غذاهایی که باعث ایجاد جوش صورت می شوند

غذای که باعث جوش می شود

بعد از مطالعات چندین ساله اخیراً ثابت شده که مواد غذایی خوراکی تاثیر مهمی در سلامت پوست می گذارند، عوامل زیادی در ایجاد جوش نقش دارند، از جمله تولید سبوم کراتین باکتری های آکنه ساز هورمون ها منافذ مسدود شده و رژیم غذایی روی جوش صورت تاثیر گذار هستند. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد رژیم غذایی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد جوش داشته باشد در این مقاله از مجله زیبایی آرا نیک مواد غذایی که در جوش صورت تاثیر دارند را برای تان بیان می کنیم.

جوش یک مشکل پوستی است که می‌تواند باعث ایجاد چندین نوع برجستگی در سطح پوست می شود. جوش های سر سفید و جوش های سرسیاه می باشد این بررسی ها می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود اما بیشتر در موارد زیر قابل مشاهده است.

 • صورت
 • گردن
 • کمر
 • شانه ها

منافذ پوست با چربی مسدود می‌شوند هم روی صورت به وجود می آید، در این شرایط لایه برداری یا فیشیال سود است می‌تواند به کنترل جوشهای صورت کمک کند،جوش می تواند به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد شود چندین مطالعه نشان می‌دهد که پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند به پیشگیری و درمان جوش کمک کند.

علت به وجود آمدن جوش صورت

سطح پوست با سوراخ های کوچکی  پوشیده شده اند این سوراخ‌ها به غدد چربی در زیر پوست کمک می کند که به آن ها منافذ گفته می شود،غدد روغنی مایعی به نام سبوم تولید می‌کند غدد روغنی از طریق یک کانال نازک به نام فولیکول سبوم را به سطح پوست می فرستد این روغن با انتقال آنها از طریق فولیکول تا سطح پوست از شر سلول های مرده خلاص می‌شود لازم به ذکر است یک تیکه موی نازک از طریق فولیکول رشد می کند .

زمانی جوش صورت ایجاد می شود که منافذ پوست با سلولهای مرده پوست و چربی اضافی به همراه باکتری مسدود شده باشند.  در دوران بلوغ ، هورمون ها باعث تولید چربی اضافی در غدد چربی می شود که باعث افزایش تعداد جوش می شود. این صورت پاکسازی پوست می تواند به درمان جوش ها بسیار کمک کند. روش‌های مختلفی برای پاکسازی وجود دارد مانند پاکسازی پوست در آرایشگاه، پاکسازی در کلینیک زیبایی پوست و استفاده از ماسک های لایه بردار خانگی.

انواع جوش

جوش دارای دو نوع است که شامل موارد زیر می باشد:

جوش های سر سفید منافذی هستند که مسدود شده و بسته می شوند اما پوست از پوست خارج می شود جوش های سر سفید به صورت برجسته سخت و مایع به سفید دیده می شود.

حتما بخوانید:   تاثیرات خواب بر روی پوست صورت

جوش های سرسیاه جوش زیر پوستی هستند که به صورت لکه‌های تیره و ریز در سطح پوست ظاهر می شود.

غذای که باعث جوش می شودچه مواد غذایی منجر به ایجاد جوش صورت می شود

قبل از این که با مواد غذایی آشنا شوید. باید بدانید که غذا مستقیماً مسئول به وجود آمدن جوش نیست، اگر پوستی دارید که پیش از حد چرب می باشد یا مستعد ایجاد جوش است، مصرف این مواد غذایی ممکن است منجر به ایجاد جوش بیشتر شود. در واقع برخی از مواد غذایی وجود دارند که بهتر است از مصرف آنها خودداری کنید برخی از این مواد غذایی شامل موارد زیر می باشند:

شکر

برخی از قند هایی که به عنوان شکر سفید توصیه شده در خانه‌های خود مصرف می کنید مانند نوشابه های گازدار، عسل و غیره،  سرشار از کربوهیدرات تصویر شده می باشند، ممکن است باعث جوش شوند. در واقع این مواد سریع جذب خون می شوند و باعث افزایش سطح خون می‌شوند، افزایش سطح انسولین، قند اضافی را به سلول‌های شما هدایت می‌کند و باعث ایجاد جوش می شود.

محصولات لبنی

مطالعاتی که انجام شده نشان می‌دهد، مصرف شیر کم چرب و پرچرب منجر به افزایش ایجاد جـوش در نوجوانان می شود، همچنین مطالعاتی نشان می‌دهد بزرگسالانی که به طور منظم از شیر و بستنی استفاده می کنند چهار برابر بیشتر در معرض ایجاد جـوش قرار می گیرند. رابطه بین شیر و جوش هنوز مشخص نیست اگر بعد از مصرف لبنیات متوجه وجود جوش شدید بهتر است  از مصرف لبنیات خودداری کنید.

فست فود

همه ما می‌دانیم فست فود غذای مضری است که باید در لیست غذاهای غیر مجاز قرار دهیم، خوردن فست فود باعث ایجاد جوش می شود. سیب زمینی سرخ کرده، همبرگر، پیتزا و سایر غذای فست فودی از چربی تشکیل شدند چربی های اشباع شده می توانند تعادل هورمونی بدن را از بین ببرند و سبب ایجاد جـوش شوند.

غذاهای چرب

غذاهای سرخ شده مانند همبرگر می‌تواند زیاد چرب باشند باعث ایجاد جوش می شوند.

پودر پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر،منبع غنی پروتئین و اسیدهای آمینه مانند لوسیون و گلوتامین این پودر توسط مردان ورزشکار و بدنساز مصرف می شود، با این حال مصرف پروتئین آب پنیر باعث رشد و تکثیر سریع سلول های پوستی می شود علاوه بر این مصرف این پودر سطح انسولین را افزایش می دهد که باعث به وجود آمدن جوش می شود.

حتما بخوانید:   پانچ صورت چیست ؟ هزینه ، عوارض و فواید ، رفع جای جوش صورت ، با پانچ

دانه های تصفیه شده

غلات تصفیه شده یا آرد تصفیه شده معمولاً در نان ها ، ماکارونی ، غلات  و رشته برنجی یافت می شود، این مواد ها دارای گلیسمی بالا هستند و قند خون را افزایش می دهند ، انسولین هورمون های آندروژن  را فعال تر می کند و باعث به وجود آمدن فیبروم می شود این اتفاق باعث ایجاد جـوش می شود.

شکلات

شکلات معمولا حاوی شیر می باشد و یک فراورده لبنی و قندی است طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده که مصرف شکلات در ایجاد جوش تاثیر زیادی دارد. خوردن شکلات  باعث می شود سیستم ایمنی بدن واکنش نشان دهد و باعث ایجاد جـوش می شود.

غذای غنی از چربی های امگا ۶

یک نوع رژیم غذایی وجود دارد که با دانه های ذرت و روغن سویا می باشد که خطر ایجاد جـوش را افزایش می دهد زیرا حاوی چربی های امگا ۶ است که ماهیت آن التهابی است، اگر از قبل پوستی دارید که دارای جوش است خوردن این غذا باعث به وجود آمدن بیشتر جـوش می شود.

گوشت و پروتئین حیوانی

بعضی از افراد جوش های نسبتا بزرگ و قرمزی دارند،این جـوش های نسبتا بزرگ  و قرمز علاوه بر روی گونه ها در امتداد خط فک و گردن ظاهر می شوند این جوش ها به دلیل مصرف بیش از حد گوشت مانند: مرغ و گوشت گوسفند به وجود می‌آید گوشت قرمز می تواند باعث ایجاد این جـوش ها شود.

مواد غذایی که به پاکسازی پوست کمک می کند

مواد غذایی که در بالا اشاره کردیم باعث به وجود آمدن جوش می شود در حالی که مواد غذایی و مغذی دیگری هم وجود دارد که به درمان جوش کمک می کند برای پاکسازی پوست با مواد طبیعی می توانید از مواد زیر استفاده کنید.

اسیدهای چرب امگا ۳

امگا۳ ضد التهاب است و مصرف منظم آن باعث می شود تا کمتر جوش بزند انواع ماهی های چرب مانند قزل آلا و سالمون و دانه های گیاهی مانند تخم کتان، سویا و لوبیا قرمز سرشار از امگا ۳ هستند.

پرو بیوتیک ها

مصرف پروبیوتیک ها روده را سالم نگه می دارد به همین دلیل مصرف پروبیوتیک ها منجر به کاهش التهاب و جوشهای بدن می شود، پروبیوتیک ها می توانید از انواع مکمل های مواد غذایی مانند ماست پروبیوتیک استفاده کنید.

زرد چوبه

زردچوبه حاوی ضد التهاب است که می‌تواند به تنظیم قند خون و حساسیت انسولین و رشد باکتری ها کمک کند در واقع مصرف زردچوبه می‌تواند باعث کاهش ایجاد جـوش شود علاوه بر مصرف زردچوبه می توانید از ماسک زردچوبه برای درمان جوش صورت استفاده کنید.

حتما بخوانید:   حس بویایی پس از جراحی بینی چه زمانی باز می گردد؟

چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول است که به کاهش تولید سبوم کمک می کند، عصاره چای سبز در صورتی می تواند به‌ شدت ایجاد جـوش را کاهش دهد.

ویتامین های A،D،E

این ویتامین ها دارای مواد مغذی هستند،که در روغن هایی مثل روغن نارگیل، آرگان و غیره نقش مهمی در سلامتی پوست ایفا می کنند و باعث کاهش و یا جلوگیری از ایجاد جوش می شوند می توانید با مصرف این مواد غذایی به کاهش ایجاد جـوش های کمک کنید.

روی

مطالعات نشان می‌دهد خوردن غذاهایی که روی دارند در پیشگیری از جـوش مفید است غذاهایی مانند دانه کدو تنبل، بادام هندی، گوشت گاو ، بوقلمون،  عدس، غذاهای دریایی مانند صدف و خرچنگ می توانند از جمله مواد غذایی باشند که دارای روی هستند.

رژیم مدیترانه ای

این رژیم سرشار از میوه، سبزیجات، غلات سبوس‌دار، حبوبات، ماهی، روغن زیتون می باشد و مصرف این مواد به کاهش ایجاد جوش کمک می کند.

غذای که باعث جوش می شودرژیم غذایی به سبک پارینه سنگی

رژیم غذایی که غنی از گوشت بدون چربی، میوه، سبزیجات ، آجیل و غلات حبوبات است آنها با کاهش سطح قند خون انسولین همراه هستند و مصرف آن منجر به کاهش ایجاد جوش می شود.

نکاتی برای درمان جـوش

 • مراجعه به پزشک و مصرف دارو
 • شستن پوست دوبار در روز
 • شستن موهای چرب با شامپو
 • استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی که بدون روغن باشند
 • لمس نکردن جـوش و نکندن جوش
 • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی
 • کنترل استرس

سخن پایانی

باید بدانید که غذا دشمن پوست نیست و در صورت مصرف غذایی مفید و مناسب، پوست از هرگونه جوش و آکنه پاک می شود. به خاطر بسپارید که مواد غذایی ذکر شده در این مقاله برای راهنمایی شما جمع آوری شده اند ، در واقع برخی از این مواد غذایی ممکن است برای تعدادی از افراد هیچ ضرری نداشته باشند و با مصرف این مواد غذایی جـوش نزند و همچنین ممکن است مواد غذایی دیگری وجود داشته باشد که منجر به ایجاد جـوش شود. در این مقاله از مجله زیبایی آرا نیک سعی کردیم شما را با انواع مواد غذایی که به سلامت ماندن پوستتان مناسب است آشنا کنیم.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *