سریع ترین راه از بین بردن لک صورت چیست؟

لک صورت

داشتن  پوست شاداب و بی لک آرزوی همه ما است ، به هر نوع لک و تغییر رنگ که روی پوست ایجاد شده باشد لک صورت می گویند، این لک های معمولا ناخوشایند و ناراحت کننده هستند. لک های صورت انواع مختلفی دارند که بیشتر این لک ها خوش خیم هستند و برای سلامتی خطر ندارند اما لک های دیگری وجود دارد که بد خیم هستند و نشان دهنده سرطان پوست هستند، می توانیم با استفاده از داروهای خانگی از به وجود آمدن این لک ها جلوگیری کنیم.

انواع بیشتر لک ها به دلیل تولید بیش از حد چربی صورت به وجود می آید، به دلیل ترکیدن آکنه بیشتر این لک ها اتفاق می افتد با وجود آمدن جوش روی صورت جوش می ترکد اما آثار جای جوش و زخم ها روی پوست باقی می مانند و به صورت لک دیده می شود، با مسدود شدن منافذ پوست با سلول های مرده پوست چربی که جمع می شود منجر به آکنه می شود زمانی که در سطح بالای اپیدرم این اتفاق می افتد باعث به وجود آمدن جوش های به نام جوش سر سیاه و جوش سر سفید می شود که در نهایت باعث ایجاد آکنه خواهد شد،آکنه باعث قرمز شدن پوست و ملتهب کرده و بعد از جوش زدن به لک تبدیل می شود راه کارهای زیادی برای از بین بردن لک وجود دارد جای نگرانی نیست

درمان قطعی لک صورت و انواع لک ها پوستی

قبل از اینکه راه های از بین بردن لک صورت را بدانید باید نوع لک صورت را بشناسید لک های پوستی انواع مختلفی دارند شامل آکنه، تبخال ، تاول تبخالی، جوش سرسیاه، جوش سر سفید، جوش چرکی و… می باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

آکنه

آکنه نوع لک پوستی است که بیشتر روی صورت ،گردن ،شانه ها،سینه و قسمت فوقانی کمر دیده می شود،جوش های پوستی از جوش های سرسیاه،جوش های سرسفید،کیستها و ندول های عمیق و دردناک هستند که اگر درمان نشود جای زخم و تیره شدن پوست را مشاهده خواهید کرد.

تاول تبخالی

نوع لک به صورت تاول قرمز رنگ دردناک و پر از مایع است که نزدیک دهان و لب ظاهر می شود،قبل از اینکه تاول ظاهر شود آن ناحیه اغلب گزگز کرده یا سوزش می کند.

جوش سرسیاه

اغلب افراد دارای جوش  سرسیاه که دارای لک های تیره رنگی کوچکی است آشنا هستند،حتما جوش سرسیاه را دیده اید،جوش سرسیاه دانه های سیاه رنگی هستند که از چربی تشکیل شده اند و در داخل منافذ پوست وجود دارد، این جوش ها از چربی هستند که وقتی با هوا واکنش نشان می دهند سیاه رنگ می شوند و جوش سرسیاه را در سطح پوست به وجود می آورند.

لک صورت

جوش سرسفید

یکی دیگر از انواع جوش سرسفید است که به عنوان جوش می شناسیم، جوش سرسفید لکه های کوچک و گردی هستند که معمولا به رنگ پوست هستند.این جوش ها با مسدود شدن منافذ چربی و سلول های مرده پوست به وجود می آید.

پاپول چیست

شاید نام پاپول را نشنیده باشید اما حتما دچار پاپول شده اید، برآمدگی کوچک ، سخت و قرمز رنگی که روی پوست ظاهر می شود پاپول است. این لک و چربی زمانی روی صورت رخ می دهد که چربی اضافی، باکتری و سلول های مرده پوست به داخل پوست وارد می شود و باعث التهاب پوستی می شود.

جوش های چرکی

جوش های چرکی برجسته دارای لک های قرمز رنگی هستند که درون آن دارای چرک زرد رنگ یا سفید است، وقتی چربی ها و باکتری ها و سلول های مرده در زیر پوست جمع می شوند باعث عفونت خواهند شد، در این مقاله برای از بین بردن لک صورت برایتان خواهید گفت

لک صورت

آب لیمو بهترین و موثرترین ماسک ضد لک و روشن کننده صورت

اگر پوستان دارای لک های سیاه و تیره است می توانید از آب لیمو برای از بین بردن لک و روشن کننده پوست استفاده کنید.تاثیر آب لیمو برای کاهش اثرات لکه های تیره و رنگدانه مفید است ، یکی از راه های استفاده از آب لیمو این است که آب لیمو را بگیرید و مدت 15 دقیقه روی پوست بگذارید و بعد از 15 دقیقه پوست خود را با آب ولرم بشویید، شما می توانید روزانه این کار را انجام دهید با این کار می توانید از آب لیمو برای از بین بردن لک های تیره و رنگدانه پوست صورت خود را به میزان قابل توجهی روشنتر کنید. یکی دیگر از این روش مخلوط آب لیمو و عسل می باشد ترکیب عسل و آب لیمو بسیار مفید است و باعث افزایش رطوبت پوست شما خواهد شد، بنابراین این ترکیب بی نظیر می تواند برای همه مفید باشد.

حتما بخوانید:   گل مژه چیست؟ آموزش درمان خانگی گل مژه

جوش شیرین

یکی دیگر از راه های موثر از بین بردن لک جوش شیرین است،برای تهیه این محلول آب را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین به همراه آب را در داخل روغن زیتون ترکیب کنید.آب یا چند قطره روغن زیتون را به جوش شیرین اضافه کنید تا خمیری به دست آورید.این خمیر را در جاهای که آثار لک وجود دارد قرار دهید، بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند خمیر را به آرامی بشورید و محل آن را با آب تمیز کنید بهتر است هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید زیرا جوش شیرین ph پوست را خنثی کرده و سلول های مرده پوست را از بین می برد خاصیت این دارو باعث می شود تا لکه ها سبکتر به نظر برسند و بعد از چند بار استفاده لکه ها بطور کامل از بین بروند.

سفیده تخم مرغ

برای این کار شما به یک عدد تخم مرغ و برس صورت نیازمند هستید.استفاده از برس صورت اختیاری است برای این کار پوست خود را تمیز کرده و سفیده تخم مرغ را با استفاده از انگشت یا برس روی صورت خود بمالید حدود 10 دقیقه زمان بدهید و بعد از آن پوست خود را بشوید و خشک کنید و کمی مرطوب کننده به صورت خود بمالید شما می توانید این ماسک را هفته ای دوبار استفاده کنید سفیده تخم مرغ دارای آنزیم سفید کننده پوست می باشد و باعث سفید شدن پوست می شود و لک ها و جای زخم را از بین می برد به همین دلیل یکی از سریعترین راه های استفاده از تخم مرغ است حتما امتحان کنید.

سرکه سیب

سرکه دارای خاصیت اسیدی است که روی پوست تاثیر می گذارد،برای استفاده از این محلول کمی آب و کمی سرکه نیاز دارید و داخل بطری بریزید بعد از مخلوط کردن محلول با اسپری بر روی صورت خود بریزید و زمان دهید تا به صورت طبیعی خشک شود شما باید این کار را هرروز دو بار انجام دهید سرکه سیب قابلیت این را دارد که ph پوست را متعادل کندو باعث جلوگیری میکروب های مضر شود اسیدهای ملایم آن کمک می کند پوستان روشن شود و لک ها از بین برود و از جمع شدن چربی روی پوست جلوگیری می کند.

استفاده از ژل آلوئه ورا

برای استفاده از این ژل به مواد خاصی نیاز ندارید یک ژل آلوئه ورا  برداشته و از داخل آن ژل را استخراج کنید و ژل را روی پوست به مدت 1تا2 دقیقه ماساژ دهید اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه روی پوست قرار گیرد هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید برای اینکه خاصیت بیشتر از بین رفتن لک انجام بگیرد ژل آلوئه ورا دوبار در روز انجام دهید. آلوئه ورا از آنتی اکسیدان و پلی ساکارید برخوردار است و دارای خاصیت درمانی و جوان سازی دارد و اثر عالی روی پوست گذاشته و آن را شادابی می کند.

عسل

عسل دارای آنتی اکسیدان قوی است و خاصیت از بین بردن لک های پوستی را دارد.برای این کار یک لایه عسل را برداشته و حدود 15 دقیقه اجازه دهید روی صورت قرار بگیرد،سپس آن را با آب بشورید اگر می خواهید عسل خاصیت داروی داشته باشد باید آن را هر روز استفاده کنید.

حتما بخوانید:   بهترین روش تخلیه جوش ؛ همه راه ها و زمان مناسب تخلیه انواع جوش!

شیر

شیر نیز تاثیری بسیار مفیدی رو پوست و لک های آن دارد برای این کار چهار قاشق شیر را به همراه دو قاشق عسل که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد مخلوط کنید و با استفاده از  پنبه ماسک را به کل صورت بمالید و اجازه دهید که به مدت 10 دقیقه روی صورت قرار گیرد و بعد از گذشت زمان پوستتان را بشوید و خشک کنید،برای تاثیر گذاری بیشتر بهتر از است هر روز استفاده کنید و به مرور نتیجه را حس خواهید کرد.

لک صورت

درمان لکه های هورمونی صورت و از بین بردن سریع لک های پوستی با تغذیه مناسب

غذاهای که دارای کلسیم کم و پروتئین بالا است منبع بسیار خوبی هستند که در بهبود آکنه نقش مهم دارند با برنامه ریزی سالم و تمیز مانند یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات رنگارنگ تغذیه خود را شروع کنید یکی از راه های از بین رفتن لک می باشد.

کلم پیچ

آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها و مواد معدنی موجود در کلم باعث از بین رفتن لک می شوند ویتامین c موجود در این سبزی ها باعث تشکیل شدن کلاژن می شود و باعث می شود گردش سلول های خون به بهبود سریع جای زخم های آکنه کمک کند،کسانی که به اسموتی علاقه مند هستند حتما باید از کلم پیچ در اسموتی خود استفاده کنید یا در هنگام خوردن نهار و یا شام مصرف کنید.

سیب زمینی شیرین

وقتی بدن از سیب زمینی شیرین تغذیه می شود بتا-کاروتن را به ویتامین Aتبدیل می کند ،این ویتامین دارای خاصیت است که به عنوان مانع پوستی در برابر تغییر رنگ، التهاب و مسدود شدن منافذ پوست که توسط رادیکال های آزاد می شوند عمل می کند عمل خواهند کرد بنابراین سعی کنید حتما از سیب زمینی در وعده های غذایی خود استفاده کنید.

لیموترش

لیمو دارای خاصیت زیادی برای پوست است.می توانید از لیمو برای ماسک صورت هم استفاده کنید  و لک های پوستی را از بین ببرید و تغذیه عالی نیز می باشد که به همراه سالاد و سایر مواد غذایی مصرف می شود،حتما روزانه از لیمو ترش استفاده کنید چون دارای خاصیت بی شماری است.

کدو تنبل

کدو تنبل دارای آنزیم های میوه روی و آلفا هیدروکسی  اسیدها می باشد و باعث نرم شدن پوست و تعادل ph را باز می گرداند به همین دلیل است که کدو تنبل را داخل بسیاری از ماسک ها و محصولات لایه بردار استفاده می کنند، فیبر و روی که در کدو تنبل وجود دارد باعث از بین رفتن لک می شود ،روی دارای تنظیم کننده چربی پوست است و اثر خوبی در روی پوست می گذارد،پوره کدو تنبل به همراه پنکیک در صبحانه می تواند صبحانه عالی باشد. دانه کدو تنبل را تف دهید و با مقداری نمک و روغن اضافه کرده و مصرف کنید خاصیت کدو تنبل در بدن شگفت انگیز می باشد.

حبوبات

نخود،لوبیا،عدس حبوباتی هستند که برای پوست مفید هستند سعی کنید در غذاها از این حبوبات استفاده کنید این موضوع را از یاد نبرید تغذیه نقش مهمی در روی لک صورت قرار می دهد.حبوبات دارای قند خون کمی هستند،شکلات، غلات صبحانه، نان شیرینی و برنج سفید که باعث قند خون بالا می شوند و باعث افزایش قند خون هستند. این مواد باعث دیابت نوع 2 و حمله قلبی و سکته قلبی  نیز می شوند بلکه باعث آسیب به پوست هم هستند آن  دسته از مواد که قند خون پایینی دارند در زیبایی پوست و از بین رفتن آکنه هم کمک می کنند.

پاپایا

پاپایا نوعی میوه است که بسیار لذیذ و دارای خاصیتی مانند سلولهای مرده پوست را لایه برداری می کند، منافذ باز پوست را از بین می برد و به محو شدن زخم های آکنه کمک می کند پاپایا معجزه‌گر پوست است.

حتما بخوانید:   روش ساخت ضد آفتاب طبیعی و خانگی

پاپایا دارای آنزیم به نام پاپائین است که در سطح پوست شما برای از بین برد لک های پوستی کمک می کند، حتما از پاپایا مصرف کنید دارای ویتامین و مواد معدنی ارتجاعی پوست است می توانید برای از بین بردن چین و چروک پوست از پاپایا کمک بگیرید زیرا دارای مواد مغذی و ویتامین های همچون A،C،K  است . ویتامین گروه B از جمله فولات و پتاسیم، منیزیم و کلسیم را در خود دارد.

ماهی سالمون

ماهی سالمون دارای اسید های چرب امگا 3 است.امگا 3 دارای خاصیت محافظت پوست از نور خورشید و خطر ابتلا به سرطان پوستی و لکه های قهوه ای ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش می دهد،ماهی قزل آلا هم منبع بسیار زیادی از آنتی اکسیدان می باشد و دارای پروتئین و ویتامین های گروه B و پتاسیم و سلنیوم است که برای جلوگیری و از بین رفتن لکه های پوستی موثر می باشد.

پوستتان را بیش از حد تمیز نکنید

شست و شوی بیش از پوست یا مالش بیش از حد صورت باعث خشک شدن و تحریک پوست می شود این نوع شست و شو  باعث خشک شدن بیش از حد پوست صورت می شود بخصوص برای افرادی که پوستشان حساس است ، متخصصان پوست می گویند شستشوی صورت بیش از دوبار در روز مناسب نمی باشد برای اینکه از چروک صورتمان کم شود به جای مالش شدید، پوست خود را با حرکات دایره ای به صورت ملایم شستشو دهید.

درمان لکه های هورمونی صورت با پاکسازی پوست صورت

سعی کنید کمتر صورت صورت خود را لمس کنید در صورت لزوم حتماً دستانتان تمیز باشد حتما می دانید که ناخن ها انگشتانمان منبع آلودگی و باکتری ها هستند که با راحتی به پوست صورت ما منتقل می شود یکی از وسیله های پرکاربرد که میکروب زیادی دارد صفحه تلفن همراه می باشد به همین دلیل باید هر از گاهی صفحه تلفن همراه خود را تمیز کنیم با این کار می توانیم از ایجاد آکنه جلوگیری کنیم توجه داشته باشید که در هنگام خواب تمیز باشد چون ممکن است پوست تان میکروب های روی بالش را به خود جذب کند بنابراین باید مرتب ملافه های تخت خود را تعویض کنید وسایل استفاده شده است مجدداً کاملاً بشویید.

مهمترین نکات در درمان لکه های هورمونی صورت

تا جایی که امکان دارد به لکه های پوست خود دست نزنید فشار دادن یا خراشیدن آکنه هایی که روی پوست هستند می تواند ایجاد زخم دائمی را روی پوست افزایش دهد. مراقب آرایش روی پوست صورت خود باشید حتماً از مواد و محصولات آرایشی حاوی مواد تحریک کننده پوست مانند رنگ و مواد معطر نیستند استفاده کنید اگر لوازم آرایشی شما مرغوب نباشد باعث تشدید اگزما و سایر مشکلات پوستی خواهند شد ،افرادی که پوستشان حساس است باید از مواد آرایشی که سبک است و پایه آب و غیر دارویی استفاده کنند. گاهی افراد به بیماری های پوستی عفونی مانند تبخال یا آکنه مبتلا هستند این افراد باید وسایل آرایش خود را برای استفاده شخصی نگه دارند. زیرا وسایل آرایشی و پرسش ما به مرور زمان میکروب ها و سلول های مرده پوست می کند و باعث انتقال می شود. همواره باید بدانیم مصرف آب برای پوستمان بسیار مفید می باشد روزانه حداقل ۸ یا ۷ لیوان آب در طول روز استفاده کنیم تا پوستمان از داخل بدن مرطوب بماند وقتی پوست رطوبت کافی داشته باشد با التهاب که ریشه چنین بیماری های پوستی هست مبارزه می کند.

کلام آخر

پوست یکی از قسمت های بسیار حساس بدن است در حفظ و نگهداری و مراقبت آن بسیار تلاش کنیم در این مقاله از آرانیک روش های برطرف کردن لک صورت همراه ما بودید ،باید بدانید تغذیه نقش مهمی در لک صورت دارد،هر یک از لک ها به دلایلی نمایان می شود به تمام گفته های این مقاله توجه کنید تا پوستی سلامت و بدون آکنه داشته باشید.

 

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *