کیست پوستی صورت، علائم، دلایل و درمان های خانگی

کیست پوستی صورت

توده های کوچکی زیر پوست وجود دارند که کیست پوستی می گویند. این کیست ها با کیست های چربی اشتباه گرفته می شود، این کیست ها خطرناک و سرطانی نیستند، گاهی اوقات کیست پوستی صورت در جایی رشد می کند در مکان های مثل انگشت یا پنجه پا ظاهر می شود که ظاهر آن از همه این ها آزاردهنده تر هستند، برای آشنایی بیشتر با این عارضه پوستی پیشنهاد می کنیم  در این مقاله همراه ما باشید.

کیست پوستی صورت و علائم آن آشنا شوید

برجستگی کوچکی غیر سرطانی در زیر پوست در هر نقطه از پوست ظاهر می شود اما بیشتر در روی پوست سر ، صورت، گردن، پشت بدن یا دستگاه تناسلی دیده می شود، کیست پوستی می نامند. این کیست ها کوچک و میلی متری است و به رنگ سفید یا زرد روی پوست صورت ظاهر می شود کیس های پوستی به صورت آهسته رشد می کنند و اغلب بدون درد هستند بنابراین به ندرت مشکل ساز شده یا به درمان نیاز دارد. اگر بافت با کیست پوستی که در صورت  به سرعت رشد می کند و دردناک باشد یا پاره و آلوده باشد مواجه شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.این کیست ها را  اپیدرموئید می گویند،با کیسه های چربی اشتباه گرفته می‌شود در حالی که کیسه‌های چربی اغلب از غده هایی تشکیل می شوند که ماده روغنی در آن وجود دارد و باعث چرب شدن پوست و مو می شود.

انواع کیست پوستی

انواع مختلفی در کیست های پوستی وجود دارد که باعث علائم و عوارض می شود، بسیاری از این کیست های پوستی شایع هستند و برخی از آنها گاهی در افرادی دیده می شود در ادامه این مقاله کیست های پوستی که شیوع بالاتری دارند را معرفی خواهیم کرد.

کیست آکنه

چربی و بافت های مرده پوست حفره های پوست را می بندم و دچار آکنه می کنند که اغلب به صورت جوش یا برآمدگی روی پوست نمایان می شود، که خود به خود با داروهای بدون نسخه از بین می رود. در صورتی که ها بزرگتر یا التهاب بیشتری دیده شدن به شکل کیست شناخته می شوند. اگر دارای ظاهر سفتی بود به نام ندول شناخته می شود برای درمان باید از آنتی بیوتیک و پزشک تان مشورت بگیرید.

کیست سباکوس

گاهی وقتها غده هایی اطراف موی بسته شده یا فولیکول مو تحریک می شود. این مشکل اغلب در صورت،گوش،سر، تنه یا کشاله ران ایجاد می شود، این کیست زیر پوست روشت می کند و معمولاً به قدری نرم است که با لمس حرکت می کند. کیست های کوچکتر معمولاً خود به خود از بین می رود ولی کیست بزرگ که دارای تورم و التهاب است دردناک است باید توسط پزشک تخلیه شود.

حتما بخوانید:   درمان جوش های بعد از لیزر موهای زائد

برآمدگی پلک یا شالازیون

یکی از کیست ها که در پوست به خصوص در صورت بروز می کند برآمدگی پلک است ، این کیست شالازیون گفته می شود توده کوچکی که روی پلک پایین و بالای چشم ظاهر می‌شود معمولاً کیست شالازیون تورم و درد ندارد،این کیست به علت انسداد غده میبومین ایجاد می شود. غده میبومین نوعی نوعی غده چربی است که در این ناحیه عفونت می کند این غدد مسدود قرمز و دردناک است. همچنین ممکن است این کیست متورم نیز بشود.

کیست درموئید

این کیست قبل از تولد شما به وجود می آید چنانچه لایه پوست آن به درستی رشد نکند معمولاً در سر، گردن ،صورت دیده می شود. به دلیل فولیکول مو غدهای عرق ،خون ،چربی، ناخن، دندان و دیگر بافت ها است.

این کیست ممکن است است مدت ها دیده نشود تا زمانی که آب زیر آن جمع شود و برجستگی به وجود آید. گاهی وقتها سال‌ها پس از تولد دیده نمی شود و به آسانی قابل حرکت نیست و تنها راه برداشتن آن با جراحی صورت می گیرد.

کیست پوستی صورت علائم بروز کیست پوستی صورت شامل موارد زیر است

برجستگی کوچک و گرد در زیر پوست

جوش سر سیاه ریز که به قسمت مرکزی کیست متصل است

با تخلیه کیست ممکن است ماده ضخیم زرد رنگ و بدبو از آن خارج شود

عفونت، التهاب، قرمزی، تورم و حساسیت در ناحیه کیست

عوامل بروز کیست پوستی صورت و عوارض آن

سطح پوست اپیدرم از لایه های نازک و محافظ سلولی ساخته شده که بدن به طور مداوم آنها را می ریزد،بیشتر کیست های پوستی و ایجاد می شوند، که این سلول ها به عمر پوست شما منتقل شده و به جای ریختن تکثیر شده اند، جمع شدن کراتین در زیر پوست باعث کیست پوستی صورت می شود. کراتین پروتئینی است که به طور طبیعی در سلولهای پوستی ظاهر می شود.

وقتی پروتئین به دلیل اختلال در پوست  یا فولیکول مو در زیر پوست گیر می کند کیست ایجاد می شود، این کیست به دلایل مختلف همچون دوران بلوغ یا برخی اختلالات ژنتیکی نادر ایجاد می‌شود. اما اصلی ترین علت بروز کیسه های پوستی هستند.

حتما بخوانید:   زالو درمانی چه خاصیتی برای بدن دارد؟

دلایل متعددی سبب ایجاد کیست می شود

عفونت ها

بیماری ارثی

التهاب مزمن و طولانی مدت

گرفتن مجراهای بدن

کیست پوستی صورت ممکن است با عوارض زیر همراه باشد

ممکن است التهاب اپیدرموئید آلوده نباشد و متورم شده و ایجاد حساسیت کند. برداشتن کیست ملتهب می تواند دشوار باشد احتمالاً تا زمانی که التهابش کم نشود پزشک آن را بر نمی دارد.

کیست هایی که پاره می شوند معمولاً به شکل جوش تبدیل می شوند که باید سریعا درمان شوند.

عفونتی که از این کیست ها خارج می شود آلوده و دردناک است

سرطان پوست در موارد نادر می تواند به سرطان پوست منجر شود

کیست های زیر پوستی چه زمانی برای بدن ایجاد مشکل می کنند

کیسـت ها دارای دردی نیستند و برای بدن مشکلی ایجاد نمی کنند، مگر آنکه کیست های زیر پوستـی خیلی بزرگ شده باشند یا دچار عفونت شوند. علاوه بر آن در صورتی که کیـست زیر پوستی در محل حساس بدن رشد کند نیز می‌تواند منجر به بروز درد و مشکل در بدن شود. مثل کیـست مویی پایین کمر که با نام علمی سینوس پیلونیدال شناخته می شود.

آیا غده های چربی زیر پوستی دردناک هستند

غده های چربی زیر پوسـت می تواند دردناک هستند، در اکثر موارد غده های چربی زیر پوسـت دردناک نیست . ولی چنانچه به اعصاب نزدیکش فشار وارد کند یا عروق خونی از درونش عبور کند می تواند دردناک باشد.

درمان کیست پوستی

متخصصان پوسـت در مورد درمان کیـست های پوستی تاکید می کنند، که کیست پوست شما بزرگ باشد یا کوچک و یا ملتهب باشد، در هر صورت باید درمان آن به متخصص مراجعه کنید و نباید خودسرانه انجام شود. نباید کیست را با فشار دادن تخلیه کنید یا زیر پوست خارج کنید، خارج کردن کیست با فشار یا یا کمک گرفتن از ابزار مختلف که ضد عفونی نشده اند سبب بروز التهاب و عفونت می شود. کیـست های پوسـتی اگر تحریک شده نشوند، به تدریج از بین می روند.گاهی می توان با کمک گرفتن از کمپرس گرم روی کیست آن را برطرف کرد کمپرس گرم به تخلیه کیست کمک و بهبود آن کمک می‌کند. اگر مورد کیست خیلی جدی باشد حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   علت پوسته پوسته شدن پوست در فصول سرد سال

کیست پوستی صورت چگونه کیست پوستی تشخیص و درمان می شود

وقتی که کیـست پوسـتی رخ می دهد پزشک اطراف آن را معاینه می کند و تاریخچه پزشکی شما را بررسی می کند،کیست ها با معاینه کردن تشخیص داده می شوند اما گاهی نیاز به سونوگرافی دارد پزشک ممکن است سلول های پوسـتی را جدا کند و آنها را در زیر میکروسکوپ معاینه کند یا نمونه از آن را برای آنالیز دقیق تر به آزمایشگاه بفرستد. همانطور که اشاره کردیم کیـست های اپیدرموئید شبیه کیست های چربی هستند اما با آنها تفاوتی دارند. این کیست ها با فولیکول های مو یا لایه های بیرونی پوست اپیدرم آسیب می رسانند. در صورت بروز و ناراحتی کیست ها آن را به حال خود رها کنید، اما اگر کیست قرمز،متورم و دردناک شود،اندازه و شکل آن تغییر کند به درمان نیاز دارد در چنین مواردی اغلب با مصرف آنتی بیوتیک مشکل برطرف می‌شود اما ممکن است به روش های زیر برای درمان کیست پوست صورت نیاز باشد.

تزریق

روش درمانی است که شامل تزریق محلولی استروئیدی است تورم و التهاب کیـست را کاهش می دهد.

برش و تخلیه

پزشک برش کوچکی در کیست ایجاد می کنند و محتویات آن را به آرامی و با فشار خارج می کند، این روش نسبتا سریع و آسان است اما با این روش ممکن است کیست مجدداً رشد و عود کند.

جراحی سرپایی

کل کیست با جراحی از بین می رود و سپس محل جراحی را بخیه می زنند این روش ایمن و موثر است و معمولاً بعد از آن دیگر کیست عود نمی کند اگر کیست ملتهب باشد پزشک عمل را به تاخیر می‌اندازد.

در نهایت باید بدانید شما نمی توانید جلوی شکری کیسه پوسـت را بگیرید اما می‌تواند برای پیشگیری از زخم و عفونت آن را تخلیه نکنید برای جلوگیری از التهاب کبد بهبود خود به خودی کیـست یکپارچه گرم و مرطوب روی ناحیه مذکور قرار دهید اگر تجربه ای در این زمینه داشتید با ما در میان بگذارید می کنم

سخن آخر 

در این مقاله از مجله پزشکی آرانیک به سراغ کیـست پوسـتی رفتیم و مواردی را با هم مرور کردیم که بتوانید بهترین راه درمان این مشکل را پیدا کنید، از شما دعوت می‌کنم اگر در این زمینه تجربه ای دارید از طریق بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از این تجربیات ارزشمند بهره مند شوند.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *