عوارض لمس عطر و ادکلن به پوست بدن

لمس عطر

همه ما انسان ها علاقمند هستیم همیشه و در همه حال بوی خوشی از ما به مشام دیگران برسد و همیشه  دوست داریم خوش بو باشیم. به خاطر همین از عطر و ادکلن استفاده می کنیم. عطر خوش ، برای ما فواید زیادی دارد یکی از آن کم کردن استرس می باشد. بهتر است زمان خریدن عطر یا ادکلن حتما به کیفیت و اصل بودن آن توجه کنیم چون این مسئله باعث می شود که کمتر دچار عوارض آن بشویم. در این مقاله مثل مقاله های قبل در خدمت شما هستیم. این بار قصد داریم در مجله زیبایی آرانیک عوارضی که عطرها و ادکلن ها امکان دارد برای بدن شما ایجاد کند را بپردازیم. امیدوار هستیم که از این مقاله هم نهایت استفاده را ببرید. همواره با مجله جذاب آرانیک در کنار شما هستیم.

 عوارض و مضرات عطر برای پوست

 از دست دادن قابلیت مقابله با اشعه های UV خورشید

پوست بدن قابلیت این را دارد که بتواند با اشعه UV خورشید از خود مقابله کند. ولی استفاده از عطر باعث می شود این قابلیت را از دست بدهد. چون ادکلنی که ما از آن ها استفاده می کنیم نسبت به اشعه های خورشید حساسیت بیشتری دارد. این حساسیت باعث می شود رنگدانه‌ روی پوست بوجود بیاید. تاثیر این حساسیت به عطر یا ادکلن امکان دارد ایجاد خارش یا کهیر و یا قرمزی روی پوست های حساس را ایجاد کند.

ایجاد حساسیت پوستی به دلیل وجود الکل در عطرها

ادکلن ها باعث خشکی پوست شده و در پوست های حساس موجب ایجاد خارش و حساسیت می کند. ادکلن و عطرها البته بستگی به نوع آنان دارای مقادیری الکل هستند و همین باعث خشکی پوست می شود باید دقت داشته باشید که پوست هایی که حساس نیستند امکان دارد این عوارض را نداشته باشند ولی در کل باید گفت که وجود الکل برای پوست مضر می باشد.

تاثیرات استفاده از عطر یا ادکلن روی پوست گردن

حتما همه شما این تجربه را داشته اید که روی گردن و سر سینه شما جوش های ریز و رنگدانه ای شکل بوجود آمده است. چون پوست گردن نازک تر از بقیه جاهای بدن می باشد و به بافت استخوان هم نزدیک می باشد اشعه های مضر نور خورشید از پوست عبور کرده و به داخل استخوان ها نفوذ می کند. و اگر پوست حساس باشد و ادکلن یا عطر ها هم اصل نباشند ، پوست دچار حساسیت های شدید شده و موجب آسیب به پوست می شود. پس برای اینکه از این تاثیرات در امان باشید بهتر است هنگام خرید عطر یا ادکلن بسیار دقت کنید.

حتما بخوانید:   تفاوت های ماسک و اسکراب در چیست ؟

راه های مقابله با عوارض ناشی از استفاده عطرها

  • عطر زدن به شیوه صحیح و ایمن

اگر دوست دارید که عطر یا ادکلن را روی بدن استفاده نمایید بهتر است روی آرنج یا مچ دست که هم گرم هستند و هم در معرض نور خورشید نیستند استفاده کنید. پس ادکلن اگر در جایی از بدن که گرم باشد استفاده شود بوی بیشتری پخش می شود. دقت داشته باشید که این قسمت ها چون با لباس پوشیده هستند اگر عطر یا ادکلن زده شود دیگر مضر نخواهند بود.

  • از بین بردن عوارض ایجاد شده بر روی پوست به دلیل استفاده از عطر و ادکلن

شما وقتی که از عطر یا ادکلن استفاده می کنید و پوست شما دچار عوارض می شود ، بهتر است برای درمان از داروهای شیمیایی که زیر نظر پزشک  هستند استفاده کنید یا از داروهای گیاهی مثل آلوئه ورا استفاده نمایید. آلوئه ورا یکی از روش های موثر برای درمان رنگدانه ها می باشد. چون آلوئه ورا یک ماده ای به نام آلوین دارد که در درمان رنگدانه ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. دقت کنید ژل آلوئه ورا  را موقع خوابیدن روی قسمت آسیب دیده پوست بمالید و بعد صبح آن را شستشو دهید. و یا از سرکه سیب استفاده کنید یعنی سرکه سیب را به  همان اندازه آب را با هم مخلوط کرده و روی پوست بمالید. بعد از 3 الی 4 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.اسیدی که در سرکه موجود می باشد باعث روشن تر شدن قسمت های آسیب دیده شود.

لمس عطر نقاطی از بدن که هرگز نباید عطر بزنید

نقاطی که معمولا برای عطر زدن مناسب است ، پشت گوش ، مچ دست  و گردن می باشند. چون این نقاط دارای نبض بوده و باعث می‌شود که عطر یا ادکلن پخش شود. پس نباید به جاهای دیگر بدن عطر بزنید چون باعث حساسیت خواهد شد. بسیاری از افراد فکر می کنند وقتی به همه نقاط بدن عطر بزنیم باعث ماندگاری عطر خواهیم شد. پس این اشتباه بوده و هرگز به نقاط ممنوعه عطر یا ادکلن نزنید. این نقاط عبارتنداز :

1- لباس

یک روش قدیمی که برای عطر زدن وجود دارد این است که عطر یا ادکلن را روی لباس اسپری می کنند. این روش قدیمی را کنار بگذارید و به مچ دست یا پشت گوش و نبض ها عطر یا ادکلن بزنید. اگر به لباس عطر یا ادکلن بزنید هم لباس لک می شود و هم عطر روی لباس باقی می ماند. دقت داشته باشید اسپری کردن عطر باعث می شود ماندگاری بو بسیار کاهش یافته و همچنین از میزان پخش عطر جلو گیری می شود.

حتما بخوانید:   ماسک های دارچینی برای زیبایی پوست صورت

2- موها

بسیاری از افراد عطر را به موهای خود می زنند چون موها عطر را به خوبی پخش می کند.  رشته های مو باعث می شوند که عطر به خوبی منتشر شوند.  البته باید دقت کنید که چون عطر ها دارای الکل هستند اگر به مو زده شوند باعث می شود موها خشک شده و آسیب ببیند. شما اگر دوست دارید که موهای خوش بو داشته باشید بهتر است از ماسک های مو استفاده کنید یا از عطرهای مخصوص مو استفاده نمایید. چون این ماسک ها و عطرها مخصوص مو باعث می شود موهای شما رایحه خوبی را پخش کند.

3- صورت

باید دقت داشته باشید که هیچ گاه به صورت خود عطر نزنید ، چون اگر عطر به دهان و یا چشم زده شود هم باعث مسمومیت خواهد شد و هم اینکه چون عطرها دارای الکل می باشند باعث سوزش  ، خارش ، قرمزی و تورم آن ها می شود. پس هیچ وقت ادکلن و عطر را به صورت اسپری نکنید.

4-اطراف گردن

یکی از جاهای بسیار خوب برای زدن عطر یا ادکلن ، گردن می باشد چون در روی گردن نبض های زیادی وجود دارد و همچنین رگ های اصلی بدن در این قسمت وجود دارد باعث می شود که ماندگاری عطر ها بیشتر باشد. به این دلیل عطر یا ادکلن را روی نبض ها می زنند که ، جریان خون در رگ ها ، و شدت آن ها روی نبض باعث می‌شود گرمای زیادی در این نواحی ایجاد شود و عطرها هم وقتی در این قسمت ها گرم می شوند کم‌کم تبخیر شده و بوی عطر بسیار بهتر پخش می شود. به دلیل گرما و نفوذ بهتر مواد عطر ، ماندگاری آن هم افزایش می یابد. باید دقت داشته باشید که همه افراد نمی توانند به گردن عطر بزنند چون باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود. عطرها دارای الکل هستند و پوست گردن هم نسبت به بقیه قسمت ها نازک تر هستند ، افرادی که پوستی حساس دارند نباید به گردن خود ادکلن یا عطر بزنند.

5- زیر بغل

یکی دیگر از قسمت هایی که به اشتباه به آن قسمت عطر یا ادکلن می زنند ، زیر بغل می باشد. این قسمت به خاطر ساختار خاصی که دارد ، جای مناسبی برای عطر زدن نمی باشد. عطر زدن به زیر بغل باعث ایجاد سوزش ، خارش ، قرمزی و تورم می باشد. پس برای زیر بغل از مام یا بادی اسپلش استفاده کنید.

حتما بخوانید:   علائم پوستی سیفلیس چیست؟

6- درون حفره ناف

یکی دیگر از قسمت‌های بدن که امکان دارد به آن قسمت عطر یا ادکلن زده شود درون حفره ناف می باشد ، که بسیار هم خطرناک است. عطر زدن در این قسمت که پر مو نیز می باشد و این مو ها باعث گرم شدن می شود عطر زدن باعث ایجاد عفونت و بوی بد می شود.خیلی از افراد بخصوص مردان که دارای مو های زیادی درون حفره ناف می باشند با این خیال که عطر زدن به این قسمت بوی بد را کاهش می دهد عطر می زنند که بسیار اشتباه بوده و باعث عفونت می شود. پس موقع حمام کردن اگر درون حفره را تمیز کنید دیگر وی بد نخواهد داد.

لمس عطر 7-دست

یکی از بهترین راه ها برای افزایش ماندگاری عطرها این است که ، به دست و روی مچ دست ها زده شود.البته دقت داشته باشید که فقط به مچ دست ادکلن بزنید چون اگر به انگشتان و پوست دست عطر یا ادکلن بزنید باعث می شوید که به پوست و انگشتان شما آسیب وارد شود. و پوست دچار اگزما شود و یا اینکه وقتی دست شما به دهان یا چشم برخورد کند باعث تلخی دهان شده و سوزش چشم را در پی خواهد داشت

8-ناحیه تناسلی

یکی دیگر از نقاطی که نباید به آن قسمت عطر زده شود ، ناحیه تناسلی می باشد. در این قسمت به هیچ وجه نباید عطر یا ادکلن اسپری کنید چون پوست حساس بوده و باعث انواع عفونت ها می شود. همچنین ادکلن که دارای الکل می باشد پوست این قسمت را خشک کرده و حساسیت ایجاد می کند. پس به جای عطر زدن که کاری خطرناک می باشد می توانید با ژل های مخصوص این ناحیه ، بوی بد را از این ناحیه دور کرده و از بین ببرید.

در پایان باید گفت که همیشه تمیز و مرتب و خوش بو بودن برای همه افراد لذت بخش است. همیشه باید به نظافت خود اهمیت دهیم و سعی کنیم که از عطرها و ادکلن های اصل استفاده کنیم. موقع خریدن یک ادکلن یا عطر بسیار دقت کرده و با اطمینان آن را خریداری نمایید. چون عطر و ادکلن با سلامتی بدن در ارتباط است پس با کیفیت ترین محصولات را خریداری کنید.بهتر است از این مقاله نهایت استفاده را بنمایید و جاهایی که برای عطر یا ادکلن زدن ممنوع می باشد را خوب به ذهن بسپارید تا از فواید عطر یا ادکلن بیشتر بهره ببرید.

دسته بندی: مجلهبرچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *