیز می تواند باعث بروز مشکل شود اگر به طور ارثی منافذ بزرگی دارید باید انتظار تر بیشتر روی بینی تان را داشته باشید.

سخن آخر

ما در مجله زیبایی آرانیک به راهکارهایی برای پیشگیری از تولید چربی اضافی بینی در این مقاله پرداختیم،تجربه ها و نظرات خود را برای روش درمانی چربی اضافی بینی برای ما به اشتراک بگذارید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *